Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση! Για την χρήση που περιέγραψα (κυρίως ψύξη - 8 ώρες/μέρα για ~4 μήνες) θα είχε νόημα να ανέβω σε budget ή όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tomtoub είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση! Για την χρήση που περιέγραψα (κυρίως ψύξη - 8 ώρες/μέρα για ~4 μήνες) θα είχε νόημα να ανέβω σε budget ή όχι;

Προσωπικά δεν θα έδινα παραπάνω. Νομίζω πως το miracle ΙΙI είναι το VFM στην οικονομική κατηγορία. Έχει 10 χρόνια εγγύηση, wifi και σε ψύξη κατεβαίνει σε 65-70W. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, liakjim είπε

Του έχεις κάποιο πριζάκι που να μετράει watts ; Ιδανικά μια tplink tapo p110;

Είναι απευθείας στο πίνακα με ασφάλεια.

Επίσης έχεις στη διάθεσή σου καλά ψηφιακά θερμόμετρα που να δείχνουν μέχρι πρώτο δεκαδικό; Ιδανικά θέλουμε 2 αλλά και ένα κάνει. Για να κάνουμε ένα τεστάκι.

Έχω ένα xiaomi αλλά δεν το θεωρώ ακριβείας...

Το μηχάνημα είναι ολοκαίνουργιο. Όσο και να έχει δουλέψει, δεν θα έχει πιάσει βρώμα.

1 φορά έχω κάνει τα μέσα και μια έξω ήδη (τα μέσα είχαν μια παχιά πάχνη στρώση/η έξω επειδή κάνουν και έργα κοντά μου είχε καφεδισει το στοιχείο)

Προσπαθώ να καταλάβω τι εννοείς σε αυτό που λες ότι δεν βγάζει αέρα από όλη την έκταση των περσίδων. Δεν παίζει αυτό.

Επειδή και το βίντεο δεν είναι τόσο εμφανές,να το έστελνα, φαντάσου να δουλεύει πχ στη 3η σκάλα ρελαντί και στο ξεκαρφωτο να δίνει εντολή για powerful και να ξανά κόβει και εναλλάξ.αυτο βέβαια δεν το νιώθεις στο χέρι στην περσίδα είναι εσωτερικό έτσι. Η εξωτερική μονάδα δεν  κάνει διάφορα στον ήχο.

Γενικά περίμενα παραπάνω πάντως σαν μάρκα είτε σαν προϊόν (θα μου πείς το φθηνό μοντέλο πήρες) και το σέρβις έναν πιο σοβαρό τεχνικό. 

συγκριτικά με το 24αρι lg που ναι μεν όχι ινβερτορ και πιο δυνατό και 12 ετών και κακοσυντηρημενο λόγω ενοικιάστων και τουρκικό που είχε το σπίτι δεν είχε τέτοια θέματα. 

άραγε αν είχα πάρει haier τι θα συζητούσαμε τώρα? 🤔

και τελευταίο ευχαριστώ για την βοήθεια και ασχολία σας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, manousos34 είπε

Επειδή και το βίντεο δεν είναι τόσο εμφανές,να το έστελνα, φαντάσου να δουλεύει πχ στη 3η σκάλα ρελαντί και στο ξεκαρφωτο να δίνει εντολή για powerful και να ξανά κόβει και εναλλάξ.αυτο βέβαια δεν το νιώθεις στο χέρι στην περσίδα είναι εσωτερικό έτσι. Η εξωτερική μονάδα δεν  κάνει διάφορα στον ήχο.

Γενικά περίμενα παραπάνω πάντως σαν μάρκα είτε σαν προϊόν (θα μου πείς το φθηνό μοντέλο πήρες) και το σέρβις έναν πιο σοβαρό τεχνικό. 

