Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 ώρες πριν, MontzOlee είπε

Καλησπέρα ξανά στην ομάδα, 

Συντομα θα αλλάξω 2 κλιματιστικά με το τρέχων πρόγραμμα της κυβέρνησης.

Εχω στην κατοχή μου 3 "αρχαία" οποτε θα κρατήσω ένα εξ αυτών καβάντζα στην αποθήκη έτσι για ασφάλεια ή να το δώσω κάπου αν χρειαστεί για κάποια εξυπηρέτηση.Μπορει κάποιος να μου πει ποιο να κρατήσω εξ αυτών ; 

ΥΓ Ανεβαζω ενεργειακά ταμπελάκια από τα κλιματιστικά με αρίθμηση.

 

Ευχαριστω εκ των προτέρων.

IMG_6596.jpeg

IMG_6598.jpeg

0C4969AE-C03F-4F92-A460-E2DEE1998B0E.jpeg

Δώστε καμία ιδέα @liakjim @dimostr , αξίζει να κρατήσω κάποιο η να τα δώσω όλα ανακύκλωση ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, MontzOlee είπε

Δώστε καμία ιδέα @liakjim @dimostr , αξίζει να κρατήσω κάποιο η να τα δώσω όλα ανακύκλωση ;

Προσωπικά θα τα σούταρα όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, MontzOlee είπε

Δώστε καμία ιδέα @liakjim @dimostr , αξίζει να κρατήσω κάποιο η να τα δώσω όλα ανακύκλωση ;

Άποψη μου είναι ότι χώρο θα πιάσεις και αμα το δώσεις και σε κανέναν θα τον μπλέξεις τον άνθρωπο 

ο μόνος λόγος να τα έχεις καβάτζα είναι για κανένα πρόγραμμα ανακύκλωνω που θα ζητήσουν να δώσεις συσκευές πίσω για να πάρεις καινούργιες 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/9/2023 στις 12:07 ΠΜ, reystar είπε

Καλησπερα παιδες, κανω ενα νεο σπιτι τωρα και η προσφορα που πηρα για Daikin κληματιστικα μου φανηκε λιγο μεγαλη...

Αξιζει? Να παω μηπως σε αλλη μαρκα? image.png.a35913cec542c3a43238d2ef8f62eb8a.png

μπορει καποιος να βοηθησει να μου πει αν αξιζει ? μηπως να δω καποια αλλη μαρκα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, reystar είπε

μπορει καποιος να βοηθησει να μου πει αν αξιζει ? μηπως να δω καποια αλλη μαρκα?

Πάρε προσφορά και από δυο τρεις άλλες εταιρείες toshiba mitsubishi fujitsu και κάνε σύγκριση και κάνε παζάρι 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι θες παντως παιζει στην αγορα.
Οπου σε βρουν κι οπου σε πιασουν.

Κι εκει που με το ακριβως προηγουμενο μοντελο, το C, ο κωτσοβολος ηταν φτηνοτερος απο αλλους που πουλουσαν το ιδιο,
τωρα στο νεοτερο μοντελο,
το  Daikin ATXC25D Siesta Sensira Κλιματιστικό Inverter
blue dealer μου εδωσε προσφορα οτι το δινει 600 ευρω αλλα με 100 ευρω εγκατασταση,
ενω ο κωτσοβολος το δινει 'ακριβα' πλεον θεωρω, στα 670 ευρω, αλλα με 'δωρεαν' εγκατασταση.
Δηλαδη διαφορα του blue dealer απο τον κωτσοβολο, στα 30 ευρω!!!
Περιμενει δηλαδη ο κωτσοβολος, οτι για μολις 30 ευρω διαφορα, θα παει καποιος να το αγορασει απο αυτους και οχι απο dealer.

Τουλαχιστον το προηγουμενο μοντελο το ειχε κατω απο 500 ευρω, εκει οντως χτυπουσε τιμη και αξιζε να το παρεις απο κωτσοβολο.
Τωρα δεν τους καταλαβαινω...

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/278367-a-c-in9btu-daikin-atxc25d-sensira

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, dimostr είπε

Πάρε προσφορά και από δυο τρεις άλλες εταιρείες toshiba mitsubishi fujitsu και κάνε σύγκριση και κάνε παζάρι 

σαν ποιοτητα / μηχανηματα ειναι και οι 4 το ιδιο καλες?

Επεξ/σία από reystar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, reystar είπε

σαν ποιοτητα / μηχανηματα ειναι και οι 4 το ιδιο καλες?

