Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

25 λεπτά πριν, Specs είπε

H εγκατασταση εχει γινει βασει προδιαγραφων Insomnia 😛, εστω κατασκευαστη, η οπως ηθελε/νομιζε ο εγκαταστατης ?

Όλα προβλεπόμενα από όσο είδα (κενά, μήκη σωλήνα κτλ.). Την εγκατάσταση την έκανε ο τεχνικός της αντιπροσωπείας, οπότε... επίκληση στην αυθεντία 😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, liakjim είπε

Ο dimostr στο μπλα μπλα του ινσόμνια.

Αυτος μπορεί να λέει ότι θέλει η εικόνα όμως δείχνει αντί να είναι inverter να είναι on off  και επειδή ούτε η daikin με το δικό της καταγραφικό δε μπόρεσε να το δικαιολογήσει στο δικό μου κλιματιστικό έκανε το αυτονόητο και προσπάθησε να το,διορθώσει αλλάζοντας πλακέτα με άλλες παραμέτρους  , ασχέτως αποτελέσματος αφού χρειάστηκαν και αλλα βήματα από μέρους μου για να σταματήσουν τα on off , αυτό τελικά μπορείς να πεις ότι έγινε στο μεγαλύτερο δυνατό βαθμό , 100% σταμάτημα των on off δε μπορεί να γίνει αλλα να μπαίνουν τα κλιματιστικά σε on off στο τρίλεπτο που είναι η ασφαλιστική δικλείδα για να μη κάψει συμπιεστη είναι απαράδεκτο και δε μπορεί κανεις να το δικαιολογήσει και να το,θεωρήσει φυσιολογική λειτουργία , άρα εαν ο τεχνικός τον κοιτάξει σαν εξωγήινο η έχει την οποιαδήποτε αντίδραση που δεν θα ειναι στη λογική του να το δούμε το θέμα γιατί κάτι δε πάει καλά εδώ σημαίνει ότι η δε ξέρει τι του γίνεται η προσπαθεί να περάσει την άγνοια του στο ντούκου η καταλαβαίνει ότι έχει γίνει μαλ@σκια στην εγκατάσταση και θέλει  να το μπαλώσει και επειδή μια εικόνα χίλιες λέξεις και να την δει και ο @el_jefe βάζω πως δούλευε το atxc25b με τη νέα πλακέτα που ήταν κατά πολύ βελτιωμένο από την προηγούμενη λειτουργία του και δείχνει πως έγινε να δουλευει σωστά μέσα στην ίδια ωρα μετά την παρέμβαση του μάστορα του αληθινού 

IMG_0282.webp

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimostr είπε

Αυτος μπορεί να λέει ότι θέλει η εικόνα όμως δείχνει αντί να είναι inverter να είναι on off  και επειδή ούτε η daikin με το δικό της καταγραφικό δε μπόρεσε να το δικαιολογήσει στο δικό μου κλιματιστικό έκανε το αυτονόητο και προσπάθησε να το,διορθώσει αλλάζοντας πλακέτα με άλλες παραμέτρους  , ασχέτως αποτελέσματος αφού χρειάστηκαν και αλλα βήματα από μέρους μου για να σταματήσουν τα on off , αυτό τελικά μπορείς να πεις ότι έγινε στο μεγαλύτερο δυνατό βαθμό , 100% σταμάτημα των on off δε μπορεί να γίνει αλλα να μπαίνουν τα κλιματιστικά σε on off στο τρίλεπτο που είναι η ασφαλιστική δικλείδα για να μη κάψει συμπιεστη είναι απαράδεκτο και δε μπορεί κανεις να το δικαιολογήσει και να το,θεωρήσει φυσιολογική λειτουργία , άρα εαν ο τεχνικός τον κοιτάξει σαν εξωγήινο η έχει την οποιαδήποτε αντίδραση που δεν θα ειναι στη λογική του να το δούμε το θέμα γιατί κάτι δε πάει καλά εδώ σημαίνει ότι η δε ξέρει τι του γίνεται η προσπαθεί να περάσει την άγνοια του στο ντούκου η καταλαβαίνει ότι έχει γίνει μαλ@σκια στην εγκατάσταση και θέλει  να το μπαλώσει και επειδή μια εικόνα χίλιες λέξεις και να την δει και ο @el_jefe βάζω πως δούλευε το atxc25b με τη νέα πλακέτα που ήταν κατά πολύ βελτιωμένο από την προηγούμενη λειτουργία του και δείχνει πως έγινε να δουλευει σωστά μέσα στην ίδια ωρα μετά την παρέμβαση του μάστορα του αληθινού 

