Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

52 λεπτά πριν, cricket είπε

Ειδα την εφαρμογη του και μου αρεσε και βασικο για μενα οτι εχει στο κντρολ on και off timer τα περισσοτερα εχουν μονο off.2η επιλογη ειχα το hisense.Εχει και 5 χρονια εγγυηση.Δεν βλεπω στα ιδια λεφτα κατι καλυτερο.

Στην aircon τα βαζουν δωρεαν?

Όχι φίλος, τυχαίο είναι το λινκ.

Το παρήγγειλα πάντως εγώ από Public/Mediamarkt , το έχουν με δωρεάν εγκατάσταση. Είχα voucher και μια δωροκαρτα για public , οπότε πήγα σε αυτούς. 

Μέσα στην εβδομάδα περιμένω εγκατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

17 λεπτά πριν, Raki-meze είπε

Όχι φίλος, τυχαίο είναι το λινκ.

Το παρήγγειλα πάντως εγώ από Public/Mediamarkt , το έχουν με δωρεάν εγκατάσταση. Είχα voucher και μια δωροκαρτα για public , οπότε πήγα σε αυτούς. 

Μέσα στην εβδομάδα περιμένω εγκατάσταση.

Ναι δυστυχως μονο το Public Mediamarkt εχει δωρεαν αλλα εχουν βαλει και καπελο 100+ οποτε ειναι μια η αλλη.Εγω προσπαθω να παρω απο καπου Haier αλλα να μου κανει τεχνικος αλλος την εγκατασταση κλπ ελπιζω να μην με τρεχουν μετα.Δηλαδη να ειναι οκ εγκατασταση απο πιστοποιημενο τεχνικο και οχι μονο απο αυτους που εχει το καταστημα που αγοραζεις.

19 λεπτά πριν, cricket είπε

Ναι δυστυχως μονο το Public Mediamarkt εχει δωρεαν αλλα εχουν βαλει και καπελο 100+ οποτε ειναι μια η αλλη.Εγω προσπαθω να παρω απο καπου Haier αλλα να μου κανει τεχνικος αλλος την εγκατασταση κλπ ελπιζω να μην με τρεχουν μετα.Δηλαδη να ειναι οκ εγκατασταση απο πιστοποιημενο τεχνικο και οχι μονο απο αυτους που εχει το καταστημα που αγοραζεις.

Ωπα μολις διαβασα τα ψιλα γραμματα οποτε ειμαστε ομηροι βασικα ο ορος ειναι ως εξης.

  1. Την απεγκατάσταση και παράδοση της παλαιάς συσκευής προς απόσυρση στον ίδιο έμπορο από τον οποίο αγοράσατε και τη νέα συσκευή.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Kαλημέρα , σε περιοχη της Θεσσαλονίκης(Πυλαία) σε διαμερισμα με καλή μονωση ,  ενδιαφέρομαι να βάλω σε σαλοκουζινα κλιμαστιστικό αποκλειστικά  για ψύξη. Ήρθε ψυκτικός για να προτείνει κατάλληλη θέση και ισχύ του μηχανηματος (πρότεινε 12000Btu) . Έχετε να προτείνετε κάποια αξιόπιστα κλιματιστικά 12000btu με καλη ενεργειακή κλαση (αν και δεν ξέρω αν παιζει τοσο σημασια στην ψύξη), σχετικά αθόρυβη λειτουργία, καλή εγγύηση , Wi-Fi και κόστος μέχρι 600€ ; Ευχαριστώ

Επεξ/σία από alipkok
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, cricket είπε

Ναι δυστυχως μονο το Public Mediamarkt εχει δωρεαν αλλα εχουν βαλει και καπελο 100+ οποτε ειναι μια η αλλη.Εγω προσπαθω να παρω απο καπου Haier αλλα να μου κανει τεχνικος αλλος την εγκατασταση κλπ ελπιζω να μην με τρεχουν μετα.Δηλαδη να ειναι οκ εγκατασταση απο πιστοποιημενο τεχνικο και οχι μονο απο αυτους που εχει το καταστημα που αγοραζεις.