συγκριτικά με το 24αρι lg που ναι μεν όχι ινβερτορ και πιο δυνατό και 12 ετών και κακοσυντηρημενο λόγω ενοικιάστων και τουρκικό που είχε το σπίτι δεν είχε τέτοια θέματα. 

άραγε αν είχα πάρει haier τι θα συζητούσαμε τώρα? 🤔

και τελευταίο ευχαριστώ για την βοήθεια και ασχολία σας.

 

Όταν έχουμε τον ανεμιστήρα στο auto, το κλιματιστικό δίνει εντολή για αύξηση ή μείωση των στροφών ανάλογα με τη διαφορά θερμοκρασίας του χώρου με τη ζήτηση.

Αλλά πες μου κάτι. Το κλιματιστικό είναι δίπλα σε συρόμενο κούφωμα; Τράβα μας μια φωτογραφία της εσωτερικής μονάδας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Όταν έχουμε τον ανεμιστήρα στο auto, το κλιματιστικό δίνει εντολή για αύξηση ή μείωση των στροφών ανάλογα με τη διαφορά θερμοκρασίας του χώρου με τη ζήτηση.

Αλλά πες μου κάτι. Το κλιματιστικό είναι δίπλα σε συρόμενο κούφωμα; Τράβα μας μια φωτογραφία της εσωτερικής μονάδας.

https://we.tl/t-9tVpLvml7Y

 

Στο auto δεκτό ναι αλλά το κάνει σε όλες τις "σκάλες" 

Ναι είναι δίπλα σε συρόμενο  με μπαλκόνι έχει να κάνει παράγοντα?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, theopan said:

Πάνω που ετοιμαζόμουν να γράψω την εμπειρία μου σε αυτό το θέμα! Συνοπτικά: μην κάνεις επέκταση, δεν αξίζει!

Αναλυτικά: Εγώ πήρα πέρυσι (06/2022) ένα 18άρι Siesta Sensira από Κόκοτα (δεν είναι ούτε master ούτε blue dealer της Daikin). Δεν μου είπαν τίποτα περί εγγύησης, διαπίστωσα ότι έχει 3 χρόνια (ούτε καν 5 που δίνουν οι Blue). Φέτος λίγες μέρες πριν παρέλθει 1 έτος έψαξα στο site της Daikin και είδα ότι μπορούσα να κάνω εγγραφή το μηχάνημα και είχε περιθώριο λίγες μέρες πριν συμπληρωθεί ο 1 χρόνος ώστε να έχω δυνατότητα επέκτασης στα 10 χρόνια με το stand by me. Βλακωδώς (όπως αποδεικνύεται) την πλήρωσα και την έκανα online. Ξεκινάω τέλη Ιουνίου διαδικασία να βρω διαθέσιμο ραντεβού για συντήρηση γιατί έχει και προαπαιτούμενη την πραγματοποίηση μιας συντήρησης το χρόνο από πιστοποιημένο τεχνικό. Καλά ως εδώ και αναμενόμενα ούτως ή άλλως είχα σκοπό να κάνω γιατί παρά το ότι είχε προλάβει να δουλέψει λίγο μόνο καλοκαίρι μύριζε υπό κάποιες συνθήκες. Στον Κόκοτα που κάλεσα ουσιαστικά με ...γείωσαν. "Δεν γνωρίζουμε, άγνωστο πότε θα έχουμε διαθέσιμο ραντεβού, έχουμε μεγάλο φόρτο" κλπ. απαράδεκτα. Περνάει ο καιρός μεσολάβησαν διακοπές, τέλη Αυγούστου (φέτος πριν λίγες μέρες δηλαδή) λαμβάνω "απειλητικό" email από τη Daikin Greece ότι "η επέκταση εγγύησης θα ακυρωθεί αν δεν προβώ σε συντήρηση της μονάδας μέχρι 10/9". Εν τω μεταξύ στους όρους πουθενά δεν θυμάμαι να όριζε συγκεκριμένα 12 μήνες+3 μήνες ακριβώς από την επέκταση την υποχρέωση για service. Νέα επικοινωνία με τον πωλητή "ναι θα το δούμε", "πότε μπορείτε" νέα γείωση. Απευθύνομαι σε Master Dealer (Leomat) μου δίνουν 2 τηλέφωνα συμβεβλημένων dealers να επικοινωνήσω καταλήξαμε μετά από μέρες "διαπραγματεύσεων" με τον έναν ότι επειδή πρόκειται για επέκταση στη 10ετία την οποία έκανα μόνος μου και το μηχάνημα δεν είχε αγοραστεί από αυτόν, μπορούσε μεν να κάνει τη συντήρηση, δεν μπορούσε όμως να καταχωρήσει το παραστατικό και το "πιστοποιητικό" στο σύστημα ώστε να καλυφθεί η υποχρέωση για την εγγύηση! Τι ακριβώς συμβαίνει δεν κατάλαβα ομολογώ. Με τον άλλο μείναμε στο ότι "ναι μπορούμε να το καταχωρήσουμε" αλλά ακόμα περιμένω να με καλέσουν για ραντεβού. Τελικά η λύση ήταν κατόπιν νέας επικοινωνίας με τη Daikin Greece αυτή τη φορά, να αγοράσω μια συντήρηση μέσω του site της Daikin και να στείλουν αυτοί συνεργάτη τους τεχνικό. Έναντι 69€. Και αυτό μάλλον θα πρέπει να γίνεται κάθε χρόνο για τα επόμενα 9 χρόνια. Δηλαδή 99€ το κόστος της επέκτασης + 10Χ69€ (αν δεν ανέβει) γύρω στα 800€. Σχεδόν 1 κλιματιστικό ακόμα.

