Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 λεπτά πριν, johnnyman είπε

Καλησπέρα φίλε μου.

Στις πρώτες φωτός πιο πρόγραμμα είναι?

Είναι από πρίζες hs110 δεν υπάρχουν πλέον 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, liakjim είπε

Είναι custom πρόγραμμα, όχι της εταιρείας.

Δεν μπορεί να δείξει και από Tapo αυτό?

Πολλά ζητάμε ε? 😆 

Επεξ/σία από johnnyman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, johnnyman είπε

Δεν μπορεί να δείξει και από Tapo αυτό?

Όχι και δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο. Ο μοναδικός τρόπος για όποιον θέλει κάτι περισσότερο από τα γραφήματα των 5 λεπτών ανάλυσης του tapo app, είναι με homeassistant .

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Midea prime έχει δύο μοντέλα 2018 και 2021, είχαν γίνει βελτιώσεις ως προς τον θόρυβο αλλά όχι επίσημα.
https://www.fgeurope.gr/product/midea-klimatistiko-tichou-prime-09kbtu/#Τεχνικάχαρακτηριστικά

https://www.midea.bg/en/midea-air-conditioning/midea-wall-mounted-air-conditioners/midea-ma2-09nxd0-xi-prime-2021-inverter-air-conditioner.html

Βλέπω διαφορά στα dB αλλά μικρή, η λειτουργία της πλακέτας είναι σίγουρα διαφορετική αν και δεν έχω δοκιμάσει ποτέ το 2018 με 28 βαθμούς set point μου φάνηκε περίεργο που κάνει on/off και ξεκινάει πάλι χαμηλά στα watt που ήταν και πριν.

Screenshot_1758.png.7541d29e865534a2fa28f92b07249de1.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Klausx είπε

Το Midea prime έχει δύο μοντέλα 2018 και 2021, είχαν γίνει βελτιώσεις ως προς τον θόρυβο αλλά όχι επίσημα.
https://www.fgeurope.gr/product/midea-klimatistiko-tichou-prime-09kbtu/#Τεχνικάχαρακτηριστικά

https://www.midea.bg/en/midea-air-conditioning/midea-wall-mounted-air-conditioners/midea-ma2-09nxd0-xi-prime-2021-inverter-air-conditioner.html

Βλέπω διαφορά στα dB αλλά μικρή, η λειτουργία της πλακέτας είναι σίγουρα διαφορετική αν και δεν έχω δοκιμάσει ποτέ το 2018 με 28 βαθμούς set point μου φάνηκε περίεργο που κάνει on/off και ξεκινάει πάλι χαμηλά στα watt που ήταν και πριν.

Screenshot_1758.png.7541d29e865534a2fa28f92b07249de1.png

Με την ανάλυση που έχει η tapo λογικά χάνει τα peaks σε κάθε on. Στο τελευταίο "νησάκι" πήγε να το πιάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, johnnyman είπε

Ωραία τα δείχνει ειδικά που γραφει μέσω όρο κτλ.

Δε γράφει μέσω όρο είναι η στιγμιαία κατανάλωση η εννοείς τα από κάτω ?

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Με την ανάλυση που έχει η tapo λογικά χάνει τα peaks σε κάθε on. Στο τελευταίο "νησάκι" πήγε να το πιάσει.

Όντως χθες το σύνδεσα 1η μέρα δεν είδα ότι έχει 5 λεπτά refresh rate. Τουλάχιστον πέφτει άμεσα χαμηλά πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Την εξωτερική μονάδα που την έχω έξω εκτεθειμένη στο μεγάλο μπαλκόνι λέτε να βάλω κατι ώστε να προστατεύεται καλύτερα? 

Είναι εκτέθημενη σε βροχή ήλιο,κτλ.

Έχετε κάτι να προτείνεται? 

 

 

20230816_162601.jpg

Επεξ/σία από johnnyman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tελικά το ATXC25D μια χαρά ινβερτεράρει, μόλις μπουκωθεί με απώλειες. Εξωτερική 34,5 , άνοιξα πόρτες σε χώρους συνολικών απωλειών τουλ. 2-2.500 βαττ (αντί του κυρίως, 1000) και το έβαλα ανεμιστήρα χάη και ζητούμενη... 26. Σημειωτέον, ο ένας νέος χώρος που άνοιξα, είχε μέσα... 29,5 , καθώς παραμένει ελέω διακοπών κλειστός και ακλιμάτιστος εδώ και 20 μέρες.

Μέσα σε μία ώρα, ο κύριος χώρος είχε πάει στο 24,5, πλήρως συμβατός με την απόκλιση 1,5 βαθμού που έχω γενικά. Οι δίπλα χώροι, είναι στο 25,5. Εκείνοι βέβαια, με το που κλείσουν οι πόρτες, θα ξαναγυρίσουν στο 29~. Ο δικός μου τρώει σταθερά κάθε μέρα 2-3 κιλοβατωρίτσες και για να δεις πάνω από 28 πρέπει να κλείσεις το έρκον άνω των 24 ωρών (και βλέπουμε).

Κατανάλωση ξεκίνησε από τα 280 για κάνα 10λεπτο, κι έπεσε στα 190 για τα υπόλοιπα 50-60. Δυσκολεύομαι βέβαια να το αναγκάσω να δουλέψει στα 110-120 που έχω δει από τον @dimostr , αλλά εκεί ίσως παίζει ρόλο και η διαφορά μοντέλου / πλακέτας. Κάνει κι εμένα κάτι 120άρια - 130άρια, αλλά τα έχει για... κέρασμα, δεν είναι καθόλου συχνά. Το πιο σύνηθες ελάχιστο είναι τα 170-180. Αν και σπάνια το πετυχαίνει, γιατί λόγω ελάχιστων απωλειών (και κακού προγραμματισμού; ), δουλεύει 5 λεπτά στα 250, 5λεπτά κλείνει, και δώστου πάλι. Διαρκή ον-οφφ κάθε 5-10 λεπτά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...