Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, yiannis_1 είπε

Τελείωσα και εγω με την εγκατάσταση του ecolandia.

Mimage.jpeg

Τώρα μετά απο περίπου 2 ωρες έχει πιάσει την ζητούμενη των 25 απο 28 και παίζει στα περίπου 185watt.image.jpeg.cdd0bcdf95a5d0481c49cf5597096b11.jpeg

Είναι η ιδέα μου ή δεξιά είναι στον αέρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

27 minutes ago, mindreader said:

Αρα να αναμενω, οτι θα γινει εσκεμμενα ή μη, στραβη μπροστα στα ματια μου, και δεν θα μπορεσω να το καταλαβω...  :(

Tιποτε δεν ειναι δεδομενο, καλο η κακο. Τι θα τοποθετησεις κ με ποιας αλυσιδας συνεργατη ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, Specs said:

Tιποτε δεν ειναι δεδομενο, καλο η κακο. Τι θα τοποθετησεις κ με ποιας αλυσιδας συνεργατη ?

Με οσα διαβαζω, οχι απλως daikin, αλλα θα κανω κρουση μεσω της επισημης ιστοσελιδας τους για να επικοινωνησουν αυτοι μαζι μου, και θα δω πως θα παει. Ειναι καλο που τα συζηταμε και εδω στο φορουμ για αμεσο feedback.

Τωρα αν η ιδια η daiking εχει αντιπροσωπους της πλακας, τι να πω, δεν ξερω πως να φυλαχτω. Ξερω ανθρωπους στον περιγυρο μου που βαζουν κλιματιστικα. Αλλα δεν το κανουν επαγγελματικα. Δεν με νοιαζει να πεις θα δωσω λιγοτερα χρηματα αφου ειναι μια δουλεια που την κανεις μια φορα και εφαπαξ. Να γινει σωστα θελω. Αλλα δεν εχω reviews για τον καθενα που βαζει κλιματιστικα. Οποτε λεω κατευθειαν daikin απο την daikin, και αν και απο εκει την πατησω, μαλλον απο αλλου (πχ κωτσοβολο ή εναν γνωστο μου), θα την πατουσα χειροτερα. Καπως ετσι το σκεφτομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, liakjim said:

Είναι η ιδέα μου ή δεξιά είναι στον αέρα;

Ναι περισσεύει  6 πόντους.

Αλλιώς έπρεπε να το κολλήσω στην γωνία που κάνουν οι κολώνες και θα έπρεπε να τρυπήσω κολώνα για να βγω έξω.

Υπάρχει κάποιο θέμα εκτός του αισθητικού αποτελέσματος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή δεν θέλω να σκάσω 115 ευρα για να πάρω αυτο ,υπάρχει κάποιο δοκιμασμένο ελεφαντάκι να πάρω και να μην στοιχήσει μια περιουσία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, mindreader said:

Τωρα αν η ιδια η daiking εχει αντιπροσωπους της πλακας, τι να πω, δεν ξερω πως να φυλαχτω.

Γιατι δεν παιρνεις τον ΚλαουςΧ που γραφει εδω μεσα, να στο τοποθετησει,  Αθηνα ειναι , Βορεια Προαστεια καπου εισαι αν θυμαμαι καλα... αντε να μας στειλεις υλικο να δουμε κ δουλεια του! (Αν δεν επιτρεπεται το προξενιο κυριοι διαχειριστες, σβηστε το κ αφηστε μας στο ελεος του καθε τυχαρπαστου...)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, liakjim είπε

Είναι η ιδέα μου ή δεξιά είναι στον αέρα;

 

11 λεπτά πριν, yiannis_1 είπε

Ναι περισσεύει  6 πόντους.

Αλλιώς έπρεπε να το κολλήσω στην γωνία που κάνουν οι κολώνες και θα έπρεπε να τρυπήσω κολώνα για να βγω έξω.

Υπάρχει κάποιο θέμα εκτός του αισθητικού αποτελέσματος?

Μια χαρά είσαι

Screenshot_1764.jpg.3125a967b1432f27734a47929b9d3646.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 hours ago, dimostr said:

Πιστεύω ότι πρέπει να βάλει το quiet 

Τελικά βρήκα αστεία λύση, ανοίγω την... μπαλκονόπορτα μια τρίχα. Είχα 33άρι έξω σήμερα μαξ, ζητούμενη 28 (λέγε με 26,3) και με 2 εκατοστά ανοικτή πόρτα 0 ον/οφφ και με σταθερή κατανάλωση στα 180. Το έκανα για 1 ώρα, τέλεια ατμόσφαιρα, χωρίς κλματιστο-ανθρωπομυρωδιές, τέλεια δροσιά, καμία αύξηση υγρασίας.

Επειδή ρώτησε κι ο @EchiDNA, οι καταναλώσεις είναι ούτως ή άλλως αστείες. Αντί για 2,5 κιλοβατώρες/μέρα, με βλέπω να καταλήγω στις 3,5. Καμιά 20αριά σεντς, άμα κάνεις συμψηφισμό νυχτερινών με κανονικές χρεώσεις.

Φυσικά, αυτό ισχύει για νορμάλ εξωτερικές. Φαντάζομαι στο 40άρι, θα είναι τέτοια η πτώση απόδοσης μηχανήματος, και τέτοιες οι απώλειες, που θα έχω ινβερτεράρισμα και με κλειστή πόρτα.

