Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, MontzOlee είπε


Καλημέρα , κάποιος ;;

Πάρε τα daikin και με τα λεφτά που θα γλιτώσεις κάνε επέκταση εγγύησης στα 10 χρόνια 

Η Toshiba δίνει 7 χρόνια αλλά δωρεάν 

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 5/9/2023 στις 2:23 ΜΜ, newnick είπε

Καλησπέρα και από μένα

  1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό : 1300
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: ΝΕΟ
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): ΝΑ ΕΧΕΙ ΕΓΓΥΗΣΗ
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο (πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση): ΘΕΡΜΑΝΣΗ / ΨΥΞΗ
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή πηγή ψύξης ή αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης κτλ: ΤΟ ΘΕΛΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΨΥΞΗ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΊΡΙ ΑΛΛΑ ΘΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΊΤΑΙ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΑΝΟΙΞΕΙ Η ΤΗΛΕΘΕΡΜΑΝΣΗ Ή ΓΙΑ ΕΝΙΣΧΥΣΗ ΜΕΡΙΚΕΣ ΚΡΥΕΣ ΜΕΡΕΣ
  6. Αναφέρουμε αν έχουμε και αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης πχ λέβητας πετρελαίου. ΤΗΛΕΘΕΡΜΑΝΣΗ
  7. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : ΣΑΛΟΝΟΚΟΥΖΙΝΑ
  8. Τοποθεσία (πόλη και περιοχή αν είναι Αθήνα) , προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες (αν έχουμε κοντά μετεωρολογικό σταθμό από το https://meteo.gr/Gmap.cfm το λέμε), υψόμετρο και τυχόν ιδιαιτερότητες (πχ πάνω στη θάλασσα, ξηρό κλίμα κτλ) ΚΟΖΑΝΗ
  9. Απαραίτητα, επιθυμητά και αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: ΟΣΟ ΔΥΝΑΤΟ ΑΘΟΡΥΒΟ
  10. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου, προσανατολισμό, (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ). ΟΧΙ ΜΟΝΩΣΗ, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΕΣ ΔΙΠΛΑ, ΚΟΥΦΩΜΑΤΑ ΑΛΟΥΜΙΝΙΟΥ, 
  11. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ . 

Σκέφτομαι για αυτό

https://www.skroutz.gr/s/18977716/Mitsubishi-Heavy-Industries-SRK-SRC-63ZR-W-Klimatistiko-Inverter-22000-BTU-A-A.html

τώρα με το 10% του public βγαίνει 1250 με δωρεάν τοποθέτηση

Οι ερωτήσεις μου

α) θα αξίζει η δωρεάν τοποθέτηση ή μήπως θα πέσω σε κανα συνεργείο που θα κάνουν ότι να είναι;

β) είναι καλή η προσφορά ή να περιμένω για πιο μετά ;

Θα είσαι οκ λογικά με το 63άρι, απλά έχει εγγύηση 3 έτη οπότε θα χρειαστείς και επέκταση εγγύησης.

Μπορείς να ψάξεις και το inventor comfort 24άρι αν θέλεις 10 χρόνια εγγύηση.

20 ώρες πριν, MontzOlee είπε

Καλησπέρα, μια βοήθεια θέλω γιατί αύριο θα πάω να παραγγείλω 2 κλιματιστικά.

Ειχε κάνει το ερωτηματολόγιο στο προηγούμενο νήμα κ μου είχε βγει για 13.000btu..

Πηγα Κώτσο και βρηκα αυτά σε προσφορά ενώ έλεγα να πάω σε για yukai και η πωλήτρια μου έδωσε και -100€ .

Θα συνδυαστεί με -45% ανακυκλωνω - αλλάζω συσκευή οποτε το καθένα θα βγει περίπου στα 310-320€.

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/278367-a-c-in9btu-daikin-atxc25d-sensira 9.000btu στα 669 

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/278368-a-c-in12btu-daikin-atxc35d-sensira
12.000btu στε 649

ερωτηση πρώτη : πως και γιατί το 9αρι είναι πιο ακριβό από το μεγαλύτερο; 

δευτερη : να πάω σε yukai; Ειναι μεγάλη η οικονομική διαφορά τους όμως , αξίζει; 

Τα θέλω κ για ψύξη και θέρμανση (αλλά όχι κατά αποκλειστικότητα λογικά εκτός κ αν το πετρέλαιο πάει 2€ 😂)


 

ευχαριστω 

Αν δεν είναι για υπνοδωμάτιο μπορείς να πας στα daikin.

