Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 minute ago, dimostr said:

Άρα είναι fix τιμή των blue dealer για τα 9αρια

Δεν νομιζω, απλα καπου εκει θα παιζει η αγορα στην επαρχια τουλαχιστον, γιατι εγω ειμαι στον ιδιο δρομο με τον blue dealer, 150 μετρα μακρυα του.

Σε Αθηνα/Θεσσαλονικη  πχ δεν πιστευω οτι το ιδιο θα σε χρεωσει καποιος, μιας κ η μετακινηση σαν κοστος και χρονος δεν ειναι λιγη.

Ας μας πει και ο ΚλαουςΧ που ειναι του επαγγελματος αν θελει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Τι είναι αυτά @dimostr;

Επώνυμο inverter και από 200W πάει καρφί 350W χωρίς ενδιάμεση τιμή;

Δεν συνάδει με ένα daikin αυτό που βλέπουμε....

image.png.3cf0149a77581c5271c9311d4f9b07db.png

 

Είπα και πιο πάνω παρε έναν blue dealer να στο κάνει έτσι όπως είναι στα δεξιά του διαγράμματος , το ίδιο κλιματιστικό είναι με το δικό σου και με την ίδια custom πλακέτα 

IMG_0282.webp

5 λεπτά πριν, Specs είπε

Δεν νομιζω, απλα καπου εκει θα παιζει η αγορα στην επαρχια τουλαχιστον, γιατι εγω ειμαι στον ιδιο δρομο με τον blue dealer, 150 μετρα μακρυα του.

Σε Αθηνα/Θεσσαλονικη  πχ δεν πιστευω οτι το ιδιο θα σε χρεωσει καποιος, μιας κ η μετακινηση σαν κοστος και χρονος δεν ειναι λιγη.

Ας μας πει και ο ΚλαουςΧ που ειναι του επαγγελματος αν θελει.

Ουσιαστικά είναι η αξία του φρέον στη ποσότητα που έχει το 9 αρι τώρα τι θα χρεώσει ο μαστορας για το χρόνο του ναι είναι καθαρά δικό του θέμα πως χρεώνει την εργατοώρα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, liakjim είπε

Και εσένα έτσι παίζει. Είναι θέμα προγραμματισμού.

Νομίζω ότι τα δεκάδες διαγράμματα που έχω ανεβάσει δείχνουν αλλα πράγματα και όπως έχω πει ξανά άλλο,πράγμα ένα κλιματιστικό να κάνει on off στο 10% του συνολικού χρόνου λειτου4γιας του και άλλο,στο 90% κάποιων που βλέπουμε κατά καιρούς εδώ γιαυτο καλό θα ήταν να μην αφήνουμε το κοσμο ανυποψίαστο νομίζοντας ότι έτσι είναι η συνήθης λειτουργία 

παμε τώρα να δούμε και το βαζελο γιατί με όλα αυτά το έχασα σχεδόν το πρώτο ημίχρονο και τα λέμε μετά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, dimostr είπε

Νομίζω ότι τα δεκάδες διαγράμματα που έχω ανεβάσει δείχνουν αλλα πράγματα

Απλά δεν το έχεις παρατηρήσει/σου έχει ξεφύγει.

 

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Απλά δεν το έχεις παρατηρήσει/σου έχει ξεφύγει.

 

Λέει για on off που κάνουμε συζήτηση εδώ και τόση ωρα η λέει για κάτι εντελώς άλλο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ όταν το βάζω 28 βαθμούς με εξωτερική 26 κάνει on/off δεν ινβερτάρει σωστά 🤣
 

1 ώρα πριν, Specs είπε

Δεν νομιζω, απλα καπου εκει θα παιζει η αγορα στην επαρχια τουλαχιστον, γιατι εγω ειμαι στον ιδιο δρομο με τον blue dealer, 150 μετρα μακρυα του.

Σε Αθηνα/Θεσσαλονικη  πχ δεν πιστευω οτι το ιδιο θα σε χρεωσει καποιος, μιας κ η μετακινηση σαν κοστος και χρονος δεν ειναι λιγη.

Ας μας πει και ο ΚλαουςΧ που ειναι του επαγγελματος αν θελει.

Δεν υπάρχει στάνταρ τιμή. Αν ήμουν στην θέση σας δεν υπήρχε περίπτωση να φωνάξω τεχνικό για ανάκτηση - κενό - πλήρωση αν δεν ήμουν 10001% ότι θα γίνει σωστά, τι εννοώ με το σωστά;

  • Θα βάλει καινούριο ψυκτικό υγρό από καινούρια φιάλη ή θα είναι τίποτα ανακτημένο από προηγούμενα συστήματα που έχει πάει και είναι ανακατεμένο με ότι ρίσκο έχει αυτό;
  • Θα κάνει σωστά την διαδικασία χωρίς να προσθέσει και αέρα στο σύστημα κατά την πλήρωση;
  • Θα είναι τα λάστιχα του καθαρά από υπολείμματα λαδιών από προηγούμενες εργασίες;
  • Θα κάνει σωστό κενό η αντλία του ή όχι γιατί θα βρέχει*; 🤣  (*Το έχουμε ακούσει και αυτό)
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimostr είπε

Λέει για on off που κάνουμε συζήτηση εδώ και τόση ωρα η λέει για κάτι εντελώς άλλο ?

