Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 minutes ago, sonikk said:

Εγώ έχω τρία κλιματιστικά.Απο fujitsu και δύο ακόμη μάρκες αλλά κανένα δεν έχει στο τηλεχειριστήριο τέτοια επιλογή.

Μόνο στα κλιματιστικα αυτοκινητου υπάρχει αυτή η επιλογή όχι στα οικιακά κλιματιστικά.

Κάνω λάθος;

Ολα ανακυκλωση δουλευουν στο σπιτι.Μονο...

Εγω εχω ενα που παιρνει αερα απο εξω, αρα σε τετοια περιπτωση θα επρεπε να κοψω το απεξω να μην μου φερει καπνο μεσα.

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, sonikk είπε

Μόνο στα κλιματιστικα αυτοκινητου υπάρχει αυτή η επιλογή όχι στα οικιακά κλιματιστικά.

μονο το ururu και το tcl fresh φερνουν εξωτερικμο αερα ολα τα υπολοιπα δουλευουν με την ανακυκλωση του εσωτερικμου αερα του σπιτιου 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μιας και πιασαμε κουβεντα πως σας φαινονται οι βασεις που εβαλε ο τεχνικος? Μου ειπε οτι ειναι πλαστικες και δεν θα σκουριασουν ποτε..Επισης μολις εφυγε παρατηρησα οτι δεν ειχε συνδεσει την εξωτερικη μοναδα με τις βασεις...

IMG_20230821_215957.jpg

IMG_20230821_220012.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να δω που θα σταματήσουν τα carrier (κρεβατοκάμαρα) και daikin (παιδικό) να κατεβάζουν (και τα 2 στους 27C ζήτηση σε dry). Το βλέπω το atxc25b να γράφει εκεί που δεν πιάνει μελάνι τη ρύθμιση:

image.png.a3606f3de955b9c87a5d85626ca81745.png

image.png.269ebb2ca951958f1a45bb1c58c71dbe.png

(η φουτζιτζάρα έδωσε ρέστα πάλι, παίζει μπάλα 60τμ με αστείες καταναλώσεις και με έως 35C εξωτερική) :

image.png.93986cdbad1774ed77cfcc4c36365fcf.png

παντού έχω πάντως άψογο κλίμα με σωστούς δείκτες dew point και humidex:

image.png.262224b8336bd4179b83e0632396e110.png

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 minutes ago, liakjim said:

Να δω που θα σταματήσουν τα carrier (κρεβατοκάμαρα) και daikin (παιδικό) να κατεβάζουν (και τα 2 στους 27C ζήτηση σε dry). Το βλέπω το atxc25b να γράφει εκεί που δεν πιάνει μελάνι τη ρύθμιση:

Eiπαμε , δεν ειναι για χορταση το dry και ειδικα εσυ με αυτοματισμους που το εχεις να εναλλασεται με ψυξη , το ρυθμιζεις τελεια. Η ρυθμιση στο τηλεκοντρολ οπως ειδα  εγω στο Toshiba σημερα με κλειστο παραθυρο,  η θερμοκρασια κατεβηκε μεχρι 24,2 κ κλειδωσε εκει με την υγρασια στο 40% ακριβως. Η dry ζητηση ηταν 27 κ για δοκιμη κατεβασα μεχρι 24, καμμια μεταβολη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Specs είπε

ειδικα εσυ με αυτοματισμους που το εχεις να εναλλασεται με ψυξη , το ρυθμιζεις τελεια

Ακόμα είναι στη σκέψη, αλλά πρέπει να το κάνω.

1 ώρα πριν, sonikk είπε

Nα ρωτήσω κάτι ρε παιδιά;

Διαβάζοντας σήμερα τις κρατικές ανακοινώσεις για τις πυρκαγιές και τις οδηγίες που έδιναν στους πολίτες σε ένα σημείο έγραφε οτι στις περιοχές με πυρκαγιές κοντα όπου μένουν οι κατοικοι πρέπει οι πολίτες αν παραμείνουν στα σπίτια τους να βάζουν τα κλιματιστικά μόνο αν διαθέτουν ανακύκλωση.

Έχετε εσείς δει στο τηλεχειριστήριο του κλιματιστικού σας κουμπί για ανακύκλωση;

Εγώ έχω τρία κλιματιστικά.Απο fujitsu και δύο ακόμη μάρκες αλλά κανένα δεν έχει στο τηλεχειριστήριο τέτοια επιλογή.

