Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, tu-luba είπε

Ενδεχομένως η διαφορά να είναι ότι το lhuvi να είναι για πιο ψυχρά κλίματα δηλαδή μπορεί να έχει αντίσταση στην εξωτερική μοναδα για να μην παγώνει.

Οπως έχει το midea το all easy pro nordic

βέβαια δεν προκύπτει αυτό από πουθενά, στα χαρακτηριστικά είναι ακριβώς τα ίδια.

σωστά οπότε πάω για το Lhuvi που ειναι και ετοιμοπαράδοτο 

3 λεπτά πριν, energy52 είπε

Θα το δουλεψεις και θερμανση; σορυ αν το χεις αναφερει..

όχι μάλλον υπάρχει αέριο εκτός εαν πάει το αέριο στον Θεό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, axilleaslarisa είπε

σωστά οπότε πάω για το Lhuvi που ειναι και ετοιμοπαράδοτο 

Εγω θα ρωτούσα την αντιπροσωπία να μάθω διάφορες. 
Αν είναι για ψυχρά κλίματα δεν νομίζω ότι κάνει για το κλιμα της Λάρισας 

Αμα μάθεις πες μας και εμάς

Επεξ/σία από tu-luba
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tu-luba είπε

Εγω θα ρωτούσα την αντιπροσωπία να μάθω διάφορες. 
Αν είναι για ψυχρά κλίματα δεν νομίζω ότι κάνει για το κλιμα της Λάρισας 

αναφέρεται κάπου ότι είναι για ψυχρά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, axilleaslarisa είπε

σωστά οπότε πάω για το Lhuvi που ειναι και ετοιμοπαράδοτο 

όχι μάλλον υπάρχει αέριο εκτός εαν πάει το αέριο στον Θεό

Δε θελω να σε προβληματισω αλλα σημερα πρεπει να εχουμε και εναλλακτικες και ο κλιματισμος ειναι σουπερ λυση, λογω αποδοσης..Το ζητημα ειναι πως με midea& inventor μεγαλο μηχανημα 24αρι που θελεις μη περιμενεις οικονομια σε σχεση πχ με toshiba-daikin..Για θερμανση παντα..Στην ψυξη δεν εχεις θεμα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, tu-luba είπε

Για αυτό είπα ενδεχομένως, υποθέσεις κάνω.

Δεν γνωρίζει κανένας τις διάφορες μόνο η αντιπροσωπία 

σωστά ....εγώ πιστεύω ότι είναι απλά το μοντελο του 2023 τιποτα άλλο...

8 λεπτά πριν, energy52 είπε

Δε θελω να σε προβληματισω αλλα σημερα πρεπει να εχουμε και εναλλακτικες και ο κλιματισμος ειναι σουπερ λυση, λογω αποδοσης..Το ζητημα ειναι πως με midea& inventor μεγαλο μηχανημα 24αρι που θελεις μη περιμενεις οικονομια σε σχεση πχ με toshiba-daikin..Για θερμανση παντα..Στην ψυξη δεν εχεις θεμα!

σίγουρα αλλά μου βάζει άλλα προβλήματα και δεν θέλω γιατί πάμε σε άλλα ποσά με Dakin και Toshiba οπότε μένω ανάμεσα σε :

Midea All Easy Pro 1325

Inventor Leon 1248

για να επιλέξω

αυτό είναι η διαφορά στο Inventor Leon LHUVI-24WFI/LHUVO-24 Κλιματιστικό 24000Btu σε σχέση με το LEUVI-24WFI/LEUVO-24

Ζώνη Θέρμανσης σε Εξωτερική Μονάδα

Η εξελιγμένη κατασκευή της εξωτερικής μονάδας με την ειδική ζώνη θέρμανσης εμποδίζει τον σχηματισμό πάγου, διασφαλίζοντας τη σωστή λειτουργία του κλιματιστικού ακόμη και σε χαμηλές θερμοκρασίες και δυσχερείς καιρικές συνθήκες. Με αυτό τον τρόπο, ακόμη και σε ορεινές περιοχές που πλήττονται από ακραίες θερμοκρασίες κάτω των 0°C, θα απολαμβάνεις ζεστασιά στον χώρο σου. Με τη κλιματιστική μονάδα να λειτουργεί χωρίς διακοπές, η απόδοσή της διατηρείται σε υψηλό επίπεδο, προσφέροντας οικονομία και συνθήκες άνεσης, ακόμα και τους χειμερινούς μήνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, axilleaslarisa είπε

σωστά ....εγώ πιστεύω ότι είναι απλά το μοντελο του 2023 τιποτα άλλο...