19 ώρες πριν, yiannis_1 είπε

THE CHINESE STRIKES BACK

Δημήτρη ρίξε και κανά tcl στο παιχνίδι των μετρήσεων.

Με αυτά και τους κλώνους τους απο morris και νομίζω και tesla θα έχουμε μια πλήρη εικόνα της αγοράς κλιματιστικών σήμερα.

Όπως λέει και ο @Specs θέλουμε eurovent. Έψαχνα και pdesign στην toyotomi που είχε κάποτε αλλά πλέον βλέπω ότι δεν τα δίνει (αναρωτιέμαι γιατί).

ΥΓ Τα δεδομένα της Αθήνας που μου έστειλαν, δίνουν σχεδόν ίδια αποτελέσματα με τα δικά μου (από Ωρωπό), οπότε δεν το ξανατρέχω.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, liakjim είπε

 

Αν δεν είναι για υπνοδωμάτιο μπορείς να πας στα daikin.

 

Για υπνοδωμάτια προορίζονται στο νέο σπίτι ,  δεν κάνουν ?

Ένα αρκετά μεγάλο & ένα παιδικό ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, MontzOlee είπε

Για υπνοδωμάτια προορίζονται στο νέο σπίτι ,  δεν κάνουν ?

Ένα αρκετά μεγάλο & ένα παιδικό ..

Από αυτά που έχουμε διαβάσει εδώ, θα έβαζα yukai/arata σε υπνοδωμάτιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, liakjim είπε

 

Όπως λέει και ο @Specs θέλουμε eurovent. Έψαχνα και pdesign στην toyotomi που είχε κάποτε αλλά πλέον βλέπω ότι δεν τα δίνει (αναρωτιέμαι γιατί).

 

Έχουν AI, αφού 😕

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

Έχουν AI, αφού 😕

Screenshot_2023-09-06-21-44-02-75_a23b203fd3aafc6dcb84e438dda678b6.jpg.7c5c9da7efcddfac9eee677aaeb908f5.jpg

1 λεπτό πριν, dimostr είπε

Του erai έψαχνα που υποτίθεται είναι το νέο τους μοντέλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, liakjim είπε

Από αυτά που έχουμε διαβάσει εδώ, θα έβαζα yukai/arata σε υπνοδωμάτιο.

Το θέμα είναι Αξίζει να δώσω τα 400€  +  παραπάνω ? Θα κάνω απόσβεση ?


Γιατί yukai με δωρεάν εγκατάσταση και -100€  όπως βρίσκω τα siesta στον Κώτσο δεν μπορώ να βρω με τίποτα  ..

όποτε η τιμή στα yukai μένει στα 430  με την επιδότηση των -45%  (779 αρχική) συν εγκατάσταση  (120Χ2) άρα 1100€

ενώ τα 2 siesta θα μου βγουν 320 το καθένα με την επιδότηση ΚΟΜΠΛΕ άρα 640 στο σύνολο 

Επεξ/σία από MontzOlee
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, liakjim είπε

Του erai έψαχνα που υποτίθεται είναι το νέο τους μοντέλο.

Θα το βγάλουν σε καμία δεκαριά χρόνια είναι μυστικό αν και πιστεύω ότι μάλλον κάποιο μοντέλο midea είναι αφού κι αυτοί τώρα τελευταία πλασάρουν κάτι σε ΑΙ 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, MontzOlee είπε

Το θέμα είναι Αξίζει να δώσω τα σχεδόν 400€ παραπάνω ? Θα κάνω απόσβεση ?


Γιατί yukai με δωρεάν εγκατάσταση και -100€  όπως βρίσκω τα siesta στον Κώτσο δεν μπορώ να βρω με τίποτα  ..

όποτε η τιμή στα yukai μένει στα 430  με την επιδότηση των -45%  (779 αρχική) συν εγκατάσταση  (120Χ2) άρα 1100€

ενώ τα 2 siesta θα μου βγουν 320 το καθένα με την επιδότηση ΚΟΜΠΛΕ άρα 640 στο σύνολο 

Δεν είναι θέμα απόσβεσης, ίσα ίσα τα daikin θα πρέπει να είναι ένα τσικ πιο οικονομικά σε χρήση, απλά τα yukai/arata  πρέπει να είναι πιο αθόρυβα και με λιγότερα ρεύματα αέρα.

ΥΓ Επίσης στα daikin θα θέλεις και +99€ ανά μονάδα για την επέκταση εγγύησης.

 

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Δεν είναι θέμα απόσβεσης, ίσα ίσα τα daikin θα πρέπει να είναι ένα τσικ πιο οικονομικά σε χρήση, απλά τα yukai/arata  πρέπει να είναι πιο αθόρυβα και με λιγότερα ρεύμα αέρα.

