Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 minutes ago, MikhailBakurin said:

Μακάρι να μπορούσαμε να δούμε κάνα γράφημα από κάνα μιδέα εξτριμ σεηβ πχ, που ισχυρίζεται σεερ 8.8 στο 9άρι. Να δούμε ελάχιστα, ημερήσιες καταναλώσεις κλπ κλπ. Να δούμε πόσο καλύτερα - φθηνότερα δουλεύει σε σχέση με το απαρχαιωμένο 6,7 που προανέφερα.

Μην παιρνεις ορκο...οχι ειδικα για το Xtreme save αλλα για τα νουμερα στα καρτελακια.

Eφαγα τετοια ηττα με το haier οταν εβαλα το Sensira στον ιδιο χωρο και με ιδιους δεικτες χοντρικα, το Sensira απλα με προσγειωσε με 40% κατω καταναλωση...

 

Επεξ/σία από Specs
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Specs είπε

Μην παιρνεις ορκο...οχι ειδικα για το Xtreme save αλλα για τα νουμερα στα καρτελακια.

Eφαγα τετοια ηττα με το haier οταν εβαλα το Sensira στον ιδιο χωρο και με ιδιους δεικτες χοντρικα, το Sensira απλα με προσγειωσε με 40% κατω καταναλωση...

 

Αν και δεν μου αρέσει το συγκεκριμένο τεστ γιατί είναι σε πολύ οριακές συνθήκες με συνεχή onoff, να ένα συγκριτικό από τον @alexdeskas

 

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, liakjim said:

Αν και δεν μου αρέσει το συγκεκριμένο τεστ γιατί είναι σε πολύ οριακές συνθήκες με συνεχή onoff, να ένα συγκριτικό:

Ακραιο κ ιδιαιτερο , εχει κ ενα βαθμο παραπανω βλεπω εξωτερικη στο Daikin, δεν ξερω αν ειναι ρεαλιστικη η διαφορα του βαθμου, αλλα ασχετα απο αυτο , το on-off ακυρωνει οπως λες το σκηνικο δοκιμης.

Να επανελθει ο αγαπητος @alexdeskas με νεωτερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, MikhailBakurin είπε

Μακάρι να μπορούσαμε να δούμε κάνα γράφημα από κάνα μιδέα εξτριμ σεηβ πχ, που ισχυρίζεται σεερ 8.8 στο 9άρι.

Σου κάνει 12άρι breezeless; 55W

IMG_20220914_104006.jpg.5e110e825172cccb

από την άλλη 9άρι corona plus (υποτίθεται 8.9seer) ελάχιστα 200W...

Screenshot_2022-06-24-04-59-15-874.jpeg.

2 λεπτά πριν, Specs είπε

Να επανελθει ο αγαπητος @alexdeskas με νεωτερα...

Αν δεν με απατάει η μνήμη μου, το έχει σουτάρει το ινβεντορ.

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, liakjim είπε

Σου κάνει 12άρι breezeless; 55W

IMG_20220914_104006.jpg.5e110e825172cccb

από την άλλη 9άρι corona plus (υποτίθεται 8.9seer) ελάχιστα 200W...

Screenshot_2022-06-24-04-59-15-874.jpeg.

Αν δεν με απατάει η μνήμη μου, το έχει σουτάρει το ινβεντορ.

Στη θέρμανση μετράει τι κάνουν πιο πολύ , στη ψυξη κουτσα στραβά θα τη κάνουν τη δουλειά τους και λόγω του μικρού χρόνου λειτουργίας θα πεις δε βαριέσαι τι καίει ΑΛΛΑ στη θέρμανση τα πράγματα αλλάζουν αν ειδικά δεν υπάρχει άλλη πηγή και εκεί θα πρέπει να κανεις επιλογή που δε θα σε κάψει στο τέλος 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Slightly offtopic:

Αν θυμάστε είχα θέμα με ένα hs110 (v1) πρόσφατα (πάνω στο asyg24kmta) το οποίο έκανε κάποια spikes στα 283KW.

