Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Specs είπε

Ποσο πολυ αλλαζουν τα χαρακτηριστικα της ροης αερα απο γενια σε γενια, στην ιδια (εν προκειμενω Τoshiba)  εταιρια, μου φαινεται απιστευτο!

Ορμωμενος απο αυτο που εγραψε ο Δημος και δικαιως για ενισχυση ροης με σκοπο την αναδευση ολου του αερα οσο φτανει, εκανα ενα ψαξιμο και εχω μεινει αναυδος!

Παραδειγμα το φτηνοτερο της εκαστοτε σειρας Toshiba Mirai Plus (Seiya) 16ρι ,περιπου 5 κ πανω χρονων μοντελο με το Yukai/Arata 16 του φιλου Johnnyman

Στα 16 ρια φτανουν με ταχυτητα αερα 0,5 m/sec το Yukai/Arata στα 6,2 μετρα και Mirai Plus/Seiya στα 10 μετρα !!!

Στα 24 ρια φτανουν με ταχυτητα αερα 0,5 m/sec το Yukai/Arata στα 9,5 μετρα και Mirai Plus/Seiya στα 14,5  μετρα !!!

Να μη βαλω κ σε συγκριση αλλες εταιριες/σειρες  οπως το 24ri Fujitsu του λιακτζιμ που ειναι ακριβη σειρα κ ειδικο για φουλ παροχη αερα

238202382303.jpg.0c064fd82ba6ab2b6490b358ad7212ed.jpg238202382303-001.jpg.de74badf92e37ca311c895af1840d4a4.jpg238202382551.jpg.9f049e23f5946fe6fa4c78f95e934cd1.jpg238202382626.jpg.1039ce8a7cee7982dccae8f8c4bc4ace.jpg

Στα διαγράμματα έχεις βάλει 16αρι arata με 16αρι arata πάλι 

Επεξ/σία από EchiDNA
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 minutes ago, EchiDNA said:

Στα διαγράμματα έχεις βάλει 16αρι arata με 16αρι arata πάλι 

προσπαθουσα να σφηνωσω το 24ρι του λιακτζιμ αλλα δεν ειναι κατανοητο για αμεση συγκριση λογω σχηματος κ σουπερ ροης που δειχνει μεχρι 1 m/sec μεσα στον πινακα κ το 0,5 ειναι κρυμμενο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, dimostr said:

Ολες αυτές οι λειτουργίες το μόνο που κάνουν στο οποιοδήποτε κλιματιστικό είναι να ανεβάζουν ένα βαθμό ώστε να πέφτει η κατανάλωση σε κάποιο εύρος χρόνου , το αποτέλεσμα είναι η μη επίτευξη της επιθυμητής θερμοκρασίας στο χώρο 

Τα δε κλιματιστικά με το power select το μόνο που κάνουν είναι να κόβουν το μέγιστο 4ευμα ώστε να μη πέφτουν οι ασφάλειες και αυτό έχει σαν αποτέλεσμα την μειωμένη επάρκεια του κλιματιστικού 

γενικα δε κάνουν τίποτα μαγικό ούτε οικονομία παραπάνω από αυτή που θα κανεις εσυ εαν βάλεις το κλιματιστικό από το 26 στο 27 πχ 

Όντως το παρατηρώ τώρα αυτό που λες. Ειμαι σε συγγενικό σπίτι σε μικρό υπνοδωμάτιο και ζεσταίνομαι φουλ τόση ώρα που είναι στο saver energy. Είμαι λες και είναι στους 27+ βαθμούς.

