Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το είδα αυτό αλλά και καμιά περίπτωση ακόμη, γιατί νομίζω έχει παίξει αρκετά το μοντέλο

Θα ήταν μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα με περισσότερα δείγματα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, marioboni είπε

Το είδα αυτό αλλά και καμιά περίπτωση ακόμη, γιατί νομίζω έχει παίξει αρκετά το μοντέλο

Θα ήταν μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα με περισσότερα δείγματα 

Έχουμε δει δεκάδες Toshiba. Και αυτό μία από τα ίδια είναι ( καλό δλδ ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, liakjim είπε

Έχουμε δει δεκάδες Toshiba. Και αυτό μία από τα ίδια είναι ( καλό δλδ ).

Καλά δεν αντιλέγω 

Από τα άλλα τα βλέπω τα παρακολουθώ καθημερινά αν και δεν γράφω πολύ γιατί δεν έχω κ κάτι να γράψω 

Όταν βάλω κ τα δικά μου θα ανεβάσω όσο μπορώ κι εγώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 15/8/2023 στις 1:48 ΠΜ, flampouras είπε

Με τα στοιχεία του λογαριασμού της inventor δεν μπαίνει. Θα δοκιμάσω να κάνω και λογαριασμό midea.

Σιγά που θα καθόμουν στ’ αβγά μου! Λοιπόν, η εφαρμογή της Midea δεν το αναγνωρίζει. Ψάχνει να βρει APs της μορφής net_ac_xxxx. Ψάξε ψάξε λοιπόν, μέσα εδώ  λέει κάπου ο φίλος μας: “Some Midea appliances, built in 2021 and later, use Tuya based patform and this integration will not work with them. In some cases those appliances have have same model names as old ones.”. Όπα λέω, εδώ είμαστε. Κατεβάζω την εφαρμογή “Tuya Smart”. Την ανοίγω, κάνω λογαριασμό, βρε κάτι μου θυμίζει κάτι μου θυμίζει…Είναι ολόιδια με την εφαρμογή της Inventor απλώς η τελευταία είναι branded. Μην σας τα πολυλογώ, ακολουθώ την ίδια διαδικασία όπως έκανα προσθήκη του κλιματιστικού στην εφαρμογή της Inventor. Και βουαλά. Το κλιματιστικό λειτουργεί κανονικότατα (το έχασα βέβαια από την εφαρμογή της Inventor). Στο ψάξιμο πάλι, βρίσκομαι εδώ εδώ και εδώ εδώ. Ακολούθησα τον οδηγό από το 1ο link για να κάνω account στο “Tuya IoT Platform ”. Μετά βρέθηκα με 2 παρόμοιες εφαρμογές. 1 από το επίσημο link του ha “Tuya” και μια 2η “LocalTuya” από το github. Η πρώτη μου έδωσε control της συσκευής και πληροφορίες της θερμοκρασίας, του χώρου καθώς και θερμοκρασία ζήτησης. Επίσης από τα entities μπορώ να δω και την υγρασία (θυμίζω ακόμα και η εφαρμογή της Inventor λέει μόνιμα 30%).

Spoiler

Tuya.jpg.4f3b12dbc98e8ae3276252bae6a4e596.jpgTuya_entities.jpg.dd527be55626125c17ad1dd56cb574ca.jpg

Η 2η “LocalTuya” θέλει από ότι έχω καταλάβει, λίγο πιο manual διαδικασία. Μου δίνει αυτές τις επιλογές παρακάτω. Οι τιμες 230,225,290 είναι η ζητούμενη θερμοκρασία, η θερμοκρασία δωμάτιου και η εξωτερική θερμοκρασία αντίστοιχα (λογικά), αλλά δεν έχω καταλάβει ακόμα τι είναι όλα αυτά και πως δουλεύει.

Spoiler

LocalTuya.jpg.883f54d009049301ccfd5dfff970acf5.jpg

LocalTuya_1.jpg.e1c02d4e57235c292211366fccfc7a6e.jpg

Αυτά μέχρι στιγμής, ελπίζω να βοήθησα!

ΥΓ.

