Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, grinder_ είπε

[...]αν και νομίζω ότι το θέμα προϋπήρχε και απλά όσο περνάει ο καιρός το είδες.

Μπα, είμαι πολύ δύσκολος με το θέμα θορύβου, θα το είχα προσέξει εδώ και 5-6 χρόνια που το έχω.

Αυτό ξεκίνησε φέτος. Πέρσι (νωρίς το καλοκαίρι) καθάρισε τον ανεμιστήρα ένας ψυκτικός με πινέλο, δεν ξέρω αν προκλήθηκε καμιά ζημιά, πάντως πέρσι δεν έκανε έτσι.

Έχω και ένα ίδιο 12άρι σε άλλο χώρο, δεν κάνει έτσι για την ώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, phanispal είπε

Μπα, είμαι πολύ δύσκολος με το θέμα θορύβου, θα το είχα προσέξει εδώ και 5-6 χρόνια που το έχω.

Αυτό ξεκίνησε φέτος. Πέρσι (νωρίς το καλοκαίρι) καθάρισε τον ανεμιστήρα ένας ψυκτικός με πινέλο, δεν ξέρω αν προκλήθηκε καμιά ζημιά, πάντως πέρσι δεν έκανε έτσι.

Έχω και ένα ίδιο 12άρι σε άλλο χώρο, δεν κάνει έτσι για την ώρα.

Αν πιάνουν έστω και λίγο τα χέρια σου, βγάλε το πλαστικό που κατευθύνει τον αέρα και αφού αποκτήσεις πρόσβαση στη φτερωτή, γύρισε την σιγά σιγά κοιτάζοντας στο δεξί άκρο μήπως δεις ένα άνοιγμα πιο μεγάλο.

αν το βρεις πάρε ένα σταύροκατσαβιδο,  δες εάν είναι χαλαρή η βίδα που πιάνει το μοτέρ και σφιξτην.

με κλειστό το αιρ-κοντίσιον έτσι;

Επισης παρατήρησε με έναν φακό όταν δουλεύει ο ανεμιστηρας αν έχει συνεχή ροη ή διακοπτομενη.

Ελπιζω να είναι ξεσφιγκη η βίδα γιατι μάλλον μετά είναι το μοτέρ.

Επεξ/σία από tu-luba
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά μια χαζή ερώτηση θα κάνω πριν έρθει ο τεχνικός από Daikin ,έχω τραβήξει 3 μέτρα σπυραλ για την αποχέτευση λόγω σιφωνιου στο μπαλκόνι με σωστή γωνία να φεύγουν τα νερά, υπάρχει κάποια πιθανότητα να έχει δημιουργηθεί από εκεί το πρόβλημα? Να ξέρω να τα ξηλωσω πριν έρθει ο τεχνικός? 🤔

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, manousos34 είπε

Καλημέρα παιδιά μια χαζή ερώτηση θα κάνω πριν έρθει ο τεχνικός από Daikin ,έχω τραβήξει 3 μέτρα σπυραλ για την αποχέτευση λόγω σιφωνιου στο μπαλκόνι με σωστή γωνία να φεύγουν τα νερά, υπάρχει κάποια πιθανότητα να έχει δημιουργηθεί από εκεί το πρόβλημα? Να ξέρω να τα ξηλωσω πριν έρθει ο τεχνικός? 🤔

Και το πρόβλημα ποιο ήταν ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα ρωτησει, δεν ηξερε κανεις, τελικως βλεπω στην πραξη τι συμβαινει.

Ειχα ρωτησει, αν επιμελειται η daikin οτι ανεθεσε σε συνεργατη της να επικοινωνησει μαζι μου, επειτα απο αιτημα μου προς την daikin. Καποιοι αν θυμαμαι, ηταν καπως επιθετικοι μαζι μου, για αυτο μου το ερωτημα. Οχι δεν ηξεραν, δεν ηταν υποχρεωμενοι να ξερουν εξαλλου, αλλα γιατι το θετω ετσι. Λες και ειναι ο Βουδας και πρεπει να ειναι ανενοχλητος, απλα να παρει τα λεφτα μας, και οτι θελει ας μας κανει, χαρη θα μας κανει στην τελικη....φυσικα, ο πελατης πληρωνει και εχει απαιτησει και δικαιωματα, και οπως ειχα πει, να πω τι θελω, να μου πουν τι δινουν, να δουμε αν μπορουμε να συνεργαστουμε.