Πολυ μπερδεμα.

Πιο ευκολο ειναι αυτο που ειπε ο συμφορουμιτης μου φαινεται, οτι φερνεις αδειουχο ψυκτικο και στελνεις την αποδειξη στην daikin, αλλα οντως καταχωρουν κατι στο συστημα;

Επισης δεν καταλαβα. Αν κατεληξες κι εσυ τι συμβαινει πες μου. Για να ισχυει η δεκαετης εγγυηση, πρεπει να φερνεις καθε χρονο πιστοποιημενο τεχνικο της daikin, τον οποιο θα πληρωνεις 69€; Καλα καταλαβα ή λαθος; Αν ειναι ετσι, δεν προκειται να κανω τιποτε. Παω το αμαξι για service καθε χρονο, δεν θα καθισω να κανω το ιδιο και για το κλιματιστικο...με τη μικρη χρηση που σκεφτομαι να του κανω (μονο στον απολυτο καυσωνα), θα φερνω ψυκτικο μια φορα στα 5 χρονια. Στα κλιματιστικα που εχουμε τωρα, που τα αναβαμε στη χαση και στη φεξη, μη σου πω οτι εχει να πατησει ψυκτικος στο σπιτι καμια δεκαετια. Φυσικα, και ψυχουν, και μια χαρα. Τσαντιζομαι οταν οι εταιρεις συμπεριφερονται σε πελατες ως αγελαδες για αρμεγμα. Επιβεβαιωσε μου σε παρακαλω, τι καταλαβες οτι ισχυει.

====

Επισης μιλουσα σημερα, με τον ανθρωπο απο την εταιρια που σκεφτομαι να τα βαλω τα daikin, δεν ειναι dealer αλλα αξιοπιστη εταιρεια, και μου ειπε οτι αν θυμαται καλα απο αλλα που εβαλε προσφατα, 5 χρονια εγγυηση εχουν ετσι κι αλλιως. Του λεω ξερω για 2, μου λεει νομιζω 5, αλλα θα το κοιταξει. Ξερει κανεις επικαιροποιημενα δεδομενα, αν το παρεις εκτος dealer, προσφατα αν πηρε, τελικα ποση εγγυηση εχουν; 2 ή 5 χρονια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, manousos34 είπε

https://we.tl/t-9tVpLvml7Y

 

Στο auto δεκτό ναι αλλά το κάνει σε όλες τις "σκάλες" 

Ναι είναι δίπλα σε συρόμενο  με μπαλκόνι έχει να κάνει παράγοντα?