Ωπα μολις διαβασα τα ψιλα γραμματα οποτε ειμαστε ομηροι βασικα ο ορος ειναι ως εξης.

  1. Την απεγκατάσταση και παράδοση της παλαιάς συσκευής προς απόσυρση στον ίδιο έμπορο από τον οποίο αγοράσατε και τη νέα συσκευή.

Τι σχέση έχει η εγκατάσταση από την απεγκατάσταση και την ανακύκλωση;

14 λεπτά πριν, alipkok είπε

Kαλημέρα , σε περιοχη της Θεσσαλονίκης(Πυλαία) σε διαμερισμα με καλή μονωση ,  ενδιαφέρομαι να βάλω σε σαλοκουζινα κλιμαστιστικό αποκλειστικά  για ψύξη. Ήρθε ψυκτικός για να προτείνει κατάλληλη θέση και ισχύ του μηχανηματος (πρότεινε 12000Btu) . Έχετε να προτείνετε κάποια αξιόπιστα κλιματιστικά 12000btu με καλη ενεργειακή κλαση (αν και δεν ξέρω αν παιζει τοσο σημασια στην ψύξη), σχετικά αθόρυβη λειτουργία, καλή εγγύηση , Wi-Fi και κόστος μέχρι 600€ ; Ευχαριστώ

Αν σε παίρνει χρηματικά σε προτρέπω να τα δώσεις για το παρακάτω (είναι και η εγκατάσταση μέσα στην τιμή):

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/261486-a-c-in12btu-inventor-ldvi-12wfi-legend

https://www.public.gr/product/thermansi-klimatismos/air-condition/klimatistika/klimatistiko-inverter-inventor-legend-ldvi-12wfildvo-12-12000-btu-aa-me-ionisti-kai-wifi/1712521

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/inventor-legend-ldvi-12wfi-ldvo-12-klimatistiko-12-000-btu-h_4041054

Εναλλακτικά:

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/inventor-leon-leuvi-12wfi-leuvo-12-klimatistiko-12-000-btu-h_4186230

Αν δεν σε παίρνει χρηματικά και είσαι διατεθειμένος να θυσιάσεις λίγη οικονομία σε χρήση / ή εγγύηση:

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/midea-xtreme-save-series-ag1-12nxd6-i-o-klimatistiko-12-000-btu-h_3948501

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/252514-a-c-in12-carrier-42qhg012d8su-crystal-uc

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πραγματικα το να βρω Haier Tide με δωρεαν εγκατασταση ειναι σα να ψαχνεις το αγιο δισκοποτηρο σημερα

Επεξ/σία από cricket
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, cricket είπε

Πραγματικα το να βρω Haier Tide με δωρεαν εγκατασταση ειναι σα να ψαχνεις το αγιο δισκοποτηρο σημερα

 Για τι χρήση το θέλεις; Έχεις συμπληρώσει το ερωτηματολόγιο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα! Σε υπνοδωματιο μικρο 8,5με 9τμ με ανατολικο προσανατολισμο και απωλειες 1774w  θα μπει συντομα (θελω να πιστευω) ενα 9αρι..Η αρχικη σκεψη, κι επειδη ειναι με επιδοτηση απ το προγραμμα εξοικονομω ειναι να μπει ενα Daikin sensira, οπως και στην κουζινα..Mηπως ομως λογω μικρου χωρου θα πεφτει σε λουπα on/off? Επιθυμητη 22+ θα το χω αλλα και παλι..Ελεγα μηπως να κοιταξω σε midea λογω ifeel για καλυτερα..Θα δουλευει συνηθως με ανοιχτη πορτα για να βοηθα τη θερμανση στην τραπεζαρια εκει που τωρα εχω μονο του το 18αρι haier

Ο ενας blue dealer εντωμεταξυ μου ειπε 800 ευρω με εγκατασταση και 5 χρονια εγγυηση, θεωρω πως ειναι πολλα, τι λετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, energy52 είπε

midea λογω ifeel για καλυτερα.

Όχι 

 

40 λεπτά πριν, energy52 είπε

Επιθυμητη 22+

Δύσκολο να πέσεις σε λούπα ειδικά εαν έχεις πόρτα ανοιχτή 

 

40 λεπτά πριν, energy52 είπε

Ο ενας blue dealer εντωμεταξυ μου ειπε 800 ευρω με εγκατασταση

Μήπως σου είπε για perfera ?

