Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

30 λεπτά πριν, axilleaslarisa είπε

Midea All Easy Pro Series AEP2-24NXD6-I/O Κλιματιστικό 24.000 BTU/h | Plaisio

και εδώ λέει ότι δεν έχει.....χμμμμ τι να πω...ίσως έχεις δίκιο για γνήσια με fason αλλά η διάρκεια της εγγύησης είναι τεράστια απο 10 έτη σε 3 έτη....

ούτε εδώ λέει για αφύγρανση 

Midea Κλιματιστικό Τοίχου All Easy Pro 24kBtu/h - FG Europe

Τουλάχιστον στο 9αρι έχει 

IMG_7168.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, axilleaslarisa είπε

ισως έχουν τα μικρότερα.....χμμμ 

Πάντως το manual στο site του αντιπροσώπου δείχνει ότι έχει.

Εδω που τα λέμε γιατί να μην έχει, το 99% των air condition έχει δεν είναι δα και λειτουργία που την διαφημίζουν.

Το air condition δεν μπορεί να αντικαταστήσει έναν αφυγραντηρα αν ψάχνεις για κάτι τέτοιο.

IMG_7169.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, tu-luba είπε

Πάντως το manual στο site του αντιπροσώπου δείχνει ότι έχει.

Εδω που τα λέμε γιατί να μην έχει, το 99% των air condition έχει δεν είναι δα και λειτουργία που την διαφημίζουν.

Το air condition δεν μπορεί να αντικαταστήσει έναν αφυγραντηρα αν ψάχνεις για κάτι τέτοιο.

IMG_7169.png

όχι δεν ψάχνω κάτι τέτοιο....περιμένω κάποιες απόψεις απο έμπειρους ώστε να καταλήξω 

3 ώρες πριν, axilleaslarisa είπε

ποιες είναι οι διαφορές του leuvi με το lhuvi? inventor?

έχω μπερδευτεί δεν στο κρύβω χεχεχε

οπότε σύμφωνα με αυτά που αναφέρεις θα ήταν καλό να διαλέξω κάποιο εκ των:

1.INVENTOR Leon LHUVI-24/LHUVO-24 Κλιματιστικό Inverter 24.000 BTU A+++/A+++ με Ιονιστή & WiFi | Public 1248

Ιδανικό για χώρους έως:
48 τ.μ.
Ειδικά χαρακτηριστικά:
Τεχνολογία Ultraviolet Τύπου C & Ιονιστής, ECO, Ζώνη Θέρμανσης σε Εξωτερική Μονάδα, Breeze Away, Follow Me, Hotel Menu, Λειτουργία GEAR, Λειτουργία Θέρμανσης σε Χαμηλές Θερμοκρασίες (-20°C), Κεντρικός Έλεγχος, Remote On/Off, Ροή Αέρα 4ων Κατευθύνσεων, Χρυσή Προστασία, Θέρμανση 8°C, Λειτουργία Έξυπνης Προθέρμανσης, Turbo, Λειτουργία Ύπνου, Αποθήκευση Θέσης Περσίδας, Αυτόματη Επανεκκίνηση, Ανίχνευση Διαρροής Ψυκτικού Μέσου, Αυτοδιάγνωση Βλαβών
Εγγύηση:
120 μήνες

2. INVENTOR Leon LEUVI-24WFI/LEUVO-24 Κλιματιστικό Inverter 24.000 BTU A+++/A+++ με Ιονιστή & WiFi | Public 1249 (Κατόπιν Παραγγελίας) 

Ιδανικό για χώρους έως:
52 τ.μ.
Ειδικά χαρακτηριστικά:
Λειτουργία Follow me, Τεχνολογία Ultraviolet Τύπου C & Ιονιστής, Κλείδωμα
Εγγύηση:
120 μήνες

3. MIDEA All Easy Pro AEP2-24NXD6-I/O Κλιματιστικό Inverter 24.000 BTU A+++/A+++ με Ιονιστή & WiFi | Public 1325 (χωρίς αφύγρανση) 