Αυτος που εχει φτιαξει την εφαρμογη “LocalTuya” εχει και μια εφαρμογη “Daikin Residential Controller”. Οσοι εχετε Daikin και θελετε να την δοκιμασετε μπορειτε να την βρειτε εδώ

Επεξ/σία από flampouras
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, flampouras είπε

Σιγά που θα καθόμουν στ’ αβγά μου! Λοιπόν, η εφαρμογή της Midea δεν το αναγνωρίζει. Ψάχνει να βρει APs της μορφής net_ac_xxxx. Ψάξε ψάξε λοιπόν, μέσα εδώ  λέει κάπου ο φίλος μας: “Some Midea appliances, built in 2021 and later, use Tuya based patform and this integration will not work with them. In some cases those appliances have have same model names as old ones.”. Όπα λέω, εδώ είμαστε. Κατεβάζω την εφαρμογή “Tuya Smart”. Την ανοίγω, κάνω λογαριασμό, βρε κάτι μου θυμίζει κάτι μου θυμίζει…Είναι ολόιδια με την εφαρμογή της Inventor απλώς η τελευταία είναι branded. Μην σας τα πολυλογώ, ακολουθώ την ίδια διαδικασία όπως έκανα προσθήκη του κλιματιστικού στην εφαρμογή της Inventor. Και βουαλά. Το κλιματιστικό λειτουργεί κανονικότατα (το έχασα βέβαια από την εφαρμογή της Inventor). Στο ψάξιμο πάλι, βρίσκομαι εδώ εδώ και εδώ εδώ. Ακολούθησα τον οδηγό από το 1ο link για να κάνω account στο “Tuya IoT Platform ”. Μετά βρέθηκα με 2 παρόμοιες εφαρμογές. 1 από το επίσημο link του ha “Tuya” και μια 2η “LocalTuya” από το github. Η πρώτη μου έδωσε control της συσκευής και πληροφορίες της θερμοκρασίας, του χώρου καθώς και θερμοκρασία ζήτησης. Επίσης από τα entities μπορώ να δω και την υγρασία (θυμίζω ακόμα και η εφαρμογή της Inventor λέει μόνιμα 30%).

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Tuya.jpg.4f3b12dbc98e8ae3276252bae6a4e596.jpgTuya_entities.jpg.dd527be55626125c17ad1dd56cb574ca.jpg

Η 2η “LocalTuya” θέλει από ότι έχω καταλάβει, λίγο πιο manual διαδικασία. Μου δίνει αυτές τις επιλογές παρακάτω. Οι τιμες 230,225,290 είναι η ζητούμενη θερμοκρασία, η θερμοκρασία δωμάτιου και η εξωτερική θερμοκρασία αντίστοιχα (λογικά), αλλά δεν έχω καταλάβει ακόμα τι είναι όλα αυτά και πως δουλεύει.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

LocalTuya.jpg.883f54d009049301ccfd5dfff970acf5.jpg

LocalTuya_1.jpg.e1c02d4e57235c292211366fccfc7a6e.jpg

Αυτά μέχρι στιγμής, ελπίζω να βοήθησα!

Screenshot_20230814_210931_Chrome.jpg

Screenshot_20230814_074739_Inventor Control.jpg

Tuya τα inventor ε; Πώς στο διάολο έπαιξαν τέτοια μπινιά; Μάλλον για να το πάνε στο δικό τους κλειστό οικοσύστημα που θα είναι κοινό ανεξαρτήτως κινεζοκατασκευαστη; Ίσως.

Ένα Morris ( TCL ) πάντως των πεθερικων, δεν κατάφερα να το κάνω να δουλέψει καλά με το localtuya οπότε το έχω στο official integration και ας είναι cloud .

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Στα 155 με 210W εναλλασσεται η στιγμιαία ισχύς του Fujitsu. Θερμοκρασία ρυθμίζουμενη στους 25, εξωτερική 29.5, δίνει ρέστα. 

Τρελά καλή κατανάλωση. Πόσα btu είναι? Την ίδια στιγμή βλεπω από 2.5kw μέχρι 3.8kw στιγμιαία σε παλιό 24αρι Daikin. Τα καινούργια κλιματιστικά είναι εξαιρετικά οικονομικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Arkin είπε

Τρελά καλή κατανάλωση. Πόσα btu είναι? Την ίδια στιγμή βλεπω από 2.5kw μέχρι 3.8kw στιγμιαία σε παλιό 24αρι Daikin. Τα καινούργια κλιματιστικά είναι εξαιρετικά οικονομικά. 

Το asyg24klca (ναι 24άρι), μπορεί να πέσει ακόμη και στα 100W !!!

image.png.4d27c05adcc49476705bd423c577aee3.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, liakjim είπε

Το asyg24klca (ναι 24άρι), μπορεί να πέσει ακόμη και στα 100W !!!

image.png.4d27c05adcc49476705bd423c577aee3.png

Τρελο και το βλεπω και σε πολυ καλη τιμη. Η Fujitsu η Daikin λεω να παω καποιο 24αρι σαν αυτο που εχεις για χωρο 110τμ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Arkin είπε

Τρελο και το βλεπω και σε πολυ καλη τιμη. Η Fujitsu η Daikin λεω να παω καποιο 24αρι σαν αυτο που εχεις για χωρο 110τμ. 