στον Κωτσόβολο είναι με δωρεάν εγκατάσταση και με την επιδότηση ανάλογα το ποσοστό θα σου βγει μέχρι 300 το πολύ το μοντέλο που λες 

IMG_0207.png

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dimostr είπε

Όχι 

 

Δύσκολο να πέσεις σε λούπα ειδικά εαν έχεις πόρτα ανοιχτή 

 

Μήπως σου είπε για perfera ?

Οταν ομως θα κλεινει η πορτα πχ για να διαβαζει το παιδι, τοτε σιγουρα θα πεφτει σε λουπα εκτος κι αν το χω 23-24..Ποσο εχει ελαχιστα το sensira 170w?

Kι ομως μου ειπε για το sensira, βλεπεις πρεπει να κοπει και ΦΠΑ και για την εγκατασταση τσπ ζητανε πολλα επειδη ειναι με εξοικονομω, αυριο περιμενω αλλη μια προσφορα απο μηχανικο που χει μαγαζι και φερνει και daikin να μου πει..

Κι επιπλεον πρεπει να ξηλωθει η εξ.μοναδα απ το 18αρι να μπει η μονωση και ξανα πανω, αλλα τι στο καλο, πόσο να με χρεωσει γιαυτο;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, energy52 είπε

Οταν ομως θα κλεινει η πορτα πχ για να διαβαζει το παιδι, τοτε σιγουρα θα πεφτει σε λουπα εκτος κι αν το χω 23-24..Ποσο εχει ελαχιστα το sensira 170w?

Kι ομως μου ειπε για το sensira, βλεπεις πρεπει να κοπει και ΦΠΑ και για την εγκατασταση τσπ ζητανε πολλα επειδη ειναι με εξοικονομω, αυριο περιμενω αλλη μια προσφορα απο μηχανικο που χει μαγαζι και φερνει και daikin να μου πει..

Κι επιπλεον πρεπει να ξηλωθει η εξ.μοναδα απ το 18αρι να μπει η μονωση και ξανα πανω, αλλα τι στο καλο, πόσο να με χρεωσει γιαυτο;;

Εμενα το 25b μετά και την τελευ5αια παρέμβαση στο κλιματιστικό που έγινε με την επαναπληρωση φρέον και αντλίας κενού τα ελάχιστα ήταν πλέον 160-170-180 και τα on off όπως είχα δείξει σε σχεδιάγραμμα τα είχε κόψει μαχαίρι , τώρα να μπει και σε κάποιες στιγμές και σε λούπα δεν έγινε και κάτι από τη στιγμή που στο 80% του χρόνου θα δουλευει σερί 

εγω όταν είχα βάλει από Κώτσο το Toshiba και το Daikin , επειδή υπήρχε και στις δυο περιπτώσεις απεγκατάσταση ο μάστορας δεν πήρε τίποτα απλά τα έβγαλε και έβαλε τα καινούργια που ήταν με την δωρεάν 

