Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 hours ago, MikhailBakurin said:

Δεν ξέρω, δεν το έχω δοκιμάσει, οπότε δε θα πω ούτε υπόθεση τώρα. Θα επανέλθω σε 3-4-5 μέρες που θα ξανάχουμε 36-37 στην Αθήνα. Τώρα μιλάω για τα 33άρια που βλέπουμε ως "μιεχ" ζέστη το τελευταίο 4ήμερο.

Μιλάω για το ATXC25D σε απομονώσιμο δωμάτιο απωλειών μαξ 1200 βαττ, μην το πάρεις τοις μετρητοίς για σένα, αν θυμάμαι καλά θες κάτι μεγαλύτερο. Αλλά ναι, ξεκω...κκαλίζει ακόμα και στα χαμηλά σεττινγκ σε τέτοιες συνθήκες. Σήμερα με 32 έξω μέγιστη, το έκλεισα πριν λίγο γιατί με αφύγρανση μου έριξε την εσωτερική σε... 23,9 και είπα ότι οκ, μη συνηθίζουμε σε τέτοια, μετά δε θα μπορούμε να ξεμυτίσουμε στο μπαλκόνι αν δεν πάει 10-15 Σεπτέμβρη (κατανάλωση 1 κβ σε 7 συνεχείς ώρες λειτουργίας).

Για daikin sensira 9αρι σκεφτομαι κι εγω.

Αρα, οταν πχ πιασει τη θερμοκρασια, μετα αυτοματως 'ριχνει στροφες' και καιει πλεον πολυ λιγοτερο, το μετρησες, ετσι δεν ειναι; Μια χαρα οικονομικο -και αποτελεσματικο -φαινεται, αλλα κυριως οικονομικο που με ενδιαφερει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 hours ago, MikhailBakurin said:

2 παρατηρήσεις:

1) Περί συνεχόμενης λειτουργίας: Μόλις πέταξα μερικές ΚΒ στην πορεία των ημερών εντός του δωματίου, η κατανάλωση στρώνει αμέσως μετά τα "νέα" αναβοσβησίματα, ακόμα κι αν έχει μεσολαβήσει πολύωρο κλείσιμο. Παράδειγμα: Όταν αγοράστηκε το κλιματιστικό, αν άφηνες το δωμάτιο χωρίς παρέμβαση, έπιανε 30,5 βαθμούς. Τώρα, αν το αφήσεις χωρίς παρέμβαση, πάει μαξ 27,5. Η εξωτερική, πάνω κάτω ίδια. Στα 32-33. Και, φυσικά, όταν ανάβει, μπορεί να ξεκινήσει την πρώτη ώρα από τα 330 βαττ, αλλά τη δεύτερη θα πάει απευθείας στα 210 και την τρίτη στα 160. Πάντα για μεσημέρι μιλάω, το βράδυ είναι τα μισά, ξεκινάμε από 200 και μπορεί να πέσουμε ως και τα... 80. Δίδαγμα: "Φέρτε" το χώρο με υπομονή 2-3 μερών σε 24/7 λειτουργία, και μετά θα δείτε αλλιώς τη φάση. Μιλάω πάντα για μονωμένα σπίτια, έστω υποτυπωδώς. Αμόνωτοι, μονά τζάμια και ξύλινα κουφώματα, ό,τι και να τα κάνετε, θα σας μπάζουν.

2) Το high που λέει ο @Specs κάνει διαφορά λετζίτ. Θεωρώ ότι, πέραν του προφανούς, ότι η μεγάλη ροή εκμεταλλεύεται όλη την τρέχουσα ψύξη - θέρμανση του στοιχείου, υπάρχει και ένας δευτερεύων λόγος: Η μεγάλη ροή αέρα, δημιουργεί δευτερεύοντα ρεύματα στον εσωτερικό σένσορα του A/C, προκαλώντας ταχύτερη ανταποκρισιμότητα σε θερμοκρασιακές μεταβολές. Το παρατήρησα χθες, που έφυγα αφήνοντας το δωμάτιο στο high και 27, αντί silent + 27. Στη δεύτερη περίπτωση, γυρνάω και βλέπω καταναλώσεις 180 β/ώρα, με εσωτερική στους 25,5 περίπου. Στην πρώτη όμως, χθες, γύρισα με καταναλώσεις 90-100/ώρα και εσωτερική 26,5.