Ιδανικό για χώρους έως:
52 τ.μ.
Ειδικά χαρακτηριστικά:
Super Ιονιστής, Αποστείρωση UVC, Τριπλό φίλτρο Προστασίας, Φίλτρο Bio-Hepa, 3D AirFlow, Breeze Away, Wifi Standard, Intelligent Eye, Έλεγχος Υγρασίας
Εγγύηση:
36 μήνες

4. INVENTOR Legend LDVI-24WFI/LDVO-24 Κλιματιστικό Inverter 24.000 BTU A+++/A+++ με Ιονιστή & WiFi | Public 1349

δανικό για χώρους έως:
50 τ.μ.
Ειδικά χαρακτηριστικά:
Οικολογικό ψυκτικό υγρό(R32),Εξοικονόμηση ενέργειας (Eco),Χαμηλού θορύβου
Εγγύηση:
120 μήνες
 
τι λέτε παιδιά;

βασικά σε αυτα έχω καταλήξει....απλά περιμένω κάποιες απαντήσεις απο τον @liakjim  ή από όποιον γνωρίζει

Επεξ/σία από axilleaslarisa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, axilleaslarisa είπε

ποιες είναι οι διαφορές του leuvi με το lhuvi? inventor?

έχω μπερδευτεί δεν στο κρύβω χεχεχε

Παρομοίως. Το site της Inventor έχει αντικρουόμενες πληροφορίες. Μάλλον θα πρέπει να πάρεις τηλέφωνο.

Όσον αφορά το τρίλημμα all easy pro, leon, legend, αμφιβάλλω αν υπάρχει κάποιος εδώ που να ξέρει στην πράξη τι διαφορές έχουν όσον αφορά τα parts και τον προγραμματισμό τους. Δεν έχουμε service manuals, δεν έχουμε parts list ενώ τα inventor δεν έχουν eurovent. Απλά πρέπει να πιστέψουμε τα ενεργειακά ταμπελάκια όπου εκεί είναι ίδια. Προσωπικά αν κρίνω και από το feedback κάποιων παιδιών εδώ μέσα, πιστεύω ότι τα legend και easy pro είναι ολόδια σε προγραμματισμό/επιδόσεις αλλά προφανώς δεν μπορώ να ξέρω στα σίγουρα. 

Το 100% ασφαλές είναι να πας στο midea αλλά από την άλλη τα inventor έχουν την εγγύηση και το after sales support. Δική σου απόφαση (δυστυχώς για σένα / ευτυχώς για μένα). Ή απλά τσάμπα σκας και πάρε εκεί ένα να τελειώνεις.

ΥΓ Αφύγρανση έχουν όλα τα κλιματιστικά εννοείται σε κύκλο ψύξης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, liakjim είπε

leuvi με το lhuvi?

τελικά ποια είναι η διαφορά;

και αν πούμε ότι πάω σε Inventor λόγω εγγύησης ποια η διαφορά legent με leon?

τα inventor έχουν καλύτερo support απο τα midea?

Επεξ/σία από axilleaslarisa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως οποίο από τα legend ή all easy pro επιλέξεις το καλό είναι ότι θα υπάρχει υποστήριξη, αφού μιλαμε για το ίδιο μηχανημα. Αν υπάρχει μια περίπτωση να αλλάζει κάτι, αυτό θα είναι κάποιος προγραμματισμός ή κάποιο-α ανταλλακτικά χαμηλότερης ποιότητας συνήθως στο φασόν. 
Μην ψήνεσαι τόσο για την εγγύηση γιατί πρέπει να τα σκας κάθε χρόνο για 10χρονια σε ψυκτικό για να σου χαϊδεύει το κλιματιστικό. Τώρα αν πέσεις σε ελαττωματικό ότι είναι να βγάλει θα το βγάλει στον πρώτο άντε δεύτερο χρόνο.