Μόνο στα κλιματιστικα αυτοκινητου υπάρχει αυτή η επιλογή όχι στα οικιακά κλιματιστικά.

Κάνω λάθος;

Αφέλεια είπαν γιατί όλα τα οικιακά σπλιτάκια κάνουν ανακύκλωση.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, liakjim said:

Ακόμα είναι στη σκέψη, αλλά πρέπει να το κάνω.

να το κανεις, οπως και για τον μπεμπη να παιρνει και  φρεσκο αερα αν ειναι εφικτο. Εκανα μετρησεις ποιοτητας αερα (με ανοιχτο παραθυρο) και επειδη το εβλεπα σε ποιοτητα υπνου , το ειδα και με το μετρητη ποιοτητας αερα κ η αισθηση αυτη μου κοστιζει κατι σεντς πιο πανω απο το συνηθες αλλα δεν την αλλαζω πλεον! (μεχρι να επιστρεψουν οι βαρβαροι κ να κλεισω παραθυρο παλι κ να ψαχνω λυση με το TCL...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Specs είπε

να το κανεις, οπως και για τον μπεμπη να παιρνει και  φρεσκο αερα αν ειναι εφικτο. Εκανα μετρησεις ποιοτητας αερα (με ανοιχτο παραθυρο) και επειδη το εβλεπα σε ποιοτητα υπνου , το ειδα και με το μετρητη ποιοτητας αερα κ η αισθηση αυτη μου κοστιζει κατι σεντς πιο πανω απο το συνηθες αλλα δεν την αλλαζω πλεον! (μεχρι να επιστρεψουν οι βαρβαροι κ να κλεισω παραθυρο παλι κ να ψαχνω λυση με το TCL...

Να βάλεις το Ururu...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, KOSTASMOUS said:

Επισης μολις εφυγε παρατηρησα οτι δεν ειχε συνδεσει την εξωτερικη μοναδα με τις βασεις...

Tι να πει κανεις...ελπιζω οταν του το πεις, να μη σου πει οτι το κανει γιατι ... δεν προκειται να περπατησει το κλιματιστικο η οτι μονο ετσι δεν θα σκουριασει ποτε! αν δεν εχει ιχνος μεταλου το σημειο!

Just now, Grim Ripper said:

Να βάλεις το Ururu...

Για μενα το λες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 minutes ago, Grim Ripper said:

Αφού θες φρέσκο αέρα και καλύτερη ρύθμιση λειτουργίας για να είσαι άνετα. 😛

Δεν κανω αγορες προιοντων που δεν ειναι σε μεγαλη παραγωγη κ αναποφευκτα εχουν απο "εμβρυακα" προβληματα μεχρι πανακριβη και οχι ρεαλιστικη συντηρηση και κοστος χρησης.

Οχι πειραματα τετοιου ειδους...

Μεχρι και με το Σκρουτζ θα συμφωνησω σε αυτο https://www.skroutz.gr/s/4070870/Daikin-FTXZ50N-RXZ50N-Klimatistiko-Inverter-18000-BTU-A-A.html#reviews

Επεξ/σία από Specs
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Specs είπε

Δεν κανω αγορες προιοντων που δεν ειναι σε μεγαλη παραγωγη κ αναποφευκτα εχουν απο "εμβρυακα" προβληματα μεχρι πανακριβη και οχι ρεαλιστικη συντηρηση και κοστος χρησης.

Οχι πειραματα τετοιου ειδους...

Μεχρι και με το Σκρουτζ θα συμφωνησω σε αυτο https://www.skroutz.gr/s/4070870/Daikin-FTXZ50N-RXZ50N-Klimatistiko-Inverter-18000-BTU-A-A.html#reviews

Είχα πει και παλιότερα και είχα δεχθεί και πολυ επικριτικά σχόλια για αυτή μου τη τοποθέτηση αλλα θα τ9 ξαναπώ , δε βρίσκω το λόγο να δώσω ένα σκασμό λεφτά για μια λειτουργία που μπορώ να την πετύχω ανοίγοντας ένα παράθυρο …….

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimostr είπε

επικριτικά σχόλια

Γιατί δεν είναι το ίδιο. Στο ururu φιλτράρεις και κυρίως προετοιμάζεις τον αέρα από θερμοκρασία και υγρασία πριν τον βάλεις μέσα. Θεμελιώδης διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...