Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 minutes ago, dimostr said:

Λοιπόν τώρα θα σε προσγειωσω στη πραγματικότητα 

Εσύ μπορεί να ζήτησες ότι θες ακόμα και πχ να έρθει ο εγκατάστατης ξυρισμένος γιατί έχεις βίτσιο ΟΜΩΣ όπως σου είπα και πριν η daikin αναθέτει σε blue dealer που γιαυτην είναι ΟΛΟΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΚΑΝΟΥΝ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΕ ΤΑ ΣΤΆΝΤΑΡ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΘΕΣΕΙ Η ΕΤΑΙΡΕΙΑ, οπότε οι θεωρίες συνομωσίας του εκάστοτε καταναλωτή που ζήτησε άκουσε έγραψε νόμισε η οτιδήποτε άλλο λίγο την αφορά 

Ο πελατης δινει τα ωραια του χρηματα. Η λογικη του οτι ερχεται το καθε μαστορι και κανει οτι γουσταρει, και ο πελατης πρεπει να το δεχτει, πρεπει να τελειωσει. Δεν το καταλαβα. Τι θα πει βιτσιο; Παραγγελνω πχ ενα mac και θα δωσω ενα σκασμο λεφτα. Οτι και αν αγορασεις, ποσο μαλλον οτι πληρωνεις και αρκετα πανω απο το μεσο παρομοιο προιον. Και δεν θα πω τι αναμενω; Οταν ζητησα απο μια εταιρια οτι θελω αυτο και αυτο και αυτο, για το νεο μου υπολογιστη, και δεν μπηκε καν στον κοπο να απαντησει, βρηκα αλλη εταιρια, μου απαντησε, εκανε οτι ζητησα, εγω πηρα οτι ηθελα, αυτοι κερδισαν εναν πελατη και τα χρηματα μου. Δεν καταλαβαινω προς τι η επιθετικοτητα.

Τα περι συνομωσιας τα αφηνω κατα μερος. Δεν ηξερα οτι αμ θα δωσουμε λεφτα, αμ θα κατσουμε κλαρινο στην καθε εταιρια. Λεω τι θελω, μου λενε τι μπορουν να προσφερουν, προσπαθουμε να δουμε αν μπορουμε να τα βρουμε. Τι πιο λογικο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα, στο Praktiker λένε πως τα Κλιματιστικά Juro pro έχουν συμπιεστή Toshiba. Συγκεκριμένα, ότι τα juro pro refresh και oxygen έχουν τον συμπιεστή του Toshiba Yukai. Γνωρίζει κάποιος αν ισχύει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, mindreader είπε

Ο πελατης δινει τα ωραια του χρηματα. Η λογικη του οτι ερχεται το καθε μαστορι και κανει οτι γουσταρει, και ο πελατης πρεπει να το δεχτει, πρεπει να τελειωσει. Δεν το καταλαβα. Τι θα πει βιτσιο; Παραγγελνω πχ ενα mac και θα δωσω ενα σκασμο λεφτα. Οτι και αν αγορασεις, ποσο μαλλον οτι πληρωνεις και αρκετα πανω απο το μεσο παρομοιο προιον. Και δεν θα πω τι αναμενω; Οταν ζητησα απο μια εταιρια οτι θελω αυτο και αυτο και αυτο, για το νεο μου υπολογιστη, και δεν μπηκε καν στον κοπο να απαντησει, βρηκα αλλη εταιρια, μου απαντησε, εκανε οτι ζητησα, εγω πηρα οτι ηθελα, αυτοι κερδισαν εναν πελατη και τα χρηματα μου. Δεν καταλαβαινω προς τι η επιθετικοτητα.

Τα περι συνομωσιας τα αφηνω κατα μερος. Δεν ηξερα οτι αμ θα δωσουμε λεφτα, αμ θα κατσουμε κλαρινο στην καθε εταιρια. Λεω τι θελω, μου λενε τι μπορουν να προσφερουν, προσπαθουμε να δουμε αν μπορουμε να τα βρουμε. Τι πιο λογικο;

Τελικά δε κατάλαβες τίποτα από αυτά ποτ έχουν ειπωθεί η μάλλον δεν έχεις καταλάβει τίποτα από το νόημα αυτού του θέματος που συγκεντρωτικά έχει κάπου 5,000 σελίδες και τώρα ήρθε η ωρα να κάνω χρήση ενός πολύ ωραίου κουμπιού που μου έμαθε ένας συμφουριτης 

