Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 hour ago, dimostr said:

όπως πχ έπαθες εσυ με το κατά τα αλλα πολύ φουτουριστικό tcl με την εισαγωγή φρέσκου αέρα 

εχω μπει στην πριζα παντως , οταν ερθει η Daikin για σερβις, να ελεγχθουν κ τα υπολοιπα μη τυχον ειναι κανα θεμα κενου η οτι αλλο βρεθει ! Φυσικα δεν μιλαμε για αναλυτη συστασης φρεον οπως εγραψε ο @Klausx , ακριβο εργαλειο κ ειδικα εδω αποκλειεται να το εχουν, αλλα αν υπαρχει καποιος τροπος αλλος, θα το σκεφτομουν σοβαρα να ελεγχθη κ το Haier και το TCL , μαζι με το Perfera.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνεχίζω τα πειράματα με το ATXC25D. Το 9άρι ήταν υπερβολάρα για το δωμάτιο που το θέλω, αλλά τι να κάνω; Να έπαιρνα 7άρι; Διαρκώς ον-οφφ και για να έχω 25,8 βαθμούς στο δωμάτιο, έκαψα όλη νύχτα... 0,8 κβ. Μέσο όρο, περίπου 80 βαττ την ώρα... Προφανώς το πρωί που ζέστανε ανεβήκαμε στα 160, αλλά διαρκή ον-οφφ.

Άνοιξα την πόρτα του δωματίου και φτύνω λίγη δροσίτσα προς τα υπόλοιπα 80τμ του σπιτιού, η κατανάλωση πήγε στο "εξωπραγματικό" 190άρι/ώρα. Γενικά, νομίζω ότι για την περίπτωσή μου, συμφέρει η διακοπτόμενη λειτουργία, αν δεν υπάρχει καύσωνας. Κάνα 2ωρο το μεσημέρι, κάνα 2ωρο το απόγευμα και πριν τον ύπνο, 1κβ τη μέρα και τελειώσαμε.

Έπρεπε να πάρω τογιοτόμι να πετάει παγάκια. xD

Πέραν της πλάκας, θα το δούμε και στο επερχόμενο κύμα ζέστης με τα 35άρια - 36άρια στα ΒΠ, να δούμε τι θα αλλάξει. Μετά, σειρά παίρνει η πρώτη χρήση θέρμανσης, που υπολογίζω να μην έρθει πριν τα μέσα Νοεμβρίου, εκτός κι αν φέτος το φθινόπωρο... ξηγηθεί αλλιώς από ό,τι πέρσι, που βάραγε 60άρια ο ηλιακός μέχρι να έρθουν οι πρώτες συννεφιές Δεκέμβρη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Arkin είπε

Τρελά καλή κατανάλωση. Πόσα btu είναι? Την ίδια στιγμή βλεπω από 2.5kw μέχρι 3.8kw στιγμιαία σε παλιό 24αρι Daikin. Τα καινούργια κλιματιστικά είναι εξαιρετικά οικονομικά. 

24αρι, αυτό που είπε ο liakjim. Είναι στο μικρό σαλόνι με κλειστά όλα χωρίς απώλειες και για αυτό έπεσε τόσο χαμηλά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Specs είπε

να ελεγχθουν κ τα υπολοιπα μη τυχον ειναι κανα θεμα κενου η οτι αλλο βρεθει

Ο μόνος τρόπος να είσαι σίγουρος είναι να γίνει εκ νέου κενό και φρέον , εγω μετά την αλλαγή συμπεριφοράς του daikin βάζω το χέρι μου στη φώτια ότι αν ένα κλιματιστικό δε δουλευει σωστά κατά 99% είναι θέμα εγκατάστασης 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tu-luba είπε

Όποτε μας μένει και ένας με yukai να επιβεβαιώσει το χειρηστηριο 

Και το 10αρι και το 18αρι Yukai έχουν το ίδιο τηλεχειριστήριο. 

