Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, estel92 είπε

Καλησπέρα όταν έχει αέρα έξω και χωρίς να έχω αναμένω το κλιματιστικό ακούγετε από την εσωτερική μονάδα ένας πολύ ενοχλητικός θόρυβος αλλά μόνο όταν έχει αέρα. Ξέρει κανένας τι μπορεί να φταίει ; 
ευχαριστώ 

Έχεις φώτο της εγκατάστασης εσωτερικά/ εξωτερικά;  Μάλλον η σωλήνα πρέπει να είναι, δες αν κουνιέται την ώρα που φυσάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα,

Έχω εξοχικό μεζονέτα 30+30 τμ στη Χαλκιδική 500 από την θάλασσα και θέλω να ζεστάνω τον πάνω όροφο 30τμ. Το σπίτι είναι εκτεθειμένο, δεν εφάπτεται πουθενά, έχει 3  δίπλα pvc παράθυρα και μια πόρτα. Η οροφή είναι μπετόν και από πάνω κεραμοσκεπη.

Θέλω να ρωτήσω πόσα btu κλιματιστικο να επιλέξω. Όχι μάρκα ή μοντέλο, μόνο τα btu μ ενδιαφέρουν.

Ρωταω, γιατί κάποιος ψυκτικός μου είπε ότι τον χώρο μπορεί να τον ζεστάνει ένα κλιματιστικό 13000 btu. Όντως; γιατί μου φάνηκαν λίγα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, nhzt είπε

Καλησπέρα,

Έχω εξοχικό μεζονέτα 30+30 τμ στη Χαλκιδική 500 από την θάλασσα και θέλω να ζεστάνω τον πάνω όροφο 30τμ. Το σπίτι είναι εκτεθειμένο, δεν εφάπτεται πουθενά, έχει 3  δίπλα pvc παράθυρα και μια πόρτα. Η οροφή είναι μπετόν και από πάνω κεραμοσκεπη.

Θέλω να ρωτήσω πόσα btu κλιματιστικο να επιλέξω. Όχι μάρκα ή μοντέλο, μόνο τα btu μ ενδιαφέρουν.

Ρωταω, γιατί κάποιος ψυκτικός μου είπε ότι τον χώρο μπορεί να τον ζεστάνει ένα κλιματιστικό 13000 btu. Όντως; γιατί μου φάνηκαν λίγα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

https://www.elith.gr/calc/index.php

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για θερμοκρασία 20 βαθμους που ζητάω μου βγάζει αποτέλεσμα 6530 Watt δηλαδή 22000 btu. 

Είναι λογικό για 30τμ να θες 22000 btu; Μου φαίνεται  υπερβολικό.

Δηλαδή στη Καστοριά το ίδιο σπίτι 30 τμ πόσα θέλει; 30000 BTU; 😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, nhzt είπε

Για θερμοκρασία 20 βαθμους που ζητάω μου βγάζει αποτέλεσμα 6530 Watt δηλαδή 22000 btu. 

Είναι λογικό για 30τμ να θες 22000 btu; Μου φαίνεται  υπερβολικό.

Δηλαδή στη Καστοριά το ίδιο σπίτι 30 τμ πόσα θέλει; 30000 BTU; 😆

Αυτό βγάζει ότι έχει ,άμα δεν έχεις μονώσεις κά δεν έχεις κάνει λάθος στο ύψος τοτεβ ότι βγάζει είναι σωστό 

Δεν πάει με τα τετραγωνικά αλλά με το τι μόνωση έχεις 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nhzt είπε

Καλησπέρα,

Έχω εξοχικό μεζονέτα 30+30 τμ στη Χαλκιδική 500 από την θάλασσα και θέλω να ζεστάνω τον πάνω όροφο 30τμ. Το σπίτι είναι εκτεθειμένο, δεν εφάπτεται πουθενά, έχει 3  δίπλα pvc παράθυρα και μια πόρτα. Η οροφή είναι μπετόν και από πάνω κεραμοσκεπη.

Θέλω να ρωτήσω πόσα btu κλιματιστικο να επιλέξω. Όχι μάρκα ή μοντέλο, μόνο τα btu μ ενδιαφέρουν.

Ρωταω, γιατί κάποιος ψυκτικός μου είπε ότι τον χώρο μπορεί να τον ζεστάνει ένα κλιματιστικό 13000 btu. Όντως; γιατί μου φάνηκαν λίγα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Κάνε μας ένα screenshot από τις επιλογές που έβαλες στα ερωτήματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/9/2023 στις 6:37 ΜΜ, mindreader είπε

Επιβεβαιωσε μου σε παρακαλω, τι καταλαβες οτι ισχυει.