Ναι , οι οποίες διάφορες είναι στη τιμή και στην αλυσίδα προώθησης , επειδή θες συνολικό πακέτο πρέπει να σκεφτείς την εξυπηρέτηση μετά την αγορά και τι υποστήριξη θα έχεις από την αντιπροσωπεία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, dimostr είπε

Ναι , οι οποίες διάφορες είναι στη τιμή και στην αλυσίδα προώθησης , επειδή θες συνολικό πακέτο πρέπει να σκεφτείς την εξυπηρέτηση μετά την αγορά και τι υποστήριξη θα έχεις από την αντιπροσωπεία 

LG / Samsung?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, reystar είπε

LG / Samsung?

Δεν έχουμε αρκετή ανατροφοδότηση για να πούμε αλλα για την LG σαν κορεατική εταιρεία εγω δε θα δίσταζα αλλα αυτό είναι προσωπική μου άποψη αν και καποια μοντέλα lg είναι με διπλούς συμπιεστές που το θεωρώ καλό αλλα είναι πανάκριβα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, mindreader είπε

Οτι θες παντως παιζει στην αγορα.
Οπου σε βρουν κι οπου σε πιασουν.

Κι εκει που με το ακριβως προηγουμενο μοντελο, το C, ο κωτσοβολος ηταν φτηνοτερος απο αλλους που πουλουσαν το ιδιο,
τωρα στο νεοτερο μοντελο,
το  Daikin ATXC25D Siesta Sensira Κλιματιστικό Inverter
blue dealer μου εδωσε προσφορα οτι το δινει 600 ευρω αλλα με 100 ευρω εγκατασταση,
ενω ο κωτσοβολος το δινει 'ακριβα' πλεον θεωρω, στα 670 ευρω, αλλα με 'δωρεαν' εγκατασταση.
Δηλαδη διαφορα του blue dealer απο τον κωτσοβολο, στα 30 ευρω!!!
Περιμενει δηλαδη ο κωτσοβολος, οτι για μολις 30 ευρω διαφορα, θα παει καποιος να το αγορασει απο αυτους και οχι απο dealer.

Τουλαχιστον το προηγουμενο μοντελο το ειχε κατω απο 500 ευρω, εκει οντως χτυπουσε τιμη και αξιζε να το παρεις απο κωτσοβολο.
Τωρα δεν τους καταλαβαινω...

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/278367-a-c-in9btu-daikin-atxc25d-sensira

Μη συγκρίνεις άλλες εποχές και μοντέλο που το έδιναν για να φύγει και μάλλον εκθεσιακά με την τωρινή περίοδο που δεν έχει και προσφορές.

ΥΓ Το atxc25c έχει παίξει στα 450€ εγκατεστημένο. Δεν ξέρω αν θα δούμε ποτέ κάτι ανάλογο για το D, αλλά σίγουρα υπάρχουν περιθώρια για καλύτερες τιμές.

40 λεπτά πριν, reystar είπε

μπορει καποιος να βοηθησει να μου πει αν αξιζει ? μηπως να δω καποια αλλη μαρκα?

Από αυτά που έχω ακούσει, η Daikin είναι κορυφή στο vrv. Είναι πάντως γνώση ψαγμένου μηχανικού που πιθανότατα να μη την βρεις εδώ μέσα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, liakjim είπε

Από αυτά που έχω ακούσει, η Daikin είναι κορυφή στο vrv. Είναι πάντως γνώση ψαγμένου μηχανικού που πιθανότατα να μη την βρεις εδώ μέσα.

αρα λες Daikin VRV με κλειστα τα ματια..?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, reystar είπε

αρα λες Daikin VRV με κλειστα τα ματια..?

Πιθανόν να είναι, απλά αυτά δες τα και με τον μηχανικό σου, εδώ πιο πολύ "απλές" λύσεις τύπου Split "ερευνούμε" επί το πλείστον, τα VRV μαζί με καναλάτα κλπ είναι πιο εξειδικευμένα, πιθανόν να σου πούμε ανακρίβειες εδώ..

Η τιμή που λες δεν ξέρω προσωπικά αν είναι "ακριβή" ή όχι, αλλά ό,τι πληρώνεις παίρνεις, λογικά θα τα αποσβέσεις σε λειτουργικό κόστος και πιθανές βλάβες..

Μίλα και με τη Daikin τι εγγυήσεις δίνει για αυτά τα μηχανήματα καθώς και τι επεκτάσεις αυτών (πχ στα 10+ έτη)

Απλά από απορία, πως και δεν πήγες σε αντλία θερμότητας με fan coil για ψύξη/θέρμανση στο χώρο; θα κάνεις φευδοροφές κλπ; Προσωπικά αν κάνεις ψευδοροφές τις εσωτερικές τύπου split δεν θα τις προτιμούσα, θα πήγαινα σε καναλάτα, αν το επιτρέπει το κόστος και ο χώρος ;)

Επεξ/σία από Kozanitis1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...