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
  1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό : 1500
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: αντικατάσταση παλαιών μη inverter. Δε ξέρω αν επαρκούσαν στη ζέστη επειδή δε χρησιμοποιήθηκαν αποκλειστικά ως θέρμανση.
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): θα προτιμούσα μεγάλη αλυσίδα ή αποκλειστικό αντιπροσωπο
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο (πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση): 60% ψύξη 40% θέρμανση (υπάρχει και εγκατάσταση πετρελαίου στο σπίτι αλλά θεωρώ πως το κλιματιστικό είναι πιο οικονομικό όποτε πιστεύω πως θα προτείνεται λόγω οικονομικής διαφοράς και το πετρέλαιο θα έχει ελάχιστη χρήση για τα πολλά κρύα)
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή πηγή ψύξης ή αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης κτλ: αποκλειστική πηγή ψύξης. Στη θέρμανση υπάρχει και πετρέλαιο όποτε θα προτιμηθεί καλή απόδοση για μείωση του πετρελαίου.
  6. Αναφέρουμε αν έχουμε και αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης πχ λέβητας πετρελαίου. Ναι, λέβητας πετρελαίου
  7. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : 
  8. Τοποθεσία (πόλη και περιοχή αν είναι Αθήνα) , προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες (αν έχουμε κοντά μετεωρολογικό σταθμό από το https://meteo.gr/Gmap.cfm το λέμε), υψόμετρο και τυχόν ιδιαιτερότητες (πχ πάνω στη θάλασσα, ξηρό κλίμα κτλ) Θεσσαλονίκη άνω τουμπα, https://penteli.meteo.gr/stations/helexpo/
  9. Απαραίτητα, επιθυμητά και αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ:
  10. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου, προσανατολισμό, (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ). μόνωση δεν υπάρχει προς το παρόν. Το σπίτι είναι στον 1ο και από κάτω είναι Πυλιώτη η οποία σε δεύτερο χρόνο θα μπει θερμομόνωση. Στο σπίτι υπάρχουν κουφώματα αλουμινίου 2πλης υαλωσεως
  11. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ . 

    Ολο το σπίτι: 78 τμ - 9.790 watts - 33.404 btu (υπολογίζοντας την μελλοντική μόνωση δαπέδου λόγω πυλωτής) με ζήτηση 21 βαθμούς Κελσίου.
    Σαλονοκουζινα περίπου 37τμ - 3.929 watts - 13.406 btu (έχει 2 μπαλκονόπορτες, και ουσιαστικά και ένα μεγάλο άνοιγμα που οδηγεί σε χωλ.
    Στην κατοχή μου υπάρχει ήδη ένα 12.000 btu κλιματιστικό που έλεγα να μπει στην κρεβατοκάμαρα. Σκεφτόμουν για αγορά 2 κλιματιστικών, ενός 12.000 και ενός 9.000. Στην περίπτωση του 12.000 θα μπει σε τοίχο 98,5cm όποτε καλό θα ήταν να χωράει εκεί.
    Θα προτιμηθουν καλά κλιματιστικά που να μην τρίζουν, καλό θα είναι να μην ακούγονται, και θα ναι θετικό να υπάρχει εγγύηση.
Επεξ/σία από yazidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, yazidis είπε
  1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό : 1500
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: αντικατάσταση παλαιών μη inverter. Δε ξέρω αν επαρκούσαν στη ζέστη επειδή δε χρησιμοποιήθηκαν αποκλειστικά ως θέρμανση.
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): θα προτιμούσα μεγάλη αλυσίδα ή αποκλειστικό αντιπροσωπο
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο (πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση): 60% ψύξη 40% θέρμανση (υπάρχει και εγκατάσταση πετρελαίου στο σπίτι αλλά θεωρώ πως το κλιματιστικό είναι πιο οικονομικό όποτε πιστεύω πως θα προτείνεται λόγω οικονομικής διαφοράς και το πετρέλαιο θα έχει ελάχιστη χρήση για τα πολλά κρύα)
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή πηγή ψύξης ή αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης κτλ: αποκλειστική πηγή ψύξης. Στη θέρμανση υπάρχει και πετρέλαιο όποτε θα προτιμηθεί καλή απόδοση για μείωση του πετρελαίου.
  6. Αναφέρουμε αν έχουμε και αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης πχ λέβητας πετρελαίου. Ναι, λέβητας πετρελαίου
  7. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : 
  8. Τοποθεσία (πόλη και περιοχή αν είναι Αθήνα) , προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες (αν έχουμε κοντά μετεωρολογικό σταθμό από το https://meteo.gr/Gmap.cfm το λέμε), υψόμετρο και τυχόν ιδιαιτερότητες (πχ πάνω στη θάλασσα, ξηρό κλίμα κτλ) Θεσσαλονίκη άνω τουμπα, https://penteli.meteo.gr/stations/helexpo/
  9. Απαραίτητα, επιθυμητά και αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ:
  10. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου, προσανατολισμό, (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ). μόνωση δεν υπάρχει προς το παρόν. Το σπίτι είναι στον 1ο και από κάτω είναι Πυλιώτη η οποία σε δεύτερο χρόνο θα μπει θερμομόνωση. Στο σπίτι υπάρχουν κουφώματα αλουμινίου 2πλης υαλωσεως
  11. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ . 

