Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

28 λεπτά πριν, Specs είπε

Mαλλον οχι καλυτερα γιατι αυτο δεν ειναι βλαβη, αλλα ανοησια η αλλιως ανεπαρκεια τεχνικου.

Αλυσιδα ηταν ο προμηθευτης η απλο καταστημα ?

Συνεργάτης στο public, γενικά προσεκτικοί ήταν, πήγαν προβλεπόμενα, απλά αναρωτιέμαι αν δημιουργηθεί πρόβλημα στο μηχάνημα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, Actinidio είπε

Καλησπέρα, επανέρχομαι με το heavy μιας και δεν είχαν σφίξει καλά τα ρακόρ και έχασε το φρεον, πάνω στην λειτουργία σταμάτησε και μπήκε σε error mode, ανάβει το run και το timer αναβοσβηνει πέντε φορές, ήρθε ο τεχνικός και το διαπίστωσε, και λέει θα γίνει απαναπληρωση φρεον με ζυγαριά κτλπ, θα έχω κάποιο πρόβλημα; Πρέπει να μιλήσω και με τουρνικιωτη;

Έμπλεξες λίγο είναι η αλήθεια. 4 ρακορ έχει το μηχάνημα, θα κρατήσουν τα άλλα 3 αφού έγιναν από τα ίδια εργαλεία/τεχνικό; Τουλάχιστον από το ρακορ που έχασε να γίνει καινούρια εκχείλωση και σωστό σφίξιμο.

4 λεπτά πριν, EchiDNA είπε

Τελικά μήπως είναι καλύτερα να γίνονται κολλήσεις αντί για σφίξιμο;

Δεν μπορούν να σφίξουν ένα ρακορ και θες να σου κάνουν κόλλημα κοντά στα πλαστικά του μηχανήματος σου;;; Άσε που αν τον πάρει ο ύπνος με την κόλληση πας για βούλωμα κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικά πιο σκληρά ντάτα με το 34άρι σήμερα (ATXC25D).

Ζήτηση 28, αποτέλεσμα 26,3 σε άκυρη γωνία του δωματίου (καμία σχέση με πρωτογενή/δευτερογενή ρεύματα). 8 βαθμοί κάτω της εξωτερικής, υγιές κλίμα να έχει κανείς ώστε να μη ζεσταίνεται μεν, να μπορεί και να ξεπορτίζει για δουλειά/αναψυχή δε.  Υγρασία 40%.

Κατανάλωση 2,45 κβ ως τώρα (19+ ώρες), υπολογίζω να μείνουμε στις 2,8-2,9, αν και με τον κοπασμό του αέρα σήμερα, μάλλον θα έχει παραπάνω δροσιά, οπότε ίσως το κλείσω κατά τις 10 - 11.

Μ.Ο. κατανάλωσης / ώρα, περίπου στα 110 watt. Από 147 όταν το άναψα, χτες στις 11+ το βράδυ που δεν παλευόταν η ζέστη παρά τον αέρα, στα 75 τις βραδινές ώρες που είχαμε 29 εξωτερική. Οι υπόλοιπες ώρες, στο μέσο όρο, περι τα 110-120 βαττ.

Συμπεριλάβετε στον υπολογισμό ότι του έχω αυξήσει τις απώλειες τεχνητά σήμερα τουλάχιστον 2 φορές, με ολιγόλεπτους αερισμούς για να πάρω παπούτσια απέξω, ανοιχτή πόρτα δωματίου με διαρροή αέρα στο υπόλοιπο σπίτι αρκετή ώρα το μεσημέρι κλπ. Δλδ τα ανωτέρω 50-60 σεντς κόστους λειτουργίας, είναι με "χαλαρή" συμπεριφορά από πλευράς μου.

Θα ξαναγράψω σε 36άρι - 37άρι που έρχεται αύριο - μεθαύριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, MikhailBakurin είπε

Μερικά πιο σκληρά ντάτα με το 34άρι σήμερα (ATXC25D).

