Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 26/6/2023 στις 6:29 ΜΜ, johnnyman είπε

Το διόρθωσα φίλε μου.

21.

Εάν υπάρχει και πιο οικονομικό από 700 ακόμη καλύτερα. 

Ευχαριστώ πολύ 

 

Screenshot_20230626_182827_Samsung Internet.jpg

@liakjim

2 λεπτά πριν, yazidis είπε

Βγάλε λίγο τις παρωπίδες και μην διαβάζεις μόνο αυτά που ρωτάς. Δες λίγο ένα γενικό πλαίσιο απ'όλα αυτά που γράφονται από πολλούς που το "σπούδασαν" το άθλημα.

Λοιπόν, το κλιματιστικό το αφήνεις ανοιχτό 24/7 και δεν το κλείνεις. Αν λείπεις για ώρες, το ανεβάζεις 1 βαθμό όταν φεύγεις, και το ξανακατεβάζεις όταν θα γυρίζεις.
Δε μπορούμε να ξέρουμε το σπίτι σου.  Μπορεί να έχεις πολλές απώλειες και ακόμα να μην έχει πιάσει θερμοκρασία. Το σπίτι θέλει και τα δομικά του στοιχεία να πιάσουν θερμοκρασία. Τα λέμε συνέχεια. Μετά από καμιά 48 ώρες συνεχόμενης λειτουργίας θα βγάλεις ασφαλή συμπεράσματα.

Ακόμη και το βράδυ ανοιχτό? 

1 βαθμό πιο κάτω? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Λογικά θα έκανε ο κωτσος συμφωνία με την τοπική αντιπροσωπεία ή το εργοστάσιο για να δείξει ότι έχει "αποκλειστικότητα".

Από τις ως τώρα ενδείξεις, τα μηχανάκια είναι ίδια. Μπορεί να παίζουν εσωτερικές άγνωστες μπινιές που δεν ξέρουμε.

Το πιο ασφαλές είναι να πας σε yukai αν θέλεις να είσαι ας πούμε πιο σίγουρος ότι είναι το ίδιο με τον υπόλοιπο κόσμο.

ΥΓ Φτερωτές να ξέρεις ότι έχουμε ακούσει αρκετές ως κρούσματα. Δεν είναι ότι καλύτερο αλλά οκ, υπάρχει η εγγύηση ενώ το συνολικό πακέτο είναι ελκυστικό.

Πόσες είναι οι απώλειες του χώρου;

Ειδες φτερωτες…. Αρα οσο εχω εγγύηση οκ μετα; Αρα τα σχολια κριτικες στο σκρουτζ λενε το ιδιο για το αρατα…..καλα τα λενε. Τι να πω παλια το 2006 πηρα  μηχανημα με 200€ για αλλον και ακομα τουμπανο μηδεν βλαβες αλλα σιγουρα χαλια καταναλωση οχι ινβερτερ και θορυβο…στα ιδια χρηματα 680€  παιζει κατι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, johnnyman είπε

Οκ, άρα είσαι με πλάκα από πάνω. Με μόνωση μεν αλλά πλάκα. Πιθανώς οι απώλειες να είναι παραπάνω.

Όσες και να είναι, όπως λένε και τα παιδιά και το έχουμε δείξει 100 φορές εδώ μέσα, θέλουμε συνεχή λειτουργία. Εσύ κάνεις διακοπτόμενη. Και εγώ πλέον κάνω διακοπτόμενη αλλά μένω σε μέρος όπου τη νύχτα έξω έχει 22-23C και το σπίτι είναι δροσερό/βορεινό. Εσύ θα πρέπει να το αφήσεις ανοιχτό 24/7 και θα δεις μετά από 48 ώρες τι κάνει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, johnnyman είπε

@liakjim

Ακόμη και το βράδυ ανοιχτό

1 βαθμό πιο κάτω? 

Ναι. Γιατί το βράδυ τι έχει και να μην είναι ανοιχτό το κλιματιστικό;

Αν θεωρείς πως σε κρυώνει, τότε ανέβαζε το 1 βαθμό το βράδυ και ξανακατέβασε το το πρωί.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, trelomam είπε

Ειδες φτερωτες…. Αρα οσο εχω εγγύηση οκ μετα; Αρα τα σχολια κριτικες στο σκρουτζ λενε το ιδιο για το αρατα…..καλα τα λενε. Τι να πω παλια το 2006 πηρα  μηχανημα με 200€ για αλλον και ακομα τουμπανο μηδεν βλαβες αλλα σιγουρα χαλια καταναλωση οχι ινβερτερ και θορυβο…στα ιδια χρηματα 680€  παιζει κατι;

Atxc25d ( με επέκταση στα 10 χρόνια μέσω Daikin).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, yazidis είπε

Ναι. Γιατί το βράδυ τι έχει και να μην είναι ανοιχτό το κλιματιστικό;

Αν θεωρείς πως σε κρυώνει, τότε ανέβαζε το 1 βαθμό το βράδυ και ξανακατέβασε το το πρωί.

