Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 ώρες πριν, liakjim είπε

Ωραία.

Άρα.

Τα κλιματιστικά κατά περίπτωση / μοντέλο , θα πάνε σε άλλο επίπεδο λειτουργίας του συμπιεστή, ίσως και με απότομο τρόπο. Οι αιτίες άγνωστες για εμάς τους άσχετους. Ίσως προστασίες, ίσως υποχρεωτικό για να λειτουργήσουν αποδοτικά ή κάτι άλλο. Το είδαμε στα daikin σου, ακόμα και στο ακριβό perfera, σε toshiba και αν ψαχτούμε μπορεί να το βρούμε και αλλού.

Πάμε τότε στον φίλο @el_jefe εδώ https://www.insomnia.gr/forums/topic/809003-συμβουλες-κι-απορίες-για-κλιματιστικά-part-3/?do=findComment&comment=59925904

Screenshot2023-08-29at5_24_52PM.png.45e2

Τις βραδινές ώρες που η θερμοκρασία έξω είναι χαμηλή, πάει στα κοντά 100W. Όταν η εξωτερική ανεβαίνει, πάει σε υψηλότερη στάθμη λειτουργίας (η οποία είναι too much για τον χώρο του, οπότε αυξάνουν τα onoff).

ΥΓ Ο φίλος @el_jefe να επιβεβαιώσει ότι δεν έχει ενεργή τη λειτουργία με τον αισθητήρα παρουσίας.

Σχεδόν αδύνατο να τα έχεις όλα αυτά ταυτόχρονα.

Η καλύτερη δυνατή κατανάλωση θα έχεις μάλλον με αυτό:

https://www.public.gr/product/thermansi-klimatismos/air-condition/klimatistika/mitsubishi-heavy-srksrc-63zr-w-klimatistiko-inverter-22000-btu-aa/1684511

Θέλει επέκταση εγγύησης όμως, γιατί έχει 3 χρόνια.

Αν θα ήθελες μεγαλύτερη εγγύηση θυσιάζοντας λίγο οικονομία σε χρήση, τότε:

https://www.welcomestores.gr/product/3866932-toshiba-edge-ras-b24g3kvsg-e24j2avsg-e1-klimatistika-toixou.html

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/282146-a-c-in24-toshiba-24j2avsg-e1-b24g3kvsg-e

Για το υπνοδωμάτιο υπάρχουν πολλές λύσεις.

Για οικονομία χρήσης κοιτάμε daikin perfera (με επέκταση εγγύησης από daikin σε 10 έτη).

Εναλλακτικά για πιο οικονομικά σε κόστος αγοράς και με λίγο λιγότερη οικονομία σε χρήση πάμε σε toshiba haori , toshiba edge white, toshiba yukai/arata.

Καλό μήνα σε όλους! Ναι, στο διάγραμμα αυτό είχα απενεργοποιήσει πλήρως τον αισθητήρα, κοντά μια μέρα πριν πάρω το screenshot. Γενικά πάντως τον έχω ενεργοποιημένο και ζητούμενη 27 βαθμούς. Κάνει πολύ περισσότερα on-off, αλλά δημιουργεί πολύ ωραία ατμόσφαιρα. Το έχω ανοιχτό 24/7 και πχ. χθες βλέπω έκαψε 3.23kwh, άρα σαν να λέμε 135w κατά μέσο όρο (σε πιο ζόρικες ζέστες έχει φτάσει και 4.7kwh).

12 ώρες πριν, Specs είπε

Με την βασικη διαφορα, οτι εμενα το κανει οταν ζορισει η εξωτερικη και οχι απλα οταν ανεβει πχ 28 που λεει οτι ειχε 11 το βραδυ οταν επεσε κ κατεβηκε στα 100w.

Αλλα για δικες της προτεραιοτητες, (ισως αφυγρανση?) η Mitsu εχει μεγαλο σκαλοπατι απο πολυ νωρις, εξ ου κ τα ονοφ.

Εχουμε κ με 35 κ πανω  διαγραμμα του ?

Όχι, δεν έχω βάλει ακόμα θερμόμετρο για να παρακολουθώ συνεχώς τη θερμοκρασία έξω. Και εγώ σκεφτόμουν πάντως μήπως έχει τέτοια ρύθμιση για να διώχνει την υγρασία, επειδή είναι πολύ αποτελεσματικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, yiannis_1 είπε

Το καλύτερο!

24btu και φτάνει να καίει εως και 110-120 watt.

Ωραία ατμόσφαιρα κάνει.

Δεν κάνει on off και δεν νιώθεις σαν να έσβησε κάποιος το ac και να σκας.