====

Επισης μιλουσα σημερα, με τον ανθρωπο απο την εταιρια που σκεφτομαι να τα βαλω τα daikin, δεν ειναι dealer αλλα αξιοπιστη εταιρεια, και μου ειπε οτι αν θυμαται καλα απο αλλα που εβαλε προσφατα, 5 χρονια εγγυηση εχουν ετσι κι αλλιως. Του λεω ξερω για 2, μου λεει νομιζω 5, αλλα θα το κοιταξει. Ξερει κανεις επικαιροποιημενα δεδομενα, αν το παρεις εκτος dealer, προσφατα αν πηρε, τελικα ποση εγγυηση εχουν; 2 ή 5 χρονια;

Δεν κατάλαβα τι ακρβώς ισχύει τελικά. Θα ξανασχοληθώ μια τελευταία φορά τον επόμενο Μάιο πριν την επόμενη συντήρηση κι αναλόγως θα προχωρήσω (αν μπορεί να κάνει συντήρηση οποιοσδήποτε πιστοποιημένος) ή θα ζητήσω επιστροφή και ακύρωση του stand by me. Δε μπορώ να βάλω κι άλλη έγνοια στο κεφάλι μου με αχρείαστες συντηρήσεις κάθε χρόνο ΚΑΙ στα a/c. Όχι ότι είναι φθηνοί και οι υπόλοιποι στις συντηρήσεις. 45€+ΦΠΑ μου είπαν οι άλλοι που είχα καλέσει προηγουμένως αλλά δε μπορούσαν να δώσουν την πιστοποίηση. Για να κάνουν 2 φσιτ-φσιτ με το καθαριστικό και να μου πλύνουν τα φίλτρα στη ντουζιέρα μου (γιατί αυτό έκανε κι ο τύπος που ήρθε...). Ούτε μάσκα έλυσε, ούτε φτερωτή καθάρισε, ούτε πιέσεις τσέκαρε όπως διατείνονται. Έφερε κάτι μανόμετρα και τα ακούμπησε πάνω στο κομπρεσέρ να ...ξεκουραστούν τα πήρε κι έφυγε. Το μόνο που κατάλαβα είναι ότι η στάνταρ βασική εγγύηση είναι 3 χρόνια (όχι 2) αν πάρεις από οπουδήποτε αλλούς εκτός από "Blue dealer" (π.χ. Πλαίσιο, Κωτσόβολο ή Κόκοτα όπως στην περίπτωσή μου κλπ.) και 5 χρόνια αν πάρεις από κάποιον "Blue". Δεν κατάλαβα καν αν υπάρχει υποχρέωση ετήσιας συντήρησης και για αυτή τη βασική εγγύηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσκεψη σε φίλο ( "πελάτη" από την άποψη ότι εγώ του πρότεινα τι να πάρει ).

Είδα λοιπόν το πρώτο μου Toshiba σε λειτουργία. Toshiba edge white 18000, εγκατεστημένο πριν από μία ημέρα ( δεν έχει κλείσει ακόμη τα μερεματακια ).

Για να είμαι ειλικρινής η εσωτερική μονάδα μου φάνηκε παρόμοια σε ήχο με το δικό μου asyg24kmta . Όχι τάφος δλδ αλλά οριακά να την αντιλαμβάνεσαι στον χώρο. Είναι πάντως πανέμορφη στο μάτι.

Η εξωτερική μονάδα σχεδόν αθόρυβη. Άκουσα από κοντά και αυτόν τον υψισυχνο θόρυβο που ταλαιπωρεί κάποιους αλλά ακούγεται αν έρθεις λίγα εκατοστά από την εξωτερική μονάδα. Στο βίντεο ακούγεται οριακά. Εντός του σπιτιού παρόλο που είναι κρεμασμένη απέξω και το σπίτι είναι χωρίς μονώσεις και μονοτουβλο, δεν ακούγεται το παραμικρό.

Δεν μπορούσε να το συνδέσει στο wifi. Θέλει πάτημα το mode για 5 δευτερόλεπτα για να μπει σε ap mode. Το password του ap αναγράφεται πάνω στο USB stick. Τελικά για να συνδεθεί το έκανα με WPS. Αλλιώς δεν έμπαινε.

Το τηλεκοντρόλ πολύ ωραίο. Το app φαίνεται πλήρες.

Είχε στη διάθεσή του μια hs110 οπότε του έβαλα στο laptop να βλέπει διαγράμματα με το γνωστό αρχείο από το GitHub. Το βάλαμε 26 ψύξη. Εξωτερική έδειχνε 31 στο app.

