Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, johnnyman είπε

Το περνω πίσω τότε 😆 

Αν έχεις ηδη ένα παλιό PC/laptop ή και ένα υπάρχων PC που θα του βάλεις σε VM το homeassistant, το κόστος σου θα είναι μηδενικό ( ήδη έχεις smart plug που υποστηρίζεται με integration).

Spoiler

 

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητοί συνάδελφοι,

Είμαι μεταξύ των δύο κλιματιστικών για θέρμανση σε περιοχή Καπανδρίτι με καλή μόνωση. Θέρμανση για ενιαίο χώρο 100τμ.

 

Toshiba Yukai RAS-24E2KVG-E/RAS-24E2AVG-E Κλιματιστικό Inverter 24000 BTU A++/A+

 

Και

 

Mitsubishi Heavy Industries SRK/SRC-71ZR-W

 

Ή μήπως να δώ κάτι άλλο; Ταβάνι τα 1500€-1600€

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, mindreader said:

Λες οτι σε μεγαλες ζεστες, απο το ανοιξε-κλεισε, μαλλον καλυτερα η συνεχομενη λειτουργια;

Θυμησε μου για ποιο κλιματιστικο μιλας. Γιατι τα watt που λες, 330, 210, 160, σχεδον τα....'ερωτευτηκα'!

Δεν ξέρω, δεν το έχω δοκιμάσει, οπότε δε θα πω ούτε υπόθεση τώρα. Θα επανέλθω σε 3-4-5 μέρες που θα ξανάχουμε 36-37 στην Αθήνα. Τώρα μιλάω για τα 33άρια που βλέπουμε ως "μιεχ" ζέστη το τελευταίο 4ήμερο.

Μιλάω για το ATXC25D σε απομονώσιμο δωμάτιο απωλειών μαξ 1200 βαττ, μην το πάρεις τοις μετρητοίς για σένα, αν θυμάμαι καλά θες κάτι μεγαλύτερο. Αλλά ναι, ξεκω...κκαλίζει ακόμα και στα χαμηλά σεττινγκ σε τέτοιες συνθήκες. Σήμερα με 32 έξω μέγιστη, το έκλεισα πριν λίγο γιατί με αφύγρανση μου έριξε την εσωτερική σε... 23,9 και είπα ότι οκ, μη συνηθίζουμε σε τέτοια, μετά δε θα μπορούμε να ξεμυτίσουμε στο μπαλκόνι αν δεν πάει 10-15 Σεπτέμβρη (κατανάλωση 1 κβ σε 7 συνεχείς ώρες λειτουργίας).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
  • Ανώτατο διαθέσιμο ποσό : 3000-3500
  • Νέα αγορά
  • Επιθυμητό κατάστημα: προμηθευτης εξοικονομω
  • Χρήση κλιματιστικού: 100% ψυξη
  • Συχνότητα χρήσης: αποκλειστική πηγή ψύξης
  •  εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης πχ λέβητας φυσικου αεριου
  • Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : σαλονι, κρεβατοκαμαρα κουζινα μεγιστο 2 εξωτερικες μοναδες
  • Τοποθεσία: δημος Θεσσαλονικης
  • Απαραίτητα, επιθυμητά και αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: καλο σερβις υπολοιπα αδιαφορα
  • Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου, προσανατολισμό, (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ). θα γινει Β+ το διαμερισμα

Θερμικές Απώλειες

 

2227.47Watt

 

1915.63KCal/h

 

29.70Watt/m2

 

25.54KCal/h/m2

 

Υπολογισμός Θερμικών απωλειών κατοικίας για

Περιοχή:Θεσσαλονίκη - Κλιματική ζώνη ΓΑλλαγή
Υψόμετρο Περιοχής:Κάτω από 500 μέτραΑλλαγή
Επιθυμητή Θερμοκρασία:18 ℃Αλλαγή
Έτος Kατασκευής:1978Αλλαγή
Εμβαδό Κατοικίας:75 m2Αλλαγή
Ύψος Ορόφου:2.75 mΑλλαγή
Θέση - Πυκνότητα Δόμησης:Σε πόλη με κτήρια γύρω γύρωΑλλαγή
Μόνωση Τοίχων:Αλλαγή
Βόρεια Πλευρά σε επαφή με:Άλλη κατοικία-διαμέρισμαΑλλαγή
Νότια Πλευρά σε επαφή με:Άλλη κατοικία-διαμέρισμαΑλλαγή
Ανατολική Πλευρά σε επαφή με:AέραΑλλαγή
Δυτική Πλευρά σε επαφή με:AέραΑλλαγή
Δάπεδο σε επαφή με:Άλλη κατοικίαΑλλαγή
Μόνωση Δαπέδου:Καμία μόνωσηΑλλαγή
Οροφή σε επαφή με:Άλλη κατοικίαΑλλαγή
Μόνωση Οροφής:Καμία μόνωσηΑλλαγή
Πόρτες - Μπαλκονόπορτες:5Αλλαγή
Παράθυρα:1Αλλαγή
Τύπος Κουφωμάτων:Μεταλλικά κουφώματαΑλλαγή
Τύπος Τζαμιών:Ενεργειακά τζάμιαΑλλαγή
Συντελεστής Ασφαλείας Υπολογισμών:5%