 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 minutes ago, jjuanito said:

Καλησπέρα, στο Praktiker λένε πως τα Κλιματιστικά Juro pro έχουν συμπιεστή Toshiba. Συγκεκριμένα, ότι τα juro pro refresh και oxygen έχουν τον συμπιεστή του Toshiba Yukai. Γνωρίζει κάποιος αν ισχύει; 

Βλεπω πως η Juro Pro δεν λεει Toshiba στο site της , αλλα παγκοσμιο κορυφαιο κλπ

Εχει ξανασυζητηθει εδω μεσα προσφατα, αλλα δεν θυμαμαι που κατεληξε η συζητηση...αν κ προσωπικα ο προγραμματισμος ειναι το δυσκολο και δεν το πουλαει κανεις , ενω συμπιεστες βρισκουν κορυφαιους ελευθερα με καποιο κοστος παραπανω οσες εταιρειες μονταρουν κλιματιστικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, jjuanito είπε

Καλησπέρα, στο Praktiker λένε πως τα Κλιματιστικά Juro pro έχουν συμπιεστή Toshiba. Συγκεκριμένα, ότι τα juro pro refresh και oxygen έχουν τον συμπιεστή του Toshiba Yukai. Γνωρίζει κάποιος αν ισχύει; 

Τα toshiba έχουν συμπιεστές από τη gmcc (midea).

Οπότε αν τα juro-pro έχουν συμπιεστές που φοράνε τα toshiba, τότε είναι και αυτοί gmcc. Όχι toshiba.

Φυσικά gmcc συμπιεστές υπάρχουν πολλοί. Γιατί να είναι ακριβώς οι ίδιοι; Μέσα στο μηχάνημα είναι οι πωλητές; Ψάξε τα service manuals των toshiba, εκεί έχουν τους κωδικούς των συμπιεστών. Και μετά ζήτα από τον πωλητή να σου πει αν είναι μέσα στο juro pro (θα ήθελα να δω τη φάτσα του 😅 )

3 λεπτά πριν, Specs είπε

Βλεπω πως η Juro Pro δεν λεει Toshiba στο site της , αλλα παγκοσμιο κορυφαιο κλπ

Εχει ξανασυζητηθει εδω μεσα προσφατα, αλλα δεν θυμαμαι που κατεληξε η συζητηση...αν κ προσωπικα ο προγραμματισμος ειναι το δυσκολο και δεν το πουλαει κανεις , ενω συμπιεστες βρισκουν κορυφαιους ελευθερα με καποιο κοστος παραπανω οσες εταιρειες μονταρουν κλιματιστικα.

Ίσως hitachi;

 

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Toyotomi Erai 24αρι

Γυρίζοντας από διακοπές και αφού δούλεψε από τις 8 το πρωί και έκαψε 8kwh μέχρι τα μεσάνυχτα (ζητούμενη 26 και προς το απόγευμα στο 27), επειτα κατά τις 22:30 - 23:00το έβαλα σε sleep mode 28 και 29 κατά την διάρκεια του, ενώ προς το πρωί να γύριζε πάλι στους 27.

Η κατανάλωση έπεσε μέχρι και στο 259watt με εξωτερική θερμοκρασία 28.5.

Να τονίσω ότι ενώ είχε σταθεροποιηθεί προς το απόγευμα στα 360-368watt με εξωτερική 32 μόλις το έβαλα στο sleep mode με ανεμιστηρα στο quiet έπεσε η κατανάλωση 50watt και δούλευε στα 310watt εκανε off λογικά τις ωρεσ Που το είχα ρυθμίσει για 29 και όταν ξανά ξεκίνησε συνέχισε από τα ίδια περίπου watt ενω σταδιακά έπεσε μέχρι και τα 259watt μέχρι και το πρωί που το έκλεισα.

Δεν ξέρω αν μπορεί να δουλέψει και πιο κάτω όσο πέφτει και η εξωτερική θερμοκρασία.

Νομιζω πολύ καλά για 24αρι και φασόν gree.