Πλέον κυκλοφορεί σαν asyg071klca. Το έχω αλλάξει και έχω στη θέση του το asyg24kmta.

Υπόψη ότι το klca είναι μικρό σε μέγεθος οπότε έχει υψηλές στροφές ανεμιστήρα για να βγάλει κυβικά = θόρυβος. Αν θέλεις αθόρυβο κλιματιστικό, δεν πρέπει να πας στο klca. Το kmta είναι σαφώς πιο αθόρυβο, όχι όμως τάφος επιπέδου toshiba.

Επίσης έχει τάση να μαζεύει εύκολα πάγο στην εξωτερική μονάδα τον χειμώνα, έχει μέτρια εγγύηση 3 ετών και κανένα έξτρα feature.

Από daikin σε 24άρι αξίζει μόνο το perfera αλλά και αυτό έχει 3 χρόνια εγγύηση, οπότε προτείνεται η προσθήκη επέκτασης εγγύησης μέσω της daikin hellas σε 10χρόνια (δεν ξέρω με πόση επιβάρυνση).

Ιδανικά συμπλήρωσε αυτό: Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

Επεξ/σία από liakjim
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήμουν στο χωριό της μάνας μου τη περασμένη βδομάδα κι είχε εγκαταστήσει ένα Eskimo 18άρι (υπάρχει και 18HRFN1 και -Ν8, δεν είμαι σίγουρος ποιό ήταν) πριν ένα/ενάμιση μήνα..
...πριν είχαμε 12άρι στον ίδιο χώρο, αλλά έβαλε 18άρι για να πιάνει και το μέσα δωμάτιο...

Ομολογώ πολύ ευχάριστη έκπληξη...
- παρά πολύ ήσυχο στο αυτόματο/χαμηλή σκάλα (πρέπει να κλείσεις κάθε συσκευή στο σπίτι και να σταθείς κάτω από τη μονάδα για να το ακούσεις)...
- καθόλου τριγμοί και συντονισμοί από την εσωτερική/εξωτερική μονάδα
- πιάνει πολύ γρήγορα θερμοκρασία και κρατά πολύ ευχάριστο κλίμα
- έχει πολλές λειτουργίες όπως followme
- δεν μπορώ να μιλήσω για την ενεργειακή του απόδοση/αποτύπωμα στην ηλεκτρική κατανάλωση, αλλά ενώ αντικατέστησε παλιό 12άρι, δεν αυξήθηκε ο λογαριασμός ρεύματος αν και χρησιμοποιήθηκε μάλλον περισσότερο από πριν.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σας, σκεφτομαι να παρω αυτο, το εχει κανεις ειναι μοντελο του 2023;Toshiba Arata RAS10CAVG-E/B10CKVG-E  διαβασα οτι αναφερεται συχνα στο τοπικ αλλα οι κριτικες στο σκρουτζ ειναι χαλια…το εχει καποιος σπιτι του; Ποσο καιρο; Προβληματα; Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, trelomam είπε

σκεφτομαι να παρω αυτο, το εχει κανεις ειναι μοντελο του 2023;Toshiba Arata RAS10CAVG-E/B10CKVG-E

Που το βρήκες αυτό?

Γιατί δεν παίρνεις αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, trelomam είπε

Καλημερα σας, σκεφτομαι να παρω αυτο, το εχει κανεις ειναι μοντελο του 2023;Toshiba Arata RAS10CAVG-E/B10CKVG-E  διαβασα οτι αναφερεται συχνα στο τοπικ αλλα οι κριτικες στο σκρουτζ ειναι χαλια…το εχει καποιος σπιτι του; Ποσο καιρο; Προβληματα; Ευχαριστω

 

Μόλις τώρα, turbat0s είπε

Που το βρήκες αυτό?

Γιατί δεν παίρνεις αυτό?

Ίδιο ακριβώς μηχάνημα το Arata με το Yukai, ο Κωτσόβολος το πουλάει με την ονομασία Arata.

Τι χρήση θες να του κάνεις; @trelomam

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Grim Ripper είπε

Ίδιο ακριβώς μηχάνημα

Άλλος κωδικός (εκτός από την ονομασία) φαίνεται στο Σκρουτζ και άλλες κριτικές που ενδιαφέρουν τον φίλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...