Καλησπερα κι απο μενα στο νημα. Αν εχει καποιος αποψη για το τι ειναι το μινιμουμ που θα χρειαζεται το σπιτι με τις εργασιες του εξοικονομω ας δωσει τα φωτα του. Εχουμε δηλωσει στις παρεμβασεις 2 aircondition με P>3,8 δηλαδη απο 13000 btu και πανω και επιλεξιμο κοστος 3000 συνολο με φπα. Ανεβαζω κατοψη και καποια στοιχεια απο το πεα αν βοηθανε, το διαμερισμα ειναι 75 τμ καθαρα, δημος Θεσ/νικης, προτελευταιος οροφος, και με τις παρεμβασεις θα παει απο ενεργειακη κατηγορια Η σε Β+. Ο τοιχος αναμεσα σε σαλονι και δωματιο θα γκρεμιστει εκει που ειναι το πρασινο, θα υπαρχει ενα μεγαλο σαλονι και τοιχος εκει που εχει κοκκινο. Το ζητουμενο ειναι 100% ψυξη οποτε ψαχνω για καλο SEER σωστα; Εκανα σε μια σελιδα μετατροπη του 10,9 kWh σε btus και μου εβγαλε 37192 btus, τοσα χρειαζομαι για ολο το σπιτι για ψυξη η ασχετο αποτελεσμα εβγαλα; Στο σαλονι και στην κουζινα δε θα υπαρχουν πορτες οποτε με ενδιαφερει να ψυχεται το σπιτι ενιαια μεχρι 26-27 βαθμους. Αν πουμε οτι το νεο σαλονι θα ειναι περιπου 36τμ θα φτανει ενα 18αρι η θα χρειαστει κατι παραπανω; Σε κρεβατοκαμαρα και κουζινα σκεφτομουν ενα multi split με εξωτερικη 18000 btus και 2 εσωτερικες 9000 btus. Ο μηχανικος λεει να μη βαλω στην κουζινα αλλα μονο ενα 9αρι στην κρεβατοκαμαρα, αλλα ετσι χανω ενα ποσο απο επιδοτηση και δεν ξερω αν καλυπτω τις αναγκες του σπιτιου, θα ειχε νοημα να μπει ενα 13αρι στην κρεβατοκαμαρα και τιποτα στην κουζινα; Αν εχετε και προτασεις για συγκεκριμενα μοντελα κοντα στο επιλεξιμο κοστος, πειτε. Wifi, ιονιστης και αλλα εξτρα δε με νοιαζουν, θελω μεγιστη αξιοπιστια και καλη εξυπηρετηση/σερβις/ανταλλακτικα σε Θεσσαλονικη. Μου φαινεται οτι τα multi split daikin, mitsubishi και toshiba ξεφευγουν λιγο σε τιμη αν πηγαινα σε Daikin perfera η toshiba edge/daisekai, και ελεγα μηπως παω σε 18αρι εξωτερικη fujitsu AOYG18KBTA2 με 2 εσωτερικες 9000 btus ASYG09KGTF. Για σαλονι ASYG18KMTE η ASYG24KMTE;

katopsidiamerisma1.jpg

pea1.png

Επεξ/σία από JohnnySilverhand
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, seeker4all είπε

Αγαπητοί συνάδελφοι,

Είμαι μεταξύ των δύο κλιματιστικών για θέρμανση σε περιοχή Καπανδρίτι με καλή μόνωση. Θέρμανση για ενιαίο χώρο 100τμ.

 

Toshiba Yukai RAS-24E2KVG-E/RAS-24E2AVG-E Κλιματιστικό Inverter 24000 BTU A++/A+

 

Και

 

Mitsubishi Heavy Industries SRK/SRC-71ZR-W

 

Ή μήπως να δώ κάτι άλλο; Ταβάνι τα 1500€-1600€

 

 

Προσπάθησε να συμπληρώσεις όσο πιο αναλυτικά γίνεται το ερωτηματολόγιο της υπογραφής μου.

