Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, dimostr said:

δε βρίσκω το λόγο να δώσω ένα σκασμό λεφτά για μια λειτουργία που μπορώ να την πετύχω ανοίγοντας ένα παράθυρο …….

οπως το λεει ο λιακτζιμ , που υποθετω εννοει πως σε καποιες περιοχες οπως συντομα μπορει να συμβαινει σε καθε μερος της γης, δεν εχεις απεξω τον αερα που θα επιθυμουσες να φερεις μεσα η την υγρασια την σωστη κλπ που ενα παραθυρο η ενα ανεμιστηρακι θα μπορουσε να φερει.

σε αυτο ολα αυτα γινονται ρυθμιζομενα κ κυριως αυτοματα, αλλο αν η υλοποιηση παρουσιαζει ζητηματα αξιοπιστιας οπως οι ανα τον κοσμο καταναλωτες δηλωνουν, αλλα ειναι μια πολυ εξειδικευμενη υλοποιηση κ αναποφευκτο ειναι.

Αν ζουσα Ταυλανδη/Μαλαισια νομιζω η καποιες περιοχες Αυστραλιας κι εγω θα το επαιρνα εξ αναγκης.

Αλλωστε οταν βγει το καινουργιο μοντελο μιας κ γερασε, καποιες "παιδικες ασθενειες" του , θα εχουν λυθει!

 

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Γιατί δεν είναι το ίδιο. Στο ururu φιλτράρεις και κυρίως προετοιμάζεις τον αέρα από θερμοκρασία και υγρασία πριν τον βάλεις μέσα. Θεμελιώδης διαφορά.

 

13 λεπτά πριν, Specs είπε

οπως το λεει ο λιακτζιμ , που υποθετω εννοει πως σε καποιες περιοχες οπως συντομα μπορει να συμβαινει σε καθε μερος της γης, δεν εχεις απεξω τον αερα που θα επιθυμουσες να φερεις μεσα η την υγρασια την σωστη κλπ που ενα παραθυρο η ενα ανεμιστηρακι θα μπορουσε να φερει.

σε αυτο ολα αυτα γινονται ρυθμιζομενα κ κυριως αυτοματα, αλλο αν η υλοποιηση παρουσιαζει ζητηματα αξιοπιστιας οπως οι ανα τον κοσμο καταναλωτες δηλωνουν, αλλα ειναι μια πολυ εξειδικευμενη υλοποιηση κ αναποφευκτο ειναι.

Αν ζουσα Ταυλανδη/Μαλαισια νομιζω η καποιες περιοχες Αυστραλιας κι εγω θα το επαιρνα εξ αναγκης.

Αλλωστε οταν βγει το καινουργιο μοντελο μιας κ γερασε, καποιες "παιδικες ασθενειες" του , θα εχουν λυθει!

 

Αν ήμουν κάτοικος σε μια πόλη όπως η Λαχόρη του Πακιστάν θα το έπαιρνα και θα έκανα το συμβιβασμό με τον απίστευτο θόρυβο που κάνει το συγκεκριμένο (σύμφωνα με αυτό που εχει αναφέρει σε αυτό εδώ το νήμα κάτοχος του συγκεκριμένου) , επειδή όμως δε ζω σε τέτοιο περιβάλλον δε θα δώσω 2500-3000 χιλιάρικα και θα το ρισκάρω με το παράθυρο και ας μη πετύχω το 40% υγρασία ας έχω 43% θα το αντέξω 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, dimostr said:

ας μη πετύχω το 40% υγρασία ας έχω 43% θα το αντέξω

δεν ειναι το επιπεδο δημο υγρασιας...απλα για να το αντικαταστησεις αν το χρειαζεσαι για αυτα που προσφερει αυτοματα, τοτε θες εκτος απο ενα κλιματιστικο, εναν υγραντηρα , εναν αφυγραντηρα και εναν καθαριστη αερα hepa και ολα αυτα να τα λειτουργει-ρυθμιζει καποιος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, mindreader said:

Specs δεν εχεις daikin sensira; Για δωσε κανενα report για τις καταναλωσεις του.

κι αλλο ??? εχω πιασει τις μισες σελιδες του φορουμ με αυτα! ψαξε πισω κ θα βρεις οτι θες...εκτος αν μιλας για κατι που δεν εβαλα ακομη!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Specs @dimostr

Αν είναι τόσο απαραίτητο αυτό το χαρακτηριστικό ρε παιδιά βάζεις έναν μηχανικό αερισμό με ανάκτηση θερμότητας και ξεμπερδεύεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Specs είπε

ποιο ?

Το ψάξιμο που αναφέρεις , δυο σελίδες πίσω έχεις ανεβάσει διάγραμμα κατανάλωσης από το sensira και άντε να πω ότι δε θελει απο 12 αλλα μικρότερο μερικα ποστ πιο κάτω έχει διάγραμμα απο 9 αρι και μετά όταν λέω ότι μάλλον κάποιος κρυφός διαγωνισμός τρεχει για το ποιος θα ανεβάσει τα περισσότερα ποστ ο λιακ βάζει φατσούλες με απορία 

Επεξ/σία από dimostr
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, dimostr said:

όταν λέω ότι μάλλον κάποιος κρυφός διαγωνισμός τρεχει για το ποιος θα ανεβάσει τα περισσότερα ποστ ο λιακ βάζει φατσούλες με απορία 

εγω προσωπικα προσπαθω οπως και σιγουρα πρωτιστως ο λιακτζιμ , να ανταποκριθω σε οσα ερωτηματα γινονται εδω μεσα κ τυχαινει να γνωριζω την απαντηση.

