Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, geodimis είπε

Αν εννοείς πριζάκι για να τα ελέγξεις, δε χρειάζεται αφού έχουν ενσωματώμενο Wi-Fi.

Δείχνει κατανάλωση ?

δεν ανοιγοκλείνουμε από τα πριζακια 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, papars είπε

Δυστυχώς τα συγκεκριμένα δεν δίνουν κατανάλωση στην εφαρμογή.

Τι εγγύηση δίνει το praktiker σε αυτά τα κλιματιστικά ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, manousos34 είπε

Καλησπέρα παιδιά,ξανά εδώ, ξανά για την μονάδα το σιεστα με τους θορύβους σαν να μπαζει έξτρα αέρας (μετά από καθαρισμό φίλτρων) είχε στρώσει αλλά πάλι τα ίδια) να μιλήσω με αντιπροσωπεία η είναι λογικό? 

Συντήρηση θέλει, να τους ενημερώσεις ότι θέλεις να πλυθεί και ο ανεμιστήρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Klausx είπε

Συντήρηση θέλει, να τους ενημερώσεις ότι θέλεις να πλυθεί και ο ανεμιστήρας.

Καλησπερα θα ήθελα να κανω μια ερώτηση .Όλα τα νεα κλιματιστικά θέλουν κάθε χρόνο συντήρηση για να παίρνεις και σφραγίδα από αδειούχο ψυκτικο ...Το ερώτημα μου είναι το εξής  ...ο ψυκτικος που θα έρθει στο σπίτι μου θα κανει συντήρηση μόνο στην εσωτερική μονάδα ...  η και στην εξωτερική ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, life is music είπε

Καλησπερα θα ήθελα να κανω μια ερώτηση .Όλα τα νεα κλιματιστικά θέλουν κάθε χρόνο συντήρηση για να παίρνεις και σφραγίδα από αδειούχο ψυκτικο ...Το ερώτημα μου είναι το εξής  ...ο ψυκτικος που θα έρθει στο σπίτι μου θα κανει συντήρηση μόνο στην εσωτερική μονάδα ...  η και στην εξωτερική ? 

Και στις δύο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Klausx είπε

Συντήρηση θέλει, να τους ενημερώσεις ότι θέλεις να πλυθεί και ο ανεμιστήρας.

Άρα 1 συντήρηση ανά 6μηνο.

Σαν πολύ δεν είναι? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, manousos34 είπε

Άρα 1 συντήρηση ανά 6μηνο.

Σαν πολύ δεν είναι? 

Άστο τότε να κάνει αυτα που κάνει και μη του δινεις σημασία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θελω να κανω cross post, αλλα αυτο που μου προεκυψε, αφορα 2 νηματα!

Παρεπιπτοντως, μου ηρθε ηλεκτρονικο επισημο μηνυμα απο την daikin, για τον εγκαταστατη στον οποιον ανατεθηκε το αιτημα μου, που απεστειλα μεσω της φορμας τους.

Εδω εγραψα το τι συνεβη, στο αλλο νημα. Εγω ενδιαφερομαι μονο για κλιματιστικα σημειωτεον!

Δειτε εδω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, mindreader είπε

Δεν θελω να κανω cross post, αλλα αυτο που μου προεκυψε, αφορα 2 νηματα!

Παρεπιπτοντως, μου ηρθε ηλεκτρονικο επισημο μηνυμα απο την daikin, για τον εγκαταστατη στον οποιον ανατεθηκε το αιτημα μου, που απεστειλα μεσω της φορμας τους.

Εδω εγραψα το τι συνεβη, στο αλλο νημα. Εγω ενδιαφερομαι μονο για κλιματιστικα σημειωτεον!

