Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, energy52 είπε

@dimostr λογικα δεν μπορω απο ηλεκτρομαγαζο κωτσο κτλ που μου δειξες γιατι ειμαι με το εξοικονομω κατ οικον που δεν συνεργαζονται με το προγραμμα..αλλιως ειναι σουπερ η τιμη!!

Δε το ξέρω αυτό αλλα δε χάνεις τίποτα να περάσεις μια βόλτα από κει να ρωτήσεις 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, liakjim είπε

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/252395-a-c-in13-toshiba-ras13cavg-e-b13ckvg-e

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/252394-a-c-in10-toshiba-ras10cavg-e-b10ckvg-e

Στα κρύα ίσως να χρειαστεί λίγο βοήθεια από το πετρέλαιο για το 13άρι στα 37τμ αν ισχύουν οι απώλειες σου.

Ως εναλλακτική λύση, μιας και το c μοντέλο του atxc αντικαθίσταται με το d και επειδή στα χαρτιά δεν βλέπουμε την παραμικρή διαφορά μεταξύ τους (αν και δεν είμαστε μέσα στο μηχάνημα), βλέπω σε καλή τιμή αυτά:

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/229937-null

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/229936-null

Εδώ υπολόγιζε +99€ ανά τεμάχιο για επέκταση εγγύησης στα 10έτη μέσω της daikin, αντί για τα 7 των toshiba. Θα έχουν λίγο μεγαλύτερη οικονομία σε χρήση κυρίως σε θέρμανση, με τίμημα το ένα τσικ αυξημένο επίπεδο θορύβου. Μπορείς να παίξεις και συνδυασμό πχ στην κρεβατοκάμαρα που θέλουμε το κλιματιστικό να είναι τάφος να πας στο arata και στην σαλονοκουζίνα που θέλουμε την απόδοση αλλά και την παραπάνω ισχύ σε θέρμανση να μπει το daikin.

ΥΓ Αν το παλιό 12άρι είναι μούφα, άλλαξέ το και αυτό, μην το βάλεις στην κρεβατοκάμαρα (πες μας ποιο είναι αν θες).

Καταρχάς ευχαριστώ για την τόσο σύντομη απάντηση! Πάνω κάτω αυτά τα Toshiba και Daikin είδα.

Αρχικά έπεσε το μάτι μου και στο Toshiba Arata 16.000btu και το σκεφτόμουν για τον μεγάλο ενιαίο χώρο για να μην κολλάει. Οκ βγαίνει στα 1049€ στον κωτσό, αλλά αν είναι να γίνει σωστή δουλειά να θυσιάσω το budget. Μετά είδα και εγώ τα Sensira με τη διαφορά πως όντως εγώ κοίταξα το D. Εντωμεταξύ όταν λες +99€, τα πληρώνεις ξεχωριστά στην Daikin? Πως γίνεται αυτό;
Επίσης όσον αφορά επιλογή Toshiba ή Daikin, ποια προτιμάμε; Επειδή θυμάμαι πως είχε σχολιαστεί πως καθυστερεί πολύ η Toshiba στην Ελλάδα με τα ανταλλακτικά της αν χρειαστεί κάτι ή θυμάμαι λάθος;

Τέλος, το 12άρι που ήδη έχω είναι αυτό (φωτογραφία της εξωτερικής μονάδας):

2023-04-2510_40_10.jpeg.72723c9b75faf422c1d75290352e21c1.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, yazidis είπε

Καταρχάς ευχαριστώ για την τόσο σύντομη απάντηση! Πάνω κάτω αυτά τα Toshiba και Daikin είδα.

Αρχικά έπεσε το μάτι μου και στο Toshiba Arata 16.000btu και το σκεφτόμουν για τον μεγάλο ενιαίο χώρο για να μην κολλάει. Οκ βγαίνει στα 1049€ στον κωτσό, αλλά αν είναι να γίνει σωστή δουλειά να θυσιάσω το budget. Μετά είδα και εγώ τα Sensira με τη διαφορά πως όντως εγώ κοίταξα το D. Εντωμεταξύ όταν λες +99€, τα πληρώνεις ξεχωριστά στην Daikin? Πως γίνεται αυτό;
Επίσης όσον αφορά επιλογή Toshiba ή Daikin, ποια προτιμάμε; Επειδή θυμάμαι πως είχε σχολιαστεί πως καθυστερεί πολύ η Toshiba στην Ελλάδα με τα ανταλλακτικά της αν χρειαστεί κάτι ή θυμάμαι λάθος;

Τέλος, το 12άρι που ήδη έχω είναι αυτό (φωτογραφία της εξωτερικής μονάδας):

2023-04-2510_40_10.jpeg.72723c9b75faf422c1d75290352e21c1.jpeg

Δεν μπορώ να βρω αν είναι Inverter ή όχι. Μάλλον όχι https://icecat.biz/en/p/lg/s12bf/split-system+air+conditioners-s12bf-10467280.html

Αν δεν είναι , θα έλεγα ότι πάει για πεταμήδι.

