Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κατανάλωση στο Haori 16000 btu. Ζήτηση 27, όλες οι εσωτερικές πόρτες ανοιχτές πλην του μπάνιου. Στον χώρο που βρίσκεται έχει εσωτερική 26,5 (στο app δείχνει 27). Στα υπνοδωμάτια 28. Μετρημένα με Xiaomi Bt thermometer hygrometer 2. 

Spoiler

IMG_20230824_162015.jpg.4c9fffbd6dfcc5fa6169ef36473e1af5.jpgIMG_20230824_161942.jpg.6f0bc203247c9e25a635e91ab8b36e6e.jpgIMG_20230824_160921.jpg.b21a649082702412b421f83802ac6727.jpg

 

 

Επεξ/σία από noths
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@johnnyman για αυτό λέγεται εξωτερική μονάδα, δεν έχει θέμα, άστη όπως είναι και μην ασχολείσαι παραπάνω.., είπαμε ιδανικά θα ήταν να έμπαινε στον τοίχο αλλά δεν σε άφησαν..

@MikhailBakurin μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις τι απόσταση έχουν τα ποδαράκια της εξωτερικής μονάδας του ATXC25D(τρύπα-τρύπα); κοιτούσαμε με ένα φίλο μήπως μπαίνει "κουτί" στην υπάρχουσα βάση τοίχου που έχει (δύσκολο σημείο για τρύπες-ψηλά)

Επεξ/σία από Kozanitis1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, johnnyman είπε

Την εξωτερική μονάδα που την έχω έξω εκτεθειμένη στο μεγάλο μπαλκόνι λέτε να βάλω κατι ώστε να προστατεύεται καλύτερα? 

Είναι εκτέθημενη σε βροχή ήλιο,κτλ.

Έχετε κάτι να προτείνεται? 

 

 

20230816_162601.jpg

Ίσα ίσα θα πλένεται και όλας. Αν έχεις και λάστιχο στο μπαλκόνι, συχνά πυκνά ρίχνε λίγο νεράκι στο στοιχείο από πίσω να πλένονται οι σκόνες και να μην προλαβαίνει να πιάσει μάκα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, liakjim είπε

Με την ανάλυση που έχει η tapo λογικά χάνει τα peaks σε κάθε on. Στο τελευταίο "νησάκι" πήγε να το πιάσει.

 

2 ώρες πριν, Klausx είπε

Όντως χθες το σύνδεσα 1η μέρα δεν είδα ότι έχει 5 λεπτά refresh rate. Τουλάχιστον πέφτει άμεσα χαμηλά πάλι.

Ξενέρωσα τόσο που έτρεξα ότι command υπάρχει και τελικά δούλεψε στο καινούριο κινητό


Screenshot_1760.png.e8e19a3686f399cfaf2e5487f0086f5b.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, MikhailBakurin είπε

Δυσκολεύομαι βέβαια να το αναγκάσω να δουλέψει στα 110-120 που έχω δει από τον @dimostr ,

Δεν το έχω πιάσει εγω να δουλευει εκεί , εγω ότι σχεδιάγραμμα έχω σηκώσει και το έχω δει στη πράξη ειναι το 135 και πάνω αλλα σε σταθερή λειτουργία , αυτά τα 110-120 τα έχουν αναφέρει άλλοι χρήστες liak,specs 

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, MikhailBakurin είπε

Tελικά το ATXC25D μια χαρά ινβερτεράρει, μόλις μπουκωθεί με απώλειες. Εξωτερική 34,5 , άνοιξα πόρτες σε χώρους συνολικών απωλειών τουλ. 2-2.500 βαττ (αντί του κυρίως, 1000) και το έβαλα ανεμιστήρα χάη και ζητούμενη... 26. Σημειωτέον, ο ένας νέος χώρος που άνοιξα, είχε μέσα... 29,5 , καθώς παραμένει ελέω διακοπών κλειστός και ακλιμάτιστος εδώ και 20 μέρες.

Μέσα σε μία ώρα, ο κύριος χώρος είχε πάει στο 24,5, πλήρως συμβατός με την απόκλιση 1,5 βαθμού που έχω γενικά. Οι δίπλα χώροι, είναι στο 25,5. Εκείνοι βέβαια, με το που κλείσουν οι πόρτες, θα ξαναγυρίσουν στο 29~. Ο δικός μου τρώει σταθερά κάθε μέρα 2-3 κιλοβατωρίτσες και για να δεις πάνω από 28 πρέπει να κλείσεις το έρκον άνω των 24 ωρών (και βλέπουμε).

Κατανάλωση ξεκίνησε από τα 280 για κάνα 10λεπτο, κι έπεσε στα 190 για τα υπόλοιπα 50-60. Δυσκολεύομαι βέβαια να το αναγκάσω να δουλέψει στα 110-120 που έχω δει από τον @dimostr , αλλά εκεί ίσως παίζει ρόλο και η διαφορά μοντέλου / πλακέτας. Κάνει κι εμένα κάτι 120άρια - 130άρια, αλλά τα έχει για... κέρασμα, δεν είναι καθόλου συχνά. Το πιο σύνηθες ελάχιστο είναι τα 170-180. Αν και σπάνια το πετυχαίνει, γιατί λόγω ελάχιστων απωλειών (και κακού προγραμματισμού; ), δουλεύει 5 λεπτά στα 250, 5λεπτά κλείνει, και δώστου πάλι. Διαρκή ον-οφφ κάθε 5-10 λεπτά.