 

Κλείσε την εσωτερική τρύπα. Σου φέρνει αέρα απέξω και μπερδεύει τον αισθητήρα.

@manousos34, ρίξε μια ματιά εδώ. Το ίδιο γινόταν και σε εμένα.

36 λεπτά πριν, mindreader είπε

Πολυ μπερδεμα.

Πιο ευκολο ειναι αυτο που ειπε ο συμφορουμιτης μου φαινεται, οτι φερνεις αδειουχο ψυκτικο και στελνεις την αποδειξη στην daikin, αλλα οντως καταχωρουν κατι στο συστημα;

Επισης δεν καταλαβα. Αν κατεληξες κι εσυ τι συμβαινει πες μου. Για να ισχυει η δεκαετης εγγυηση, πρεπει να φερνεις καθε χρονο πιστοποιημενο τεχνικο της daikin, τον οποιο θα πληρωνεις 69€; Καλα καταλαβα ή λαθος; Αν ειναι ετσι, δεν προκειται να κανω τιποτε. Παω το αμαξι για service καθε χρονο, δεν θα καθισω να κανω το ιδιο και για το κλιματιστικο...με τη μικρη χρηση που σκεφτομαι να του κανω (μονο στον απολυτο καυσωνα), θα φερνω ψυκτικο μια φορα στα 5 χρονια. Στα κλιματιστικα που εχουμε τωρα, που τα αναβαμε στη χαση και στη φεξη, μη σου πω οτι εχει να πατησει ψυκτικος στο σπιτι καμια δεκαετια. Φυσικα, και ψυχουν, και μια χαρα. Τσαντιζομαι οταν οι εταιρεις συμπεριφερονται σε πελατες ως αγελαδες για αρμεγμα. Επιβεβαιωσε μου σε παρακαλω, τι καταλαβες οτι ισχυει.

====

Επισης μιλουσα σημερα, με τον ανθρωπο απο την εταιρια που σκεφτομαι να τα βαλω τα daikin, δεν ειναι dealer αλλα αξιοπιστη εταιρεια, και μου ειπε οτι αν θυμαται καλα απο αλλα που εβαλε προσφατα, 5 χρονια εγγυηση εχουν ετσι κι αλλιως. Του λεω ξερω για 2, μου λεει νομιζω 5, αλλα θα το κοιταξει. Ξερει κανεις επικαιροποιημενα δεδομενα, αν το παρεις εκτος dealer, προσφατα αν πηρε, τελικα ποση εγγυηση εχουν; 2 ή 5 χρονια;

Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν παίρνεις τηλέφωνο κατευθείαν στην daikin hellas να τα ξεκαθαρίσεις όλα αυτά.

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, manousos34 είπε

Καλημέρα παιδιά, ήρθε ο "επίσημος" συνεργάτης daikin Ηρακλείου,το ελενξε, δυστυχώς δεν έκανε τον θόρυβο που κάνει άλλες φορές (κλασική περίπτωση βλάβης) του έδειξα και το βίντεο που είχα στείλει Αθήνα,έβαλε θερμόμετρο ψευτοκαθαρισε τα σχεδόν καθαρά φίλτρα μέσα,και τελικό αποτέλεσμα είναι ότι δεν έχει κάτι,είναι λογικό λέει,θέλει 2 συντηρήσεις το χρόνο λόγω ότι το δουλεύω πολλές ώρες και ότι είναι μικρό για το 35αρι σαλόνι.(,18 η 24 έπρεπε λέει να βάλω) πήρε και 20€ χατηρικα,μετά από Μανουρά αντί για 50€ που παίρνουν (αστείο) επειδή είμαι παλιός πελάτης και είναι στα 20μετρα το μαγαζάκι τούς (ήρθε με τα πόδια και μια βαλίτσα με δική μου σκάλα για 20 λεπτά) θεωρήθηκε άσκοπη μετακίνηση αφού δεν έχει ζημιά.αυτά έδειξε η νεκροψία.

