Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, panosss567 είπε

Μάλλον έχω καταναλώσεις και εξωτερική, αλλά έχω μέχρι 12αρι κλιματιστικό.

Αν σου κάνει εξήγησε μου τι ακριβώς να σου στείλω.

Χρειάζομαι κατανομή θερμοκρασιών σε αρχείο excel με στρογγυλοποίηση σε ακέραιους αριθμούς (πχ το 26,6 θα γίνει 27) και όσο το κλιματιστικό ήταν ανοιχτό όπως εδώ https://www.insomnia.gr/forums/topic/809003-συμβουλες-κι-απορίες-για-κλιματιστικά-part-3/?do=findComment&comment=59932959

Επίσης ιδανικά από Αθήνα κέντρο, όχι πχ βόρεια προάστια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

καλησπέρα, τοποθετήθηκαν τελικά τα Daikin Siesta Sensira ATXC50D (18αρι) σε ενιαίο σαλόνι-κουζίνα 45 τ.μ και Daikin ATXC35D σε υπνοδωμάτιο 16 τ.μ σε επαρχία από ψυκτικό της περιοχής μέσω PUBLIC (προγ/μα Ανακυκλώνω).

Δυστυχώς είχα χρόνο να τα δουλέψω μόνο ένα 24ωρο και δεν είχα smart πριζάκια για καταναλώσεις.

Πρώτες Παρατηρήσεις:

Α. από την εγκατάσταση (ήμουν παρόν με τις λιγοστές γνώσεις μου επί του θέματος)

εξ αρχής τους απαίτησα ξεκάθαρα και μου είπε οκ σε όλα :

  • 3m χαλκοσωλήνες.

Διαπίστωσα ότι έκοψε 2.5 m και όταν του το επισήμανα μου απάντησε "2.5m και 0.5μ του μηχανήματος, τρία", ότι αυτό εννοεί ο κατασκευαστής, δεν είχα αντεπιχείρημα ... Και ότι γενικά δεν χρειάζεται και το λένε έτσι, ότι και με 2m μια χαρά είναι...

  • - αντλία κενού για 15 min

την έβαλαν για περίπου 10 min, τα νούμερα στο ψηφιακό μανόμετρο δεν άλλαξαν εξ αρχής που την σύνδεσαν, στο ένα μηχάνημα που πρόλαβα να δω ( -28.65 in Hg έδειχνε)

  • αποστάσεις από τοιχους, εξωτερικών και εσωτερικών μονάδων

τηρήθηκαν

  • παροχή ρεύματος από την εξωτερική μονάδα προς την εσωτερική

για το 18αρι το τήρησαν, για το 12άρι όχι, είναι πρόβλημα ?

  • εξωτερικές καινούριες βάσεις

βάλανε (η μία φαινόταν μεταχειρισμένη, αλλά δεν είχε άλλη). Στο 18αρι μου βάλανε έξτρα μια ράγα γιατί δεν χώραγε στις 2 κάθετες, η οποία παρατήρησα εκ των υστέρων ότι συντονίζει και κάνει θόρυβο. Τηλεφωνικά μου είπε θα μου βάλει αντικραδασμίκά 2cm μεταξύ της ράγας και της βάσης.

Επίσης, ένα κομμάτι περίπου 10cm έμεινε αμόνωτο στο χαλκοσωλήνα (όπως φαίνεται στη φωτό) και υγροποιείται, είναι πρόβλημα ?

Τηλεφωνικά μου είπε ότι δεν είναι πρόβλημα αλλά του ζήτησα ούτως ή άλλως να το μονώσει όταν έρθει και για την βάση.

Ξέχασα τελείως να τους ζητήσω κάποιο χαρτί εγκατάστασης, είναι απαραίτητο ?

Εχω σκοπό να βάλω την επέκταση εγγύησης 10 ετών κατευθείαν από Daikin, θα τους ρωτήσω.