Λίγο φαίνεται να ανεβαίνει η υγρασία στατιστικά χωρίς κάποιο αρνητικό στην αίσθηση δροσιάς στο χώρο. 

Είχα το asyg24klca και το ξέρω πολύ καλά. Ακόμα και 99W το είχα δει σε ψύξη!

Έβλεπα και εγώ αύξηση υγρασίας, οπότε τελικά το είχα αφύγρανση. Ανέβαιναν λίγο τα watts, αλλά περισσότερη ησυχία (ρίχνει στροφές ο ανεμιστήρας) και το κυριότερο, σαφώς καλύτερη ατμόσφαιρα μέσα στο σπίτι λόγω χαμηλότερης υγρασίας (το ίδιο κόλπο εφαρμόζω και στο asyg24kmta που ανέλαβε τα ηνία στη θέση του).

3 ώρες πριν, Ruthl3ss είπε

Καλά λες το κοίταξα, με το haori, είναι συγκρίσιμο το perfera; Haori vs perfera, πάλι perfera;

Το haori έχει παρόμοιες επιδόσεις με το edge white με έξτρα το ύφασμα και τον ιονιστή.

Σε απόδοση είναι perfera >> haori / edge white.

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, κάποια πρόταση για οικονομικό [αγορά] air con για σαλόνι με τις κάτωθι θερμικές απώλειες:

image.png.d24bf63583f3a7a1ae507fb9c5c86e1d.png

Με ενδιαφέρει και για θέρμανση και για ψύξη, δεν νομίζω οτι έχω χρησιμοποιήσει ποτέ aircon στην ζωή μου για ψύξη και θέρμανση για περισσοτερες από 200 ώρες τον χρόνο.

Με ενδιαφέρει προφανώς και η αξιοπιστία, εγγύηση κοκ.

Υποθέτω οτι και 9000BTU είναι ΟΚ για αυτόν τον χώρο.

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

 

Επεξ/σία από fommof
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, fommof είπε

Καλησπέρα, κάποια πρόταση για οικονομικό [αγορά] air con για σαλόνι με τις κάτωθι θερμικές απώλειες:

image.png.d24bf63583f3a7a1ae507fb9c5c86e1d.png

Με ενδιαφέρει και για θέρμανση και για ψύξη, δεν νομίζω οτι έχω χρησιμοποιήσει ποτέ aircon στην ζωή μου για ψύξη και θέρμανση για περισσοτερες από 200 ώρες τον χρόνο.

Με ενδιαφέρει προφανώς και η αξιοπιστία, εγγύηση κοκ.

Υποθέτω οτι και 9000BTU είναι ΟΚ για αυτόν τον χώρο.

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

 

Είσαι λίγο πάνω από τα 10.000 btu 

Οταν λες οικονομικό ? 

Δώσε πόσο στο περίπου 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, fommof είπε

Καλησπέρα, κάποια πρόταση για οικονομικό [αγορά] air con για σαλόνι με τις κάτωθι θερμικές απώλειες:

image.png.d24bf63583f3a7a1ae507fb9c5c86e1d.png

Με ενδιαφέρει και για θέρμανση και για ψύξη, δεν νομίζω οτι έχω χρησιμοποιήσει ποτέ aircon στην ζωή μου για ψύξη και θέρμανση για περισσοτερες από 200 ώρες τον χρόνο.

Με ενδιαφέρει προφανώς και η αξιοπιστία, εγγύηση κοκ.

Υποθέτω οτι και 9000BTU είναι ΟΚ για αυτόν τον χώρο.

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

 

Για οικονομικό σε αγορά:

https://www.leroymerlin.gr/gr/klimatismos/klimatistika-air-condition/toihou/klimatistiko-inverter-equation-l2-silver-3000-12000-btuh-82367425

Νομίζω καλύτερα 12αρι. Αν θα έχεις κλειστές πόρτες θα μπορούσες και 9αρι, αλλά έχουν μόνο 50€ διαφορά οπότε ας είσαι λίγο πιο safe.

Αν θα ήθελες να πας σε κάτι πιο αποδοτικό/οικονομικό σε χρήση, θα κοιταγα σε Daikin atxc35 ή Toshiba Yukai/Arata.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλό μήνα σε όλους, επειδή μου βγαίνει ίδια τιμή με τις επιταγές είτε το 22άρι src-63ZR είτε το 24άρι src-71ZR. Ο χώρος μου (45τμ, απώλειες 5758,33watt, 4952.16KCal/h για 20C) από ότι είδαμε καλύπτεται από 22άρι αλλά υπάρχει λόγος να μη πάω στο 24άρι; Υπάρχουν κάπου να δω πχ ελάχιστες καταναλώσεις; Βρήκα αυτό αν βοηθάει https://mitsubishiheavyindustries.gr/cms/uploads/2023/06/SRK-ZR-W.pdf

Επεξ/σία από Ruthl3ss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα μια βοήθεια για το παρακάτω για λογαριασμό φίλου για αγορα κλιματιστικών.