Η επέκταση εγγύησης είναι μέσω της daikin hellas.

Στο δίλημμα toshiba vs daikin, απαντάμε κατά περίπτωση και είναι λίγο δυναμικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@yazidis νομίζω πως το LG που έχεις είναι inverter, άναψε το και παρατήρησε τη λειτουργία του αν μεταβάλλει τις στροφές του συμπιεστή όταν του χαμηλώνεις θερμοκρασία ή όταν το ανάβεις, ξεκινάει μπαπ ή σιγά-σιγά;

@liakjim επειδή λέει σαν capacity 900W-4040/5100 στην ψύξη και θέρμανση αντίστοιχα, μήπως είναι inverter και τσάμπα να το αλλάξει;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Kozanitis1 είπε

@yazidis νομίζω πως το LG που έχεις είναι inverter, άναψε το και παρατήρησε τη λειτουργία του αν μεταβάλλει τις στροφές του συμπιεστή όταν του χαμηλώνεις θερμοκρασία ή όταν το ανάβεις, ξεκινάει μπαπ ή σιγά-σιγά;

@liakjim επειδή λέει σαν capacity 900W-4040/5100 στην ψύξη και θέρμανση αντίστοιχα, μήπως είναι inverter και τσάμπα να το αλλάξει;

Δεν ξέρω.

Ίσως όντως να είναι .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, liakjim είπε

Δεν μπορώ να βρω αν είναι Inverter ή όχι. Μάλλον όχι https://icecat.biz/en/p/lg/s12bf/split-system+air+conditioners-s12bf-10467280.html

Αν δεν είναι , θα έλεγα ότι πάει για πεταμήδι.

Η επέκταση εγγύησης είναι μέσω της daikin hellas.

Στο δίλημμα toshiba vs daikin, απαντάμε κατά περίπτωση και είναι λίγο δυναμικό.

 

6 ώρες πριν, Kozanitis1 είπε

@yazidis νομίζω πως το LG που έχεις είναι inverter, άναψε το και παρατήρησε τη λειτουργία του αν μεταβάλλει τις στροφές του συμπιεστή όταν του χαμηλώνεις θερμοκρασία ή όταν το ανάβεις, ξεκινάει μπαπ ή σιγά-σιγά;

@liakjim επειδή λέει σαν capacity 900W-4040/5100 στην ψύξη και θέρμανση αντίστοιχα, μήπως είναι inverter και τσάμπα να το αλλάξει;

 

4 ώρες πριν, liakjim είπε

Δεν ξέρω.

Ίσως όντως να είναι .

Βασικά, για να μην ανεβάζω τζάμπα φωτογραφία, το γράφει φάτσα κάρτα μπροστά στη μάσκα του κλιματιστικού "Inverter".

@liakjim Συγνώμη αν δεν κατάλαβα, αλλά τι εννοείς πως στο δίλημμα toshiba vs daikin, απαντάμε κατά περίπτωση και είναι λίγο δυναμικό; Δεν κατάλαβα συγνώμη! Ρωτάω για μήπως κατασταλάξω σε ποια απ'τις 2 να πάω.
Τέλος αν όπως είπα ανεβώ σε παραπάνω btu, και πάω για 16άρι στο Toshiba για τον ενιαίο χώρο (ή ακόμη και για 18άρι), θεωρείς πως θα υπάρχει πρόβλημα με τα πολλά btu;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, yazidis είπε

 

 

Βασικά, για να μην ανεβάζω τζάμπα φωτογραφία, το γράφει φάτσα κάρτα μπροστά στη μάσκα του κλιματιστικού "Inverter".

