Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, Specs είπε

ειμαστε ακομη στην ψυξη...η μονο για καλοκαιρι το θες?

Δεν ειναι δεδομενο οτι θα εχουν αντιστοιχη αποδοση...

Και για θέρμανση ίσως μάλιστα και περισσότερο …

Αν και καλοβλέπω το καινούριο ASYG09KGTE θα ήθελα σφαιρική εικόνα.

 

Επεξ/σία από leonkoum
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, leonkoum είπε

Τρέχουμε και περνούμε Midea easy pro 🤓

 

Οι τιμές αυτές του seer είναι βάσει προτύπου, το οποίο θέλει στους 35C το κλιματιστικό να παίζει στο 100% του φορτίου κάτι που στην πραγματικότητα δεν το έχουμε ποτέ ή σχεδόν ποτέ στα σπίτια μας.

Με λίγα λόγια, ναι μεν είναι πιο ρεαλιστικά seers για την χώρα μας, αλλά και πάλι δεν απεικονίζουν δυστυχώς τις πραγματικές καταναλώσεις του χώρου μας/σας. Πχ στους 35C το αναμενόμενο είναι να παίζουν κάπου στο 40% ενώ πχ το midea easy pro βγαίνει πρώτο γιατί έχει υψηλό eer στους 35C για το 100% του φορτίου.  Ποιο θα παίζει τελικά καλύτερα στον χώρο μας;

Δεν μπορούμε να έχουμε κάτι καλύτερο από αυτό δυστυχώς. Ή προσωπικά δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι. Μόνο αν είχαμε στη διάθεσή μας τις επί μέρους αποδόσεις όπως τα πινακάκια που δίνει η toshiba για όλα τα κλιματιστικά. Που δεν το έχουμε.

Οπότε είμαστε και πάλι κάπως στο σκοτάδι ή άντε ένα τσικ λίγο έξω από αυτό πλέον.

 

ΥΓ Μόλις μου έστειλαν ωριαίες μετρήσεις εξωτερικής θερμοκρασίας για κέντρο Αθήνας...🫤

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, μια βοήθεια θέλω γιατί αύριο θα πάω να παραγγείλω 2 κλιματιστικά.

Ειχε κάνει το ερωτηματολόγιο στο προηγούμενο νήμα κ μου είχε βγει για 13.000btu..

Πηγα Κώτσο και βρηκα αυτά σε προσφορά ενώ έλεγα να πάω σε για yukai και η πωλήτρια μου έδωσε και -100€ .

Θα συνδυαστεί με -45% ανακυκλωνω - αλλάζω συσκευή οποτε το καθένα θα βγει περίπου στα 310-320€.

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/278367-a-c-in9btu-daikin-atxc25d-sensira 9.000btu στα 669 

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/278368-a-c-in12btu-daikin-atxc35d-sensira
12.000btu στε 649

ερωτηση πρώτη : πως και γιατί το 9αρι είναι πιο ακριβό από το μεγαλύτερο; 

δευτερη : να πάω σε yukai; Ειναι μεγάλη η οικονομική διαφορά τους όμως , αξίζει; 

Τα θέλω κ για ψύξη και θέρμανση (αλλά όχι κατά αποκλειστικότητα λογικά εκτός κ αν το πετρέλαιο πάει 2€ 😂)


 

ευχαριστω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

THE CHINESE STRIKES BACK

Δημήτρη ρίξε και κανά tcl στο παιχνίδι των μετρήσεων.

Με αυτά και τους κλώνους τους απο morris και νομίζω και tesla θα έχουμε μια πλήρη εικόνα της αγοράς κλιματιστικών σήμερα.

Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, yiannis_1 said:

Με αυτά και τους κλώνους τους απο morris και νομίζω και tesla θα έχουμε μια πλήρη εικόνα της αγοράς κλιματιστικών σήμερα.