Λοιπον, οντως επιμελειται. Ηρθε σημερα αυτοματοποιημενο email, να τους πω, αν οντως επικοινωνησε ο εν λογω συνεργατης μαζι μου.

Βεβαια, μαλλον ο συγκεκριμενος συνεργατης, με εχασε απο πελατη. Αργησε να απαντησει στο email μου, 10 μερες...τοτε ηταν που ειχα ρωτησει εδω, αν παρακολουθει η daikin τους συνεργατες της. Ειναι σοβαρη εταιρια, φαινεται και απο αυτα.

Στις 7 ημερες, απευθυνθηκα σε αλλη εταιρια, δεν ειναι επισημος συνεργατης μεν, αλλα βαζει daikin και ειναι σοβαροι. Δεν εχω καταληξει ακομη μαζι τους, αλλα μαλλον βλεπω να με κερδιζουν αυτοι, και να κανω και επεκταση εγγυησης στα 10 ετη. Αν δεν αργουσε στην απαντηση του ο συνεργατης της daikin (ζητησε συγνωμη για την καθυστερημενη απαντηση), τοτε ισως τον ειχα επιλεξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimostr είπε

Ναι το πρόβλημα ποιο είναι όμως θύμισε μας 

Σιεστα 12αρι κάνει έναν έξτρα θόρυβο σαν να μπαζει αέρα και βγάζει αέρα μόνο από το κέντρο σε όλες τις σκάλες, βέβαια πέφτει απόδοση δεν παγώνει το ίδιο.ενω έχουν καθαριστεί μέσα έξω μονάδες μετά από επικοινωνία με τον τεχνικό που το τοποθέτησε.αυτα πάνω στο 3μηνο.αλλα επειδή ψάχνω και την τελευταία ιδέα, γι'αυτό ρώτησα αν το μακρύ σπιράλ είχε να κάνει στο πρόβλημα.

προσωπικα εμένα η επικοινωνία με Αθήνα ήταν πολύ καλή,αλλά δυστυχώς για Ηράκλειο ο συνεργάτης τους τεχνικός "επίσημος" δεν έχει και το καλύτερο όνομα στη αγορά...ειδωμεν...!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, manousos34 είπε

Καλημέρα παιδιά μια χαζή ερώτηση θα κάνω πριν έρθει ο τεχνικός από Daikin ,έχω τραβήξει 3 μέτρα σπυραλ για την αποχέτευση λόγω σιφωνιου στο μπαλκόνι με σωστή γωνία να φεύγουν τα νερά, υπάρχει κάποια πιθανότητα να έχει δημιουργηθεί από εκεί το πρόβλημα? Να ξέρω να τα ξηλωσω πριν έρθει ο τεχνικός? 🤔

Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι αν έχει αρκετή υγρασία το στοιχείο τότε κάνει τον θόρυβο. Οπότε αν δεν έχεις ελεύθερη αποχέτευση ίσως να κρατάει νερό στο λεκανάκι με αυτό το αποτέλεσμα που λες.

Χθεσινό ρελαντί στην βροχή / δροσούλα με set point 24°C

Screenshot_1785.png.76d33763c9044ebe8c669eadfbfb14f1.png
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Klausx είπε

Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι αν έχει αρκετή υγρασία το στοιχείο τότε κάνει τον θόρυβο. Οπότε αν δεν έχεις ελεύθερη αποχέτευση ίσως να κρατάει νερό στο λεκανάκι με αυτό το αποτέλεσμα που λες.