Σαλόνι 34τμ

1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό : 900€
2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Αλλαγή παλαιού  επαρκούς Firstline 12000btu on/off.
3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Αδιάφορο αρκεί να συμμετέχει στο πρόγραμμα 
4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο (πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση): 70% ψύξη / 30% θέρμανση
5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή πηγή ψύξης ή αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης κτλ: Ψύξη τους θερινούς μήνες / Περιστασιακή χρήση θέρμανσης
6. Αναφέρουμε αν έχουμε και αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης πχ λέβητας πετρελαίου. Υπάρχει και χρησιμοποιείται λέβητας πετρελαίου 
7. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ: Μόνο σαλόνι
8. Τοποθεσία (πόλη και περιοχή αν είναι Αθήνα) , προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες (αν έχουμε κοντά μετεωρολογικό σταθμό από το https://meteo.gr/Gmap.cfm το λέμε), υψόμετρο και τυχόν ιδιαιτερότητες (πχ πάνω στη θάλασσα, ξηρό κλίμα κτλ): Γέρακας 
https://penteli.meteo.gr/stations/agiaparaskevi/  (Έβαλα της Αγ. Παρασκευής καθώς του Γέρακα είναι offline)
9. Απαραίτητα, επιθυμητά και αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Αθόρυβο
10. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου, προσανατολισμό, (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ). Αλουμίνια με διπλά τζαμιά. Καλή μόνωση στην τοιχοποιία και στο ταβάνι και στο πάτωμα, Βορειά και ανατολική πλευρά επαφή με αέρα, δυτική με κλιμακοστάσιο και νότια με χώρο της ίδιας κατοικίας.

11.
2940.28 Watt
2528.64 KCal/h
86.48 Watt/m2 
74.37 KCal/h/m2
για 22 ℃


Υπνοδωμάτιο 13τμ

1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό : 900€
2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Αλλαγή παλαιού  επαρκούς Fiji 9.000 on/off 
3 .Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Αδιάφορο αρκεί να συμμετέχει στο πρόγραμμα 
4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο (πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση): 70% ψύξη / 30% θέρμανση
5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή πηγή ψύξης ή αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης κτλ: Ψύξη τους θερινούς μήνες / Περιστασιακή χρήση θέρμανσης
6. Αναφέρουμε αν έχουμε και αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης πχ λέβητας πετρελαίου. Υπάρχει και χρησιμοποιείται λέβητας πετρελαίου
7. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Υπνοδωμάτιο
8. Τοποθεσία (πόλη και περιοχή αν είναι Αθήνα) , προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες (αν έχουμε κοντά μετεωρολογικό σταθμό από το https://meteo.gr/Gmap.cfm το λέμε), υψόμετρο και τυχόν ιδιαιτερότητες (πχ πάνω στη θάλασσα, ξηρό κλίμα κτλ) Γέρακας 
https://penteli.meteo.gr/stations/agiaparaskevi/  (Έβαλα της Αγ. Παρασκευής καθώς του Γέρακα είναι offline)
9. Απαραίτητα, επιθυμητά και αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Αθόρυβο
10. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου, προσανατολισμό, (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ). Βόρεια και ανατολική πλευρά επαφή με χώρο της ίδιας κατοικίας, Δυτική και νότια πλευρά επαφή με αέρα

11.
1288.49 Watt
1108.10  KCal/h
99.11 Watt/m2
85.24 KCal/h/m2
Για 22 ℃

Spoiler

MicrosoftTeams-image.png.4bd98bde977f44e040c1051e211285f0.png


 

Επισυνάπτεται και κάτοψη του χώρου. Όπως ανοίγει η φωτογραφία ο βορράς είναι προς τα πάνω.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, Ruthl3ss είπε

Καλό μήνα σε όλους, επειδή μου βγαίνει ίδια τιμή με τις επιταγές είτε το 22άρι src-63ZR είτε το 24άρι src-71ZR. Ο χώρος μου (45τμ, απώλειες 5758,33watt, 4952.16KCal/h για 20C) από ότι είδαμε καλύπτεται από 22άρι αλλά υπάρχει λόγος να μη πάω στο 24άρι; Υπάρχουν κάπου να δω πχ ελάχιστες καταναλώσεις; Βρήκα αυτό αν βοηθάει https://mitsubishiheavyindustries.gr/cms/uploads/2023/06/SRK-ZR-W.pdf

Στο 63 θα πας. Ασυζητητί.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, liakjim είπε

 Ασυζητητί.

