Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Kozanitis1 είπε

Πιθανόν να είναι, απλά αυτά δες τα και με τον μηχανικό σου, εδώ πιο πολύ "απλές" λύσεις τύπου Split "ερευνούμε" επί το πλείστον, τα VRV μαζί με καναλάτα κλπ είναι πιο εξειδικευμένα, πιθανόν να σου πούμε ανακρίβειες εδώ..

Η τιμή που λες δεν ξέρω προσωπικά αν είναι "ακριβή" ή όχι, αλλά ό,τι πληρώνεις παίρνεις, λογικά θα τα αποσβέσεις σε λειτουργικό κόστος και πιθανές βλάβες..

Μίλα και με τη Daikin τι εγγυήσεις δίνει για αυτά τα μηχανήματα καθώς και τι επεκτάσεις αυτών (πχ στα 10+ έτη)

 

 

4 λεπτά πριν, liakjim είπε

image.png.c25a9615f1dff2e730814f463a8e82e7.png

ok ευχαριστω !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, dimostr είπε

Άποψη μου είναι ότι χώρο θα πιάσεις και αμα το δώσεις και σε κανέναν θα τον μπλέξεις τον άνθρωπο 

ο μόνος λόγος να τα έχεις καβάτζα είναι για κανένα πρόγραμμα ανακύκλωνω που θα ζητήσουν να δώσεις συσκευές πίσω για να πάρεις καινούργιες 

Ε όχι και να μπλέξω κανάν άνθρωπο , καλό ήθελα να κάνω όχι να βασανίσω κανέναν.. 

ωστοσο αν έχω χώρο στην αποθήκη ίσως το κρατήσω μόνο για κανένα πρόγραμμα όπως είπες γιατί ποτε δεν ξέρεις..

Ευχαριστω πολύ πάντως για την απάντηση 🙏🏻

Επεξ/σία από MontzOlee
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έφτασε το src63, περιμένω τώρα το perfera. Ευχαριστώ όσους βοήθησαν με συμβουλές και προτάσεις. 

spacer.png

 

Τώρα είμαι στη φάση του να βρω που να τοποθετηθούν οι εσωτερικές μονάδες, έχω κάνει με μπλε τις θέσεις των παλιών μονάδων και με κόκκικο τις πιθανές θέσεις των καινούριων, με κίτρινο έχω περικλείσει τον χώρο που θα κλιματίζουν.

spacer.png

spacer.png

 

Οι προβληματισμοί μου για το σαλόνι, ότι το 1 ναι μεν είναι πιο κρυμμένο στη γωνία, αλλά στην ευθεία μπροστά του έχει το τζάκι, οπότε θα πρέπει να ρυθμιστεί να στέλνει τον αέρα πλαγίως και για να μη χτυπάει το τζάκι και για να φτάνει και στην κουζίνα, και δε ξέρω κατά πόσο χάνει απόδοση με το να στέλνει τον αέρα μονίμως διαγώνια ή και κατά πόσο θα καταφέρνει αυτό γιατί νομίζω διάβασα κάπου σε αυτό το thread ότι κάποιος έβαλε τα πτερύγια να κοιτάνε στο πλάι αλλά πάλι ευθεία πήγαινε ο αέρας, βέβαια για άλλο μοντέλο. Ενώ το 2 είναι στο κέντρο του τοίχο και στέλνει τον αέρα χωρίς εμπόδια.

Στο υπνοδωμάτιο νομίζω κλίνω πιο πολύ προς το 1 γιατί το 2 είναι πάνω απο το προσκέφαλο του κρεβατιού με ότι αυτό συνεπάγεται, και από άποψη θορύβου και ότι κοιμάσαι μονίμως με την εσωτερική μονάδα πάνω απο το κεφάλι σου. Βέβαια το 2 έχει το πλεονέκτημα ίσως ότι ο αέρας του μπορεί να πάει πιο εύκολα προς το κοντινό μπάνιο.
 

