Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, dimostr είπε

 

Αν ήμουν κάτοικος σε μια πόλη όπως η Λαχόρη του Πακιστάν θα το έπαιρνα και θα έκανα το συμβιβασμό με τον απίστευτο θόρυβο που κάνει το συγκεκριμένο (σύμφωνα με αυτό που εχει αναφέρει σε αυτό εδώ το νήμα κάτοχος του συγκεκριμένου) , επειδή όμως δε ζω σε τέτοιο περιβάλλον δε θα δώσω 2500-3000 χιλιάρικα και θα το ρισκάρω με το παράθυρο και ας μη πετύχω το 40% υγρασία ας έχω 43% θα το αντέξω 

Οι προσωπικές σου ανάγκες δεν αρκούν για να απαξιώσουν τις δυνατότητες του συγκεκριμένου μηχανήματος.

1 ώρα πριν, EchiDNA είπε

@Specs @dimostr

Αν είναι τόσο απαραίτητο αυτό το χαρακτηριστικό ρε παιδιά βάζεις έναν μηχανικό αερισμό με ανάκτηση θερμότητας και ξεμπερδεύεις. 

Καμία σχέση.

41 λεπτά πριν, mindreader είπε

Υποτιθεται οτι αυτο, δουλευει 'καλυτερα' και 'αντιστροφα'.

Οταν λαμβανει το αιτημα η ιδια η daikin, το δρομολογει καταλληλως, υποθετω οτι εχει μικροτερα περιθωρια για τσαλιμια ο επισημος αντιπροσωπος. Να βρασω τον επαγγελματισμο πολλων εκει εξω! Δε σηκωνουν τηλεφωνα, δεν απαντουν σε email, το παιζουν δυσκολοι...αι σιχτηρ στην Ελλαδα!

Ας μου υποδειξει η daikin λοιπον, καποιος να με καλεσει και να το αναλαβει. Καπως ετσι το σκεφτομαι. Αλλα ηθελα να ξερω αν το εκανε κανεις εδω ετσι.

3 φορές έστειλα email στη Daikin και μου απάντησαν σε λίγα λεπτά/ώρες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, liakjim είπε

Οι προσωπικές σου ανάγκες δεν αρκούν για να απαξιώσουν τις δυνατότητες του συγκεκριμένου μηχανήματος.

Το συγκεκριμένο μηχάνημα είναι η επιτομή του τμήματος προώθησης μια εταιρείας πως μπορείς να κανεις κάτι εντελώς άχρηστο σαν χαρακτηριστικό , δύσχρηστο , δύσκολο και ακριβό στη συντήρηση να το χρυσοπληρώσεις και να νομίζεις ότι έχεις κάνει και σωστή επιλογή 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, liakjim said:

3 φορές έστειλα email στη Daikin και μου απάντησαν σε λίγα λεπτά/ώρες.

Αν γνωρίζεις... ασχολούνται και με «εμπορικές» απορίες ιδιωτών; Ή θα ήταν καλύτερα να μιλήσω με κάποιον αντιπρόσωπο; Σχεδιάζω από τώρα την «αρχιτεκτονική» για του χρόνου, που θα επεκταθεί το σπίτι, οπότε έχει πέσει πολλή έρευνα, αλλά σε κάποια θα πρέπει να βοηθήσει κάποιος «εκ των έσω».

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, dimostr είπε

Το συγκεκριμένο μηχάνημα είναι η επιτομή του τμήματος προώθησης μια εταιρείας πως μπορείς να κανεις κάτι εντελώς άχρηστο σαν χαρακτηριστικό , δύσχρηστο , δύσκολο και ακριβό στη συντήρηση να το χρυσοπληρώσεις και να νομίζεις ότι έχεις κάνει και σωστή επιλογή 

Το μηχάνημα έχει κορυφαίες επιδόσεις και κάνει κάτι που δεν το κάνει κανένα άλλο στον κόσμο. Και λίγο κοστίζει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, dimostr είπε

Είχα πει και παλιότερα και είχα δεχθεί και πολυ επικριτικά σχόλια για αυτή μου τη τοποθέτηση αλλα θα τ9 ξαναπώ , δε βρίσκω το λόγο να δώσω ένα σκασμό λεφτά για μια λειτουργία που μπορώ να την πετύχω ανοίγοντας ένα παράθυρο …….