IMG_0282.webp

Όπως είχα πει, είχα καλέσει την εξυπηρέτηση του Τουρνικιώτη, αλλά αυτός που απάντησε ή δεν είχε διάθεση να καταλάβει, ή δεν ήξερε γενικά και ήταν και αρκετά αγενής. Ο τεχνικός από την άλλη όσες φορές τον έχω συναναστραφεί (μου έχει εγκαταστήσει και ένα ln60 στο οποίο σκοπεύω να βάλω μετρητή ράγας) μου φαίνεται αρκετά συνεννοήσιμος, οπότε έχω ελπίδες.

Πολύ καλό after sales έδειξε η Daikin, σου εξήγησαν τι αλλαγές είχε η πλακέτα; Ήταν εντελώς custom για εσένα ή πχ. κάποια σειρά με πιο ανανεωμένο firmware; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, dimostr said:

η καταλαβαίνει ότι έχει γίνει μαλ@σκια στην εγκατάσταση

επι τη ευκαιρια, 60ε μου ζητησε ο τοπικος αντιπροσωπος για ανακτηση-κενο-γεμισμα.

Με την πρωτη ευκαιρια θα το κανω αρχιζοντας απο το TCL μαλλον κ μετα το Daikin.

To ετησιο καθαρισμα του sensira εγινε.

Ελεφαντακι μεσα, ψεκασμος με καθαριστικο, πινελακι στο στοιχειο, βγαλσιμο καπακιου και ψεκασμα στο μπαλκονι, ξεπλυμα με bosch fontus πλυστικο μπαταριας, σκουπισμα με δερματινο πανι.

Στο εξωτερικο μηχανημα πολυ προσεκτικο ψεκασμα και ξεπλυμα με το πλυστικο, χωρις να ανοιχτει τιποτε.

Αυτα θυμαμαι να εγιναν. 40 λεπτα διαρκεια. Χαλαρα ολα, και χωρις καταλοιπα πισω του.

Για ενος χρονου ασταματητη χρηση,πιστευα οτι θα εχει πιο πολυ βρωμα ο ανεμιστηρας ο μεσα.

Το εξω ηταν εντελως καθαρο και ας μην ειχα ριξει ποτε νερο με λαστιχο εγω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimostr είπε

atxc25b

Μάλλον δεν στο έφτιαξαν καλά γιατί από 200W πάει καρφί 350W όταν ανέβει η εξωτερική.

Δεν συνάδει τέτοια συμπεριφορά inventer για μια επώνυμη εταιρεία.

ΥΓ Όλο σου το ποστ είναι μια τρέλα.

image.png.e65d767f41ee6cf8c4c892b5f7226164.png

1. Όχι

2. Τι σχέση έχει το daikin σου με το ln25;

3. Δεν ήταν αυτονόητο.

4. Πως είναι απαράδεκτο αφού έτσι παίζουν όλα τα κλιματιστικά;

5. Τι σχέση έχει η περίπτωσή σου με τον φίλο;

Άποψή μου: το κλιματιστικό του παίζει μια χαρά. Μη ξεχνάμε είναι mitsubishi η οποία από όσα έχουμε ψυλιαστεί, έχει στα παπάκια της την κατανάλωση. Κοιτάει να είναι τέρμα αθόρυβο, με θερμική άνεση ενώ έχει και προστασίες που αγνοούμε. Ο ψυκτικός του θα τον κοιτάξει με απορία. Αν πιάνει θερμοκρασία στον χώρο τέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, el_jefe είπε