Άντε, αρκετές δοκιμές έκανα, η βέλτιστη για μένα είναι 28 και silent με λίγο ανοικτή μπαλκονοπορτούλα, εναλλακτικά αφύγρανση για τις θερμές ώρες της μέρας (νύχτα ξυπνάς μετά άρρωστος). Από μέσα - τέλη φθινοπώρου, στο πρώτο 12-13άρι που θα δω έξω, θα το λειτουργήσω θέρμανση να δω αν θα στείλω εκείνο το μεηλάκι στη δάηκιν, επικαλούμενος υγεία κλιματιστικού. Άλλο να τρελαίνεται στα ον/οφφ 2 μήνες το χρόνο, άλλο 6+2 = 8.

Επεξ/σία από MikhailBakurin
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, dimostr said:

Μόλις το έκανες ururu 

... φασόν ουρούρου θα έλεγα, γιατί το κανονικό κάνει έστω μια βασική ανάκτηση, δε σου πετάει χύμα τον καυτό/παγωμένο ατμοσφαιρικό αέρα μέσα. Αλλά ναι, άλλη τελείως ποιότητα με αυτό τον τρόπο. Ολόφρεσκια δροσιά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, MikhailBakurin said:

Αλλά ναι, άλλη τελείως ποιότητα με αυτό τον τρόπο.

Μηπως ανοιξα νεους κ ωραιους δρομους ? εγω ειμαι σπαταλος εκ φυσεως, εσεις μη στειλετε σε μενα το λογαριασμο τον καταστρεπτικο με τα σεντς ανα ημερα παραπανω, γιατι με τοσο τρομο που εχει πεσει στο θεμα ηλεκτρικου ρευματος, καποιοι θα πιστευουν οτι η κιλοβατωρα ειναι κατι εξωπραγματικο ακριβοτερη και απο ραβδο χρυσου!

Αν την βαλουμε σε ποσοστο του κοστους φρεντο, ουτε το καλαμακι του δεν φτανει...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Specs είπε

Μηπως ανοιξα νεους κ ωραιους δρομους ?

Ποτε δεν δουλευω κλιματιστικο με τερμα κλειστα τα παντα. Νιωθω ασφυκτικα. Παντα κατι ειναι ανοιχτο λιγο να ανανεωνεται ο αερας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Specs said:

Μηπως ανοιξα νεους κ ωραιους δρομους ? εγω ειμαι σπαταλος εκ φυσεως, εσεις μη στειλετε σε μενα το λογαριασμο τον καταστρεπτικο με τα σεντς ανα ημερα παραπανω, γιατι με τοσο τρομο που εχει πεσει στο θεμα ηλεκτρικου ρευματος, καποιοι θα πιστευουν οτι η κιλοβατωρα ειναι κατι εξωπραγματικο ακριβοτερη και απο ραβδο χρυσου!

Αν την βαλουμε σε ποσοστο του κοστους φρεντο, ουτε το καλαμακι του δεν φτανει...

Κι εγώ στο ίδιο πνεύμα είμαι. Φέτος με τον ολέθριο Ιούλιο, όπου με καλούσαν σε σπίτι, ήταν φούρνος. Νέος κόσμος τώρα, 25-28. Εύκολος να ενημερωθεί.

Τους ρωτούσα διακριτικά αν τους πειράζει το ερκον κλπ κλπ, και μου λέγανε ότι καίει πάρα πολύ ρεύμα. Ο ένας είχε όντως ένα δεινόσαυρο φουτζίτσου του 1996, σαν ένα παλιό δικό μου που έκαιγε βρέξει- χιονίσει 600-1000 βαττ το καλοκαίρι και 1000-1400 το χειμώνα.

Οι άλλοι όμως ρε γμτ, είχαν κάτι τογιοτόμι, aux, τελοσπάντων όχι πρώτης γραμμής, αλλά πόσο να τρώγανε τα 12άρια; 5-7-8κβ; Αξίζει 30-40 ευρώ το να περάσεις ένα μήνα κόλασης; Γιατί ζεματούσε εκεί το σύμπαν, ήμασταν όλοι με τα σώβρακα και τις βερμούδες. Ακτινοβολούσαν οι τοίχοι, άνοιγες μπαλκονόπορτα και είχε ΠΙΟ πολλή ζέστη. 0 αέρας, το τσιγάρο έμενε μέσα όποιος κάπνιζε. Συνήθως πήγαινα 1-2 ώρες, έπινα 2 μπύρες και 1,5 λίτρο νερό, κι έφευγα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, MikhailBakurin said:

Αξίζει 30-40 ευρώ το να περάσεις ένα μήνα κόλασης;

Φυσικα υπαρχουν ανθρωποι που με αυτα τα χρηματα που εμεις εδω "απαξιωνουμε" μπορει να περνανε καιρο κ μηνα ακομη με αυτα, σαν διαβιωση συνολικα, οχι για δροσια!

Απλα υπερβαλουμε για την απιστευτη ελλειψη ενημερωσης σε κατι τοσο σημαντικο για την χωρα μας.

Κυριως αυτο, το πραγματικο κοστος κλιματιστικων κ οχι το ψυχολογικο, ειναι ζητημα τον χειμωνα που παγιδευμενοι οι ανθρωποι στο ξυλο/αεριο η οτι αλλο παιζει στην πιατσα οτι ειναι "φτηνο" ... πληρωνουν πολλαπλασια ως προς το κλιματιστικο.

Ως προσφατα κι εγω με τα πελλετ κ τωρα , αφου δω κ αυτο το χειμωνα οτι δεν θα εχουμε αλλου ειδους ανωμαλες καταστασεις, μαλλον θα αποχωριστω την πελετοσομπα μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...