 

13 λεπτά πριν, dimostr είπε

Το συγκεκριμένο μηχάνημα είναι η επιτομή του τμήματος προώθησης μια εταιρείας πως μπορείς να κανεις κάτι εντελώς άχρηστο σαν χαρακτηριστικό , δύσχρηστο , δύσκολο και ακριβό στη συντήρηση να το χρυσοπληρώσεις και να νομίζεις ότι έχεις κάνει και σωστή επιλογή 

Είναι σαν να παίρνεις ένα πολύ ακριβό αυτοκίνητο αλλά να μην προβλέψεις ότι θα έχει τις αντίστοιχες τιμές σε ανταλλακτικά / σέρβις. Έτσι την έχουν πατήσει αρκετοί και το βλέπεις κιόλας από τις αξιολογήσεις του σκρουτζ. Επίσης όταν έχεις ηλεκτρονικά κτλ συσκευές μεγάλης αξίας θα πρέπει να προβλέψεις και μία ασφαλιστική διάταξη στον ηλεκτρολογικό σου πίνακα και άλλα πολλά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ο σοφός λαός λέει ότι μια εικόνα = χίλιες λέξεις.

  Απόκρυψη περιεχομένων

images?q=tbn:ANd9GcSyrOENa0ZzbeA71WdwlPh

 

Εσύ γιατί  δεν πήρες  αυτό το θαύμα του κλιματισμου ?

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dimostr είπε

Γι'αυτό δεν πήρες εσύ αυτό το θαύμα του κλιματισμου ?

Το κακό με αυτά τα μηχανήματα είναι ότι τα έχει φάει η υγρασία στις αποθήκες 🤣  όποιος το έχει πάρει ας μας πει τι ημερομηνία κατασκευής αναγράφει το ταμπελάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

No money, no honey.

Τυχερός είσαι γλυτωσες  τα λεφτακια σου , πήγαινε να πάρεις κάνα μηχάνημα με ΑΙ και να σου μείνουν και ρέστα 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, liakjim said:

Το μηχάνημα έχει κορυφαίες επιδόσεις και κάνει κάτι που δεν το κάνει κανένα άλλο στον κόσμο. Και λίγο κοστίζει.

Αληθεια ειναι. Ειδικα αν το συγκρινεις με καποια που το πλησιαζουν σε τιμη, ενω δεν εχουν τιποτε απο τα εξτρα του Urusara.

Emura daikin και μια αλλη σειρα  Stylish , αλλα και Fujitsu Nocria , ειναι σχεδον ιδια σε τιμες.

Τα οποια εκτος απο μουρη, εξ ου και emura και stylish, δεν εχω καταλαβει γιατι κοστιζουν τοσο παραπανω απο το Perfera και τοσο κοντα στο Urusara.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, επανέρχομαι με το heavy μιας και δεν είχαν σφίξει καλά τα ρακόρ και έχασε το φρεον, πάνω στην λειτουργία σταμάτησε και μπήκε σε error mode, ανάβει το run και το timer αναβοσβηνει πέντε φορές, ήρθε ο τεχνικός και το διαπίστωσε, και λέει θα γίνει απαναπληρωση φρεον με ζυγαριά κτλπ, θα έχω κάποιο πρόβλημα; Πρέπει να μιλήσω και με τουρνικιωτη;

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Actinidio said:

Πρέπει να μιλήσω και με τουρνικιωτη;

Mαλλον οχι καλυτερα γιατι αυτο δεν ειναι βλαβη, αλλα ανοησια η αλλιως ανεπαρκεια τεχνικου.

Αλυσιδα ηταν ο προμηθευτης η απλο καταστημα ?

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τις 9 το πρωί που το άνοιξα είμαι περίπου στα 300 w μ.ο. και εχω κάψει περίπου 3,5 kwh με αρκετά υψηλές σήμερα, τώρα μου δείχνει εξωτερική ο αισθητήρας  33,7 υπο σκια,απο την άλλη πλευρά που εχω το ac σιγουρά θα είναι τώρα 35-36 

Ζητούμενη 27 με θερμοκρασία χώρου τώρα 28 (ενιαίος χωρος)

Στιγμιότυπο οθόνης (7).png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...