Οκ ευχαριστώ :D Θα μπορούσες να δώσεις μια κατεύθυνση που βρίσκετε τις ελάχιστες καταναλώσεις και πίνακες σαν αυτόν;

   2023-06-13_20-06-04.png

μιας και έχω μάθει διάφορα τις τελευταίες μέρες για κλιματιστικά, θα με ενδιέφερε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Ruthl3ss είπε

Οκ ευχαριστώ :D Θα μπορούσες να δώσεις μια κατεύθυνση που βρίσκετε τις ελάχιστες καταναλώσεις και πίνακες σαν αυτόν;

   2023-06-13_20-06-04.png

μιας και έχω μάθει διάφορα τις τελευταίες μέρες για κλιματιστικά, θα με ενδιέφερε.

Το 71 έχει κάπου 400W-450W ελάχιστα σε ψύξη/θέρμανση .

To 63 έχει 160 σε θέρμανση και 110-120 σε ψύξη.

Και τα δύο μπαίνουν σε άλλη περιοχή λειτουργίας για κάτω από 2C ή πάνω από 12.

@Kozanitis1 διόρθωσε με όπου έπεσα έξω πλιζ όσον αφορά το 63αρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, dimostr said:

Είσαι λίγο πάνω από τα 10.000 btu 

Οταν λες οικονομικό ? 

Δώσε πόσο στο περίπου 

400 max αν γινεται

 

2 hours ago, liakjim said:

Για οικονομικό σε αγορά:

https://www.leroymerlin.gr/gr/klimatismos/klimatistika-air-condition/toihou/klimatistiko-inverter-equation-l2-silver-3000-12000-btuh-82367425

Νομίζω καλύτερα 12αρι. Αν θα έχεις κλειστές πόρτες θα μπορούσες και 9αρι, αλλά έχουν μόνο 50€ διαφορά οπότε ας είσαι λίγο πιο safe.

Αν θα ήθελες να πας σε κάτι πιο αποδοτικό/οικονομικό σε χρήση, θα κοιταγα σε Daikin atxc35 ή Toshiba Yukai/Arata.

 

Εγγυηση κοκ δεν βλεπω για του Leroy Merlin (ακυρο, ειδα 5 χρονια μονο για την εσωτερική μοναδα, συμπιεστης κοκ?).

Πάντα κλειστες οι μπαλκονοπορτες (και οι πορτες των δωματιων) όταν λειτουργω aircon, χειμώνα καλοκαίρι.

Επεξ/σία από fommof
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, fommof είπε

400 max αν γινεται

Την εγκατάσταση την έχεις μέσα ? Εαν υπολογίζεις τόσα με την εγκατάσταση πρέπει να δεις σε καμία αλυσίδα πο6 θα είναι με δωρεάν εγκατάσταση και θα πας για κάνα TCL , Haier στη καλύτερη που έχουν και καλές εγγυήσεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  

2 hours ago, dimostr said:

Την εγκατάσταση την έχεις μέσα ? Εαν υπολογίζεις τόσα με την εγκατάσταση πρέπει να δεις σε καμία αλυσίδα πο6 θα είναι με δωρεάν εγκατάσταση και θα πας για κάνα TCL , Haier στη καλύτερη που έχουν και καλές εγγυήσεις 

Σωστη ερώτηση, την έχω μέσα και την εγκατάσταση.

Κάποια προταση για συγκεκριμένα μοντελα?

Ευχαριστώ πολύ.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, liakjim είπε

Το 71 έχει κάπου 400W-450W ελάχιστα σε ψύξη/θέρμανση .

To 63 έχει 160 σε θέρμανση και 110-120 σε ψύξη.

Και τα δύο μπαίνουν σε άλλη περιοχή λειτουργίας για κάτω από 2C ή πάνω από 12.

@Kozanitis1 διόρθωσε με όπου έπεσα έξω πλιζ όσον αφορά το 63αρι.

Για το SRK71ZR-W κάπου εκεί, στην ψύξη νομίζω είχαμε δει περί τα 350W του Αποστόλη το μεγάλο..(srk80)

Το SRK63ZR-W, 150-160W ελάχιστα στην θέρμανση, στην ψύξη φλερτάρει με τα 100W, που είναι τρομερά χαμηλά για 22αρι

Με 5.800W απώλειες, αν δεν είναι σε καμία πολύ ορεινή περιοχή ασυζητητί κοιτάει για το SRK63ZR-W. 

Για τον προγραμματισμό στην θέρμανση, όπως τα ξέρουμε.. 

Στην ψύξη στους 23 και κάτω έχει ελάχιστα 200W, στους 24+ πέφτει στα 100κατι..

Επεξ/σία από Kozanitis1
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...