Εκεί είναι το quote, διάβασέ το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Klausx said:

Αν ήμουν στην θέση σας δεν υπήρχε περίπτωση να φωνάξω τεχνικό για ανάκτηση - κενό - πλήρωση αν δεν ήμουν 10001% ότι θα γίνει σωστά, τι εννοώ με το σωστά;

Αν και εχω αλλεργια στον τζογο, μου λες καλυτερα τα 60ε να τα παιξω λοττο!

Απο την αλλη, 800 ευρω μηχανημα το TCL, με τετοια συμπεριφορα αλλοπροσαλλη με θλιβει.

Η μονη μου διαπιστωση αν θα εχει γινει σωστα η δουλεια, θα ειναι ΜΟΝΟ ΑΝ αλλαξει συμπεριφορα και αυτο ΜΟΝΟ ΑΝ οφειλεται σε προβλημα της εγκαταστασης και οχι στον προγραμματισμο του απο το εργοστασιο.

Θα το σκεφτω...υποχρεος οπως παντα, νασαι καλα να μας δινεις τα φωτα σου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα μιλήσει με ένα φίλο πολιτικό μηχανικό που δουλεύει σε γραφείο με ψυκτικό για τη συμπεριφορά του κλιματιστικού και μου είπε ότι οι συμπιεστές λειτουργούν σε 'επίπεδα', ανάλογα με την εξωτερική θερμοκρασία, αλλάζοντας τη θερμοκρασία εξαέρωσης του ψυκτικού, ώστε να είναι υψηλότερη της εξωτερικής (και άρα να συμπυκνωθεί, αποβάλλοντας τη θερμότητα στον εξωτερικό χώρο).

Μια σκέψη που κάνω είναι η εξής: έτσι όπως φαίνεται από διάφορες μετρήσεις εδώ, αυτά τα επίπεδα μάλλον είναι διακριτά (στο δικό μου πχ. μπορεί το ένα επίπεδο να είναι γύρω στα 100w, ένα άλλο στα 250w κτλ.), ενώ ο inverter θα παίξει γύρω από αυτό το επίπεδο μερικές δεκάδες watts πάνω-κάτω, ανάλογα και με τη ζήτηση. Αυτό ίσως δικαιολογεί τα on-off, αφού όταν επιτευχθεί η ζητούμενη θερμοκρασία, ο συμπιεστής θα ρίξει όσο γίνεται τις στροφές του παραμένοντας όμως αναγκαστικά στο 'επίπεδο' που πρέπει βάσει της εξωτερικής θερμοκρασίας. Αν η εσωτερική θερμοκρασία πέσει παρόλα αυτά κάτω από το offset, ο συμπιεστής θα σβήσει αναγκαστικά (@dimostr φαντάζομαι μεγάλωσαν το offset του κλιματιστικού σου; )

Όλα αυτά βέβαια είναι χονδροειδείς υπολογισμοί που μπορεί να αποδειχτούν και μπούρδες, οπότε θα επανέλθω όταν μιλήσω με τον τεχνικό.

@liakjim ανησυχητικό αυτό ότι η mitsubishi δεν ενδιαφέρεται για χαμηλή κατανάλωση... Πάντως όντως και τα 2 ln δημιουργούν πολύ ωραία ατμόσφαιρα όταν δουλεύει το i-see, νιώθεις δροσιά αλλά όχι κρύο - καμία σχέση με το inventor, είτε έχω ανοιχτό είτε κλειστό το follow me του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Specs είπε

Αν και εχω αλλεργια στον τζογο, μου λες καλυτερα τα 60ε να τα παιξω λοττο!

Απο την αλλη, 800 ευρω μηχανημα το TCL, με τετοια συμπεριφορα αλλοπροσαλλη με θλιβει.

Η μονη μου διαπιστωση αν θα εχει γινει σωστα η δουλεια, θα ειναι ΜΟΝΟ ΑΝ αλλαξει συμπεριφορα και αυτο ΜΟΝΟ ΑΝ οφειλεται σε προβλημα της εγκαταστασης και οχι στον προγραμματισμο του απο το εργοστασιο.

Θα το σκεφτω...υποχρεος οπως παντα, νασαι καλα να μας δινεις τα φωτα σου.

Θα πρέπει να βρεις άνθρωπο με καλές συστάσεις, στον οποίο να θέσεις τους προβληματισμούς σου από τα bullets του @Klausx .