Γνωμη μου είναι ότι αν δεν δουλεύει το αιρ-κοντίσιον όλη μέρα κάθε μέρα ή αν η περιοχή σου δεν έχει πολύ ρύπανση τότε με τον απλό καθαρισμό των φίλτρων μια φορά το μήνα και μια φορά το μήνα το active clean που καθαρίζει το στοιχείο τότε ίσως χρειαστείς ψυκτικό μια φορά στα 3 χρόνια. 
Να σημειώσω εδώ ότι αν πιάνουν τα χέρια σου έστω και λίγο, το λύσιμο αυτού του aircondition είναι πανεύκολο αρκεί να δεις ένα δυο βιντεάκια στο YouTube για να καταλάβεις. Αυτό είναι και ένας από τους λόγους που το προτίμησα. Τα φίλτρα επισης είναι πανεύκολο αφού έχουν μαγνήτη για να μπαίνουν/βγαίνουν εύκολα και στη σωστή θέση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, axilleaslarisa είπε

τελικά ποια είναι η διαφορά;

Σου έγραψα πιο πάνω ότι δεν μπορώ να καταλάβω.

Για διαφορές legend/Leon θα πρέπει να συμβουλευτείς το site της inventor.

Τα inventor έχουν καλό support από ότι φαίνεται. Δεν νομίζω ότι ξέρουμε αν η fgeurope έχει καλύτερο ή χειρότερο support.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, tu-luba είπε

Πάντως οποίο από τα legend ή all easy pro επιλέξεις το καλό είναι ότι θα υπάρχει υποστήριξη, αφού μιλαμε για το ίδιο μηχανημα. Αν υπάρχει μια περίπτωση να αλλάζει κάτι, αυτό θα είναι κάποιος προγραμματισμός ή κάποιο-α ανταλλακτικά χαμηλότερης ποιότητας συνήθως στο φασόν. 

προφανώς κάτι θα είναι διαφορετικό.. που κανένας προφανώς δεν ξέρει...

 

20 λεπτά πριν, tu-luba είπε

Μην ψήνεσαι τόσο για την εγγύηση γιατί πρέπει να τα σκας κάθε χρόνο για 10χρονια σε ψυκτικό για να σου χαϊδεύει το κλιματιστικό. Τώρα αν πέσεις σε ελαττωματικό ότι είναι να βγάλει θα το βγάλει στον πρώτο άντε δεύτερο χρόνο.

από τον 3 χρόνο και μετά είναι υποχρεωτική η συντήρηση 

. Βασική προϋπόθεση για την ισχύ της 10ετούς εγγύησης είναι η συντήρηση της μονάδας κάθε 12 μήνες (ανεξάρτητα από τη συχνότητα της χρήσης και αρχής γενομένης από τον 3ο χρόνο χρήσης της κλιματιστικής μονάδας) από εξειδικευμένο αδειούχο και πιστοποιημένο τεχνικό κλιματιστικών μονάδων, με επιβάρυνση του πελάτη και με την επίδειξη της νόμιμης απόδειξης παροχής υπηρεσιών από τον επαγγελματία για την ολοκλήρωση συντήρησης της κλιματιστικής μονάδας. Η συντήρηση της συσκευής σας είναι υποχρεωτική, προκειμένου να εξασφαλιστεί η αποδοτικότερη λειτουργία, η εξοικονόμηση ενέργειας αλλά και τα υψηλά επίπεδα υγιεινής στο χώρο σας.

10years_warrantyCard_Premium_010421.pdf (inv-static.com)

20 λεπτά πριν, tu-luba είπε

Γνωμη μου είναι ότι αν δεν δουλεύει το αιρ-κοντίσιον όλη μέρα κάθε μέρα ή αν η περιοχή σου δεν έχει πολύ ρύπανση τότε με τον απλό καθαρισμό των φίλτρων μια φορά το μήνα και μια φορά το μήνα το active clean που καθαρίζει το στοιχείο τότε ίσως χρειαστείς ψυκτικό μια φορά στα 3 χρόνια.

Λάρισα καλοκαίρι θα πάει αίμα....για τα φίλτρα είναι εύκολο βέβαια

ανάμεσα σε Leon και Legent;

17 λεπτά πριν, liakjim είπε

Σου έγραψα πιο πάνω ότι δεν μπορώ να καταλάβω.

μήπως είναι μοντέλο για HU (Ουγγαρία) λέω εγώ τώρα ή τυχαίο?Πάντως το HU είναι μοντέλο 2023

17 λεπτά πριν, liakjim είπε

Για διαφορές legend/Leon θα πρέπει να συμβουλευτείς το site της inventor.