Επεξ/σία από Ruthl3ss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Ruthl3ss είπε

Έφτασε το src63, περιμένω τώρα το perfera. Ευχαριστώ όσους βοήθησαν με συμβουλές και προτάσεις. 

spacer.png

 

Τώρα είμαι στη φάση του να βρω που να τοποθετηθούν οι εσωτερικές μονάδες, έχω κάνει με μπλε τις θέσεις των παλιών μονάδων και με κόκκικο τις πιθανές θέσεις των καινούριων, με κίτρινο έχω περικλείσει τον χώρο που θα κλιματίζουν.

spacer.png

spacer.png

 

Οι προβληματισμοί μου για το σαλόνι, ότι το 1 ναι μεν είναι πιο κρυμμένο στη γωνία, αλλά στην ευθεία μπροστά του έχει το τζάκι, οπότε θα πρέπει να ρυθμιστεί να στέλνει τον αέρα πλαγίως και για να μη χτυπάει το τζάκι και για να φτάνει και στην κουζίνα, και δε ξέρω κατά πόσο χάνει απόδοση με το να στέλνει τον αέρα μονίμως διαγώνια ή και κατά πόσο θα καταφέρνει αυτό γιατί νομίζω διάβασα κάπου σε αυτό το thread ότι κάποιος έβαλε τα πτερύγια να κοιτάνε στο πλάι αλλά πάλι ευθεία πήγαινε ο αέρας, βέβαια για άλλο μοντέλο. Ενώ το 2 είναι στο κέντρο του τοίχο και πιο "in your face" (ακριβώς από κάτω είναι τηλεόραση για να καταλάβετε) αλλά στέλνει χωρίς εμπόδια τον αέρα.

Στο υπνοδωμάτιο νομίζω κλίνω πιο πολύ προς το 1 γιατί το 2 είναι πάνω απο το προσκέφαλο του κρεβατιού με ότι αυτό συνεπάγεται, και από άποψη θορύβου και ότι κοιμάσαι μονίμως με την εσωτερική μονάδα πάνω απο το κεφάλι σου. Βέβαια το 2 έχει το πλεονέκτημα ίσως ότι ο αέρας του μπορεί να πάει πιο εύκολα προς το κοντινό μπάνιο.
 

Στο υπνοδωμάτιο θα το έβαζα εκεί που ήταν το παλιό. Στο σαλόνι στη θέση 1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, liakjim είπε

Στο υπνοδωμάτιο θα το έβαζα εκεί που ήταν το παλιό. Στο σαλόνι στη θέση 1.

Στο υπνοδωμάτιο εκεί που είναι το παλιό δε παίζει γιατί από κάτω έχει μπαλκονόπορτα και κουρτινόξυλο και σκέψου το παλιό δεν έχει ούτε 5 εκατοστά αέρα από πάνω....

 

Στο σαλόνι γιατί λες υπερτερεί η θέση 1 σε σχέση με τη 2, μπορείς να το εξηγήσεις λίγο;

Επεξ/σία από Ruthl3ss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Ruthl3ss είπε

Στο υπνοδωμάτιο εκεί που είναι το παλιό δε παίζει γιατί από κάτω έχει μπαλκονόπορτα και κουρτινόξυλο και σκέψου το παλιό δεν έχει ούτε 5 εκατοστά αέρα από πάνω....

 

Στο σαλόνι γιατί στη θέση 1, μπορείς να το εξηγήσεις λίγο;

Έχεις μετρήσει το περφερα αν χωράει στη θέση του παλιού; Αν δεν χωράει, τότε θα το έβαζα στη θέση 1 .

Στο σαλόνι καλύτερα όχι η θέση του παλιού για να κοιτάμε προς κουζίνα. Επίσης δεν θα ήθελα στη θέση 2 για να μην έχω τη σωλήνωση να φαίνεται μέσα στον χώρο. Η θέση 1 είναι μια χαρά. Το τζάκι δεν μπαίνει πολύ στον χώρο και είναι μακριά, ενώ το heay έχει τεράστιο πλάτος οπότε θα έρθει μέσα στον χώρο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, liakjim είπε

Έχεις μετρήσει το περφερα αν χωράει στη θέση του παλιού; Αν δεν χωράει, τότε θα το έβαζα στη θέση 1 .

Στο σαλόνι καλύτερα όχι η θέση του παλιού για να κοιτάμε προς κουζίνα. Επίσης δεν θα ήθελα στη θέση 2 για να μην έχω τη σωλήνωση να φαίνεται μέσα στον χώρο. Η θέση 1 είναι μια χαρά. Το τζάκι δεν μπαίνει πολύ στον χώρο και είναι μακριά, ενώ το heay έχει τεράστιο πλάτος οπότε θα έρθει μέσα στον χώρο.

