Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Μάλλον και τα Pitsos.

Αυτό το θυμάμαι και το έβαλα γιατί κάποιος το είχε αναφέρει για το ότι δε θέλει ετήσιες συντηρήσεις εδώ αλλα δε θυμάμαι το όνομα του , είχε αγοράσει Bosch κλιματιστικά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dimostr είπε

Τους πήρα τηλέφωνο για να το επιβεβαιώσω και ισχύει αυτό που λες. Το παράξενο είναι ότι δεν το αναφέρουν πουθενά στο site της Bosch.

Σε ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, fonsde said:

Sendo Zeas vs Cronus  / Cronus 2? Ξερει κανεις διαφορες?

Ρίξε νόμισμα και πάρε ό,τι σου πει. 😛

Είναι ασήμαντες οι διαφορές στο χαμηλότερο ράφι των κινέζικων φασόν. Ίδιες (ψηλές) καταναλώσεις, πάνω - κάτω και ίδια υλικά. Η σέντο έχει και 10ετή εγγύηση, έτσι λέει τουλάχιστον. Οπότε, παίρνεις ό,τι σου αρέσει εμφανισιακά και ελπίζεις να πάνε όλα καλά με τις τιμές ρεύματος. Από αξιοπιστια μην τα φοβάσαι, αν γίνει καλή εγκατάσταση βαστάνε μιν 5-6 χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ψαγμένα τα ζέας και λένε ότι είναι καλά.

Spoiler

😅

 

33 λεπτά πριν, MikhailBakurin είπε

Η σέντο έχει και 10ετή εγγύηση

Εφ 'όρου ζωής λένε.

Εν τω μεταξύ, δεν θυμάμαι να έχω ξαναδεί τόσο υψηλό φορτίο σχεδιασμού σε 24άρι στο θερμό. 7KW 🫢

Πόσα ελάχιστα έχει σε θέρμανση; 1300;

edit, βλακείες λέω. Το kuro έχει 7.1...

image.png.e8f756a2eaa173608fb1a381ea01d8d7.png

 

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α ναι σόρρυ, εφ' όρου όντως.

Δηλαδή, κατά την πάγια κινεζοφασόν πρακτική, "έχω 2-3 ανταλλακτικά στην αποθήκη για 2-3 χρόνια, από τον 4ο-5ο χρόνο βάλτου λίγη αλοιφούλα να φτιάξει, αλλιώς ψάξε στο alibaba μήπως βρεις κανέναν να έχει και στείλτου τα λεφτά σε Κινέζικο ΙΒΑΝ κάνοντας το σταυρό σου να λάβεις κάτι".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα ξανά στην ομάδα, 

Συντομα θα αλλάξω 2 κλιματιστικά με το τρέχων πρόγραμμα της κυβέρνησης.

Εχω στην κατοχή μου 3 "αρχαία" οποτε θα κρατήσω ένα εξ αυτών καβάντζα στην αποθήκη έτσι για ασφάλεια ή να το δώσω κάπου αν χρειαστεί για κάποια εξυπηρέτηση.Μπορει κάποιος να μου πει ποιο να κρατήσω εξ αυτών ; 

ΥΓ Ανεβαζω ενεργειακά ταμπελάκια από τα κλιματιστικά με αρίθμηση.

 

Ευχαριστω εκ των προτέρων.

IMG_6596.jpeg

IMG_6598.jpeg

0C4969AE-C03F-4F92-A460-E2DEE1998B0E.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, MikhailBakurin είπε

Α ναι σόρρυ, εφ' όρου όντως.

Δηλαδή, κατά την πάγια κινεζοφασόν πρακτική, "έχω 2-3 ανταλλακτικά στην αποθήκη για 2-3 χρόνια, από τον 4ο-5ο χρόνο βάλτου λίγη αλοιφούλα να φτιάξει, αλλιώς ψάξε στο alibaba μήπως βρεις κανέναν να έχει και στείλτου τα λεφτά σε Κινέζικο ΙΒΑΝ κάνοντας το σταυρό σου να λάβεις κάτι".