Δειτε εδω

 

Και το κλιματιστικό είναι αντλία θερμότητας (αέρος-αέρος). Μήπως είδε την αίτησή σου, σε πήρε, του απάντησες ότι δεν έχεις κάνει καμία αίτηση, οπότε υπέθεσε ότι έκανε κάποιος της ΔΕΗ για εσένα (που μου φαίνεται τραβηγμένο να το κάνουν έτσι στα μουλωχτά από τη ΔΕΗ, αλλά αφού είπες ότι δεν έχεις κάνει αίτηση, θεώρησε ίσως λίγο αυθαίρετα ότι την έκαναν από εκεί);

Βασικά είπες ότι δεν έκανες καμία αίτηση ή ότι έκανες αίτηση για κλιματιστικό; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 minutes ago, el_jefe said:

Και το κλιματιστικό είναι αντλία θερμότητας (αέρος-αέρος). Μήπως είδε την αίτησή σου, σε πήρε, του απάντησες ότι δεν έχεις κάνει καμία αίτηση, οπότε υπέθεσε ότι έκανε κάποιος της ΔΕΗ για εσένα (που μου φαίνεται τραβηγμένο να το κάνουν έτσι στα μουλωχτά από τη ΔΕΗ, αλλά αφού είπες ότι δεν έχεις κάνει αίτηση, θεώρησε ίσως λίγο αυθαίρετα ότι την έκαναν από εκεί);

Βασικά είπες ότι δεν έκανες καμία αίτηση ή ότι έκανες αίτηση για κλιματιστικό; 

Εγω το μονο που εκανα, ηταν (1) αλλαγες παροχων δεη στο ονομα μου (ασχετο), και (2) αιτημα μεσω της επισημης φορμας της daikin για κλιματιστικα-αγορα/εγκατασταση. Αν καταλαβαινω καλα, παει μηνυμα-assignment σε καποιον εγκαταστατη της daikin απο τα κεντρικα της daikin, και ενα email ηρθε σε μενα, ποιος επισημος αντιπροσωπος daikin ανελαβε το αιτημα μου.

Τωρα η ΔΕΗ και οι αντλιες θερμοτητες που εμπλεχτηκαν, δεν μπορω να καταλαβω.

Επεξ/σία από mindreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, mindreader είπε

Εγω το μονο που εκανα, ηταν αλλαγες παροχων δεη στο ονομα μου, και αιτημα μεσω της επισημης φορμας της daikin για κλιματιστικα. Τωρα η ΔΕΗ και οι αντλιες θερμοτητες που εμπλεχτηκαν, δεν μπορω να καταλαβω.

Έδωσα μια πιθανή εξήγηση για το πώς μπορεί να μπλέχτηκαν. Είπες στον εγκαταστάτη ότι εσύ έκανες συγκεκριμένα αίτηση για κλιματιστικό;

Υπόψη ότι στο site της η Daikin αναφέρει τα κλιματιστικά ως αντλίες θερμότητας αέρος-αέρος , οπότε μπορεί στον εγκαταστάτη να ήρθε ως "αίτηση εγκατάστασης αντλίας θερμότητας αέρος-αέρος" και να μην έκανε τη "μετάφραση" σε "κλιματιστικό" όταν σε ρώτησε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 minutes ago, el_jefe said:

Έδωσα μια πιθανή εξήγηση για το πώς μπορεί να μπλέχτηκαν. Είπες στον εγκαταστάτη ότι εσύ έκανες συγκεκριμένα αίτηση για κλιματιστικό;

Υπόψη ότι στο site της η Daikin αναφέρει τα κλιματιστικά ως αντλίες θερμότητας αέρος-αέρος , οπότε μπορεί στον εγκαταστάτη να ήρθε ως "αίτηση εγκατάστασης αντλίας θερμότητας αέρος-αέρος" και να μην έκανε τη "μετάφραση" σε "κλιματιστικό" όταν σε ρώτησε.

Εγω στη φορμα επικοινωνιας, ειδα αυτο εδω, και τσεκαρα κλιμαστικα. Και βεβαια ειπα οτι εκανα αιτηση για κλιματιστικο

---

spacer.png

--------------------

Ας παμε στην ουσια της επικοινωνιας που ειχα με τον επισημο αντιπροσωπο-εγκαταστατη.

Ανεφερα το περιστατικο γιατι μου φανηκε 'πονηρο' και μου εκανε κακη εντυπωση.