Νομίζω ότι έτσι θα πετύχει η φάση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, liakjim said:

Θα πρέπει να βρεις άνθρωπο με καλές συστάσεις

Θα απευθυνθω σε δυο μονο που εχω εδω δει συμπεριφορα τιμια κ ξεκαθαρα κ θα ρωτησω ποιος αναλαμβανει να το κανει με αυτες τις προυποθεσεις, ναι η οχι απλα.

Εκτος αν περιμενω να το πιασω απο τον Τουρνικιωτη το θεμα, για πληροφορηση κ τυχον υποδειξεις κ βλεπω αναλογως , αν δηλαδη δεν θεωρουν αφυσικη την συμπεριφορα του , αφου την καταγραψω πρωτα κ παντως οχι τωρα που ον-οφ στην αλλαγη εποχης που ειμαστε κανουν και τα καλυτερα κλιματιστικα, οταν βρουν συνθηκες βολικες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, el_jefe είπε

@liakjim ανησυχητικό αυτό ότι η mitsubishi δεν ενδιαφέρεται για χαμηλή κατανάλωση.

Μην παίρνεις τα λεγόμενά μου σαν κάτι που ισχύει. Εδώ είμαστε απλά μέλη, όχι τεχνικοί, όχι μηχανολόγοι (κάποιοι θα είναι). Οπότε το πιθανότερο είναι ότι είτε δεν ισχύει, είτε ισχύει αλλά για άλλους λόγους που δεν μπορούμε να φανταστούμε εμείς οι άσχετοι.

Απλά στα κάποια χρόνια που διαβάζουμε, βλέπουμε κάποιες τάσεις μεταξύ των μαρκών/εταιρειών , σαν φιλοσοφία ή καλύτερα σαν προτεραιότητες κατά τη μηχανολογική κατασκευή/σχεδίαση. Αυτές οι τάσεις μπορεί να μην είναι καν οι ίδιες μεταξύ των μοντέλων.

Πάντως, ποτέ δεν θα ακούσεις κάτοχο κυρίως mitsubishi και ακολούθως toshiba να διαμαρτύρονται για θόρυβο. Πιθανώς εις βάρος άλλων προτερημάτων ( εικάζω την απόδοση μιας και έχουμε δει ότι για απόδοση θέλουμε αέρα και όπου έχεις αέρα έχεις θόρυβο, αν και τα mitsubishi/toshiba με τις τεράστιες εσωτερικές μονάδες τους το ξεπερνάνε και αυτό). Επίσης τα mitsubishi έχουν και ίσως άλλη ματιά. Δίνουν ίσως βάρος σε πιο ψυχρά κλίματα και για αυτό βλέπουμε κάποιες περίεργες συμπεριφορές σε θέρμανση με διακριτές περιοχές/επίπεδα λειτουργίας (πάνω από 12C και κάτω από 2C) , πιθανώς και από προστασίες, σαν αυτές που λέει και ο φίλος σου.

Προσωπικά θα έλεγα να απολαύσεις το μηχάνημά σου, χωρίς να τρελαίνεσαι με τα διαγράμματα κατανάλωσης, αλλά δίνοντας βαρύτητα στη συνολική εμπειρία ως κλίμα (θόρυβο, θερμική άνεση).

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Specs είπε

Αν και εχω αλλεργια στον τζογο, μου λες καλυτερα τα 60ε να τα παιξω λοττο!

Απο την αλλη, 800 ευρω μηχανημα το TCL, με τετοια συμπεριφορα αλλοπροσαλλη με θλιβει.

Η μονη μου διαπιστωση αν θα εχει γινει σωστα η δουλεια, θα ειναι ΜΟΝΟ ΑΝ αλλαξει συμπεριφορα και αυτο ΜΟΝΟ ΑΝ οφειλεται σε προβλημα της εγκαταστασης και οχι στον προγραμματισμο του απο το εργοστασιο.

Θα το σκεφτω...υποχρεος οπως παντα, νασαι καλα να μας δινεις τα φωτα σου.

Έχω πολλά παραδείγματα για τα TCL εκτός του ότι δεν μου αρέσουν σαν κατασκευές το τελευταίο red flag που είδα είναι να πουλάνε έξτρα το WiFi το όποιο δεν είναι USB αλλά έρχεται χωρίς συσκευασία και πρέπει να κουμπωθεί πάνω στην πλακέτα με βύσμα σαν του Case fan που έχουμε στους υπολογιστές αλλά μικρότερο. Φυσικά δεν υπάρχει πρόσβαση και θέλει μυτοτσίμπιδο και τύχη για να μην αρχίσεις να λύνεις καινούριο μηχάνημα.

Έχεις ανεβάσει κάπου φωτογραφίες από την εσωτερική εγκατάσταση;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...