Το έκανα τράμπα με το hs110 (v2) που είχα στο παιδικό δωμάτιο στο daikin. Εκεί έπαιζε μια χαρά. Άρα δεν έφταιγε.

Το άλλο hs110, δεν έκανε τα spikes, αλλά είχε θέματα με κενά μετρήσεων (βελάκια) και περίεργες μετρήσεις (αγκύλη)

Image

Εικάζω κάτι κάνει παρεμβολή, αλλά δεν κατάφερα να το εντοπίσω (ότι και να έκανα και μετά από πολλές δοκιμές).

Αυτές οι μικρές απώλειες τιμών, μου χαλούσαν τα διαγράμματα γιατί είχα σε templates ότι όταν το p input γίνει μηδέν, να μου μηδενίζει τα p output και τα eer/cop. Τελικά άλλαξα τον κώδικα οπότε το διάγραμμα μένει ανεπηρέαστο .
Προς το παρόν γλιτώνω την αγορά νέου μετρητή (ήμουν έτοιμος να παραγγείλω μια tapo).
 
image.png
 
 
 
 
 
 

 

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

Εμένα τα πριζάκια hs v3-4? δεν επικοινωνούν με το  μόντεμ και βαριέμαι να ασχοληθώ 🫤

Reset στα πριζακια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Soulisk7 είπε

Καλησπέρα παιδιά είναι ανάμεσα  σ αυτά τα 2 

Fujitsu asyg12kpce

Daikin atxc35

 Πιο λέτε? 

Ανάμεσα στα δύο θα έλεγα το Daikin. Ανώτεροι δείκτες απόδοσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ανάμεσα στα δύο θα έλεγα το Daikin. Ανώτεροι δείκτες απόδοσης.

Υπάρχει c35d c35c c35b ποια είναι η διαφορά τους? Στο κωτσοβολο που θα γίνει η αγορά μέσω voucher έχει το d.αξιζει αυτό το aircoditiion για θέρμανση σ δωμάτιο και καλοκαιρι ελάχιστη χρήση. Η έχετε να προτείνεται κάποιο άλλο μέχρι 700-750

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Soulisk7 είπε

Υπάρχει c35d c35c c35b ποια είναι η διαφορά τους? Στο κωτσοβολο που θα γίνει η αγορά μέσω voucher έχει το d.αξιζει αυτό το aircoditiion για θέρμανση σ δωμάτιο και καλοκαιρι ελάχιστη χρήση. Η έχετε να προτείνεται κάποιο άλλο μέχρι 700-750

Το d είναι η νεότερη έκδοση του συγκεκριμένου μοντέλου.

Δες και το Toshiba Yukai/Arata (ίδιο μηχάνημα, ο Κωτσόβολος το πουλάει σαν Arata).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, liakjim είπε

Αν δεν με απατάει η μνήμη μου, το έχει σουτάρει το ινβεντορ.

Καλησπέρα στην παρέα των φαν του κλιματισμού.

Λοιπόν... Το Inventor Corona plus 9αρι που είχα το επέστρεψα στην εταιρεία και στη θέση του είχα πάρει το Daikin atxc25c.

Λόγω μετακόμισης τον Οκτώβριο του 2022 σε προσωρινό σπίτι όπου είμαι φιλοξενούμενος έχω τώρα παροπλισμένα τα εξής... Daikin Perfera 12αρι και Daikin atxc25c τα οποία θα τοποθετηθούν στο νέο μου σπίτι μάλλον Σεπτέμβριο με Οκτώβριο.

Στο σπίτι που είμαι τώρα φιλοξενούμενος έχουμε σε κρεβατοκάμαρα 15τμ ένα General Electric Prime+ 9αρι και σε σαλοκουζινα 38τμ βάλαμε Midea all easy pro 18αρι στις αρχές του καλοκαιριού.

Αν μπορώ κάπως να βοηθήσω , πείτε μου πως.

Εννοείται πως τα έχω καλωδιωμενα με μετρητές κατανάλωσης και αισθητήρες θερμοκρασιων σε Home Assistant.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...