Επισης αν αυτο ειναι κατι που σε ενοχλει κ αναφερεσαι σε εμενα, σε πολλους συμφορουμφιτες, για να μην γεμιζουμε το φορουμ οταν ρωτανε κατι πιο ειδικο που δεν θα ενδιαφερει κ πολλους  κ τυχει να το ξερω, τους απαντω με προσωπικα μηνυματα κ συνεχιζουμε εκει για να μην εχουμε θεματα "διαγωνισμων" οπως λες!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απο ολους τους συμμετεχοντες -και ειναι πολλο - εδω στο νημα, δεν ετυχε κανεις ποτε να ζητησει αγορα και εγκατασταση daikin μεσω της επισημης ιστοσελιδας, με αυτο εδω το λινκ;

https://www.daikin.gr/el_gr/zitiste-egkatastasi.html

(επειδη θεωρω ξεφτιλα το παρακαλι σε ...'επαγγελματιες' -και δη επισημους αντιπροσωπους!- και η απαξια αποκρισης, μου το προτειναν απο την ιδια την daikin)

Επεξ/σία από mindreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 minutes ago, mindreader said:

Απο ολους τους συμμετεχοντες -και ειναι πολλο - εδω στο νημα, δεν ετυχε κανεις ποτε να ζητησει αγορα και εγκατασταση daikin μεσω της επισημης ιστοσελιδας, με αυτο εδω το λινκ;

https://www.daikin.gr/el_gr/zitiste-egkatastasi.html

πιθανοτατα οχι μιας και αν καποιος ηθελε κατι τετοιο κ ηταν επαρχια , μονο εναν τοπικο αντιπροσωπο θα εβρισκε

10 minutes ago, mindreader said:

Απο ολους τους συμμετεχοντες -και ειναι πολλο - εδω στο νημα, δεν ετυχε κανεις ποτε να ζητησει αγορα και εγκατασταση daikin μεσω της επισημης ιστοσελιδας, με αυτο εδω το λινκ;

https://www.daikin.gr/el_gr/zitiste-egkatastasi.html

επισης , αν εισαι καπου πχ Αττικη , θα σε παραπεμψουν στον κοντινοτερο σε εσενα συνεργατη οπως βλεπω εδω

Συμπληρώστε τη φόρμα και εμείς θα σας παραπέμψουμε στον πιο κοντινό συνεργάτη του δικτύου μας, ο οποίος έχει εξειδικευτεί στο προϊόν που σας ενδιαφέρει. Ο ειδικός της Daikin θα επικοινωνήσει μαζί σας το συντομότερο, ώστε να σας συμβουλέψει αναλυτικά για την ολοκληρωμένη λύση που ανταποκρίνεται στις ανάγκες σας.

πραγμα που μπορει να κανει ο καθενας μονος του ευκολα.

Επεξ/σία από Specs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 minutes ago, Specs said:

πιθανοτατα οχι μιας και αν καποιος ηθελε κατι τετοιο κ ηταν επαρχια , μονο εναν τοπικο αντιπροσωπο θα εβρισκε

Υποτιθεται οτι αυτο, δουλευει 'καλυτερα' και 'αντιστροφα'.

Οταν λαμβανει το αιτημα η ιδια η daikin, το δρομολογει καταλληλως, υποθετω οτι εχει μικροτερα περιθωρια για τσαλιμια ο επισημος αντιπροσωπος. Να βρασω τον επαγγελματισμο πολλων εκει εξω! Δε σηκωνουν τηλεφωνα, δεν απαντουν σε email, το παιζουν δυσκολοι...αι σιχτηρ στην Ελλαδα!

Ας μου υποδειξει η daikin λοιπον, καποιος να με καλεσει και να το αναλαβει. Καπως ετσι το σκεφτομαι. Αλλα ηθελα να ξερω αν το εκανε κανεις εδω ετσι.

Επεξ/σία από mindreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, mindreader said:

Υποτιθεται οτι αυτο, δουλευει 'καλυτερα' και 'αντιστροφα'.

Οταν λαμβανει το αιτημα η ιδια η daikin, το δρομολογει καταλληλως, υποθετω οτι εχει μικροτερα περιθωρια για τσαλιμια ο επισημος αντιπροσωπος. Να βρασω τον επαγγελματισμο πολλων εκει εξω! Δε σηκωνουν τηλεφωνα, δεν απαντουν σε email, το παιζουν δυσκολοι...αι σιχτηρ στην Ελλαδα!

Ας μου υποδειξει η daikin λοιπον, καποιος να με καλεσει και να το αναλαβει. Καπως ετσι το σκεφτομαι.

Εκανες το αιτημα κ καμμια απαντηση ακομη ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Specs said:

Εκανες το αιτημα κ καμμια απαντηση ακομη ?

Οχι, δεν το εκανα. Υπολογιζω οτι θα το κανω Σεπτεμβρη, συντομα. Ηθελα να ξερω αν το δοκιμασε ετσι με αυτο τον τροπο, καποιος αλλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...