Το ξέρουμε ότι ινβερτάρει καλά μιας αρκετοί έχουμε τα προηγούμενα μοντέλα οπότε πόσο μεγάλη διαφορά να έχει η νέα γενιά, προς το χειρότερο δεν παίζει.

Γι'αυτό τα έχουμε προτείνουμε σε θέρμανση μαζί με yukai/arata.

Σε εσένα θα έπρεπε να αλλάξει το offset, έχεις ρωτήσει στη daikin εάν γίνεται;

Θα ήθελα να μπορούμε να ρυθμίσουμε το offset μόνοι μας είναι η αλήθεια, ακριβώς για τέτοιες περιπτώσεις με χαμηλές απώλειες.

Και τα δικά μου atxc25c/35c στα 170-180watt παίζουν συνήθως σε ζήτηση 27-28 (νορμάλ εξωτερικές θερμοκρασίες, όχι 40αρια) σε σπίτι με μηδαμινές μονώσεις.

Επεξ/σία από Grim Ripper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@EchiDNA Θερμοκρασίες Περιστερίου, αυτή τη στιγμή 335w με εξωτερική 34. Στα υπόψιν πως από τις 10 το πρωί ως τώρα στον ίδιο χώρο λειτουργεί και workstation με 2 CPU και DAS (direct attached storage) με 22 σκληρούς δίσκους. 

Spoiler

Screenshot_2023-08-24-19-41-38-597_com.toshibatctc.SmartAC.jpg.812053c0e31f470d23c9adc28c8d190a.jpgScreenshot_2023-08-24-19-42-06-543_com.tplink_iot.jpg.bec36072a8379536b2037be3b65a4968.jpg

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, MikhailBakurin said:

Αν και σπάνια το πετυχαίνει, γιατί λόγω ελάχιστων απωλειών (και κακού προγραμματισμού; ), δουλεύει 5 λεπτά στα 250, 5λεπτά κλείνει, και δώστου πάλι. Διαρκή ον-οφφ κάθε 5-10 λεπτά.

Για βαλε στο auto τον ανεμιστηρα , να δεις αν στρωσει η λειτουργια χωρις πολλα η και καθολου ον-οφ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Specs είπε

Για βαλε στο auto τον ανεμιστηρα , να δεις αν στρωσει η λειτουργια χωρις πολλα η και καθολου ον-οφ

Πιστεύω ότι πρέπει να βάλει το quiet 

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παντως όταν δεν αφήνεις το σπίτι να βράσει η κατανάλωση καταντάει αστεία (Shorai 18)

IMG_0297.png

IMG_0296.png

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1ο Θέμα:
Πολύ βασικό είναι ο έλεγχος του ανεμιστήρα. Αρχές Μαϊού είχε γίνει καθαρισμός και αρχές Αυγούστου παρατηρήθηκε δυσλειτουργία. set point 25°C και ο χώρος είχε 26°C μετά τον καθαρισμό του ανεμιστήρα επανήλθε στα φυσιολογικά. (ήθελε φρεοο 🤣)

Γιατί έπιασε ρύπους τόσο γρήγορα; Καθημερινή λειτουργία πάντα με καθαρά φίλτρα, όσο πιο καθαρά είναι τα φίλτρα τόσο λιγότερο φιλτράρουν μαζί με την υγρασία που έχει ο ανεμιστήρας κολλάνε όλα επάνω.

Tip: Εν ώρα λειτουργίας δεν μπορεί να γίνει ο έλεγχος του ανεμιστήρα, ποτέ δεν μετακινούμε τις περσίδες με το χέρι όσο προσεκτικοί και αν είμαστε. Αν δεν έχει κενό η περσίδα για να γίνει ο έλεγχος με φακό ενώ είναι κλειστό το μηχάνημα θα πρέπει να το βάλουμε στην λειτουργία Fan και να το κλείσουμε από την ασφάλεια / πρίζα.

2ο Θέμα:
Έλεγχος υγρασίας, παρατηρούμε αυξημένη υγρασία σε μηχανήματα που δουλεύουν συνεχώς ρελαντί, όλο το καλοκαίρι το έχω μόνιμα στους 25-26 βαθμούς και η υγρασία είναι πάντα καλή (45-55%). Μιας που έφτιαξα το καταγραφικό είπα να το βάλω στο ECO (να χαρώ και λίγο με χαμηλά watt 🤣), το αποτέλεσμα; Ρελαντί για 2 ώρες αλλά 70% υγρασία που δεν έχω δει όλο το καλοκαίρι!


Screenshot_1762.png.925963d3982e49d175b8e1cc8a9dff87.png

Screenshot_1763.png.ee5b619a64ee632459c80a4358498ac0.png

 

Οπότε το συμπέρασμα για το δικό μου χώρο / μηχάνημα / εγκατάσταση / δωμάτιο είναι πως το ECO σε περίπτωση που ζεσταθώ ή δεν νιώσω άνετα θα το πληρώσω διπλά για να ξανά φέρει τον χώρο σε επίπεδα άνεσης που είχα πριν.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, Kozanitis1 said:

Σε ευχαριστώ πολύ, αν θες μου λες πού το βρήκες για να μην σπαμάρω εδώ κάθε τρεις και λίγο; ;) 

Aπο την Daikin το ειχα ζητησει. Μου το εστειλαν με email , δωσε μου το mail σου με μηνυμα να στο προωθησω, δεν χωραει εδω να το ανεβασω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...