Ειδικα μετα και το τελευταιο συμβαν που ειχα στη δεη, οπου με εβαλαν στο myhome4all ουσιαστικα χωρις καν να μου το πουνε...

-----------

 

=======================================================================

=======================================================================

ΕΠΙΣΗΜΟΣ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΟΣ/ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΤΗΣ DAIKIN vs ΚΩΤΣΟΒΟΛΟΣ(αλυσιδες)

Λοιπον, με καλεσε, μιλησα, με επισημο αντιπροσωπο της daikin, που μου συνεστησε η daikin,
συμφωνα με οσα τους ειπα/ζητησα και σχετικα κοντα μου.

Λοιπον, για το ιδιο μηχανημα, το εξτρα κοστος απο επισημο εγκαταστατη daikin, ειναι 250 ευρω!
150 ευρω παραπανω στην τιμη (ειναι ομως το ευρωπαϊκο μηχανημα, οχι απο Μαλαισια),
και 100 ευρω η εγκατασταση.
Αρα, 250 ευρω παραπανω.

Επι 2 μηχανηματα που θελω, επιπλεον 500 ευρω,
σε σχεση με το αν τα αγοραζα απο κωτσοβολο, με φτηνοτερη τιμη και δωρεαν εγκατασταση.

Κωτσοβολος: 500 ευρω τελικη τιμη με δωρεαν εγκατασταση ανα μηχανημα.

Επισημος αντιπροσωπος/εγκαταστατης: 650 ευρω το μηχανημα (ευρωπαικης προελευσης) και 100 ευρω η εγκατασταση =750 ευρω ανα μηχανημα.

Βεβαια, ο εν λογω εγκαταστατης, μου ειπε:
- για ευρωπαικο μοντελο (στον κωτσοβολο δεν ξερω αν το οριζεις εσυ ως πελατης)
- οτι συνεργαζεται με τη daikin απο το 1995, αρα ουτε χτεσινος ειναι και η daikin δεν θα τον ειχε τοσα χρονια συνεργατη αν δεν ηταν καλος
- μου ειπε οτι ειναι μηχανολογος μηχανικος, αρα εχει αλλη λογικη απο τα κλασικα 'μαστορια' που βαζουν κλιματιστικα
- φαινονταν οτι ειναι εμπειρος και γνωστης, οτι του ειπα, πολλα που αναφερετε και εδω (κενος αερος, οχι εξαερωση κλπ), τα ηξερε και τα εφαρμοζει
- μου ειπε οτι το κλιματιστικο που με ενδιαφερει, αναλογα βεβαια και τη μονωση του σπιτιου κλπ, το εχει δει οτι καει γυρω στα 0,10 λεπτα του ευρω/ωρα, δηλαδη σχεδον τιποτε...
- μπορεσα και βρηκα δικο μου ανθρωπο που τον γνωριζει, μου ειπε οτι ειναι πολυ καλος επαγγελματιας

Κακη εντυπωση, δεν ξερω αν φταιει όμως ή οχι (περιμενω τις αποψεις σας και στα δυο νηματα),
η ολη φαση με δεη/αντλια θερμοτητας...

Ειμαι υπο σκεψιν.
Ποιος δεν θελει να γλυτωσει χρήματα.
Απο την αλλη, το μονο που δεν θελω, ειναι μισες δουλειες και μερεμετια.

Ξερω τι ειναι 'αγορα απο αλυσιδα'.
Γιατι εχω αγορασει ετσι.
Ειχα παρει firstline a/c απο carefour, τιμη χωμα, δωρεαν εγκατασταση!
Η τιμη οκ, το μηχανημα δε μπορω να πω-εψυχε, αλλα ως εκει. Δεν οριζεις τιποτε αλλο.
Ηρθε ενα συνεργειο απο καπου, εκανε οτι εκανε, δεν ξερω αν εγινε σωστη εγκατασταση. Δε με πολυενοιαζε κιολας τοτε, γιατι και το ρευμα ηταν φτηνοτερο, και γιατι εμενα σε νοικιασμενο σπιτι οποτε, και προχειροδουλεια να ηταν, δεν καιγομουν κιολας...
Δεν το εψαξα και για το firstline τι προελευσης ηταν ουτε θα μου το διαβεβαιωνε και κανεις και δεν ειχε και σημασια εν τελει.