Έχουμε την γυναίκα που όλο λεει τι όλη την μέρα θα δουλεύει και δεν μπορώ και εκείνο και το άλλο.... 😆 🤣 😂 

Ήμαρτον..

Τις περσιδες τις βάζουμε επάνω να χτυπάνε? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, johnnyman είπε

Έχουμε την γυναίκα που όλο λεει τι όλη την μέρα θα δουλεύει και δεν μπορώ και εκείνο και το άλλο.... 😆 🤣 😂 

Ήμαρτον..

Τις περσιδες τις βάζουμε επάνω να χτυπάνε? 

Ναι πάνω.

Δεν πειράζει, δουλέψτε το διακοπτόμενα απλά θα τσιμπάει για να πιάσει θερμοκρασία στην αρχή. Προσπαθήστε να το βάζετε όσο πιο νωρίς γίνεται πριν προλάβουν να συλλέξουν ηλιακά κέρδη τα μπετά και που ο βαθμός απόδοσης θα είναι υψηλότερος.

ΥΓ Έχεις ένα ή ιδανικά δύο καλά ψηφιακά θερμόμετρα με καλή απόκριση και να δείχνουν με ακρίβεια πρώτου δεκαδικού;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ναι πάνω.

Δεν πειράζει, δουλέψτε το διακοπτόμενα απλά θα τσιμπάει για να πιάσει θερμοκρασία στην αρχή. Προσπαθήστε να το βάζετε όσο πιο νωρίς γίνεται πριν προλάβουν να συλλέξουν ηλιακά κέρδη τα μπετά και που ο βαθμός απόδοσης θα είναι υψηλότερος.

ΥΓ Έχεις ένα ή ιδανικά δύο καλά ψηφιακά θερμόμετρα με καλή απόκριση και να δείχνουν με ακρίβεια πρώτου δεκαδικού;

Έχω 2 θερμόμετρα καλά ναι το ένα στο τραπέζι μπροστά από τον καναπέ. 

Έχω το air condition το έχω 27 εκείνο γράφει 28.4.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, johnnyman είπε

Έχω 2 θερμόμετρα καλά ναι το ένα στο τραπέζι μπροστά από τον καναπέ. 

Έχω το air condition το έχω 27 εκείνο γράφει 28.4.

 

Ωραία.

Βάλε το ένα θερμόμετρο ψηλά να κάθεται πάνω στα φίλτρα και το άλλο θα πρέπει να μετράει τον αέρα στις περσίδες.

Με 27C μέσα, βάζεις το κλιματιστικό manual στο high ώστε να πετύχουμε τα 750m3/hr που παίζει στους πίνακες απόδοσης και όσο πιο χαμηλά σε αφήνει το τηλεκοντρόλ σε ψύξη πχ 18C.

image.png.3db6fba91835d0637fad1ec9a70a494c.png

και μετά κοιτάμε το κάτωθι πίνακα:

image.png.ebe4d9a8509e5433a6feb5d7da00953f.png

Πας στη γραμμή με την εξωτερική θερμοκρασία που είσαι.

Προσωπικά θα ήθελα να κάνεις το τεστ με εξωτερική θερμοκρασία 35C ώστε να είμαστε στη rated περιοχή.

Αλλά δεν πειράζει, διαλέγεις όποια θέλεις.

Πάμε σαν παράδειγμα να δούμε τους 35C. Εκεί το κλιματιστικό θα πρέπει να δίνει 4700W στον χώρο, με 1600W κατανάλωση.

Κατέβασε το excel

Ισχύς εξόδου.xlsx

Έχω βάλει ήδη τα κυβικά σε m3/s και τα KW output.

Όπως βλέπεις εκεί θα πρέπει να βλέπεις διαφορά θερμοκρασίας 18.7C στα δύο θερμόμετρα (που σημαίνει ότι παίρνεις 4700 στον χώρο). Δλδ αν το πάνω λέει 28.7, θα πρέπει να βλέπεις 10C στις περσίδες.

Αν βλέπεις τόσο ΔΤ , με 1600 input στους 35C εξωτερική και μέσα 27, τότε το κλιματιστικό αποδίδει 100% όσο πρέπει και δεν θα πρέπει να ξανα-αναρωτηθείς αν καίει πολύ ή λίγο.

Τώρα που έχεις το excel και τον πίνακα, μπορείς να κάνεις το τεστ με οποιαδήποτε εξωτερική θερμοκρασία του πίνακα.

Καλά αποτελέσματα.

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Specs είπε

@johnnyman

Μην αργεις, ο liakjim χρεωνει απο την ωρα που σου εδωσε τον τροπο, μεχρι να παρουσιασεις εδω τα αποτελεσματα...