Να σημειωθεί ότι η κάτω πλευρά μπορεί να συρθεί προς τα κάτω και να αποκαλύψει τα επιπλέον πλήκτρα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

Παρά τα επανειλημμένα reset στα hs 110,αγνοούνται εδώ και μήνες από το kasa του tp-link 🤨

Σου έχω έτοιμη λύση 😈

1 λεπτό πριν, johnnyman είπε

Πόσες κιλοβατώρες είναι φυσιολογικό να καίει το air condition την ημέρα? 

Σήμερα είμαι εδώ σπίτι το πρωί...

Όσο χρειάζεται 🙃

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Grim Ripper είπε

 

Ίδιο ακριβώς μηχάνημα το Arata με το Yukai, ο Κωτσόβολος το πουλάει με την ονομασία Arata.

Τι χρήση θες να του κάνεις; @trelomam

 

5 ώρες πριν, turbat0s είπε

Άλλος κωδικός (εκτός από την ονομασία) φαίνεται στο Σκρουτζ και άλλες κριτικές που ενδιαφέρουν τον φίλο.

 

5 ώρες πριν, turbat0s είπε

Οι κριτικές στο Σκρουτζ (αν υποθέσουμε ότι είναι έγκυρες και οι οποίες ενδιαφέρουν τον φίλο από πάνω) είναι διαφορετικές.

Στον ένα κωδικό είναι χάλια και στον άλλο εξαιρετικές, σαν να πρόκειται για διαφορετικά μηχανήματα .

 

5 ώρες πριν, Grim Ripper είπε

Γενικά έχουμε πει να μην ακολουθούμε τα σχόλια του σκρουτζ μιας και τις περισσότερες φορές δεν μας δίνουν επαρκή δεδομένα του χώρου και της χρήσης.

Το να μας λένε ότι κάνουν το χώρο "ψυγείο" ή "φούρνο" δεν βοηθάει καθόλου.

Μέλη εδώ μέσα πάντως έχουν μείνει ικανοποιημένοι και με τις δύο μονάδες.

Συμπλήρωσε το ερωτηματολόγιο για να έχουμε μια εικόνα της χρήσης σου και ίσως να σου δώσουμε και κάποια εναλλακτική.

 

 

5 ώρες πριν, dimostr είπε

Τα έχουμε πει και ξαναπεί για τα σχόλια στο Σκρουτζ συμφουριτες και τα έχουμε δει και να γίνονται στη πράξη παραπλανητικές κριτικές από μέλος που ανέβαζε εκεί και μετά τις αναρτούσε κι εδώ για απόδειξη , η ουσία είναι ότι οποίος τελικά καταλήγει να αγοράσει βάσει σχολίων στο συγκεκριμένο σάιτ καταλήγει με λάθος κλιματιστικό 

5,000 σελίδες έχει το παρόν θέμα (part 1 part 2 part 3 ) και υπάρχουν όχι μόνο κριτικές πραγματικής παρατήρησης αλλα και απτά παραδείγματα σχεδιαγραμμάτων λειτουργίας από παρα πολλά κλιματιστικά , οποίος θέλει πραγματικά να ενημερωθεί ας χρησιμοποιήσει την αναζητηση και ότι απορία έχει μπορεί να ρωτήσει και όλο και κάποιο μέλος θα μπορέσει να του απαντήσει τεκμηριωμένα με στοιχεία 