Β. από την λειτουργία

μεγάλη και ηχηρή ροή αέρα από το 18αρι, με set 25C Auto, στον χώρο τον έπιασε σε λιγότερο από ώρα, αλλά συνέχιζε και έδινε σχεδόν με την ίδια ένταση, ακόμα κ όταν το ανέβασα στο 27C, 28C Auto, δεν έκοβε φαινομενικά δλδ...

είναι αναμενόμενη τέτοια λειτουργία ?

Δεν είχα άλλο χρόνο να τα δουλέψω και πλέον δεν είμαι εκεί ...

IMG_20230902_150458.jpg

IMG_20230902_150503.jpg

IMG_20230902_164829.jpg

IMG_20230902_164925.jpg

IMG_20230902_165422.jpg

IMG_20230902_165035.jpg

IMG_20230903_090723.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@red66phone

Το κενό είναι οκ. Το μήκος ας πούμε οκ.

Επίσης δεν έχω ξαναδεί τέτοια μ@λακία με την οριζόντια μπάρα. Γιατί το έκαναν αυτό και δεν βίδωσαν εξαρχής τις βάσεις στο σωστό άνοιγμα;

Στη φωτογραφία που έχω κυκλώσει με κόκκινο, που πάει η αποχέτευση; Στον αέρα είναι;

image.png.0b9f1dc346a55a85cedc2f32749e15d5.png

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την συνδέσανε μετά την αποχετεύση.

τη ράγα τη βάλανε γιατί δεν χώραγε να μπει στις 2 κάθετες όπως ήταν κ ήταν ένας τρόπος να μετατοπίσουν την εξωτερική μονάδα προς τα αριστερά.

οπότε να την θεωρήσω οκ την εγκατάσταση ?

InkedIMG_20230902_164925_LI.jpg

InkedIMG_20230902_165101_LI.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, red66phone είπε

οπότε να την θεωρήσω οκ την εγκατάσταση ?

Θα πρέπει να περιμένεις για τη ματιά του ειδικού ( @Klausx )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, red66phone είπε

καλησπέρα, τοποθετήθηκαν τελικά τα Daikin Siesta Sensira ATXC50D (18αρι) σε ενιαίο σαλόνι-κουζίνα 45 τ.μ και Daikin ATXC35D σε υπνοδωμάτιο 16 τ.μ σε επαρχία από ψυκτικό της περιοχής μέσω PUBLIC (προγ/μα Ανακυκλώνω).

Δυστυχώς είχα χρόνο να τα δουλέψω μόνο ένα 24ωρο και δεν είχα smart πριζάκια για καταναλώσεις.

Πρώτες Παρατηρήσεις:

Α. από την εγκατάσταση (ήμουν παρόν με τις λιγοστές γνώσεις μου επί του θέματος)

εξ αρχής τους απαίτησα ξεκάθαρα και μου είπε οκ σε όλα :

  • 3m χαλκοσωλήνες.

Διαπίστωσα ότι έκοψε 2.5 m και όταν του το επισήμανα μου απάντησε "2.5m και 0.5μ του μηχανήματος, τρία", ότι αυτό εννοεί ο κατασκευαστής, δεν είχα αντεπιχείρημα ... Και ότι γενικά δεν χρειάζεται και το λένε έτσι, ότι και με 2m μια χαρά είναι...

  • - αντλία κενού για 15 min

την έβαλαν για περίπου 10 min, τα νούμερα στο ψηφιακό μανόμετρο δεν άλλαξαν εξ αρχής που την σύνδεσαν, στο ένα μηχάνημα που πρόλαβα να δω ( -28.65 in Hg έδειχνε)

  • αποστάσεις από τοιχους, εξωτερικών και εσωτερικών μονάδων

τηρήθηκαν

  • παροχή ρεύματος από την εξωτερική μονάδα προς την εσωτερική

για το 18αρι το τήρησαν, για το 12άρι όχι, είναι πρόβλημα ?