Τωρα ομως ειναι αρκετα διαφορετικα τα πραγματα.
Ακριβοτερα ολα, δυσκολια αγορας, ρευμα ακριβο, τωρα οντως το βαζεις μια φορα, για χρονια.
Αρα σκεφτομαι, οτι αγορασω και οτι εγκατασταθει, πρεπει να ειναι οπως πρεπει, ολα σωστα.
Και φαινεται οτι απο αυτη την αποψη, ο επισημος εγκαταστατης μαλλον κερδιζει, αλλα το πληρωνεις, το πληρωνεις αδρα.
Αλλα ειναι πιο σιγουρα μαλλον τα πραγματα, πιο ελεγχομενα, αρα και πιο σωστα και εγγυημενα για το μελλον. Και ειναι και τα 5 χρονια εγγυηση...

Βεβαια ενας φιλος που το συζητησα, μου λεει 'ε και ο κωτσοβολος δεν μπορει να εχει μαστορια ασχετα, σιγουρα με ψυκτικους συνεργαζετε', αλλα αυτο δεν παιρνει πολυ 'νερο';
Ψυκτικοι και ψυκτικοι...

Ενω ο αλλος συνεργατης της daikin απο το '95, γνωστης και πολυπειρος, το τσεκαρα και με τον γνωστο μου, νομιζω ξερεις οτι εγγυημενα θα γινει καλη εγκατασταση.
Ενω το αλλο ειναι μαλλον ζαριά;
Αλλα και τα χρηματα χρηματα. Αλλα δεν θελω και επισφαλεις καταστασεις...αλλα αξιοπιστια και επαγγελματισμο και σιγουρια οτι ολα εγιναν οπως πρεπει.

Φιλος παντως που αγορασε απο αλυσιδα, δεν ηθελε να περιμενει για τη δωρεαν εγκατασταση, αλλα εφερε δικο ψυκτικο, για 24αρι βεβαια, μου ειπε οτι πληρωσε τον ψυκτικο για την εγκατασταση 130 ευρω... αρα τα 100 ευρω εγκατασταση ανα κλιματιστικο του επισημου εγκαταστατη daikin, δεν τα λες και ακριβα, τοσο παιζουν οι τιμες....η μονη εναλλακτικη που οντως κερδιζεις χρηματα, ειναι μονο με δωρεαν εγκατασταση, με οτι αυτο μπορει τελικα να σημαινει... (Θα πρεπε ισως να ανοιχτει ενα ξεχωριστο νημα για τις δωρεαν εγκαταστασεις, εμπειριες-αποψεις)

Ακομη τα σκεφτομαι ολα,
σας τα κατεγραψα ολα εδω, παντα με ενδιαφερει να διαβαζω αλλες αποψεις,
και στο τελος να τα εκτιμω ολα και να περνω τις αποφασεις μου.

 

Επεξ/σία από mindreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, mindreader είπε

Εγω στη φορμα επικοινωνιας, ειδα αυτο εδω, και τσεκαρα κλιμαστικα. Και βεβαια ειπα οτι εκανα αιτηση για κλιματιστικο

---

spacer.png

--------------------

Ας παμε στην ουσια της επικοινωνιας που ειχα με τον επισημο αντιπροσωπο-εγκαταστατη.

Ανεφερα το περιστατικο γιατι μου φανηκε 'πονηρο' και μου εκανε κακη εντυπωση.

Ειδικα μετα και το τελευταιο συμβαν που ειχα στη δεη, οπου με εβαλαν στο myhome4all ουσιαστικα χωρις καν να μου το πουνε...