Καλα τα λετε, οι κριτικες ειναι διαφορετικες για τους δυο κωδικους…στο ενα ειναι χαλια και στο αλλο οκ, επισης δεν λαμβανω υποψιν εγω τουλαχιστον χαζα σχολια του τυπου παγακια ψυγειο κτλπ…απλα με ενδιαφερουν σχολια τυπου θορυβος, αντιπροσωπια…βλαβες που επιμενουν και ειναι κοινες σε 2-3 + ατομα. Χρειαζομαι για ψυξη σχεδον απολκλειστικα, θα μπει σε ημιυπαιθριο 13 τ.μ με κουκετα και ντουλαπα, υψος 2,8 μ νοτιο προσανατολισμο.η εξωτερικη μοναδα θα ειναι μονιμα εκτεθημενη στον καιρο χειμωνα καλοκαιρι…ειναι πολυ κακο το ξερω αλλα 4ος οροφος….  Απο το πρακτικερ το ykai το εχει καποιος; Ποσο καιρο ειναι οκ; Το αρατα; Δεν καταλαβαινω γιατι μια εταιρεια βγαζει ιδια μηχανηματα με παραπλησιους κωδικους..μηπως ειναι αλλη χωρα παραγωγης; Αλλος χρονος παραγωγης; Μηπως το ενα ειναι «απόγονος»  του αλλου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, trelomam είπε

 

 

 

 

Καλα τα λετε, οι κριτικες ειναι διαφορετικες για τους δυο κωδικους…στο ενα ειναι χαλια και στο αλλο οκ, επισης δεν λαμβανω υποψιν εγω τουλαχιστον χαζα σχολια του τυπου παγακια ψυγειο κτλπ…απλα με ενδιαφερουν σχολια τυπου θορυβος, αντιπροσωπια…βλαβες που επιμενουν και ειναι κοινες σε 2-3 + ατομα. Χρειαζομαι για ψυξη σχεδον απολκλειστικα, θα μπει σε ημιυπαιθριο 13 τ.μ με κουκετα και ντουλαπα, υψος 2,8 μ νοτιο προσανατολισμο.η εξωτερικη μοναδα θα ειναι μονιμα εκτεθημενη στον καιρο χειμωνα καλοκαιρι…ειναι πολυ κακο το ξερω αλλα 4ος οροφος….  Απο το πρακτικερ το ykai το εχει καποιος; Ποσο καιρο ειναι οκ; Το αρατα; Δεν καταλαβαινω γιατι μια εταιρεια βγαζει ιδια μηχανηματα με παραπλησιους κωδικους..μηπως ειναι αλλη χωρα παραγωγης; Αλλος χρονος παραγωγης; Μηπως το ενα ειναι «απόγονος»  του αλλου;

Καταρχήν για το χώρο του κλιματιστικού θα κανεις αυτό https://www.elith.gr/calc/index.php 

αλλαζει η ονομασία γιατί το ένα πάει σε αλυσίδες το άλλο στα υπολοιπα μαγαζιά , τη χώρα παραγωγής μη σε απασχολεί τα στάνταρτ  παίζουν ρόλο 

ειναι ίδια ίδιας χρονολογίας και απόδοσης 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, liakjim είπε

Σου έχω έτοιμη λύση 😈

Όσο χρειάζεται 🙃

Νομιζω καίει αρκετά..

Δηλαδή πως πρέπει να το δουλέψω?

Μόνιμα το έχω 27 και τον ανεμιστήρα στο αυτόματο. 

Από τις 10.30 το πρωί. 

Κάτω από 300 δεν έχει πέσει. 

Δεν πρέπει να κλείνει ποτέ?  😞

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, trelomam είπε

 

 

 

 

Καλα τα λετε, οι κριτικες ειναι διαφορετικες για τους δυο κωδικους…στο ενα ειναι χαλια και στο αλλο οκ, επισης δεν λαμβανω υποψιν εγω τουλαχιστον χαζα σχολια του τυπου παγακια ψυγειο κτλπ…απλα με ενδιαφερουν σχολια τυπου θορυβος, αντιπροσωπια…βλαβες που επιμενουν και ειναι κοινες σε 2-3 + ατομα. Χρειαζομαι για ψυξη σχεδον απολκλειστικα, θα μπει σε ημιυπαιθριο 13 τ.μ με κουκετα και ντουλαπα, υψος 2,8 μ νοτιο προσανατολισμο.η εξωτερικη μοναδα θα ειναι μονιμα εκτεθημενη στον καιρο χειμωνα καλοκαιρι…ειναι πολυ κακο το ξερω αλλα 4ος οροφος….  Απο το πρακτικερ το ykai το εχει καποιος; Ποσο καιρο ειναι οκ; Το αρατα; Δεν καταλαβαινω γιατι μια εταιρεια βγαζει ιδια μηχανηματα με παραπλησιους κωδικους..μηπως ειναι αλλη χωρα παραγωγης; Αλλος χρονος παραγωγης; Μηπως το ενα ειναι «απόγονος»  του αλλου;