δεν μπορώ να βρω κάτι συγκεκριμένο

17 λεπτά πριν, liakjim είπε

Τα inventor έχουν καλό support από ότι φαίνεται. Δεν νομίζω ότι ξέρουμε αν η fgeurope έχει καλύτερο ή χειρότερο support.

ναι έτσι έχω ακούσει....για Inventor....

χμμμμ τι να κάνω οέο;

Επεξ/σία από axilleaslarisa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Ruthl3ss είπε

Όταν λέμε 3 μέτρα ελάχιστο μήκος σωλήνωσης, εννοούμε 1,5μ το gas pipe και 1,5μ το liquid σύνολο 3; Ή απο 3μ η κάθε μία δλδ 6 μέτρα;

 

20 ώρες πριν, Maurikycli είπε

Λ

3 μέτρα μεταξύ εσωτερικής και εξωτερικής μονάδας 

Όπα ρε παιδιά. Εγώ ζήτησα 3 μέτρα σωλήνα, και η καθε σωλήνα (ψιλή και χοντρή να το πω απλά,) είναι 3 μέτρα + ότι έχει το κλιματιστικό πάνω. Έχει γίνει λάθος;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, flampouras είπε

 

Όπα ρε παιδιά. Εγώ ζήτησα 3 μέτρα σωλήνα, και η καθε σωλήνα (ψιλή και χοντρή να το πω απλά,) είναι 3 μέτρα + ότι έχει το κλιματιστικό πάνω. Έχει γίνει λάθος;;;

Δεν νομίζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, axilleaslarisa είπε

ανάμεσα σε Leon και Legent

Από αναζητησεις στο YouTube πριν βάλω τα δικά μου βρήκα το Leon να πλασάρεται στην Ρωσία ως all easy pro.

Το δικό μου συμπέρασμα είναι ότι πρόκειται για μια πιο απλή έκδοση του all easy pro χωρίς δηλαδή τον αισθητήρα αναγνώρισης κίνησης και ισως το active clean

Στα inventor δεν αναφέρεται καθόλου το active clean ενώ το midea το διαφημίζει.

Ενα άλλο που διαφημίζει η inventor και δεν αναφέρει το midea είναι ο καθαρισμός του αέρα με UV (θα το τσεκάρω αύριο αν έχει λάμπα το midea)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, tu-luba είπε

Το δικό μου συμπέρασμα είναι ότι πρόκειται για μια πιο απλή έκδοση του all easy pro χωρίς δηλαδή τον αισθητήρα αναγνώρισης κίνησης και ισως το active clean

Στα inventor δεν αναφέρεται καθόλου το active clean ενώ το midea το διαφημίζει.

Ενα άλλο που διαφημίζει η inventor και δεν αναφέρει το midea είναι ο καθαρισμός του αέρα με UV (θα το τσεκάρω αύριο αν έχει λάμπα το midea)

μάλιστα τώρα η διαφορά των LEON leuvi με το lhuvi? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, axilleaslarisa είπε

μάλιστα τώρα η διαφορά των LEON leuvi με το lhuvi?

Ενδεχομένως η διαφορά να είναι ότι το lhuvi να είναι για πιο ψυχρά κλίματα δηλαδή μπορεί να έχει αντίσταση στην εξωτερική μοναδα για να μην παγώνει.

Οπως έχει το midea το all easy pro nordic

βέβαια δεν προκύπτει αυτό από πουθενά, στα χαρακτηριστικά είναι ακριβώς τα ίδια.

ή απλά είναι λίγο πιο ανανεωμένο από το leuvi γιαυτο και ο Κωτσόβολος το νέο δεν το δίνει με το πρόγραμμα ανακυκλωνω αλλάζω συσκευή.

μονο υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε 

Επεξ/σία από tu-luba
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, axilleaslarisa είπε

μάλιστα τώρα η διαφορά των LEON leuvi με το lhuvi? 

 

Θα το δουλεψεις και θερμανση; σορυ αν το χεις αναφερει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...