 

Ποια ρύθμιση προτείνετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Όντως έχει δει πιο κάτω από 200W; 16άρι arata έτσι;

Ναι το είχα δει στις καταναλώσεις σε ώρες ξημερώματα φάση, και όταν είχε έξω κάτι 24-26 βαθμούς, εκεί περίπου προς το τέλος Ιουλίου, και μέσα στο σπίτι ζητούσα 26 ή 27 βαθμούς. Νομίζω στους 27 πρέπει να το είχα, επειδή έλειπα εκείνες τις ημέρες για ένα 4ήμερο από το σπίτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Witcher1st είπε

Όντως το παρατηρώ τώρα αυτό που λες. Ειμαι σε συγγενικό σπίτι σε μικρό υπνοδωμάτιο και ζεσταίνομαι φουλ τόση ώρα που είναι στο saver energy. Είμαι λες και είναι στους 27+ βαθμούς.

 

Ποια ρύθμιση προτείνετε;

Για μικρούς χώρους βαλε τη θερμοκρασία που θες και νιώθεις άνετα κα8 απλά παίξτε λίγο με τη ρύθμιση του ανεμιστήρα αν και σε αρκετά μικρούς χώρους με απωλειες που το κλιματιστικό τις έχει τότε τον ανεμιστήρα στο αυτόματο είναι εντάξει αλλα όλα είναι θέμα αίσθησης , θέλει λίγο δοκιμή γενικά γιατί παίζει ρόλο και αν το κλιματιστικό είναι σε θέση που όπου και να πας θα σε βαράει ο αέρας που είναι κάτι που γενικά δε θελουμε να συμβαινει 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 minutes ago, dimostr said:

Για μικρούς χώρους βαλε τη θερμοκρασία που θες και νιώθεις άνετα κα8 απλά παίξτε λίγο με τη ρύθμιση του ανεμιστήρα αν και σε αρκετά μικρούς χώρους με απωλειες που το κλιματιστικό τις έχει τότε τον ανεμιστήρα στο αυτόματο είναι εντάξει αλλα όλα είναι θέμα αίσθησης , θέλει λίγο δοκιμή γενικά γιατί παίζει ρόλο και αν το κλιματιστικό είναι σε θέση που όπου και να πας θα σε βαράει ο αέρας που είναι κάτι που γενικά δε θελουμε να συμβαινει 

Βλέπω ότι υπάρχουν επίσης οι εξής επιλογές ενεργοποιημένες. Ιονιστής και Ifeel.

Κατά πόσο η λειτουργία του ιονιστη λειτουργει στα κλιματιστικά;

Πόσο καλά συνδιαζεται η λειτουργία ifeel με SE;

Και τέλος, κάθε φορά που αλλάζω την θέση από το χειριστήριο πρέπει να απενεργοποιω και ενεργοποιω ξανά την λειτουργία ifeel ή διαβάζει τους σενσορες αυτόματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Witcher1st είπε

Πόσο καλά συνδιαζεται η λειτουργία ifeel με SE;

Δε συνεργάζεται 

 

3 λεπτά πριν, Witcher1st είπε

Και τέλος, κάθε φορά που αλλάζω την θέση από το χειριστήριο πρέπει να απενεργοποιω και ενεργοποιω ξανά την λειτουργία ifeel ή διαβάζει τους σενσορες αυτόματα;

Το κάνει αυτόματα αλλα πρέπει να είναι σε οπτική επαφή με το κλιματιστικό να δίνει σήμα και να μην είναι ξάπλα γιατί ο αισθητήρας θερμοκρασίας είναι στη πλάτη και έχει σημασία που θα το ακουμπήσεις γενικά αυτή είναι μια ιδιαίτερη λειτουργία και θέλει προσοχή 

 

5 λεπτά πριν, Witcher1st είπε

Κατά πόσο η λειτουργία του ιονιστη λειτουργει στα κλιματιστικά;

Λειτουργεί λένε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, dimostr said:

Δε συνεργάζεται 

 

Το κάνει αυτόματα αλλα πρέπει να είναι σε οπτική επαφή με το κλιματιστικό να δίνει σήμα και να μην είναι ξάπλα γιατί ο αισθητήρας θερμοκρασίας είναι στη πλάτη και έχει σημασία που θα το ακουμπήσεις γενικά αυτή είναι μια ιδιαίτερη λειτουργία και θέλει προσοχή 