@liakjim Συγνώμη αν δεν κατάλαβα, αλλά τι εννοείς πως στο δίλημμα toshiba vs daikin, απαντάμε κατά περίπτωση και είναι λίγο δυναμικό; Δεν κατάλαβα συγνώμη! Ρωτάω για μήπως κατασταλάξω σε ποια απ'τις 2 να πάω.
Τέλος αν όπως είπα ανεβώ σε παραπάνω btu, και πάω για 16άρι στο Toshiba για τον ενιαίο χώρο (ή ακόμη και για 18άρι), θεωρείς πως θα υπάρχει πρόβλημα με τα πολλά btu;

Ε πες το καλέ! 😅

Όσον αφορά τα Toshiba vs Daikin, το πράγμα αλλάζει ανάλογα με το τι ζητάει ο ενδιαφερόμενος αλλά και τις τρέχουσες τιμές.

Πχ αν θέλει κάποιος τέρμα αθόρυβο, πάμε σε Toshiba. Αν θέλει εγγύηση λέμε Toshiba εκτός αν το Daikin πάει σε καλή τιμή οπότε με την επέκταση πάει μια ή άλλη. Αν θέλει οικονομία σε χρήση λέμε μάλλον Daikin ΚΟΚ

Για το 16αρι θα σου πω το βράδυ .

@yazidis

13άρι yukai

image.png.aae3b90af4ff0c61ca2892b21785030e.png

16άρι

image.png.799df8e368c017d1dea945358d5ab601.png

Όπως βλέπεις, όντως το 16άρι θα σε καλύψει ακόμα και στους -1C (εφόσον έχεις βγάλει σχετικά σωστές απώλειες).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, έχετε εικόνα για τα tcl κλιματιστικά; 
Μου βγήκε μια δωροεπιταγή 150 για την αγορά του Καινούργιου  tcl miracle iii και σκέφτομαι την αγορά σε 24. Δεν έχω καθόλου εικόνα και δεν ξέρω αν μπορούν να συναγωνιστούν εταιρίες τύπου Toshiba ή toyotomi, επίσης είδα πως δεν διαθέτουν ιονιστη, ποσό επηρεάζει αυτό;

Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, rackal είπε

Καλησπέρα, έχετε εικόνα για τα tcl κλιματιστικά; 
Μου βγήκε μια δωροεπιταγή 150 για την αγορά του Καινούργιου  tcl miracle iii και σκέφτομαι την αγορά σε 24. Δεν έχω καθόλου εικόνα και δεν ξέρω αν μπορούν να συναγωνιστούν εταιρίες τύπου Toshiba ή toyotomi, επίσης είδα πως δεν διαθέτουν ιονιστη, ποσό επηρεάζει αυτό;

Ευχαριστω!

Χρήση;

Ιδανικά -> Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Το γνωρίζω το ερωτηματολόγιο, η ερώτηση μου απλά αποσκοπεί στο κατά ποσό είναι αξιόπιστα τα tcl και κατά ποσό επηρεάζει η έλλειψη ιονιστη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, liakjim είπε

Ε πες το καλέ! 😅

Όσον αφορά τα Toshiba vs Daikin, το πράγμα αλλάζει ανάλογα με το τι ζητάει ο ενδιαφερόμενος αλλά και τις τρέχουσες τιμές.

Πχ αν θέλει κάποιος τέρμα αθόρυβο, πάμε σε Toshiba. Αν θέλει εγγύηση λέμε Toshiba εκτός αν το Daikin πάει σε καλή τιμή οπότε με την επέκταση πάει μια ή άλλη. Αν θέλει οικονομία σε χρήση λέμε μάλλον Daikin ΚΟΚ

Για το 16αρι θα σου πω το βράδυ .

@yazidis

13άρι yukai

image.png.aae3b90af4ff0c61ca2892b21785030e.png

16άρι

image.png.799df8e368c017d1dea945358d5ab601.png

Όπως βλέπεις, όντως το 16άρι θα σε καλύψει ακόμα και στους -1C (εφόσον έχεις βγάλει σχετικά σωστές απώλειες).