-----------

 

=======================================================================

=======================================================================

ΕΠΙΣΗΜΟΣ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΟΣ/ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΤΗΣ DAIKIN vs ΚΩΤΣΟΒΟΛΟΣ(αλυσιδες)

Λοιπον, με καλεσε, μιλησα, με επισημο αντιπροσωπο της daikin, που μου συνεστησε η daikin,
συμφωνα με οσα τους ειπα/ζητησα και σχετικα κοντα μου.

Λοιπον, για το ιδιο μηχανημα, το εξτρα κοστος απο επισημο εγκαταστατη daikin, ειναι 250 ευρω!
150 ευρω παραπανω στην τιμη (ειναι ομως το ευρωπαϊκο μηχανημα, οχι απο Μαλαισια),
και 100 ευρω η εγκατασταση.
Αρα, 250 ευρω παραπανω.

Επι 2 μηχανηματα που θελω, επιπλεον 500 ευρω,
σε σχεση με το αν τα αγοραζα απο κωτσοβολο, με φτηνοτερη τιμη και δωρεαν εγκατασταση.

Κωτσοβολος: 500 ευρω τελικη τιμη με δωρεαν εγκατασταση ανα μηχανημα.

Επισημος αντιπροσωπος/εγκαταστατης: 650 ευρω το μηχανημα (ευρωπαικης προελευσης) και 100 ευρω η εγκατασταση =750 ευρω ανα μηχανημα.

Βεβαια, ο εν λογω εγκαταστατης, μου ειπε:
- για ευρωπαικο μοντελο (στον κωτσοβολο δεν ξερω αν το οριζεις εσυ ως πελατης)
- οτι συνεργαζεται με τη daikin απο το 1995, αρα ουτε χτεσινος ειναι και η daikin δεν θα τον ειχε τοσα χρονια συνεργατη αν δεν ηταν καλος
- μου ειπε οτι ειναι μηχανολογος μηχανικος, αρα εχει αλλη λογικη απο τα κλασικα 'μαστορια' που βαζουν κλιματιστικα
- φαινονταν οτι ειναι εμπειρος και γνωστης, οτι του ειπα, πολλα που αναφερετε και εδω (κενος αερος, οχι εξαερωση κλπ), τα ηξερε και τα εφαρμοζει
- μου ειπε οτι το κλιματιστικο που με ενδιαφερει, αναλογα βεβαια και τη μονωση του σπιτιου κλπ, το εχει δει οτι καει γυρω στα 0,10 λεπτα του ευρω/ωρα, δηλαδη σχεδον τιποτε...
- μπορεσα και βρηκα δικο μου ανθρωπο που τον γνωριζει, μου ειπε οτι ειναι πολυ καλος επαγγελματιας

Κακη εντυπωση, δεν ξερω αν φταιει όμως ή οχι (περιμενω τις αποψεις σας και στα δυο νηματα),
η ολη φαση με δεη/αντλια θερμοτητας...

Ειμαι υπο σκεψιν.
Ποιος δεν θελει να γλυτωσει χρήματα.
Απο την αλλη, το μονο που δεν θελω, ειναι μισες δουλειες και μερεμετια.

Ξερω τι ειναι 'αγορα απο αλυσιδα'.
Γιατι εχω αγορασει ετσι.
Ειχα παρει firstline a/c απο carefour, τιμη χωμα, δωρεαν εγκατασταση!
Η τιμη οκ, το μηχανημα δε μπορω να πω-εψυχε, αλλα ως εκει. Δεν οριζεις τιποτε αλλο.
Ηρθε ενα συνεργειο απο καπου, εκανε οτι εκανε, δεν ξερω αν εγινε σωστη εγκατασταση. Δε με πολυενοιαζε κιολας τοτε, γιατι και το ρευμα ηταν φτηνοτερο, και γιατι εμενα σε νοικιασμενο σπιτι οποτε, και προχειροδουλεια να ηταν, δεν καιγομουν κιολας...
Δεν το εψαξα και για το firstline τι προελευσης ηταν ουτε θα μου το διαβεβαιωνε και κανεις και δεν ειχε και σημασια εν τελει.