4 λεπτά πριν, JohnnySilverhand είπε

Καλησπερα κι απο μενα στο νημα. Αν εχει καποιος αποψη για το τι ειναι το μινιμουμ που θα χρειαζεται το σπιτι με τις εργασιες του εξοικονομω ας δωσει τα φωτα του. Εχουμε δηλωσει στις παρεμβασεις 2 aircondition με P>3,8 δηλαδη απο 13000 btu και πανω και επιλεξιμο κοστος 3000 συνολο με φπα. Ανεβαζω κατοψη και καποια στοιχεια απο το πεα αν βοηθανε, το διαμερισμα ειναι 75 τμ καθαρα, δημος Θεσ/νικης, προτελευταιος οροφος, και με τις παρεμβασεις θα παει απο ενεργειακη κατηγορια Η σε Β+. Ο τοιχος αναμεσα σε σαλονι και δωματιο θα γκρεμιστει εκει που ειναι το πρασινο, θα υπαρχει ενα μεγαλο σαλονι και τοιχος εκει που εχει κοκκινο. Το ζητουμενο ειναι 100% ψυξη οποτε ψαχνω για καλο SEER σωστα; Εκανα σε μια σελιδα μετατροπη του 10,9 kWh σε btus και μου εβγαλε 37192 btus, τοσα χρειαζομαι για ολο το σπιτι για ψυξη η ασχετο αποτελεσμα εβγαλα; Στο σαλονι και στην κουζινα δε θα υπαρχουν πορτες οποτε με ενδιαφερει να ψυχεται το σπιτι ενιαια μεχρι 26-27 βαθμους. Αν πουμε οτι το νεο σαλονι θα ειναι περιπου 36τμ θα φτανει ενα 18αρι η θα χρειαστει κατι παραπανω; Σε κρεβατοκαμαρα και κουζινα σκεφτομουν ενα multi split με εξωτερικη 18000 btus και 2 εσωτερικες 9000 btus. Ο μηχανικος λεει να μη βαλω στην κουζινα αλλα μονο ενα 9αρι στην κρεβατοκαμαρα, αλλα ετσι χανω ενα ποσο απο επιδοτηση και δεν ξερω αν καλυπτω τις αναγκες του σπιτιου, θα ειχε νοημα να μπει ενα 13αρι στην κρεβατοκαμαρα και τιποτα στην κουζινα; Αν εχετε και προτασεις για συγκεκριμενα μοντελα κοντα στο επιλεξιμο κοστος, πειτε. Wifi, ιονιστης και αλλα εξτρα δε με νοιαζουν, θελω μεγιστη αξιοπιστια και καλη εξυπηρετηση/σερβις/ανταλλακτικα σε Θεσσαλονικη. Μου φαινεται οτι τα multi split daikin, mitsubishi και toshiba ξεφευγουν λιγο σε τιμη αν πηγαινα σε Daikin perfera η toshiba edge/daisekai, και ελεγα μηπως παω σε 18αρι εξωτερικη fujitsu AOYG18KBTA2 με 2 εσωτερικες 9000 btus ASYG09KGTF. Για σαλονι ASYG18KMTE η ASYG24KMTE;

katopsidiamerisma1.jpg

pea1.png

Εγώ βλέπω kWh/m2 .

Εμείς θέλουμε απώλειες σε ψύξη σε kw/m2.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, seeker4all είπε

Απώλειες...

Screenshot_2023-08-20-19-08-55-708_com.android.chrome.jpg

Ο χώρος είναι ενιαίος ή θα πάμε σε παραπάνω από ένα μηχανήματα; Μπορείς να φτιάξεις μια πρόχειρη κάτοψη; Τι άλλο χρειάζεσαι; Κάποια ιδιαιτερότητα του σπιτιού; Τι κλίμα έχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ο χώρος είναι ενιαίος ή θα πάμε σε παραπάνω από ένα μηχανήματα; Μπορείς να φτιάξεις μια πρόχειρη κάτοψη; Τι άλλο χρειάζεσαι; Κάποια ιδιαιτερότητα του σπιτιού; Τι κλίμα έχεις;

Ο χωρος, στο 80 τοις εκατό ενιαίος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, seeker4all είπε

Ο χωρος, στο 80 τοις εκατό ενιαίος. 

https://convertlive.com/el/u/μετατροπή/βατ/σε/βρετανικές-θερμικές-μονάδες-ανά-ώρα#8955

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, liakjim said:

 

Εγώ βλέπω kWh/m2 .

Εμείς θέλουμε απώλειες σε ψύξη σε kw/m2.

Οκ εκανα τις 20 ερωτήσεις και μου έβγαλε αυτά,, έβαλα ζητούμενη θερμοκρασία 18 για ψυξη σωστά; επίσης δε με αφησε να δηλώσω 0 παράθυρα κι έβαλα 1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, seeker4all είπε

Σε ευχαριστώ πολύ 

Είσαι φειδωλός στις πληροφορίες που έδωσες, οπότε θα ζήταγα και την άποψη ενός επαγγελματία.

1 λεπτό πριν, JohnnySilverhand είπε

αυτά

Αυτά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, liakjim said:

Είσαι φειδωλός στις πληροφορίες που έδωσες, οπότε θα ζήταγα και την άποψη ενός επαγγελματία.

Αυτά;

Τα προσθεσα στο αρχικό ποστ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...