Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Trikala_city είπε

Ρε παιδιά, έχει κανείς άλλος juropro εδώ μέσα ή είμαι ο μοναδικός???? Μόνο για κάτι δεύτερες μάρκες μιλάτε όπως daikin, toyotomi, haier κλπ!!!!!

Έγω τελικά πήρα juro pro 18.000 btu airwave eco ii. Η εταιρεία δίνει standard 10 ετή εγγύηση στα πάντα (αρκεί να κάνεις ετήσιο service ) και έβαλα και την πενταετή εγγύηση του Κώτσο +150€ για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Οι πρώτες εντυπώσεις μόνο για ψύξη είναι πολύ καλές. Βέβαια δεν είχα ποτέ και άλλο για  να έχω μέτρο σύγκρισης....

Έδωσες 1000++ ευρώ για juro pro; Κρίμα. Δώσε μας καμία κατανάλωση / θόρυβο κτλ

Επεξ/σία από Klausx
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Klausx είπε

Έδωσες 1000++ ευρώ για juro pro; Κρίμα. Δώσε μας καμία κατανάλωση / θόρυβο κτλ

Μαζί με την εγκατάσταση (και την πενταετή ασφάλεια εγγύησης που θεωρητικά καλύπτει τα πάντα όλα αν κάτι πάθει) βγήκε στα 1200. Η εσωτερική μονάδα είναι αθόρυβη, δεν έχω παράπονο. Τον χώρο τον ψύχει γρήγορα (σαλόνι κουζίνα 50+ τμ). Για κατανάλωση δεν έχω ιδέα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, Trikala_city είπε

αρκεί να κάνεις ετήσιο service

Ετήσιο σέρβις από αυτούς ή το κατάστημα.

23 λεπτά πριν, Trikala_city είπε

Για κατανάλωση δεν έχω ιδέα.....

Κρίμα, δεν έχουμε feedback από juro-pro.

Αναρωτιέμαι τι να εννοούν με το

image.png.1e5264e50f9963db65630086311617e1.png

Ποιος είναι ο συμπιεστής με την παγκόσμια φήμη; 😅

Πάντως με 6.1 seer και 5.1 scop, δεν θα την πολυέψαχνα την κατανάλωση.

Καλοδούλευτο να είναι και αν είναι σε πρίζα, ρίχτου μια tapo p110 και πες μας τι είδες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ετήσιο σέρβις από αυτούς ή το κατάστημα.

Κρίμα, δεν έχουμε feedback από juro-pro.

Αναρωτιέμαι τι να εννοούν με το

image.png.1e5264e50f9963db65630086311617e1.png

Ποιος είναι ο συμπιεστής με την παγκόσμια φήμη; 😅

Πάντως με 6.1 seer και 5.1 scop, δεν θα την πολυέψαχνα την κατανάλωση.

Καλοδούλευτο να είναι και αν είναι σε πρίζα, ρίχτου μια tapo p110 και πες μας τι είδες.

Φασον GREE θα είναι κάνα lomo 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Ετήσιο σέρβις από αυτούς ή το κατάστημα.

Κρίμα, δεν έχουμε feedback από juro-pro.

Αναρωτιέμαι τι να εννοούν με το

image.png.1e5264e50f9963db65630086311617e1.png

Ποιος είναι ο συμπιεστής με την παγκόσμια φήμη; 😅

Πάντως με 6.1 seer και 5.1 scop, δεν θα την πολυέψαχνα την κατανάλωση.

Καλοδούλευτο να είναι και αν είναι σε πρίζα, ρίχτου μια tapo p110 και πες μας τι είδες.

Ετήσιο service από εξουσιοδοτημένο της juro pro. To πρώτο service ειναι δωρεάν λόγω της ασφάλειας.

Παίρνει ρέυμα κατευθείαν από ειδική παροχή στην βεράντα για κλιματιστικά, οπότε δεν μπορώ να βάλω μετρητή δυστυχώς.

Δεν έχω σκοπό να το δουλέυω και πολύ πάντως, συμπληρωματικά το πήραμε.

8 λεπτά πριν, dimostr είπε

Το έχεις απευθείας σε κουτι η σε πριζα 

Σε κουτί στην βεράντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dimostr είπε

Φασον GREE θα είναι κάνα lomo 

Το τηλεκοντρόλ είναι για hisense https://www.amazon.com.au/PerFascin-Replacement-Conditioner-DG11L1-04-Conditioning/dp/B0B21CJ9BR

και σαν μηχάνημα μοιάζει πολύ με αυτό https://www.electronet.gr/klimatismos-thermansi/klimatistika/klimatistika-toihoy/ac-hisense-easy-smart-ca50xs4fg-18000btu

Δεν ξέρω τι είναι αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, liakjim είπε

Το τηλεκοντρόλ είναι για hisense https://www.amazon.com.au/PerFascin-Replacement-Conditioner-DG11L1-04-Conditioning/dp/B0B21CJ9BR

και σαν μηχάνημα μοιάζει πολύ με αυτό https://www.electronet.gr/klimatismos-thermansi/klimatistika/klimatistika-toihoy/ac-hisense-easy-smart-ca50xs4fg-18000btu

Δεν ξέρω τι είναι αυτά.