Το perfera έχει 29,5εκ ύψος και ο χώρος απο κουρτινόξυλο μέχρι ταβάνι είναι 38εκ οπότε χωράει. Αλλά σκέψου αν το κολλήσεις στο κουρτινόξυλο θα χει 8,5εκ αέρα από πάνω, αν δε το κολλήσεις και τελείως στο κουρτινόξυλο, ακόμα λιγότερο. Υπάρχει λόγος να προτιμήσω τη θέση του παλιού από την 1 για το υπνοδωμάτιο; Αν είναι να το προτιμήσω.

Μου παν και μια ιδέα για την εξωτερική μονάδα του heavy να μπει επιδαπέδια αντί για επιτοίχια. Έχει κάποιο πλεονέκτημα αυτό; Εγώ σκέφτομαι πως επιτοίχια και δε θα πιάνει χώρο στο μπαλκόνι και θα είναι πιο καλυμμένο από ήλιο, βροχή λόγω που θα είναι πιο κοντά στην οροφή.

Επεξ/σία από Ruthl3ss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Ruthl3ss

Για το δωμάτιο θα έλεγα εκεί που ήταν το παλιό, για να μην έχεις ρεύματα αέρα προς ή πάνω από το κρεβάτι..

Για το σαλόνι θα έλεγα τη θέση 2 (στο μέσο του τοίχου;) ώστε να μπορείς να φέρεις τις περσίδες εκεί που θες ή με το 3D Auto να «κοιτάνε» όλο το χώρο..

Η εξωτερική αφού είναι μπαλκόνι θα έλεγα να ζητήσεις να την τοποθετήσουν στον τοίχο, πάνω σε γαλβανιζέ βάσεις μεγάλες (για να έχει «αέρα» από πίσω), με αντικραδασμικά εκεί που θα πατήσει και να αφήσουν τις αηδίες (ευκολίες θα πω εγώ) με τις επιδαπέδιες σε μπαλκόνι.., προφανώς θέλεις τον χώρο, καθώς και να μην σκοντάφτει κάποιος πάνω, ή αν θες να κάνεις μια δουλειά κάτι στο μπαλκόνι τι θα κάνεις θα τραβάς την εξωτερική; ζημιά θα κάνεις.., ενώ στη βάση δεν την πειράζει κανένας  😉

Θυμίζω τουλάχιστον 2 μέτρα σωληνώσεις για το SRK63 (1.5 για το perfera) και ΚΑΛΟ/ΣΩΣΤΟ ΚΕΝΟ!

Εγώ φαντάσου που έχω τις εξωτερικές στην ταράτσα, το SRK63 μπήκε σε βάση τοίχου στο στηθαίο, 20εκ από την πλάκα (με 5αρα μόνωση) ώστε αν θελήσω να κάνω οποιαδήποτε εργασία στην ταράτσα δεν πειράζει κανένας το μηχάνημα 😉

Επεξ/σία από Kozanitis1
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Kozanitis1

Ευχαριστώ για τις συμβουλές, στο μέσο του τοίχου είναι το 2 ναι, αν και σκέφτομαι τώρα αυτό που είπε ο @liakjim για το οπτικό με τις σωληνώσεις, είχα σκεφτεί απ τη μία να βάλω κανάλια να μη φαίνονται, αλλά απ την άλλη αν δεν έχει μεγάλη διαφορά η 1 με την 2 απο άποψη απόδοσης ίσως να πήγαινα στην 1 για να ελαχιστοποιήσω τη σωλήνωση εσωτερικά για το οπτικό.

Για το υπνοδωμάτιο αν το βάλω στην παλιά θέση θα χει από πάνω αέρα περίπου 6 εκατοστά, αυτό δεν είναι θέμα;

 Τα αντικραδασμικά είναι μέσα στην τιμή; (είναι εγκατάσταση από public που η εγκατάσταση είναι μέσα στην τιμή)

Είχα την εντύπωση πως δεν είναι και να πήγαινα να πάρω σε δεύτερο χρόνο εγώ.

Επεξ/σία από Ruthl3ss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αδερφια, θα γίνει αγορά

Fujitsu Ecolandia ASYG071KLCA με αλλάζω συσκευή. Το βρίσκω και Πλαισιο, και Κωτσο και Public παρόμοιες τιμές.
Έχουμε κάποια προτίμηση μεταξύ τέτοιων αλυσίδων? Να αποφύγω κάποιο απο αυτα??