 

Το high που λες στη 2η παραγραφο, τι ειναι; Και το silent τι ειναι;

Σε βλεπω ευχαριστημενο με το sensira 9αρι. Σκεφτομαι να παρω το ιδιο μοντελο. Το προτεινεις;

Εσυ απο που αγορασες; Αλυσιδα, επισημο αντιπροσωπο κλπ. Ποσο σου πηγε;

Σκεφτομαι να το παρω γιατι με οσα διαβαζω παντου, φαινεται οτι παιζει εξυπνα με τα watt που καταναλωνει, και κανει τελικα πολυ οικονομικη καταναλωση. Εσυ πως το βλεπεις;

Επεξ/σία από mindreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Specs είπε

Καλημερα, ποσο βρηκες το πρωι θερμοκρασια μεσα?

Αυτή την στιγμή έχει 30.4

Δεν το έχω ανάψει ακόμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, johnnyman said:

Αυτή την στιγμή έχει 30.4

Δεν το έχω ανάψει ακόμη.

Αυτη ειναι η θερμοκρασια των δομικων στοιχειων σου... εφοσον δεν εχει εξω ακομη παραπανω απο μεσα βεβαια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Specs είπε

Αυτη ειναι η θερμοκρασια των δομικων στοιχειων σου... εφοσον δεν εχει εξω ακομη παραπανω απο μεσα βεβαια

Έξω 35.5 αυτή την στιγμή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Specs είπε

??? αν εχει αυτη τη στιγμη 35,5 το απογευμα θα πατε 45? μηπως βλεπει ο ηλιος το θερμομετρο?

Μόνη στην ανατολή το χτυπάει λίγο. 

Οπότε λογικά ίσως είναι λίγο πιο κάτω. 

Πριν κανένα μισάωρο το άναψα.

Για να δούμε. 

1200w είναι τώρα.

Παλευοταν με τον ανεμιστήρα αλλά θα ανεβαίνε και άλλο η θερμοκρασία μέσα.

Επεξ/σία από johnnyman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα δεν εχει χρησιμοποιησει κανενας εδω, την φορμα επικοινωνιας απο το επισημο site της daikin, να αιτηθει να επικοινωνησουν μαζι του απο την daikin, για εγκατασταση/αγορα κλιματιστικου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, johnnyman είπε

Αυτή την στιγμή έχει 30.4

Έχεις πολλές απώλειες. Θεωρώ ότι οι καταναλώσεις που αναφέρεις είναι μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, liakjim είπε

Έχεις πολλές απώλειες. Θεωρώ ότι οι καταναλώσεις που αναφέρεις είναι μια χαρά.

Λες ε ?

Ισως έπρεπε να πάω για 18αρι η 24 γαμωτο..

Τώρα είμαι εδω από τις 10 το πρωί αναμμένο. 

Screenshot_20230821_150633_Tapo.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, johnnyman είπε

Λες ε ?

Ισως έπρεπε να πάω για 18αρι η 24 γαμωτο..

Τώρα είμαι εδω από τις 10 το πρωί αναμμένο. 

Screenshot_20230821_150633_Tapo.jpg

Νομίζω ότι αγχώνεσαι τσάμπα. Το σπίτι με κλειστά παράθυρα ανέβασε υψηλή θερμοκρασία μέσα. Κάπως πρέπει να διατηρηθεί κρύο. Τι είναι 470 watts; Πιστεύεις ότι είναι πολλά; Δεν είναι.

Για να σε δω τι θα κάνεις τις επόμενες ημέρες που έρχεται ένα κύμα ζέστης. Έχουν μικρύνει οι ημέρες οπότε ο ήλιος θα έχει πιο μικρή επίδραση από τον Ιούλιο αλλά και πάλι, θα ζοριστουν τα μηχανήματα. Ξεκίνα από σήμερα να φτιάχνεις κρύα μπετά. Προσωπικά στη θέση σου δεν θα το έσβηνα καθόλου ξεκινώντας από σήμερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, liakjim είπε

Νομίζω ότι αγχώνεσαι τσάμπα. Το σπίτι με κλειστά παράθυρα ανέβασε υψηλή θερμοκρασία μέσα. Κάπως πρέπει να διατηρηθεί κρύο. Τι είναι 470 watts; Πιστεύεις ότι είναι πολλά; Δεν είναι.

Για να σε δω τι θα κάνεις τις επόμενες ημέρες που έρχεται ένα κύμα ζέστης. Έχουν μικρύνει οι ημέρες οπότε ο ήλιος θα έχει πιο μικρή επίδραση από τον Ιούλιο αλλά και πάλι, θα ζοριστουν τα μηχανήματα. Ξεκίνα από σήμερα να φτιάχνεις κρύα μπετά. Προσωπικά στη θέση σου δεν θα το έσβηνα καθόλου ξεκινώντας από σήμερα.

Δεν θα το σβήσω ναι.

Σήμερα έχει 38 έξω...

Άστα να πάνε...

Τώρα έπεσε κάτω από 400

Επεξ/σία από johnnyman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...