Χθεσινό ρελαντί στην βροχή / δροσούλα με set point 24°C

Screenshot_1785.png.76d33763c9044ebe8c669eadfbfb14f1.png
 

Οκ το βλέπω, αλλά το ότι βγαίνει αέρας μόνο από το κέντρο και όχι από όλο το φάσμα τι να είναι? Το 9αρι σιεστα στο υπνοδωμάτιο πάντως και αυτό με σπιράλ κάμποσα μέτρα πέρα από συστολές/διαστολές δεν κάνει κιχ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, manousos34 είπε

Οκ το βλέπω, αλλά το ότι βγαίνει αέρας μόνο από το κέντρο και όχι από όλο το φάσμα τι να είναι? Το 9αρι σιεστα στο υπνοδωμάτιο πάντως και αυτό με σπιράλ κάμποσα μέτρα πέρα από συστολές/διαστολές δεν κάνει κιχ.

Όταν γίνει καθαρισμός ανεμιστήρα θα καταλάβεις. Φραγμένος ανεμιστήρας = περισσότερη υγρασία στην εσωτερική μονάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Klausx είπε

Όταν γίνει καθαρισμός ανεμιστήρα θα καταλάβεις. Φραγμένος ανεμιστήρας = περισσότερη υγρασία στην εσωτερική μονάδα.

Πιο πάνω ο δήμος λέει το αντίθετο με αυτό που λες.

με τα λεγόμενα αυτά με μια συντήρηση θα στρώσει αλλά αφού έγινε από κίνηση δική μου θα πρέπει να πληρώσω τη "ζημιά"? Συν ότι θα πρέπει να ξηλωσω το σπιραλ.

Γιατί αν είναι έτσι να φέρω δικό μου ψυκτικό και όχι τον άσχετο (το λέω αυτό γιατί ο συγκεκριμένος φτιάχνει ότι συσκευή υπάρχει δεν είναι αποκλειστικά ψυκτικός).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, manousos34 είπε

Πιο πάνω ο δήμος λέει το αντίθετο με αυτό που λες.

με τα λεγόμενα αυτά με μια συντήρηση θα στρώσει αλλά αφού έγινε από κίνηση δική μου θα πρέπει να πληρώσω τη "ζημιά"? Συν ότι θα πρέπει να ξηλωσω το σπιραλ.

Γιατί αν είναι έτσι να φέρω δικό μου ψυκτικό και όχι τον άσχετο (το λέω αυτό γιατί ο συγκεκριμένος φτιάχνει ότι συσκευή υπάρχει δεν είναι αποκλειστικά ψυκτικός).

Έναν ψυκτικό πραγματικό να φέρεις, αν είναι πιστοποιημένος ακόμα καλύτερα. Τον μαστρομπαμπη που κυκλοφορεί με μία μπουκάλα φρεον να τον αποφύγεις. Δεν μετράμε πιέσεις ούτε συμπληρώνουμε στα κλιματιστικά εκτός και αν υπάρχει πρόβλημα που πρέπει πρώτα να λυθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Klausx είπε

Έναν ψυκτικό πραγματικό να φέρεις, αν είναι πιστοποιημένος ακόμα καλύτερα. Τον μαστρομπαμπη που κυκλοφορεί με μία μπουκάλα φρεον να τον αποφύγεις. Δεν μετράμε πιέσεις ούτε συμπληρώνουμε στα κλιματιστικά εκτός και αν υπάρχει πρόβλημα που πρέπει πρώτα να λυθεί.

Συμφωνώ μαζί σου.αλλα για τον συγκεκριμένο δεν τον επέλεξα εγώ αλλά η daikin για τους λόγους τής.

Ο δικός μου ψυκτικός (υποτίθεται είναι από τους καλούς) όταν το είδε (ειχε έρθει για άλλο λόγο) μου είχε πει απλά να έχω το νου μου γιατί με τον καιρό λόγω γλιτσας(νερά/σκόνες) θα φράζει,όχι ότι θα δημιουργήσει πρόβλημα εσωτερικά (φράξιμο ανεμιστήρα κτλπ).

Σκέφτομαι να το μπουγαδιασω να ξηλωσω το σπιραλ (ελάχιστος κόπος) να έρθει ο "επίσημος" και όπου βγεί (εγγύηση κτλπ) 

Τέλος θα κάνω μια αποχέτευση στο μπαλκόνι έξτρα χωρίς σπιράλ να μην έχω και αυτό το ανχος.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...