Ζήτηση 28, αποτέλεσμα 26,3 σε άκυρη γωνία του δωματίου (καμία σχέση με πρωτογενή/δευτερογενή ρεύματα). 8 βαθμοί κάτω της εξωτερικής, υγιές κλίμα να έχει κανείς ώστε να μη ζεσταίνεται μεν, να μπορεί και να ξεπορτίζει για δουλειά/αναψυχή δε.  Υγρασία 40%.

Κατανάλωση 2,45 κβ ως τώρα (19+ ώρες), υπολογίζω να μείνουμε στις 2,8-2,9, αν και με τον κοπασμό του αέρα σήμερα, μάλλον θα έχει παραπάνω δροσιά, οπότε ίσως το κλείσω κατά τις 10 - 11.

Μ.Ο. κατανάλωσης / ώρα, περίπου στα 110 watt. Από 147 όταν το άναψα, χτες στις 11+ το βράδυ που δεν παλευόταν η ζέστη παρά τον αέρα, στα 75 τις βραδινές ώρες που είχαμε 29 εξωτερική. Οι υπόλοιπες ώρες, στο μέσο όρο, περι τα 110-120 βαττ.

Συμπεριλάβετε στον υπολογισμό ότι του έχω αυξήσει τις απώλειες τεχνητά σήμερα τουλάχιστον 2 φορές, με ολιγόλεπτους αερισμούς για να πάρω παπούτσια απέξω, ανοιχτή πόρτα δωματίου με διαρροή αέρα στο υπόλοιπο σπίτι αρκετή ώρα το μεσημέρι κλπ. Δλδ τα ανωτέρω 50-60 σεντς κόστους λειτουργίας, είναι με "χαλαρή" συμπεριφορά από πλευράς μου.

Θα ξαναγράψω σε 36άρι - 37άρι που έρχεται αύριο - μεθαύριο.

Έχεις διαγράμματα η μόνο μετρησεις από εφαρμογή γιατί τα νούμερα δείχνουν ότι κάνει πολλά ον οφφ το μηχάνημα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, dimostr said:

Έχεις διαγράμματα η μόνο μετρησεις από εφαρμογή γιατί τα νούμερα δείχνουν ότι κάνει πολλά ον οφφ το μηχάνημα 

Έχω αλλά βαριέμαι να κάνω τη διαδικασία σκρινσοτ κι αποστολής, θα σου πω προφορικά. Κάνει τιγκα ονοφφ, αλλά δε μπορώ να κάνω κάτι. Το έχω ξαναγράψει ότι για τις απώλειές μου είναι πολύ δυνατό. 1000-1100 βαττ μετά βίας. Διαρκή χαμηλή λειτουργία κάνει μόνο μέσα στις δυσκολότερες ώρες της μέρας, συνήθως στα 180-200 βαττ. Αλλιώς κάνει ανά 5-10 λεπτά spikes των 300.

Μόλις ανοίξω πόρτα εσωτερική, δημιουργώντας του τεχνητές έξτρα απώλειες, τότε μπορεί να ρολάρει επί ώρες στα 180-200.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, MikhailBakurin είπε

Έχω αλλά βαριέμαι να κάνω τη διαδικασία σκρινσοτ κι αποστολής, θα σου πω προφορικά. Κάνει τιγκα ονοφφ, αλλά δε μπορώ να κάνω κάτι. Το έχω ξαναγράψει ότι για τις απώλειές μου είναι πολύ δυνατό. 1000-1100 βαττ μετά βίας. Διαρκή χαμηλή λειτουργία κάνει μόνο μέσα στις δυσκολότερες ώρες της μέρας, συνήθως στα 180-200 βαττ. Αλλιώς κάνει ανά 5-10 λεπτά spikes των 300.

Μόλις ανοίξω πόρτα εσωτερική, δημιουργώντας του τεχνητές έξτρα απώλειες, τότε μπορεί να ρολάρει επί ώρες στα 180-200.