    Ολο το σπίτι: 78 τμ - 9.790 watts - 33.404 btu (υπολογίζοντας την μελλοντική μόνωση δαπέδου λόγω πυλωτής) με ζήτηση 21 βαθμούς Κελσίου.
    Σαλονοκουζινα περίπου 37τμ - 3.929 watts - 13.406 btu (έχει 2 μπαλκονόπορτες, και ουσιαστικά και ένα μεγάλο άνοιγμα που οδηγεί σε χωλ.
    Στην κατοχή μου υπάρχει ήδη ένα 12.000 btu κλιματιστικό που έλεγα να μπει στην κρεβατοκάμαρα. Σκεφτόμουν για αγορά 2 κλιματιστικών, ενός 12.000 και ενός 9.000. Στην περίπτωση του 12.000 θα μπει σε τοίχο 98,5cm όποτε καλό θα ήταν να χωράει εκεί.
    Θα προτιμηθουν καλά κλιματιστικά που να μην τρίζουν, καλό θα είναι να μην ακούγονται, και θα ναι θετικό να υπάρχει εγγύηση.

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/252395-a-c-in13-toshiba-ras13cavg-e-b13ckvg-e

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/252394-a-c-in10-toshiba-ras10cavg-e-b10ckvg-e

Στα κρύα ίσως να χρειαστεί λίγο βοήθεια από το πετρέλαιο για το 13άρι στα 37τμ αν ισχύουν οι απώλειες σου.

Ως εναλλακτική λύση, μιας και το c μοντέλο του atxc αντικαθίσταται με το d και επειδή στα χαρτιά δεν βλέπουμε την παραμικρή διαφορά μεταξύ τους (αν και δεν είμαστε μέσα στο μηχάνημα), βλέπω σε καλή τιμή αυτά:

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/229937-null

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/229936-null

Εδώ υπολόγιζε +99€ ανά τεμάχιο για επέκταση εγγύησης στα 10έτη μέσω της daikin, αντί για τα 7 των toshiba. Θα έχουν λίγο μεγαλύτερη οικονομία σε χρήση κυρίως σε θέρμανση, με τίμημα το ένα τσικ αυξημένο επίπεδο θορύβου. Μπορείς να παίξεις και συνδυασμό πχ στην κρεβατοκάμαρα που θέλουμε το κλιματιστικό να είναι τάφος να πας στο arata και στην σαλονοκουζίνα που θέλουμε την απόδοση αλλά και την παραπάνω ισχύ σε θέρμανση να μπει το daikin.

ΥΓ Αν το παλιό 12άρι είναι μούφα, άλλαξέ το και αυτό, μην το βάλεις στην κρεβατοκάμαρα (πες μας ποιο είναι αν θες).

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@dimostr λογικα δεν μπορω απο ηλεκτρομαγαζο κωτσο κτλ που μου δειξες γιατι ειμαι με το εξοικονομω κατ οικον που δεν συνεργαζονται με το προγραμμα..αλλιως ειναι σουπερ η τιμη!!

@liakjim αν μπορεις θα θελα και τη δικη σου γνωμη σου για το παραπανω διλημμα.. Θα μου πεις..γιατι κοιταζω και midea αφου ξερω πως ειναι b class στη θερμανση;;.. https://www.fgeurope.gr/product/midea-klimatistiko-toichou-xtreme-eco-09kbtu-h/ Βλεπω πως εχει eurovent, και τα ελαχιστα στη θερμανση το 9αρι λογικα θα ναι κοντα στα 200w, που δεν ειναι καθολου ασχημα..οκ..sensira δεν ειναι! Για midea 620-650 με εγκατασταση και Daikin περιμενω σημερα αλλα μου λεει πας πιο πανω..Ο blue dealer που θα παρω για εγκατασταση, τον ρωτησα για sensira μου πε 800 με εγκατασταση και  5 χρονια εγγυηση.. ΦΠΑ πρεπει να κοπει οσο προβλεπεται!

Επεξ/σία από energy52
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...