Πολύ καλό after sales έδειξε η Daikin, σου εξήγησαν τι αλλαγές είχε η πλακέτα; Ήταν εντελώς custom για εσένα ή

Άλλαξαν το offset . Είναι custom και από όσο ξέρω έχει μπει σε άλλον έναν μετά και οι μετέπειτα γινόταν ρύθμιση επι τόπου 

12 λεπτά πριν, liakjim είπε

Μάλλον δεν στο έφτιαξαν καλά γιατί από 200W πάει καρφί 350W όταν ανέβει η εξωτερική.

Δεν συνάδει τέτοια συμπεριφορά inventer για μια επώνυμη εταιρεία.

ΥΓ Όλο σου το ποστ είναι μια τρέλα.

image.png.e65d767f41ee6cf8c4c892b5f7226164.png

1. Όχι

2. Τι σχέση έχει το daikin σου με το ln25;

3. Δεν ήταν αυτονόητο.

4. Πως είναι απαράδεκτο αφού έτσι παίζουν όλα τα κλιματιστικά;

5. Τι σχέση έχει η περίπτωσή σου με τον φίλο;

Άποψή μου: το κλιματιστικό του παίζει μια χαρά. Μη ξεχνάμε είναι mitsubishi η οποία από όσα έχουμε ψυλιαστεί, έχει στα παπάκια της την κατανάλωση. Κοιτάει να είναι τέρμα αθόρυβο, με θερμική άνεση ενώ έχει και προστασίες που αγνοούμε. Ο ψυκτικός του θα τον κοιτάξει με απορία. Αν πιάνει θερμοκρασία στον χώρο τέλος.

Μην παραμυθιάζετε το κόσμο λέγοντας ότι έτσι πρέπει να δουλεύουν τα ινβερτερ καταλήγοντας να έχουν κλιματιστικά on off 

απαραδεκτη η συμπεριφορά σου σε βάρος των συμφουριτων επειδή εσυ έχεις κάτι προσωπικό μαζί μου 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, el_jefe said:

Πολύ καλό after sales έδειξε η Daikin, σου εξήγησαν τι αλλαγές είχε η πλακέτα; Ήταν εντελώς custom για εσένα ή πχ. κάποια σειρά με πιο ανανεωμένο firmware; 

Επειδη αθελα σου μπορει να προκαλεσεις ατελειωτους διαλογους κ αναμοχλευση παθων, ως πρωην κυανοκρανος σου προτεινω με αναζητηση να βρεις αυτο που ρωτας , σε ποστ του dimostr...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, dimostr είπε

Μην παραμυθιάζετε το κόσμο λέγοντας ότι έτσι πρέπει να δουλεύουν τα ινβερτερ 

image.png.f7777335a8122c39b3d2a4ec2e0943e9.png

edit, ξέχασα να πω ότι αυτό είναι ένα daikin atxc25b

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Specs είπε

Επειδη αθελα σου μπορει να προκαλεσεις ατελειωτους διαλογους κ αναμοχλευση παθων, ως πρωην κυανοκρανος σου προτεινω με αναζητηση να βρεις αυτο που ρωτας , σε ποστ του dimostr...

Δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση , εγω το,έφτιαξα το κλιματιστικό και δε δουλευει πλέον σαν on off τώρα κάποιοι επειδή είναι οπαδοί της daikin προσπαθούν να τα κάνουν όλα ίσιωμα είναι δικό τους θέμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Specs είπε

επι τη ευκαιρια, 60ε μου ζητησε ο τοπικος αντιπροσωπος για ανακτηση-κενο-γεμισμα.

Άρα είναι fix τιμή των blue dealer για τα 9αρια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι είναι αυτά @dimostr;

Επώνυμο inverter και από 200W πάει καρφί 350W χωρίς ενδιάμεση τιμή;

Δεν συνάδει με ένα daikin αυτό που βλέπουμε....

image.png.3cf0149a77581c5271c9311d4f9b07db.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...