IMG20230910161326.jpg

IMG-9fd1783d5ede65f17c646e7c9e978d73-V.jpg.3c7a76ff2bfccfeafc42270bc552451e.jpg

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, liakjim said:

Επίσκεψη σε φίλο ( "πελάτη" από την άποψη ότι εγώ του πρότεινα τι να πάρει ).

Είδα λοιπόν το πρώτο μου Toshiba σε λειτουργία. Toshiba edge white 18000, εγκατεστημένο πριν από μία ημέρα ( δεν έχει κλείσει ακόμη τα μερεματακια ).

Για να είμαι ειλικρινής η εσωτερική μονάδα μου φάνηκε παρόμοια σε ήχο με το δικό μου asyg24kmta . Όχι τάφος δλδ αλλά οριακά να την αντιλαμβάνεσαι στον χώρο. Είναι πάντως πανέμορφη στο μάτι.

Η εξωτερική μονάδα σχεδόν αθόρυβη. Άκουσα από κοντά και αυτόν τον υψισυχνο θόρυβο που ταλαιπωρεί κάποιους αλλά ακούγεται αν έρθεις λίγα εκατοστά από την εξωτερική μονάδα. Στο βίντεο ακούγεται οριακά. Εντός του σπιτιού παρόλο που είναι κρεμασμένη απέξω και το σπίτι είναι χωρίς μονώσεις και μονοτουβλο, δεν ακούγεται το παραμικρό.

Δεν μπορούσε να το συνδέσει στο wifi. Θέλει πάτημα το mode για 5 δευτερόλεπτα για να μπει σε ap mode. Το password του ap αναγράφεται πάνω στο USB stick. Τελικά για να συνδεθεί το έκανα με WPS. Αλλιώς δεν έμπαινε.

Το τηλεκοντρόλ πολύ ωραίο. Το app φαίνεται πλήρες.

Είχε στη διάθεσή του μια hs110 οπότε του έβαλα στο laptop να βλέπει διαγράμματα με το γνωστό αρχείο από το GitHub. Το βάλαμε 26 ψύξη. Εξωτερική έδειχνε 31 στο app.

IMG20230910161326.jpg

IMG-9fd1783d5ede65f17c646e7c9e978d73-V.jpg.3c7a76ff2bfccfeafc42270bc552451e.jpg

Σε χώρο με πόσα τ.μ. ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dimkask8 είπε

Σε χώρο με πόσα τ.μ. ;

45.

Το σπίτι αυτό είναι με νότιο προσανατολισμό και το λούζει ο ήλιος. Το καλοκαίρι ψήνεται ενώ τον χειμώνα ζεσταίνεται εύκολα. Ήθελε χρήση καλοκαίρι και χειμώνα, αθόρυβο, εγγύηση και wifi οπότε ήταν σχετικά εύκολη η επιλογή ( το πήρε από welcome stores με 45% επιδότηση και δικό του ψυκτικό).

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, liakjim είπε

Είχε στη διάθεσή του μια hs110 οπότε του έβαλα στο laptop να βλέπει διαγράμματα με το γνωστό αρχείο από το GitHub.

Υπάρχει κάποιο λινκ για το αρχειάκι φίλε liakjim;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

θέλω να αγοράσω κλιματιστικό για διαμέρισμα στην πόλη της Θεσσαλονίκης, γιατί το προηγούμενο Samsung 18.000 btu χάλασε και δεν συμφέρει η επισκευή του. Η ερώτησή μου είναι, ποια εταιρεία κλιματιστικών προσφέρει σήμερα τη μεγαλύτερη εγγύηση στα μηχανήματά της, δεν απαιτεί ετήσια συντήρηση και γενικά είναι αξιόπιστα. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, sotiris_mi19 είπε

Καλημέρα,

θέλω να αγοράσω κλιματιστικό για διαμέρισμα στην πόλη της Θεσσαλονίκης, γιατί το προηγούμενο Samsung 18.000 btu χάλασε και δεν συμφέρει η επισκευή του. Η ερώτησή μου είναι, ποια εταιρεία κλιματιστικών προσφέρει σήμερα τη μεγαλύτερη εγγύηση στα μηχανήματά της, δεν απαιτεί ετήσια συντήρηση και γενικά είναι αξιόπιστα. 

 

Καλημέρα, ετήσια συντήρηση θέλουν όλοι (δεν θυμάμαι κάποια μάρκα να μην θέλει)

Ξεκίνα για αρχή βλέποντας το sticky του liakjim, απάντα το ερωτηματολόγιο και υπολόγισε θερμικές απώλειες για το χώρου που θα τοποθετηθεί..

Το θέλεις για ψύξη/θέρμανση ή μόνο ψύξη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...