Τωρα ομως ειναι αρκετα διαφορετικα τα πραγματα.
Ακριβοτερα ολα, δυσκολια αγορας, ρευμα ακριβο, τωρα οντως το βαζεις μια φορα, για χρονια.
Αρα σκεφτομαι, οτι αγορασω και οτι εγκατασταθει, πρεπει να ειναι οπως πρεπει, ολα σωστα.
Και φαινεται οτι απο αυτη την αποψη, ο επισημος εγκαταστατης μαλλον κερδιζει, αλλα το πληρωνεις, το πληρωνεις αδρα.
Αλλα ειναι πιο σιγουρα μαλλον τα πραγματα, πιο ελεγχομενα, αρα και πιο σωστα και εγγυημενα για το μελλον. Και ειναι και τα 5 χρονια εγγυηση...

Βεβαια ενας φιλος που το συζητησα, μου λεει 'ε και ο κωτσοβολος δεν μπορει να εχει μαστορια ασχετα, σιγουρα με ψυκτικους συνεργαζετε', αλλα αυτο δεν παιρνει πολυ 'νερο';
Ψυκτικοι και ψυκτικοι...

Ενω ο αλλος συνεργατης της daikin απο το '95, γνωστης και πολυπειρος, το τσεκαρα και με τον γνωστο μου, νομιζω ξερεις οτι εγγυημενα θα γινει καλη εγκατασταση.
Ενω το αλλο ειναι μαλλον ζαριά;
Αλλα και τα χρηματα χρηματα. Αλλα δεν θελω και επισφαλεις καταστασεις...αλλα αξιοπιστια και επαγγελματισμο και σιγουρια οτι ολα εγιναν οπως πρεπει.

Φιλος παντως που αγορασε απο αλυσιδα, δεν ηθελε να περιμενει για τη δωρεαν εγκατασταση, αλλα εφερε δικο ψυκτικο, για 24αρι βεβαια, μου ειπε οτι πληρωσε τον ψυκτικο για την εγκατασταση 130 ευρω... αρα τα 100 ευρω εγκατασταση ανα κλιματιστικο του επισημου εγκαταστατη daikin, δεν τα λες και ακριβα, τοσο παιζουν οι τιμες....η μονη εναλλακτικη που οντως κερδιζεις χρηματα, ειναι μονο με δωρεαν εγκατασταση, με οτι αυτο μπορει τελικα να σημαινει... (Θα πρεπε ισως να ανοιχτει ενα ξεχωριστο νημα για τις δωρεαν εγκαταστασεις, εμπειριες-αποψεις)

Ακομη τα σκεφτομαι ολα,
σας τα κατεγραψα ολα εδω, παντα με ενδιαφερει να διαβαζω αλλες αποψεις,
και στο τελος να τα εκτιμω ολα και να περνω τις αποφασεις μου.

 

Προσωπικά θα έπαιρνα το φθηνότερο που θα έβρισκα, επέκταση εγγύησης από Daikin και εγκατάσταση από άτομο με συστάσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, liakjim said:

Προσωπικά θα έπαιρνα το φθηνότερο που θα έβρισκα, επέκταση εγγύησης από Daikin και εγκατάσταση από άτομο με συστάσεις.

Αρα πας τη διαφορα χρηματων, απο εξτρα 500 σε εξτρα 200. Βεβαια εχεις 10 χρονια αντι για 5. Αλλα χρηματα, τα ιδια θα βγουν απο την τσεπη.

Γλυτωνεις τελικα, 150 ευρω x2 απο καθε μηχανημα, 300 ευρω.

Ατομο με συστασεις: συμφωνω. Εγω εχει τυχει βεβαια, για διαφορες εγκαταστασεις, σε ανθρωπους που κατειχαν το αντικειμενο, αλλα εκαναν και τα δικα τους.

Η λυση που λες, ειναι εγγυηση 10 ετη, 300 ευρω στην τσεπη που γλυτωνεις, σιγουρια για τον εγκαταστατη δεν εχω. Ξερω ψυκτικους, δεν εχω αποψη γι'αυτους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...