Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, dimostr είπε

Αυτό δείχνει ότι έχεις νεκρές περιοχές όπου κάθεται ζεστός αέρας 

Το μάθαμε και αυτό. 

Θα το αφήσω έτσι να δω πως θα ανταποκριθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, yazidis είπε

Πόσες ώρες συνεχόμενης λειτουργίας έχεις;

2μιση μέρες περίπου. 

Και πριν από αυτό το είχα κλείσει μόνο ένα βράδυ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία, κάνε λίγες δοκιμές, με το να αφήσεις λίγες ώρες τον ανεμιστήρα στο φουλ, να δεις τι συμπεριφορά θα σου έχει.

Τώρα ή έχεις παραπάνω απώλειες, και προφανώς έχει μείνει σε εσένα στα 300+ watt για να κάνει συντήρηση, ή θέλει λίγο ακόμα να ρίξει τη θερμοκρασία στο σπίτι.

Εγώ έχω σπίτι το οποίο είναι στον 1ο, είναι μακρόστενο, και έχω στις 2 άκρες αναμμένα 2 κλιματιστικά, σύνολο 28.000 btu στα 77 τετραγωνικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, επειδή δεν μπορώ να το βρω πουθενά, κάποιος που έχει το A/FTXC35D RXC-D της Daikin να μου πει τι απόσταση έχουν τρύπα-τρύπα τα "ποδαράκια" της εξωτερικής μονάδας, ώστε να δούμε με έναν φίλο αν χωράει στην υπάρχουσα βάση τοίχου που είναι εγκατεστημένο άλλο 12αρι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, yazidis είπε

Ωραία, κάνε λίγες δοκιμές, με το να αφήσεις λίγες ώρες τον ανεμιστήρα στο φουλ, να δεις τι συμπεριφορά θα σου έχει.

Τώρα ή έχεις παραπάνω απώλειες, και προφανώς έχει μείνει σε εσένα στα 300+ watt για να κάνει συντήρηση, ή θέλει λίγο ακόμα να ρίξει τη θερμοκρασία στο σπίτι.

Εγώ έχω σπίτι το οποίο είναι στον 1ο, είναι μακρόστενο, και έχω στις 2 άκρες αναμμένα 2 κλιματιστικά, σύνολο 28.000 btu στα 77 τετραγωνικά.

Μέχρι στιγμής έχει ρίξει μισό βαθμό ακόμη πήγε 27.7.

Αλλά η κατανάλωση στα 620.

Στο φουλ ο ανεμιστήρας που τον έβαλα δεν θα ρίξει ταχύτητα εάν κατέβει και άλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, johnnyman είπε

Μέχρι στιγμής έχει ρίξει μισό βαθμό ακόμη πήγε 27.7.

Αλλά η κατανάλωση στα 620.

Στο φουλ ο ανεμιστήρας που τον έβαλα δεν θα ρίξει ταχύτητα εάν κατέβει και άλλο?

αν δεν φτάσει η θερμοκρασία στο επιθυμητό, δε θα πέσει ιδιαιτέρως η κατανάλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, johnnyman είπε

Μέχρι στιγμής έχει ρίξει μισό βαθμό ακόμη πήγε 27.7.

Αλλά η κατανάλωση στα 620.

Στο φουλ ο ανεμιστήρας που τον έβαλα δεν θα ρίξει ταχύτητα εάν κατέβει και άλλο?

Άστο το μηχάνημα να κάνει τη δουλειά του , αφού φέρνει αέρα ζεστό στην εισαγωγή πως να ριξε8 κατανάλωση , όταν θα πιάσει το στόχο του θα ρίξει τα watt  την ταχύτητα όχι εκεί θα μείνει εφόσον είναι στο χειροκίνητο 

Επεξ/σία από dimostr
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, yazidis είπε

Γενικά; Έχει πέσει και κάτω από 200, αλλά έξω δεν είχε ζέστη.

Όντως έχει δει πιο κάτω από 200W; 16άρι arata έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, dimostr είπε

image.png.f78ea59337f0596c8556f866ff0f9d77.png

Ακριβώς την ίδια συμπεριφορά τα δυο μας daikin atxc25b (από σύμπτωση έκαναν την παύση και τα δύο σχεδόν στις 10:00 😅 )

image.png.6e09d074c95f48ce8df99eb680675f2f.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ακριβώς την ίδια συμπεριφορά τα δυο μας daikin atxc25b (από σύμπτωση έκαναν την παύση και τα δύο σχεδόν στις 10:00 😅 )

image.png.6e09d074c95f48ce8df99eb680675f2f.png

Διαβολικές συμπτώσεις 

κοιτα τα καρφιά που κάνει το toyotomi ως φασον gree όπως κάνουν και τα midea οι Κινέζοι είναι εναρμονισμένοι μάλλον ένας τους φτιάχνει τα προγράμματα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Witcher1st είπε

Η λειτουργία Saver Energy σε toyotomi izuru καεί δουλειά από άποψη κατανάλωσης;

Ολες αυτές οι λειτουργίες το μόνο που κάνουν στο οποιοδήποτε κλιματιστικό είναι να ανεβάζουν ένα βαθμό ώστε να πέφτει η κατανάλωση σε κάποιο εύρος χρόνου , το αποτέλεσμα είναι η μη επίτευξη της επιθυμητής θερμοκρασίας στο χώρο 

Τα δε κλιματιστικά με το power select το μόνο που κάνουν είναι να κόβουν το μέγιστο 4ευμα ώστε να μη πέφτουν οι ασφάλειες και αυτό έχει σαν αποτέλεσμα την μειωμένη επάρκεια του κλιματιστικού 

γενικα δε κάνουν τίποτα μαγικό ούτε οικονομία παραπάνω από αυτή που θα κανεις εσυ εαν βάλεις το κλιματιστικό από το 26 στο 27 πχ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ποσο πολυ αλλαζουν τα χαρακτηριστικα της ροης αερα απο γενια σε γενια, στην ιδια (εν προκειμενω Τoshiba)  εταιρια, μου φαινεται απιστευτο!

Ορμωμενος απο αυτο που εγραψε ο Δημος και δικαιως για ενισχυση ροης με σκοπο την αναδευση ολου του αερα οσο φτανει, εκανα ενα ψαξιμο και εχω μεινει αναυδος!

Παραδειγμα το φτηνοτερο της εκαστοτε σειρας Toshiba Mirai Plus (Seiya) 16ρι ,περιπου 5 κ πανω χρονων μοντελο με το Yukai/Arata 16 του φιλου Johnnyman

Στα 16 ρια φτανουν με ταχυτητα αερα 0,5 m/sec το Yukai/Arata στα 6,2 μετρα και Mirai Plus/Seiya στα 10 μετρα !!!

Στα 24 ρια φτανουν με ταχυτητα αερα 0,5 m/sec το Yukai/Arata στα 9,5 μετρα και Mirai Plus/Seiya στα 14,5  μετρα !!!

Να μη βαλω κ σε συγκριση αλλες εταιριες/σειρες  οπως το 24ri Fujitsu του λιακτζιμ που ειναι ακριβη σειρα κ ειδικο για φουλ παροχη αερα

 

238202381723-002.jpg.66d04081b40c20b5f7f29f2ee5040536.jpg

 

 

238202382303.jpg.0c064fd82ba6ab2b6490b358ad7212ed.jpg238202382551.jpg.9f049e23f5946fe6fa4c78f95e934cd1.jpg238202382626.jpg.1039ce8a7cee7982dccae8f8c4bc4ace.jpg

 

 

Επεξ/σία από Specs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...