Λογικά θα έκανε ο κωτσος συμφωνία με την τοπική αντιπροσωπεία ή το εργοστάσιο για να δείξει ότι έχει "αποκλειστικότητα".

Από τις ως τώρα ενδείξεις, τα μηχανάκια είναι ίδια. Μπορεί να παίζουν εσωτερικές άγνωστες μπινιές που δεν ξέρουμε.

Το πιο ασφαλές είναι να πας σε yukai αν θέλεις να είσαι ας πούμε πιο σίγουρος ότι είναι το ίδιο με τον υπόλοιπο κόσμο.

ΥΓ Φτερωτές να ξέρεις ότι έχουμε ακούσει αρκετές ως κρούσματα. Δεν είναι ότι καλύτερο αλλά οκ, υπάρχει η εγγύηση ενώ το συνολικό πακέτο είναι ελκυστικό.

2 λεπτά πριν, johnnyman είπε

Νομιζω καίει αρκετά..

Δηλαδή πως πρέπει να το δουλέψω?

Μόνιμα το έχω 27 και τον ανεμιστήρα στο αυτόματο. 

Από τις 10.30 το πρωί. 

Κάτω από 300 δεν έχει πέσει. 

Δεν πρέπει να κλείνει ποτέ?  😞

Πόσες είναι οι απώλειες του χώρου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, johnnyman είπε

Δεν πρέπει να κλείνει ποτέ?  😞

Αμα κλείσει θα συμβεί το εξής , η θερμοκρασία χώρου θα ανεβεί και όταν με το καλό ανάψει το κλιματιστικό θα πάει στα 1000-1500 watt για να πιάσει θερμοκρασία και θα κάψει τα άντερα του και εσυ δε θα δροσίζεσαι και μη βάζεις τον ανεμιστήρα στο auto βάλτο σε μεγάλη σκάλα από 3 και πάνω εαν έχει 5 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, johnnyman είπε

Νομιζω καίει αρκετά..

Δηλαδή πως πρέπει να το δουλέψω?

Μόνιμα το έχω 27 και τον ανεμιστήρα στο αυτόματο. 

Από τις 10.30 το πρωί. 

Κάτω από 300 δεν έχει πέσει. 

Δεν πρέπει να κλείνει ποτέ?  😞

Βγάλε λίγο τις παρωπίδες και μην διαβάζεις μόνο αυτά που ρωτάς. Δες λίγο ένα γενικό πλαίσιο απ'όλα αυτά που γράφονται από πολλούς που το "σπούδασαν" το άθλημα.

Λοιπόν, το κλιματιστικό το αφήνεις ανοιχτό 24/7 και δεν το κλείνεις. Αν λείπεις για ώρες, το ανεβάζεις 1 βαθμό όταν φεύγεις, και το ξανακατεβάζεις όταν θα γυρίζεις.
Δε μπορούμε να ξέρουμε το σπίτι σου.  Μπορεί να έχεις πολλές απώλειες και ακόμα να μην έχει πιάσει θερμοκρασία. Το σπίτι θέλει και τα δομικά του στοιχεία να πιάσουν θερμοκρασία. Τα λέμε συνέχεια. Μετά από καμιά 48 ώρες συνεχόμενης λειτουργίας θα βγάλεις ασφαλή συμπεράσματα.

Επεξ/σία από yazidis
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...