Η υγρασία επισης διατηρήθηκε στα 43-45 καθόλη την διάρκεια λειτουργίας του

IMG_6978.png

IMG_6977.png

IMG_6976.png

IMG_0217.png

Επεξ/σία από tu-luba
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/7/2023 στις 4:04 ΜΜ, el_jefe είπε

Επανέρχομαι με νέα μέτρηση. Λείπω από το σπίτι και άνοιξα το ln με wifi, αφού περίμενα να ανέβει πρώτα η θερμοκρασία του χώρου. Πόρτες/κουρτίνες κλειστές, ζητούμενη θερμοκρασία στους 26, 3d isee sensor εντελώς σβηστός (από το κουμπί του). Τα ίδια (και χειρότερα) on-off με πριν στα ~280w. Είχα πάρει τηλέφωνο το τεχνικό τμήμα του τουρνικιώτη και αυτός που απάντησε έμεινε στο ότι καταναλώνει 300w, μου είπε ενοχλημένα ότι "μια χαρά κατανάλωση είναι, πολύ χαμηλή" και μου το έκλεισε 🙃 (μάλλον ή δεν κατάλαβε ή αγνόησε το ότι του είπα ότι κάνει συνεχώς on off και δε μένει σταθερά εκεί). Καμιά ιδέα;

Screenshot_20230723_153124_Tapo.jpg

Νέα μέτρηση για το ln25, σταθερή κατανάλωση 100w το βράδυ. Πλέον χρησιμοποιώ home assistant για την καταγραφή, οπότε έχω και πιο συχνές μετρήσεις σε σχέση με το διάγραμμα που δείχνει το tapo από μόνο του. Ζητούμενη 27, πραγματική 26 (μετρημένη από το θερμοστάτη του ίδιου του κλιματιστικού). Κατά τις 11 το βράδυ, είδα ότι η εξωτερική ήταν 28 βαθμοί μέσω της εφαρμογής ενός inventor που έχω σε άλλο δωμάτιο, αλλά δεν μπορώ να συνδέσω σε home assistant για να πάρω γράφημα για όλη τη διάρκεια της νύχτας.

Γενικά έχω κάνει διάφορες δοκιμές με διαφορετικές ρυθμίσεις. Σε αυτή είχα πάλι εντελώς απενεργοποιημένο τον i-see. Μια δυο άλλες φορές που τον είχα ενεργοποιημένο με ζητούμενη 26, το βράδυ πάλι είδα ψιλοαντίστοιχη συμπεριφορά (100w περίπου, αλλά έκανε και κάποια on-off). Συνήθως όμως φαίνεται να προτιμάει τα συχνά on-off.

Screenshot 2023-08-29 at 5.24.52 PM.png

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, el_jefe είπε

Νέα μέτρηση για το ln25, σταθερή κατανάλωση 100w το βράδυ. Πλέον χρησιμοποιώ home assistant για την καταγραφή, οπότε έχω και πιο συχνές μετρήσεις σε σχέση με το διάγραμμα που δείχνει το tapo από μόνο του. Ζητούμενη 27, πραγματική 26 (μετρημένη από το θερμοστάτη του ίδιου του κλιματιστικού). Κατά τις 11 το βράδυ, είδα ότι η εξωτερική ήταν 28 βαθμοί μέσω της εφαρμογής ενός inventor που έχω σε άλλο δωμάτιο, αλλά δεν μπορώ να συνδέσω σε home assistant για να πάρω γράφημα για όλη τη διάρκεια της νύχτας.

Γενικά έχω κάνει διάφορες δοκιμές με διαφορετικές ρυθμίσεις. Σε αυτή είχα πάλι εντελώς απενεργοποιημένο τον i-see. Μια δυο άλλες φορές που τον είχα ενεργοποιημένο με ζητούμενη 26, το βράδυ πάλι είδα ψιλοαντίστοιχη συμπεριφορά (100w περίπου, αλλά έκανε και κάποια on-off). Συνήθως όμως φαίνεται να προτιμάει τα συχνά on-off.

Screenshot 2023-08-29 at 5.24.52 PM.png

Βλέπω δύο ξεκάθαρες περιοχές λειτουργίας ( γύρω από 250 ή γύρω από 100). Ενδιάμεσα δεν βλέπω να πηγαίνει. Όχι και τόσο καλό σαν λειτουργία inverter αν και πιθανώς να προέρχεται από κάποια προστασία σε συνάρτηση με την εξωτερική θερμοκρασία.