Οκ έχω ένα περιθώριο περίπου 2 μηνών, για να φτιάξω το σπίτι και να αγοραστούν και να περαστούν τα κλιματιστικά, οπότε σημειώνω αν είναι τα:
- Toshiba Arata 10.000 btu + 13.000btu + 16.000btu (679€ / 779€ / 1049€) 7 έτη εγγύηση
- Daikin Siesta Sensira c25c/c35d 9.000 btu + c35c/c35d 12.000 btu (524€ / 605€) 3 έτη (+99€ 10ετή εγγύηση άρα τελική 523€ και 704€ αντίστοιχα)

Κάτι τελευταίο @liakjim. Όσον αφορά την δωρεάν εγκατάσταση που προσφέρει ο Κωτσόβολος, έχεις εμπειρία αν περιλαμβάνεται η "σωστή εγκατάσταση" δηλαδή το να ζητήσουμε να χρησιμοποιηθεί αντλία κενού και τα 3 μέτρα ελάχιστη εγκατάσταση χαλκοσωλήνα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, rackal είπε

Το γνωρίζω το ερωτηματολόγιο, η ερώτηση μου απλά αποσκοπεί στο κατά ποσό είναι αξιόπιστα τα tcl και κατά ποσό επηρεάζει η έλλειψη ιονιστη

Τα TCL έχουν γενικά θετικό feedback ως τίμια μηχανήματα, πάντα για τα χρήματά τους. Δεν νομίζω να έχουμε στοιχεία ως προς το αν είναι αξιόπιστα ή μη, αλλά δεν θυμάμαι να έχει αναφερθεί κάτι. Πάντως, δεν θα έβαζα ποτέ TCL για θέρμανση. Για ψύξη μάλλον αν και θα προτιμούσα midea.

Σκιώδη (ως προς εμένα), είναι οι όροι της εγγύησης https://www.tclgreece.gr/cms/uploads/2023/04/TCL-ΕΓΓΥΗΣΗ-ΟΙΚΙΑΚΑ-ΚΛΙΜΑΤΙΣΤΙΚΑ-04_11_2022_rev.pdf , όπου ναι μεν δεν χρεώνει για τα ανταλλακτικά στη 10ετία, αλλά χρεώνει την εργασία για μετά το 3ο έτος. Μάλλον είναι οκ και εγώ ο περίεργος;

Ο ιονιστής για μένα είναι ένα gimmick, ενώ από αυτά που έχω διαβάσει, δεν θεωρώ ότι είναι ασφαλές σε κλειστό χώρο (αν παράγει όζον, που δεν έχω την παραμικρή ιδέα τι κάνουν τα παπαράκια των φθηνών κλιματιστικών).

 

26 λεπτά πριν, yazidis είπε

Οκ έχω ένα περιθώριο περίπου 2 μηνών, για να φτιάξω το σπίτι και να αγοραστούν και να περαστούν τα κλιματιστικά, οπότε σημειώνω αν είναι τα:
- Toshiba Arata 10.000 btu + 13.000btu + 16.000btu (679€ / 779€ / 1049€) 7 έτη εγγύηση
- Daikin Siesta Sensira c25c/c35d 9.000 btu + c35c/c35d 12.000 btu (524€ / 605€) 3 έτη (+99€ 10ετή εγγύηση άρα τελική 523€ και 704€ αντίστοιχα)

Κάτι τελευταίο @liakjim. Όσον αφορά την δωρεάν εγκατάσταση που προσφέρει ο Κωτσόβολος, έχεις εμπειρία αν περιλαμβάνεται η "σωστή εγκατάσταση" δηλαδή το να ζητήσουμε να χρησιμοποιηθεί αντλία κενού και τα 3 μέτρα ελάχιστη εγκατάσταση χαλκοσωλήνα;

Οι τιμές αλλάζουν συνεχώς, οπότε μη τις σημειώσεις και στην πέτρα.

Ο κώτσος όπως και όλες οι αλυσίδες, συνεργάζονται με διάφορα συνεργεία, οπότε εξαρτάται από την περιοχή σου και τη δεδομένη στιγμή, οπότε θα έρθουν και οι σωστοί και οι λωποδύτες. Εδώ ελπίζω να βοηθήσει το sticky.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, yazidis είπε

Οκ έχω ένα περιθώριο περίπου 2 μηνών, για να φτιάξω το σπίτι και να αγοραστούν και να περαστούν τα κλιματιστικά, οπότε σημειώνω αν είναι τα:
- Toshiba Arata 10.000 btu + 13.000btu + 16.000btu (679€ / 779€ / 1049€) 7 έτη εγγύηση
- Daikin Siesta Sensira c25c/c35d 9.000 btu + c35c/c35d 12.000 btu (524€ / 605€) 3 έτη (+99€ 10ετή εγγύηση άρα τελική 523€ και 704€ αντίστοιχα)

 

Για το 9αρι της Daikin τελική με την επέκταση 623€. Βέβαια μην ξεχνάς ότι αν θες και wifi πάει +80€ περίπου. Το Toshiba έχει wifi?

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...