Οτι δεν ειναι eurovent που να βρει στοιχεια???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, phanispal είπε

Έχω στο ένα υπνοδωμάτιο ένα Midea RF New 9άρι, τι οποίο τον τελευταίο καιρό όταν λειτουργεί με τον ανεμιστήρα ακόμα και στο low, ακούγεται όπως ακούγεται περίπου όταν φυσάει δυνατός αέρας που αλλάζει συνεχώς κατεύθυνση.

Έβαλα το χέρι μπροστά απ' την περσίδα και διαπίστωσα ότι η ροή αέρα έχει "κενά", δηλαδή δεν είναι συνεχής.

Τι μπορεί να συμβαίνει;

Είναι τελείως βουλωμένα τα φίλτρα σου. Ή και το στοιχείο. Φώναξε να σου κάνουν -σοβαρή- συντήρηση.

Επεξ/σία από theopan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως και να μην γνωριζει καποιος, αλλα ας κανω μια ερωτηση.

Εχει, επι της ουσιας, καποια διαφορα, αν το daikin κατασκευαζεται στην Μαλαισία, ή στην Τσεχία/Τουρκία; Εχουν 50 ευρω διαφορα στην τιμη (και αν παρεις πολλες μοναδες, το αντιστοιχο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, mindreader είπε

Ισως και να μην γνωριζει καποιος, αλλα ας κανω μια ερωτηση.

Εχει, επι της ουσιας, καποια διαφορα, αν το daikin κατασκευαζεται στην Μαλαισία, ή στην Τσεχία/Τουρκία; Εχουν 50 ευρω διαφορα στην τιμη (και αν παρεις πολλες μοναδες, το αντιστοιχο)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, mindreader είπε

Καλο βιντεο φαινεται, αλλα δεν ξερω ρωσικα!

To YouTube έχει αυτόματη μετάφραση στους υπότιτλους.

Πάντως για να μην ταλαιπωρείσαι, είναι ολόιδια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, liakjim said:

Πάντως για να μην ταλαιπωρείσαι, είναι ολόιδια.

Σιγουρα ? παντως Gree συμπιεστη ειδα ...

69202392209.jpg.2896b9c0f3c584646d602a6100e01839.jpg

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Specs είπε

Σιγουρα ? παντως Gree συμπιεστη ειδα ...

69202392209.jpg.2896b9c0f3c584646d602a6100e01839.jpg

Ναι το έχουμε πει και πιο παλιά ότι φοράνε gree.

Ή πιο σωστά ίσως, της σύμπραξης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, liakjim said:

Ναι το έχουμε πει και πιο παλιά ότι φοράνε gree.

Ή πιο σωστά ίσως, της σύμπραξης.

Το ανεφερα γιατι καποιοι εχουν φετιχ με τους συμπιεστες και μονο, σε βαθμο ... τινος εισαι συ ?😂

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, MontzOlee είπε

Καλησπέρα, μια βοήθεια θέλω γιατί αύριο θα πάω να παραγγείλω 2 κλιματιστικά.

Ειχε κάνει το ερωτηματολόγιο στο προηγούμενο νήμα κ μου είχε βγει για 13.000btu..

Πηγα Κώτσο και βρηκα αυτά σε προσφορά ενώ έλεγα να πάω σε για yukai και η πωλήτρια μου έδωσε και -100€ .

Θα συνδυαστεί με -45% ανακυκλωνω - αλλάζω συσκευή οποτε το καθένα θα βγει περίπου στα 310-320€.

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/278367-a-c-in9btu-daikin-atxc25d-sensira 9.000btu στα 669 

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/278368-a-c-in12btu-daikin-atxc35d-sensira
12.000btu στε 649

ερωτηση πρώτη : πως και γιατί το 9αρι είναι πιο ακριβό από το μεγαλύτερο; 

δευτερη : να πάω σε yukai; Ειναι μεγάλη η οικονομική διαφορά τους όμως , αξίζει; 

Τα θέλω κ για ψύξη και θέρμανση (αλλά όχι κατά αποκλειστικότητα λογικά εκτός κ αν το πετρέλαιο πάει 2€ 😂)


 

ευχαριστω 


Καλημέρα , κάποιος ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...