Αυτό το σκηνικό που περιγράφεις με τόση γλαφυρότητα είναι κάτι που σου έχει συμβεί , με τι προϊόν/υπηρεσία συνέβη ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, dimostr said:

Αυτό το σκηνικό που περιγράφεις με τόση γλαφυρότητα είναι κάτι που σου έχει συμβεί , με τι προϊόν/υπηρεσία συνέβη ?

Δε συνέβη σε μένα, αλλά σε συμφορίτη σε άλλο Ελληνικό φόρουμ.

Αγόρασε "το πιο ευπώλητο και αποτελεσματικό" κλιματιστικό της Ελ. αγοράς πριν 7-8 χρόνια, του χάλασε μετά από 5-6 κάποιο ανταλλακτικό, και η εταιρεία του είπε ότι δεν το έχει. Το πήρε στο χέρι ο άνθρωπος, βρήκε παρτναμπερ, μπήκε στα πιο αλάξευτα, τα σκληρότερα, τα πιο χωμένα λίστινκς του αλι-μπαμπά, βρήκε έναν έμπορο που έστελνε μιν. 10.000, τον ρώτησε αν μπορεί να του στείλει... 2, ο κινέζος είπε "ναι", του έδωσε κινέζικο ΙΒΑΝ, ο γενναίος συμφορίτης τον πλήρωσε μην περιμένοντας να λάβει ποτέ τίποτα, αλλά... έλαβε. Και μάλιστα, όταν του εγκατέστησε το ψαγμένο παρτ ο μάστορας, το κλίμα του δουλεύει έκτοτε άψογα. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, MikhailBakurin είπε

Δε συνέβη σε μένα, αλλά σε συμφορίτη σε άλλο Ελληνικό φόρουμ.

Αγόρασε "το πιο ευπώλητο και αποτελεσματικό" κλιματιστικό της Ελ. αγοράς πριν 7-8 χρόνια, του χάλασε μετά από 5-6 κάποιο ανταλλακτικό, και η εταιρεία του είπε ότι δεν το έχει. Το πήρε στο χέρι ο άνθρωπος, βρήκε παρτναμπερ, μπήκε στα πιο αλάξευτα, τα σκληρότερα, τα πιο χωμένα λίστινκς του αλι-μπαμπά, βρήκε έναν έμπορο που έστελνε μιν. 10.000, τον ρώτησε αν μπορεί να του στείλει... 2, ο κινέζος είπε "ναι", του έδωσε κινέζικο ΙΒΑΝ, ο γενναίος συμφορίτης τον πλήρωσε μην περιμένοντας να λάβει ποτέ τίποτα, αλλά... έλαβε. Και μάλιστα, όταν του εγκατέστησε το ψαγμένο παρτ ο μάστορας, το κλίμα του δουλεύει έκτοτε άψογα. :D

Αυτά όμως θα πρέπει να λέγονται για να αποφεύγονται κάποια πράγματα , οποτε ίσως θα ήταν συνετό με κάποιο τρόπο να μας φωτογραφίσεις τη μάρκα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το ίδιο έχει γίνει και σε μένα, μάρκα midea

...τώρα που το θυμήθηκα βρήκαμε παραπλήσιο part number με την αντιπροσωπία και μου το έστειλε με δική μου ευθύνη (αλλα και εγώ τότε έψαχνα ali)

Επεξ/σία από grmaster2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είχα ξαναγράψει πιο πάνω είχα προβεί σε αγορά 3 κλιματιστικών inventor corona plus 9000 btu με αρκετά τριξιματα στις εσωτερικές μονάδες κατά την λειτουργία τους.

Ήρθε ο τεχνικός που συνεργάζεται με την εταιρία τα είδε,έστειλε την αναφορά του και χτες δέχθηκα τηλ από την inventor ότι θα προβεί σε αλλαγή με άλλο μοντέλο νομίζω το Leon.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, hf77 είπε

Όπως είχα ξαναγράψει πιο πάνω είχα προβεί σε αγορά 3 κλιματιστικών inventor corona plus 9000 btu με αρκετά τριξιματα στις εσωτερικές μονάδες κατά την λειτουργία τους.

Ήρθε ο τεχνικός που συνεργάζεται με την εταιρία τα είδε,έστειλε την αναφορά του και χτες δέχθηκα τηλ από την inventor ότι θα προβεί σε αλλαγή με άλλο μοντέλο νομίζω το Leon.

Άψογα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...