  • εξωτερικές καινούριες βάσεις

βάλανε (η μία φαινόταν μεταχειρισμένη, αλλά δεν είχε άλλη). Στο 18αρι μου βάλανε έξτρα μια ράγα γιατί δεν χώραγε στις 2 κάθετες, η οποία παρατήρησα εκ των υστέρων ότι συντονίζει και κάνει θόρυβο. Τηλεφωνικά μου είπε θα μου βάλει αντικραδασμίκά 2cm μεταξύ της ράγας και της βάσης.

Επίσης, ένα κομμάτι περίπου 10cm έμεινε αμόνωτο στο χαλκοσωλήνα (όπως φαίνεται στη φωτό) και υγροποιείται, είναι πρόβλημα ?

Τηλεφωνικά μου είπε ότι δεν είναι πρόβλημα αλλά του ζήτησα ούτως ή άλλως να το μονώσει όταν έρθει και για την βάση.

Ξέχασα τελείως να τους ζητήσω κάποιο χαρτί εγκατάστασης, είναι απαραίτητο ?

Εχω σκοπό να βάλω την επέκταση εγγύησης 10 ετών κατευθείαν από Daikin, θα τους ρωτήσω.

Β. από την λειτουργία

μεγάλη και ηχηρή ροή αέρα από το 18αρι, με set 25C Auto, στον χώρο τον έπιασε σε λιγότερο από ώρα, αλλά συνέχιζε και έδινε σχεδόν με την ίδια ένταση, ακόμα κ όταν το ανέβασα στο 27C, 28C Auto, δεν έκοβε φαινομενικά δλδ...

είναι αναμενόμενη τέτοια λειτουργία ?

Δεν είχα άλλο χρόνο να τα δουλέψω και πλέον δεν είμαι εκεί ...

IMG_20230902_150458.jpg

IMG_20230902_150503.jpg

IMG_20230902_164829.jpg

IMG_20230902_164925.jpg

IMG_20230902_165422.jpg

IMG_20230902_165035.jpg

IMG_20230903_090723.jpg

Το 12αρι είσαι σίγουρος ότι παίρνει ρεύμα πρώτα η εσωτερική μονάδα και μετά η εξωτερική; Αν το αναφέρεις αυτό στη Daikin θα σε πετάξει εκτός εγγύησης στη συγκεκριμένη μονάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Grim Ripper είπε

Το 12αρι είσαι σίγουρος ότι παίρνει ρεύμα πρώτα η εσωτερική μονάδα και μετά η εξωτερική; Αν το αναφέρεις αυτό στη Daikin θα σε πετάξει εκτός εγγύησης στη συγκεκριμένη μονάδα.

100% όχι δεν είμαι σίγουρος, δεν είδα να τραβάνε καλώδιο πρώτα έξω και μετά να το φέρνουν μέσα, βάλανε μια πρίζα εκεί δίπλα στο κουτάκι και πήραν ρεύμα από εκεί...

στη κουβέντα στην αρχή το είπαμε, ρεύμα από την έξω..

είχα το νου μου πιο πολύ στο 18αρι που έμπαινε πρώτα και δεν το πρόσεξα αυτό που έμπαινε παράλληλα ..

όταν ξαναπάω θα το κοιτάξω (αν βγάλω άκρη ..)

Επεξ/σία από red66phone
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, liakjim είπε

Χρειάζομαι κατανομή θερμοκρασιών σε αρχείο excel με στρογγυλοποίηση σε ακέραιους αριθμούς (πχ το 26,6 θα γίνει 27) και όσο το κλιματιστικό ήταν ανοιχτό όπως εδώ https://www.insomnia.gr/forums/topic/809003-συμβουλες-κι-απορίες-για-κλιματιστικά-part-3/?do=findComment&comment=59932959

Επίσης ιδανικά από Αθήνα κέντρο, όχι πχ βόρεια προάστια.

Μονο εξωτερικη θερμοκρασια και ωρες λειτουργιας θελεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, red66phone είπε

καλησπέρα, τοποθετήθηκαν τελικά τα Daikin Siesta Sensira ATXC50D (18αρι) σε ενιαίο σαλόνι-κουζίνα 45 τ.μ και Daikin ATXC35D σε υπνοδωμάτιο 16 τ.μ σε επαρχία από ψυκτικό της περιοχής μέσω PUBLIC (προγ/μα Ανακυκλώνω).