σίγουρα αλλά μου βάζει άλλα προβλήματα και δεν θέλω γιατί πάμε σε άλλα ποσά με Dakin και Toshiba οπότε μένω ανάμεσα σε :

Midea All Easy Pro 1325

Inventor Leon 1248

για να επιλέξω

αυτό είναι η διαφορά στο Inventor Leon LHUVI-24WFI/LHUVO-24 Κλιματιστικό 24000Btu σε σχέση με το LEUVI-24WFI/LEUVO-24

Ζώνη Θέρμανσης σε Εξωτερική Μονάδα

Η εξελιγμένη κατασκευή της εξωτερικής μονάδας με την ειδική ζώνη θέρμανσης εμποδίζει τον σχηματισμό πάγου, διασφαλίζοντας τη σωστή λειτουργία του κλιματιστικού ακόμη και σε χαμηλές θερμοκρασίες και δυσχερείς καιρικές συνθήκες. Με αυτό τον τρόπο, ακόμη και σε ορεινές περιοχές που πλήττονται από ακραίες θερμοκρασίες κάτω των 0°C, θα απολαμβάνεις ζεστασιά στον χώρο σου. Με τη κλιματιστική μονάδα να λειτουργεί χωρίς διακοπές, η απόδοσή της διατηρείται σε υψηλό επίπεδο, προσφέροντας οικονομία και συνθήκες άνεσης, ακόμα και τους χειμερινούς μήνες.

Αυτό είναι μια αντίσταση στην εξωτερική μονάδα. Θα το απέφευγα μιας και τον χειμώνα σε χαμηλές εξωτερικές θερμοκρασίες, θα την ανάβει και θα σου καίει τσάμπα ( νομίζω κάπου 25W ). Εκτός αν τον χειμώνα θα το έχεις εκτός ρεύματος.

Επαναλαμβάνω ότι προσωπικά θα έπαιρνα τηλέφωνο στην inventor για να ρωτήσω για τις διαφορές μεταξύ των 2 Leon.

ΥΓ Αν έχεις στο πίσω μέρος του εγκεφάλου σου ότι θα παίξεις και θέρμανση, τότε θα σου πρότεινα να αποφύγεις τα μιντεοειδη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, liakjim είπε

Αυτό είναι μια αντίσταση στην εξωτερική μονάδα. Θα το απέφευγα μιας και τον χειμώνα σε χαμηλές εξωτερικές θερμοκρασίες, θα την ανάβει και θα σου καίει τσάμπα ( νομίζω κάπου 25W ). Εκτός αν τον χειμώνα θα το έχεις εκτός ρεύματος.

Επαναλαμβάνω ότι προσωπικά θα έπαιρνα τηλέφωνο στην inventor για να ρωτήσω για τις διαφορές μεταξύ των 2 Leon.

Καλημέρα...λέω να πάρω να ρωτήσω....λογικά η αντίσταση θα καίει όταν το έχεις στην θέρμανση ανοικτο σωστα?

 

12 λεπτά πριν, liakjim είπε

Αν έχεις στο πίσω μέρος του εγκεφάλου σου ότι θα παίξεις και θέρμανση, τότε θα σου πρότεινα να αποφύγεις τα μιντεοειδη.

στα ίδια λεφτά δηλαδή που να πάω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, tu-luba είπε

Αν είναι για ψυχρά κλίματα δεν νομίζω ότι κάνει για το κλιμα της Λάρισας 

Αμα μάθεις πες μας και εμάς

Αν έχει ηλεκτρική αντίσταση στην εξωτερική και έχει και εύρος από -30 εξωτερική τότε είναι με προδιαγραφές για ψυχρά κλίματα 

Τέτοιες προδιαγραφές μέχρι στιγμής έχουμε δει σε gree amber και σε ένα μοντέλο haier dawn αν δε κάνω λάθος που δεν εισάγονται 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, axilleaslarisa είπε

λογικά η αντίσταση θα καίει όταν το έχεις στην θέρμανση ανοικτο σωστα;

Όχι. Η αντίσταση δουλεύει όταν το κλιματιστικό είναι stby.

25 λεπτά πριν, axilleaslarisa είπε

στα ίδια λεφτά δηλαδή που να πάω?

Από public μόνο και ανάλογα τις απώλειες σου, στο heavy 63 ή στο heavy 71.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, IKARIWTHS είπε

Καλημέρα σε όλους, γνωρίζετε μήπως ποιες εταιρίες κλιματιστικών χρησιμοποιούν το πρωτόκολλο της tuya ? 

Tuya έχουν τα TCL άρα και τα Morris. Επίσης έχουν κάποια από τα νεότερα μοντέλα της inventor ( θα σε γελάσω όμως ποια ακριβώς). Πιθανώς και κάποια άλλα κινέζικα που δεν έχω υπόψη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, dimostr είπε

Αν έχει ηλεκτρική αντίσταση στην εξωτερική και έχει και εύρος από -30 εξωτερική τότε είναι με προδιαγραφές για ψυχρά κλίματα 

Τέτοιες προδιαγραφές μέχρι στιγμής έχουμε δει σε gree amber και σε ένα μοντέλο haier dawn αν δε κάνω λάθος που δεν εισάγονται 

οπότε έχω πρόβλημα για Λάρισα?

38 λεπτά πριν, liakjim είπε

Όχι. Η αντίσταση δουλεύει όταν το κλιματιστικό είναι stby.

Από public μόνο και ανάλογα τις απώλειες σου, στο heavy 63 ή στο heavy 71.

για αν καταλάβω αυτά τι παραπάνω προσφέρουν?

39 λεπτά πριν, liakjim είπε

Όχι. Η αντίσταση δουλεύει όταν το κλιματιστικό είναι stby.

υπάρχει χρήση όταν η θερμοκρασία είναι +40?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...