Το έχεις κάνει και εσύ στα δικά σου που υποψιάζεσαι ότι κάτι δεν πάει καλά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, liakjim said:

Το έχεις κάνει και εσύ στα δικά σου που υποψιάζεσαι ότι κάτι δεν πάει καλά;

Μα ετσι ξεκινησα με το Perfera να το υποπτευομαι με χειροτερο EER στην ψυξη απο το Sensira ,αλλα επιφυλασσομαι να βρω τα χειμωνιατικα αποτελεσματα γιατι δεν τα βρισκω κ αποκλειεται να μην τα εκανα, τον Φεβρουαριο που το πηρα!

Επισης τι να υποθεσω στο Haier που οι δεικτες του μια χαρα βγαινουν ως προς Sensira αλλα το Sensira καιει 40% πιο λιγο.

Βεβαια το Perfera εχει απολυτα στρωτη λειτουργια κ ισως κατι δεν κανω σωστα στην μεθοδολογια EER.

Αλλα ακομη και το TCL τουμπανο βγηκε στους δεικτες! αλλα στο δια ταυτα, μαλλον οι "φασον ιαπωνες" μιας και οι οριτζιναλ ειναι μονο της Toyotomi, κατι εχουν μεσα σε στυλ κοκκαλακι νυχτεριδας και το δια ταυτα ειναι ασχετο απο μετρησεις...με τις μετρησεις καταναλωσης να ειναι αλλωστε αυτες που χρεωνει η ΔΕΗ κι οχι με τα ταμπελακια Eurovent !

Θα τα λυσω ολα αυτα τα κενα κ τιςαποριες , αμα τη αφιξει της Daikin για το Service μεχρι τελος Αυγουστου, γιατι το TCL με τρελλαινει να εχει αυτο το σπανιο που εψαχνα, φρεσκο αερα, αλλα να μην στρωνει η λειτουργια του ουτε με το ifeel...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Ωραία.

Βάλε το ένα θερμόμετρο ψηλά να κάθεται πάνω στα φίλτρα και το άλλο θα πρέπει να μετράει τον αέρα στις περσίδες.

Με 27C μέσα, βάζεις το κλιματιστικό manual στο high ώστε να πετύχουμε τα 750m3/hr που παίζει στους πίνακες απόδοσης και όσο πιο χαμηλά σε αφήνει το τηλεκοντρόλ σε ψύξη πχ 18C.

image.png.3db6fba91835d0637fad1ec9a70a494c.png

και μετά κοιτάμε το κάτωθι πίνακα:

image.png.ebe4d9a8509e5433a6feb5d7da00953f.png

Πας στη γραμμή με την εξωτερική θερμοκρασία που είσαι.

Προσωπικά θα ήθελα να κάνεις το τεστ με εξωτερική θερμοκρασία 35C ώστε να είμαστε στη rated περιοχή.

Αλλά δεν πειράζει, διαλέγεις όποια θέλεις.

Πάμε σαν παράδειγμα να δούμε τους 35C. Εκεί το κλιματιστικό θα πρέπει να δίνει 4700W στον χώρο, με 1600W κατανάλωση.

Κατέβασε το excel

Ισχύς εξόδου.xlsx 11.96 kB · 0 downloads

Έχω βάλει ήδη τα κυβικά σε m3/s και τα KW output.

Όπως βλέπεις εκεί θα πρέπει να βλέπεις διαφορά θερμοκρασίας 18.7C στα δύο θερμόμετρα (που σημαίνει ότι παίρνεις 4700 στον χώρο). Δλδ αν το πάνω λέει 28.7, θα πρέπει να βλέπεις 10C στις περσίδες.

Αν βλέπεις τόσο ΔΤ , με 1600 input στους 35C εξωτερική και μέσα 27, τότε το κλιματιστικό αποδίδει 100% όσο πρέπει και δεν θα πρέπει να ξανα-αναρωτηθείς αν καίει πολύ ή λίγο.

Τώρα που έχεις το excel και τον πίνακα, μπορείς να κάνεις το τεστ με οποιαδήποτε εξωτερική θερμοκρασία του πίνακα.

Καλά αποτελέσματα.

 

Σε ευχαριστώ πολυ για την ανάλυση! 

Θα το δοκιμάσω!

Το 16αρι μέχρι πόσα τμ καλύπτει? 

40?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, έχει κανείς άλλος juropro εδώ μέσα ή είμαι ο μοναδικός???? Μόνο για κάτι δεύτερες μάρκες μιλάτε όπως daikin, toyotomi, haier κλπ!!!!!

Έγω τελικά πήρα juro pro 18.000 btu airwave eco ii. Η εταιρεία δίνει standard 10 ετή εγγύηση στα πάντα (αρκεί να κάνεις ετήσιο service ) και έβαλα και την πενταετή εγγύηση του Κώτσο +150€ για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Οι πρώτες εντυπώσεις μόνο για ψύξη είναι πολύ καλές. Βέβαια δεν είχα ποτέ και άλλο για  να έχω μέτρο σύγκρισης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...