Δυστυχώς είχα χρόνο να τα δουλέψω μόνο ένα 24ωρο και δεν είχα smart πριζάκια για καταναλώσεις.

Πρώτες Παρατηρήσεις:

Α. από την εγκατάσταση (ήμουν παρόν με τις λιγοστές γνώσεις μου επί του θέματος)

εξ αρχής τους απαίτησα ξεκάθαρα και μου είπε οκ σε όλα :

  • 3m χαλκοσωλήνες.

Διαπίστωσα ότι έκοψε 2.5 m και όταν του το επισήμανα μου απάντησε "2.5m και 0.5μ του μηχανήματος, τρία", ότι αυτό εννοεί ο κατασκευαστής, δεν είχα αντεπιχείρημα ... Και ότι γενικά δεν χρειάζεται και το λένε έτσι, ότι και με 2m μια χαρά είναι...

  • - αντλία κενού για 15 min

την έβαλαν για περίπου 10 min, τα νούμερα στο ψηφιακό μανόμετρο δεν άλλαξαν εξ αρχής που την σύνδεσαν, στο ένα μηχάνημα που πρόλαβα να δω ( -28.65 in Hg έδειχνε)

  • αποστάσεις από τοιχους, εξωτερικών και εσωτερικών μονάδων

τηρήθηκαν

  • παροχή ρεύματος από την εξωτερική μονάδα προς την εσωτερική

για το 18αρι το τήρησαν, για το 12άρι όχι, είναι πρόβλημα ?

  • εξωτερικές καινούριες βάσεις

βάλανε (η μία φαινόταν μεταχειρισμένη, αλλά δεν είχε άλλη). Στο 18αρι μου βάλανε έξτρα μια ράγα γιατί δεν χώραγε στις 2 κάθετες, η οποία παρατήρησα εκ των υστέρων ότι συντονίζει και κάνει θόρυβο. Τηλεφωνικά μου είπε θα μου βάλει αντικραδασμίκά 2cm μεταξύ της ράγας και της βάσης.

Επίσης, ένα κομμάτι περίπου 10cm έμεινε αμόνωτο στο χαλκοσωλήνα (όπως φαίνεται στη φωτό) και υγροποιείται, είναι πρόβλημα ?

Τηλεφωνικά μου είπε ότι δεν είναι πρόβλημα αλλά του ζήτησα ούτως ή άλλως να το μονώσει όταν έρθει και για την βάση.

Ξέχασα τελείως να τους ζητήσω κάποιο χαρτί εγκατάστασης, είναι απαραίτητο ?

Εχω σκοπό να βάλω την επέκταση εγγύησης 10 ετών κατευθείαν από Daikin, θα τους ρωτήσω.

Β. από την λειτουργία

μεγάλη και ηχηρή ροή αέρα από το 18αρι, με set 25C Auto, στον χώρο τον έπιασε σε λιγότερο από ώρα, αλλά συνέχιζε και έδινε σχεδόν με την ίδια ένταση, ακόμα κ όταν το ανέβασα στο 27C, 28C Auto, δεν έκοβε φαινομενικά δλδ...

είναι αναμενόμενη τέτοια λειτουργία ?

Δεν είχα άλλο χρόνο να τα δουλέψω και πλέον δεν είμαι εκεί ...

IMG_20230902_150458.jpg

IMG_20230902_150503.jpg

IMG_20230902_164829.jpg

IMG_20230902_164925.jpg

IMG_20230902_165422.jpg

IMG_20230902_165035.jpg

IMG_20230903_090723.jpg

 

1 ώρα πριν, red66phone είπε

100% όχι δεν είμαι σίγουρος, δεν είδα να τραβάνε καλώδιο πρώτα έξω και μετά να το φέρνουν μέσα, βάλανε μια πρίζα εκεί δίπλα στο κουτάκι και πήραν ρεύμα από εκεί...