Επειδή είχα το ίδιο θέμα με ατελείωτα ον οφφ με το atxc25b (1300 watt απωλειες )εγω και ο λιακ από,όσο ξέρω έχουμε πάρει από τη daikin custom πλακέτες όπου έχει αλλαχθεί το offset και ποιος ξέρει τι άλλο και έχουν περιορισθεί στο ελάχιστο τα φαινόμενα αυτά , σε μένα ειδικά επειδή έκανα εκ νέου κενό και καινούργιο φρέον με τον blue dealer ουσιαστικά δεν έχω ον οφφ , έχω σηκώσει και ανάλογα διαγράμματα παλιότερα με την όλη διαφορά 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, dimostr said:

Επειδή είχα το ίδιο θέμα με ατελείωτα ον οφφ με το atxc25b εγω και ο λιακ από,όσο ξέρω έχουμε πάρει από τη daikin custom πλακέτες όπου έχει αλλαχθεί το offset και ποιος ξέρει τι άλλο και έχουν περιορισθεί στο ελάχιστο τα φαινόμενα αυτά , σε μένα ειδικά επειδή έκανα εκ νέου κενό και καινούργιο φρέον με τον blue dealer ουσιαστικά δεν έχω ον οφφ , έχω σηκώσει και ανάλογα διαγράμματα παλιότερα με την όλη διαφορά 

Να με συγχωρείς, δεν κατάλαβα ακριβώς ούτε πώς αποκτήσατε καστομ πλακέτες, ούτε τι είναι ακριβώς η διαφοροποίηση στο οφσετ. Αν δε βαριέσαι, πες μου, ή παράπεμψέ με σε παλαιότερα ποστ. Είναι κάτι που δε θυμάμαι να συζητείται εσχάτως.

Πάντως, αν του ρίξω ζήτηση, ή το βάλω αφύγρανση, επιστρέφει στο καλό ινβερτάρισμα, στο οποίο καταναλώνει παραπάνω από την τρέχουσα λειτουργία του (180 αντί 110 τώρα σε μ.ο.), και μου κάνει το χώρο ενοχλητικά κρύο, ενώ το 26+ τώρα το θεωρώ ιδανικό.

Η εγκατάσταση έγινε προβλεπέ πάντως, 3μ σωλήνωση και αντλία κενού από συνεργείο που αποτελούνταν από έναν μπουνταλά που έκανε τα χαμαλίκια, κι έναν αρκετά επαγγελματικής συμπεριφοράς και κίνησης 40χρονο περίπου ψυκτικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, MikhailBakurin είπε

Να με συγχωρείς, δεν κατάλαβα ακριβώς ούτε πώς αποκτήσατε καστομ πλακέτες, ούτε τι είναι ακριβώς η διαφοροποίηση στο οφσετ. Αν δε βαριέσαι, πες μου, ή παράπεμψέ με σε παλαιότερα ποστ. Είναι κάτι που δε θυμάμαι να συζητείται εσχάτως.

Πάντως, αν του ρίξω ζήτηση, ή το βάλω αφύγρανση, επιστρέφει στο καλό ινβερτάρισμα, στο οποίο καταναλώνει παραπάνω από την τρέχουσα λειτουργία του (180 αντί 110 τώρα σε μ.ο.), και μου κάνει το χώρο ενοχλητικά κρύο, ενώ το 26+ τώρα το θεωρώ ιδανικό.

Η εγκατάσταση έγινε προβλεπέ πάντως, 3μ σωλήνωση και αντλία κενού από συνεργείο που αποτελούνταν από έναν μπουνταλά που έκανε τα χαμαλίκια, κι έναν αρκετά επαγγελματικής συμπεριφοράς και κίνησης 40χρονο περίπου ψυκτικό.