Κινέζοι , συναρμολογούν από πολλές πηγές και πουλάνε φίρμα , ότι σπάει σε εμπορική πατέντα το παίρνουν το συσκευάζουν του δίνουν όνομα και νάτος ο παγκόσμιου φήμης συμπιεστης , όπως γίνεται στα φάρμακα το πρωτότυπο σπάει η πατέντα στα 10 με 15 χρόνια μόλις λήξει παιρνει μια εταιρεία την ουσία τη συσκευάζει βάζει τα δικά της έκδοχα και το πουλάει με δικό της όνομα 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dimostr είπε

Κινέζοι , συναρμολογούν από πολλές πηγές και πουλάνε φίρμα , ότι σπάει σε εμπορική πατέντα το παίρνουν το συσκευάζουν του δίνουν όνομα και νάτος ο παγκόσμιου φήμης συμπιεστης 

Τι να σας πως ρε παιδιά, είδα την δεκαετή εγγύηση και στο εωτερικό και στον συμπιεστή (την στιγμή που άλλες εταιρείες θεωρητικά καλύτερες δίνουν μόνο 3 ή 5 χρόνια), είδα ότι σαν μηχανήματα έχουν καλές κριτικές στο skroutz, έλεγαν και οι πωλητές στον Κώτσο πολύ καλά λόγια, ότι σε όσα έχουν δώσει τόσα χρόνια δεν έχουν κάνενα πρόβλημα και είπα να το τολμήσω.

Ελπίζω να βγει καλό, θα σας ενημερώνω....

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Trikala_city είπε

Τι να σας πως ρε παιδιά, είδα την δεκαετή εγγύηση και στο εωτερικό και στον συμπιεστή (την στιγμή που άλλες εταιρείες θεωρητικά καλύτερες δίνουν μόνο 3 ή 5 χρόνια), είδα ότι σαν μηχανήματα έχουν καλές κριτικές στο skroutz, έλεγαν και οι πωλητές στον Κώτσο πολύ καλά λόγια, ότι σε όσα έχουν δώσει τόσα χρόνια δεν έχουν κάνενα πρόβλημα και είπα να το τολμήσω.

Ελπίζω να βγει καλό, θα σας ενημερώνω....

Μια χαρά θα βγει , απλά εμείς εδώ κοιτάμε λίγο λεπτομέρεια και μας ξυνίζει να βλέπουμε ένα φασον μηχάνημα να κάνει τα ίδια λεφτά με ένα τελευταίο μοντέλο κορυφαίας εταιρείας και επειδή έχουμε δει πολλά μηχανήματα στη πράξη με καταναλώσεις δεν έχουμε και τις καλύτερες εντυπώσεις από κάτι τέτοια ειδικά αν μιλάμε για θέρμανση , στη ψυξη όλα καλά τα πάνε 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, dimostr είπε

 νάτος ο παγκόσμιου φήμης συμπιεστης

Βλέπω ότι " Hisense and Hitachi established Hisense-Hitachi Air-conditioning System Co Ltd in 2003 "

Οπότε πιθανώς αυτός είναι ο συμπιεστής παγκόσμιας φήμης. Ο hitachi.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Βλέπω ότι " Hisense and Hitachi established Hisense-Hitachi Air-conditioning System Co Ltd in 2003 "

Οπότε πιθανώς αυτός είναι ο συμπιεστής παγκόσμιας φήμης. Ο hitachi.

 

Μια χαρά αρκεί να μην είναι συμπιεστης από τα χρόνια της πρώτης συμφωνίας 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, liakjim είπε

Το τηλεκοντρόλ είναι για hisense https://www.amazon.com.au/PerFascin-Replacement-Conditioner-DG11L1-04-Conditioning/dp/B0B21CJ9BR

και σαν μηχάνημα μοιάζει πολύ με αυτό https://www.electronet.gr/klimatismos-thermansi/klimatistika/klimatistika-toihoy/ac-hisense-easy-smart-ca50xs4fg-18000btu

Δεν ξέρω τι είναι αυτά.

Το εξωτερικό μηχάνημα έχει την ίδια κλέμα με TCL.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, dimostr said:

Ο μόνος τρόπος να είσαι σίγουρος είναι να γίνει εκ νέου κενό και φρέον , εγω μετά την αλλαγή συμπεριφοράς του daikin βάζω το χέρι μου στη φώτια ότι αν ένα κλιματιστικό δε δουλευει σωστά κατά 99% είναι θέμα εγκατάστασης 

Θυμισε μου ποσο κοστισε η διαδικασια ? η ηταν φρη μαζι με την πλακετα επαναπρογραμματισμου ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...