 

 

Οπότε ποια από τις δύο επιλογές να απενεργοποιήσω;

Κάποιο βίντεο σχετικα με την λειτουργία ifeel ή παρομοιες από άλλα κλιματιστικά; Πχ στο δικό μου σπίτι έχω ένα Bosch και η λειτουργία ονομάζεται follow me. Πιο πολύ να δείχνει τις θέσεις του τηλεχειριστηρίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Witcher1st είπε

Οπότε ποια από τις δύο επιλογές να απενεργοποιήσω;

Κάποιο βίντεο σχετικα με την λειτουργία ifeel ή παρομοιες από άλλα κλιματιστικά; Πχ στο δικό μου σπίτι έχω ένα Bosch και η λειτουργία ονομάζεται follow me. Πιο πολύ να δείχνει τις θέσεις του τηλεχειριστηρίου.

Όταν έχεις την SE ενεργοποιημένη τότε το κλιματιστικό είναι σε auto mode με κριτήριο την πιο χαμηλή κατανάλωση με λίγα λόγια θα σκάσεις από τη ζέστη 

follow me , I feel , I sense η όπως και να το λένε το ίδιο πράγμα κάνει 

https://www.toyotomi.gr/wp-content/uploads/2023/05/UM_IZURU_ecoII.pdf

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, yazidis είπε

Ναι το είχα δει στις καταναλώσεις σε ώρες ξημερώματα φάση, και όταν είχε έξω κάτι 24-26 βαθμούς, εκεί περίπου προς το τέλος Ιουλίου, και μέσα στο σπίτι ζητούσα 26 ή 27 βαθμούς. Νομίζω στους 27 πρέπει να το είχα, επειδή έλειπα εκείνες τις ημέρες για ένα 4ήμερο από το σπίτι.

Απλά μου κάνει εντύπωση γιατί η toshiba το δίνει με υψηλότερα ελάχιστα σε ψύξη. Και να αφαιρέσουμε καμιά 30αριά watts από την ταχύτητα ανεμιστήρα, είναι σημαντική η διαφορά:

image.png.9441f6d08ac22182356b6d91594f9e80.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Απλά μου κάνει εντύπωση γιατί η toshiba το δίνει με υψηλότερα ελάχιστα σε ψύξη. Και να αφαιρέσουμε καμιά 30αριά watts από την ταχύτητα ανεμιστήρα, είναι σημαντική η διαφορά:

image.png.9441f6d08ac22182356b6d91594f9e80.png

Καλά, δεν είναι ότι έφτασε εκεί και δούλευε για ώρες.. Επίσης έξω είχε πιο πολύ κρύο απ'ότι μέσα εκείνη την ώρα. Γενικά ένας μέσος όρος νομίζω είναι κάπου μεταξύ 260-300watt.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Specs είπε

ακομη και 20 να εχει εξω, λεει ο λιακτζιμ , 267w δινει η Toshiba ελαχιστη...

Ακριβώς. Να είναι +67 από τον εσωτερικό ανεμιστήρα; Μάλλον με τίποτα. Οκ, περίεργο, αλλά δεν θα πεθάνουμε κιόλας.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, liakjim said:

Να είναι +67 από τον εσωτερικό ανεμιστήρα;

35w λεει στο παλιο Mirai, 30w σε 24ρια Shorai..και δεν θυμαμαι αν υπολογιζεται η οχι στους πινακες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν το ξανακάνει θα σας ανεβάσω screen από την κατανάλωση που πέφτει για λίγο ώρα εκεί. Προς το παρόν έχω μια ωραιότατη καμπύλη με ζήτηση 25 βαθμούς:

2023-08-2409_33_15.png.88547980e84560e61e51cf5051e9456e.png

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...