Στείλαμε στη daikin κάποιες παρατηρήσεις που είχαμε σχετικά με τη λειτουργία που δε θεωρούσαμε λογική , νομίζω ο λιακ είχε στείλει και βιν5εο , εγω είχα ζητήσει διάγνωση από τον επίσημο αντιπρόσωπο όπου τελικά ήρθαν με καταγραφικό από τη μαμά εταιρεία διαπίστωσαν ότι στη θέρμανση (εκεί με νοιάζει εμενα ) το κλιματιστικό έκανε απανωτές εκκινήσεις στο,ασφαλιστικό 3 λεπτό με αποτέλεσμα την υπερθέρμανση του χώρου , από πλευράς μου έθεσα θέματα καταπόνησης του συμπιεστη από αυτή τη διαδικασία και τελικά καταλήξαμε στην αλλαγή πλακετών με offset 0,5 βαθμών αντί για 3,5 που είχε , 

εγω παντως τα γλύτωσα τα ον οφφ πο6 ειλικρινά τα θεωρώ μεγάλο μειονέκτημα , μπορεί να ειμαι περίεργος αλλα απλά θέλω να βλέπω μια ευθεία γραμμή και τη θερμοκρασία όσο πιο κοντά γινε5αι στη ζητούμενη που βάζω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, dimostr said:

Στείλαμε στη daikin κάποιες παρατηρήσεις που είχαμε σχετικά με τη λειτουργία που δε θεωρούσαμε λογική , νομίζω ο λιακ είχε στείλει και βιν5εο , εγω είχα ζητήσει διάγνωση από τον επίσημο αντιπρόσωπο όπου τελικά ήρθαν με καταγραφικό από τη μαμά εταιρεία διαπίστωσαν ότι στη θέρμανση (εκεί με νοιάζει εμενα ) το κλιματιστικό έκανε απανωτές εκκινήσεις στο,ασφαλιστικό 3 λεπτό με αποτέλεσμα την υπερθέρμανση του χώρου , από πλευράς μου έθεσα θέματα καταπόνησης του συμπιεστη από αυτή τη διαδικασία και τελικά καταλήξαμε στην αλλαγή πλακετών με offset 0,5 βαθμών αντί για 3,5 που είχε ,

Δηλαδή σου άλλαξαν πλακέτα στην εσωτερική μονάδα, η οποία αλλάζει λειτουργία συμπιεστή, όχι ανά 3,5 βαθμούς μεταβολή θερμοκρασίας, αλλά ανά 0,5;  Αν είναι έτσι, να πράξω κάτι αντίστοιχο, αν και θέλω να το δω και στη θέρμανση πρώτα. Δε βιάζομαι, είναι 1 μήνα, έχει πολλή εγγύηση ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, MikhailBakurin είπε

Δηλαδή σου άλλαξαν πλακέτα στην εσωτερική μονάδα, η οποία αλλάζει λειτουργία συμπιεστή, όχι ανά 3,5 βαθμούς μεταβολή θερμοκρασίας, αλλά ανά 0,5;  Αν είναι έτσι, να πράξω κάτι αντίστοιχο, αν και θέλω να το δω και στη θέρμανση πρώτα. Δε βιάζομαι, είναι 1 μήνα, έχει πολλή εγγύηση ακόμα.

Ναι άλλαξαν πλακέτα 

εμενα το πρόβλημα ήταν στη θέρμανση και η όλη διαδικασία έγινε για εκεί , μας πήρε 10 μήνες βεβαια , αλλα μάλλον τώρα από μερικά σχόλια που έχω διαβάσει εδώ γίνεται με επαναπρογραμματισμό επι τόπου αλλα κάτσε μπάς  και απαντήσει και κανενας που το έχει κάνει έτσι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 minutes ago, MikhailBakurin said:

Δε βιάζομαι

κ καλα κανεις καθως με τετοιες απωλειες , δεν υπαρχει περιπτωση να μην ανοιγοκλεινει το συγκεκριμενο κλιματιστικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...