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@liakjim χαίρετε,

Είμαι ανάμεσα σε Toshiba Edge White 18000 BTU και σε Toyotomi Umi Eco UTN/UTG-21AP 21000BTU.
Επειδή ξέρω ότι είπες (και λένε εδώ μέσα) καλά λόγια για το Toshiba, θα ήθελα να μάθω τις σκέψεις σου για το Toyotomi (που είναι περίπου 200 € φθηνότερο).
Αυτό είναι για σαλόνι κ κουζίνα σε ένα χώρο που είναι περιπου 32μ.  Επειδή βλέπω οτι το Toyotomi εχει 21000BTU κ είναι και πιο φθηνό, θα είναι στο ίδιο επίπεδο με το Toshiba Edge White?

Θέλω και καλή ψύξει και καλή θέρμανση.

Εαν μου πεις για το θόρυβο, δε με πολύ πειράζει εαν είναι λίγο πιο θορυβώδες από το Toshiba.

σ'ευχαριστώ πολύ

Επεξ/σία από user001308
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Divs_Athens είπε

Αδερφια, θα γίνει αγορά

Fujitsu Ecolandia ASYG071KLCA με αλλάζω συσκευή. Το βρίσκω και Πλαισιο, και Κωτσο και Public παρόμοιες τιμές.
Έχουμε κάποια προτίμηση μεταξύ τέτοιων αλυσίδων? Να αποφύγω κάποιο απο αυτα??

 

Δεν νομίζω ότι υπάρχει προτίμηση. Κοίτα μόνο τους όρους για τη δωρεάν εγκατάσταση, κάποιοι έχουν όρους απόστασης. Επίσης κάποιοι δίνουν σε καλούτσικη τιμή επέκταση εγγύησης. Νομίζω αξίζει για το συγκεκριμένο που έχει σχετικά μικρή εγγύηση 3 χρόνια.

55 λεπτά πριν, user001308 είπε

@liakjim χαίρετε,

Είμαι ανάμεσα σε Toshiba Edge White 18000 BTU και σε Toyotomi Umi Eco UTN/UTG-21AP 21000BTU.
Επειδή ξέρω ότι είπες (και λένε εδώ μέσα) καλά λόγια για το Toshiba, θα ήθελα να μάθω τις σκέψεις σου για το Toyotomi (που είναι περίπου 200 € φθηνότερο).
Αυτό είναι για σαλόνι κ κουζίνα σε ένα χώρο που είναι περιπου 32μ.  Επειδή βλέπω οτι το Toyotomi εχει 21000BTU κ είναι και πιο φθηνό, θα είναι στο ίδιο επίπεδο με το Toshiba Edge White?

Θέλω και καλή ψύξει και καλή θέρμανση.

Εαν μου πεις για το θόρυβο, δε με πολύ πειράζει εαν είναι λίγο πιο θορυβώδες από το Toshiba.

σ'ευχαριστώ πολύ

Από αυτά που έχουμε δει εδώ μέσα αυτά τα χρόνια, προσωπικά δεν θα έβαζα ποτέ toyotomi για θέρμανση.

Αν ο χώρος σου καλύπτεται από 18άρι, που λογικά ναι (αν θέλεις να το δούμε τρέξε το γνωστό utility), θα έλεγα να πας στο edge. 

https://voyias.gr/climaunit/κλιματιστικό-τοίχου-inverter-18000-btu-toshiba-σειρά-edge-white-ras-18g3kvsg-e-ras

 

2 ώρες πριν, Ruthl3ss είπε

Για το υπνοδωμάτιο αν το βάλω στην παλιά θέση θα χει από πάνω αέρα περίπου 6 εκατοστά, αυτό δεν είναι θέμα;

Θα πρέπει να συμβουλευτείς το εγχειρίδιο εγκατάστασης.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/9/2023 στις 7:31 ΜΜ, Kozanitis1 είπε

Με 5.800W απώλειες, αν δεν είναι σε καμία πολύ ορεινή περιοχή ασυζητητί κοιτάει για το SRK63ZR-W. 

Για τον προγραμματισμό στην θέρμανση, όπως τα ξέρουμε.. 

Στην ψύξη στους 23 και κάτω έχει ελάχιστα 200W, στους 24+ πέφτει στα 100κατι..

Να σε ρωτήσω, αυτό το "Για τον προγραμματισμό στην θέρμανση, όπως τα ξέρουμε" μπορείς λίγο να το εξηγήσεις ή να βάλεις κάποιο λινκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...