στη κουβέντα στην αρχή το είπαμε, ρεύμα από την έξω..

είχα το νου μου πιο πολύ στο 18αρι που έμπαινε πρώτα και δεν το πρόσεξα αυτό που έμπαινε παράλληλα ..

όταν ξαναπάω θα το κοιτάξω (αν βγάλω άκρη ..)

Με μία τέτοια αντλία είχε πολεμήσει ο παππούς μου στην Κορέα 🤣 

Εφόσον βλέπουμε δύο καλώδια στις εξωτερικές μονάδες έχει παροχή από έξω και απλά έστειλε το καλώδιο εσωτερικά στην πρίζα.

Νομίζω πως έπρεπε να βάλουν καλύτερες και μεγαλύτερες βάσεις να έχουν αρκετό αέρα από πίσω, αν το μετρήσεις πρέπει να είσαι οριακά εντός ορίων κατασκευαστή.

Το εσωτερικό 18αρι φαίνεται λες και ακουμπάει από την μία μεριά στην κάσα, πιστεύω να είναι απλά τρικ της φωτογραφίας, λογικά το παράθυρο βρίσκει πάνω στο μηχάνημα κατά το άνοιγμα.

Όπως είπα λάθος βάσεις και στο εξωτερικό 18αρι με αποτέλεσμα να αρχίσουν οι πατέντες. Δες με ένα αλφάδι αν είναι οκ. Αφού τρίζει δεν θα είναι αλφαδιά.

Όπου βλέπουμε σωλήνες με άσπρη μόνωση σε 18+++btu αυτόματα σημαίνει μη χρήση κουρμπαδόρου ή ελατηρίου στις καμπύλες που αυξάνει τις πιθανότητες για τσάκισμα/περιορισμό.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, panosss567 είπε

Θερμοκρασίες Αγ Παρασκευή .

Δυστυχώς δεν έχω χρόνο να τις φτιάξω όπως πρέπει

Shelly1PM_month_678.xlsx 16.91 kB · 2 downloads

Ευχαριστώ αλλά δεν κάνουν. Θέλω ωριαίες καταγραφές ώστε να βγάλω κατανομή θερμοκρασιών, όχι μέγιστη και ελάχιστη ημέρας.

3 ώρες πριν, Karanikolis είπε

ASYG18LFCA 

Δοκίμασε να το δουλεύεις αφύγρανση αντί για ψύξη.

Επίσης μπορείς να αγοράσεις ένα τέτοιο και να φτιάξεις ρουτίνα όπου στο κλείσιμο να κάνει πρώτα μισή ώρα λειτουργία απλού ανεμιστήρα ώστε να στεγνώσει το εσωτερικό στοιχείο (όπως κάνουν πχ τα toshiba).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/8/2023 στις 10:53 ΜΜ, liakjim είπε

Εσύ ξέρεις, αλλά με αμόνωτη πλάκα από πάνω δεν ξέρω αν θα δεις προκοπή ακόμα και με το δίχτυ που λες. Προφανώς δεν μπορούμε να ξέρουμε από μακριά.

Αν πάντως όντως πέσουν οι απώλειες όπου θα σε κάλυπτε ένα 18άρι, ίσως να έβλεπες ένα inventor legend 18000 το οποίο και εγγύηση έχει και δίνει κοντά 21000btus στους 35C και έχει πολύ καλό seer.

Αγοράστηκε το Inventor Legent 18.000 BTU, από οικογενειακή επιχείρηση. Ένας λόγος είναι ότι αποτελεί πλέον ένα ακόμη κίνητρο να μαζεύω χρήματα για να βάλω μόνωση, συν ότι θέλω να υποστηρίζω ελληνικές επιχειρήσεις που κάνουν καλή δουλειά.

Σε ευχαριστώ για τη συμβουλή σου και που μοιράζεσαι τις γνώσεις και τον χρόνο σου μαζί μας!
Αν βρεθείς στην Πράγα τους επόμενους μήνες, πες μου. Αλλιώς, αν βρεθείς Θεσσαλονίκη στο μέλλον :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...