ΥΓ. Το inventor "ακούει" σε midea ή tuya smart περιβάλλον ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, liakjim είπε

Βλέπω δύο ξεκάθαρες περιοχές λειτουργίας ( γύρω από 250 ή γύρω από 100). Ενδιάμεσα δεν βλέπω να πηγαίνει. Όχι και τόσο καλό σαν λειτουργία inverter αν και πιθανώς να προέρχεται από κάποια προστασία σε συνάρτηση με την εξωτερική θερμοκρασία.

ΥΓ. Το inventor "ακούει" σε midea ή tuya smart περιβάλλον ;

Νομίζω είναι tuya, η εφαρμογή είναι το inventor control. Περιμένω να έρθει ένας τεχνικός της mitsubishi για να μου αλλάξει φτερωτή επειδή έκανε θόρυβο από τη στιγμή που το πρωτοέβαλα, σίγουρα θα του κάνω μια κουβέντα για αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, el_jefe είπε

Νομίζω είναι tuya, η εφαρμογή είναι το inventor control. Περιμένω να έρθει ένας τεχνικός της mitsubishi για να μου αλλάξει φτερωτή επειδή έκανε θόρυβο από τη στιγμή που το πρωτοέβαλα, σίγουρα θα του κάνω μια κουβέντα για αυτό.

Απλά δείξε του ένα screenshot από τα απανωτά on off και ρώτησε τον πως θα γίνει αυτό να σταματήσει γιατί δε συνάδει με τον τροπο που θα έπρεπε να λειτουργεί ένα inverter και μάλιστα τέτοιας κατηγορίας 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@liakjim Toshiba Yukai / Arata 16.000btu.

2023-08-2918_33_37.png.4c20b8c95d6401fb519371186d1e980e.png2023-08-2918_31_24.png.6dafbf6c9426499653a699c8805215f1.png

https://penteli.meteo.gr/stations/helexpo/
Αυτό είναι λινκ από κοντικό μου σταθμό για τις θερμοκρασίες τις τελευταίες 24 ώρες. Αυτή τη στιγμή που παίζει στα 197-200watt έχει 29,4 με αίσθηση 32 βαθμών, αλλά στο κέντρο της πόλης. Υποθέτω λίγο δίπλα στην Τούμπα πως είναι κάνενα βαθμό πιο κάτω.
Ζήτηση στο κλιματιστικό στους 26 βαθμούς.

Επεξ/σία από yazidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, el_jefe said:

Γενικά έχω κάνει διάφορες δοκιμές με διαφορετικές ρυθμίσεις.

H εγκατασταση εχει γινει βασει προδιαγραφων Insomnia 😛, εστω κατασκευαστη, η οπως ηθελε/νομιζε ο εγκαταστατης ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, dimostr είπε

 δε συνάδει με τον τροπο που θα έπρεπε να λειτουργεί ένα inverter και μάλιστα τέτοιας κατηγορίας 

 - Και ποιος σας το είπε αυτό αγαπητέ μου κύριε;

- Ο dimostr στο μπλα μπλα του ινσόμνια.

-

Spoiler

Mad Fucked Up GIF by TTRRUUCES

 

😆😅

54 λεπτά πριν, yazidis είπε

@liakjim Toshiba Yukai / Arata 16.000btu.

 

Αυτά είναι τα λειτουργικά ελάχιστα watts του στις θερμοκρασίες που είχε έξω εκείνη την ώρα (κάπου 230-240; )

image.png.cc8addad78e1a934cffc04179c9578b5.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, liakjim είπε

 - Και ποιος σας το είπε αυτό αγαπητέ μου κύριε;

- Ο dimostr στο μπλα μπλα του ινσόμνια.

-

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Mad Fucked Up GIF by TTRRUUCES

 

😆😅

Αυτά είναι τα λειτουργικά ελάχιστα watts του στις θερμοκρασίες που είχε έξω εκείνη την ώρα (κάπου 230-240; )

image.png.cc8addad78e1a934cffc04179c9578b5.png

2023-08-2919_37_26.png.9ff3920ee4526a140408b447b2d7459b.png2023-08-2919_37_14.png.32ff68f844d6cc7d057b6928d226a75f.png2023-08-2919_36_58.png.a7d50cf4b5c92473bf0911cce3bf179e.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...