Μετά από αυτό και μόνο πότε ξανά νταικιν.

 

23 λεπτά πριν, liakjim είπε

Κλείσε την εσωτερική τρύπα. Σου φέρνει αέρα απέξω και μπερδεύει τον αισθητήρα.

@manousos34, ρίξε μια ματιά εδώ. Το ίδιο γινόταν και σε εμένα.

Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν παίρνεις τηλέφωνο κατευθείαν στην daikin hellas να τα ξεκαθαρίσεις όλα αυτά.

Τα συρόμενα ανοίγουν προς τα δεξιά οπότε δεν είναι αυτό το θέμα. Απλά θέλει καθάρισμα ο ανεμιστήρας.... Αυτός που ήρθε από αντιπροσωπεία άστα να πάνε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Klausx είπε

 

Τα συρόμενα ανοίγουν προς τα δεξιά οπότε δεν είναι αυτό το θέμα. Απλά θέλει καθάρισμα ο ανεμιστήρας.... Αυτός που ήρθε από αντιπροσωπεία άστα να πάνε...

Τώρα είδα ότι ανέβασε φωτογραφία. Όντως δεν είναι αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, liakjim είπε

Μακριά από inventor ,3 πήρα 9000btu (corona plus) και τρίζουν τα πλαστικα της εσωτερικής μονάδας δεν ξέρω και εγώ πόσο.

Μίλησα μαζί τους και ήρθε τεχνικός από αυτούς τα είδε και τα ψεκαζε εσωτερικά με ένα σπρέι.

Η εγκατάσταση όπως είπε ήταν σωστή.

Συνεχίζουν όμως και τρίζουν αρκετά ακόμα.Αυτες τις μέρες θα επικοινωνήσω πάλι με την inventor και θα ζητήσω λύση να δω τι θα μου πουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζει κάποιος ένα καλό καθαριστικό A/C να μου προτείνει; Έχει πέσει κάπνισμα στο χώρο και θέλω να μην το αφήσω με τις πίσσες μέχρι το επόμενo service.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, hf77 είπε

Μακριά από inventor ,3 πήρα 9000btu (corona plus) και τρίζουν τα πλαστικα της εσωτερικής μονάδας δεν ξέρω και εγώ πόσο.

Μίλησα μαζί τους και ήρθε τεχνικός από αυτούς τα είδε και τα ψεκαζε εσωτερικά με ένα σπρέι.

Η εγκατάσταση όπως είπε ήταν σωστή.

Συνεχίζουν όμως και τρίζουν αρκετά ακόμα.Αυτες τις μέρες θα επικοινωνήσω πάλι με την inventor και θα ζητήσω λύση να δω τι θα μου πουν

Στην θέρμανση ή και στην ψύξη; Γενικά με ώρες λειτουργίας στρώνουν αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, hf77 είπε

Μακριά από inventor ,3 πήρα 9000btu (corona plus) και τρίζουν τα πλαστικα της εσωτερικής μονάδας δεν ξέρω και εγώ πόσο.

Τα νέα μοντέλα (πχ legend) φαίνεται ότι έχουν βελτιωθεί στον τομέα αυτόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, BigBlack είπε

Γνωρίζει κάποιος ένα καλό καθαριστικό A/C να μου προτείνει; Έχει πέσει κάπνισμα στο χώρο και θέλω να μην το αφήσω με τις πίσσες μέχρι το επόμενo service.

 

IMG_0069.jpeg

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...