ΥΓ Επίσης στα daikin θα θέλεις και +99€ ανά μονάδα για την επέκταση εγγύησης.

 

Κατάλαβα άρα 200-250€ η διαφορά έτσι .

 

ευχαριστώ πολυ θα το σκεφτώ κ θα πάω αύριο για παραγγελία..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, liakjim είπε

Έψαχνα και pdesign στην toyotomi που είχε κάποτε αλλά πλέον βλέπω ότι δεν τα δίνει (αναρωτιέμαι γιατί).

Για το erai υπάρχει

https://www.toyotomi.gr/wp-content/uploads/2023/05/Pdesign_CTN_CTG_271W.pdf

 

38 λεπτά πριν, liakjim είπε

Του erai έψαχνα που υποτίθεται είναι το νέο τους μοντέλο.

https://www.toyotomi.gr/wp-content/uploads/2023/05/Pdesign_CTN_CTG_271W.pdf

Δες αν θες τι ψάρια πιάνει να μάθουμε και εμείς 

Επεξ/σία από tu-luba
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, tu-luba είπε

Δες αν θες τι ψάρια πιάνει να μάθουμε και εμείς 

Δεν έχουν eurovent για επιβεβαίωση (προσωπικά δεν πιστεύω ότι τα μαγειρεύουν), αλλά αν ισχύουν τα νούμερά τους, δίνουν πολύ καλό seer (3ο καλύτερο):

image.png.0b409c9192c5c4e8a0246146cd46acf0.png

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/9/2023 στις 7:02 ΠΜ, phanispal είπε

Έχω στο ένα υπνοδωμάτιο ένα Midea RF New 9άρι, τι οποίο τον τελευταίο καιρό όταν λειτουργεί με τον ανεμιστήρα ακόμα και στο low, ακούγεται όπως ακούγεται περίπου όταν φυσάει δυνατός αέρας που αλλάζει συνεχώς κατεύθυνση.

Έβαλα το χέρι μπροστά απ' την περσίδα και διαπίστωσα ότι η ροή αέρα έχει "κενά", δηλαδή δεν είναι συνεχής.

Τι μπορεί να συμβαίνει;

Το ίδιο σε Midea Xtreme Save Pro. Αρκετά ενοχλητικό εάν βρίσκεσαι στον ίδιο χώρο.
Από τον πρώτο μήνα το αντιλήφθηκα και τώρα τον δεύτερο χρόνο μου φαίνεται πιο έντονο. Βέβαια δεν ξέρω αν αξίζει να ασχοληθείς και αν θα το δεχτούν ως βλάβη...

Στις 5/9/2023 στις 12:03 ΜΜ, Klausx είπε

 


Και το δικό μου Midea το κάνει αλλά πολύ σπάνια, συνήθως όταν θέλει καθάρισμα ο ανεμιστήρας ή τα φίλτρα.

Περισσότερο με τις στροφές του ανεμιστήρα έχει να κάνει απ όσο καταλαβαίνω, σαν να μην συγχρονίζει σωστά. Μου κάνει εντύπωση γιατί το ίδιο αντιλήφθηκα πρόσφατα και σε ολοκαίνουργιο TCL όπου οι ιδιοκτήτες δεν καταλάβαιναν τι τους έλεγα. Ίσως τα κινεζοφασόν τα έχουν αυτά και έχει να κάνει με πόσο "ευαίσθητος" είναι κάποιος.

Στις 5/9/2023 στις 1:18 ΜΜ, phanispal είπε

Θα καθαρίσω τα φίλτρα, αν και δε μπορώ να πω πως είναι ιδιαίτερα βρώμικα.

Είχε καθαριστεί και ο ανεμιστήρας πέρσι, δεν είναι ότι έχει αφεθεί στην τύχη του δηλαδή.

Δεν είναι από το καθάρισμα. Μακάρι δηλαδή να το λύσεις αν και νομίζω ότι το θέμα προϋπήρχε και απλά όσο περνάει ο καιρός το είδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως είναι ξεσφιγκη η φτερωτή και χάνει στροφές;

ακραιο αλλά ποτέ δεν ξερεις

12 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν έχουν eurovent για επιβεβαίωση (προσωπικά δεν πιστεύω ότι τα μαγειρεύουν), αλλά αν ισχύουν τα νούμερά τους, δίνουν πολύ καλό seer (3ο καλύτερο):

image.png.0b409c9192c5c4e8a0246146cd46acf0.png

Αν βρεις χρόνο να μας βγάλεις και για κανένα 9αρι ή 12αρι θα είχε ενδιαφέρον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...