Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Spoiler
3 λεπτά πριν, Specs είπε

Σε ευρω, αναλογως το ποσο χρεωνεται καποιος , κατα το εξελ του @korakios κοστισαν 34 ευρω (all included, ΔΕΗ Γ1Ν).

θέλει διόρθωση μιας και οι ρυθμιζόμενες είναι λάθος στο excel

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

55 minutes ago, Kozanitis1 said:

Απλά μου είπε πως το λένε WF-RAC νομίζω, τίποτα άλλο μου το έκλεισαν.., θα δω το manual αλλά δεν θυμάμαι να λέει τίποτα για ασύρματο προσαρμογέα κλπ..

@MikhailBakurin χώρα κατασκευής/συναρμογής του ATXC25D?

Αν κάποιος κοιτάει για Daikin, έχει ουσιαστική διαφορά να κοιτάμε τα F.. αντί των Α.....

Θυμάται κάποιος τις διαφορές του πρώτου γράμματος;

Αν δεν κάνω λάθος τα Α είναι για αλυσίδες κλπ και τα F τα δουλεύουν blue dealer?

Μαλαισία είναι η κατασκευή, το γράφει περήφανα έξω από τις κούτες με μεγάλα γράμματα. Ιδιόκτητη, μεγάλη μονάδα της δαηκιν. Τώρα, τα εσωτερικά, προφανώς θα έχουν το κατιτίς τους από Κίνα/Τουρκία/Ταϊβάν/Ιαπωνία. Στον παγκοσμιοποιημένο καπιταλισμό δεν υπάρχει παραγωγή, υπάρχει συναρμογή υπο-παραγωγών, όπως σωστά έγραψες.

Τα F είναι των μπλου δίλερς. Πιθανώς πιο προσεγμένα; Δε νομίζω - δεν ξέρω, για ποιο λόγο να μη δίνει το ίδιο μοντέλο σε δίκτυο ΚΑΙ αλυσίδες η μαμά - εταιρεία...

 

57 minutes ago, Specs said:

Μολις ετοιμαζομουν να γραψω καθως εκανα κ γω τις μετρησεις καταναλωσης και ειναι φυσικα ασυμφορες(αναλυτικα αλλη στιγμη) ως προς την ψυξη για μεγαλο χωρο, αλλα και αχρειαστο εκτος απο ειδικες περιπτωσεις συνδυασμου ζεστης υγρασιας.

Το υπνοδωματιο ειναι παραδεισος ομως! κ εφικτο για καθενα.

Μονη απορια προς εσενα αλλα και λιακτζιμ και δημοστρ (μην ταγκαρουμε καποιον που ουτως η αλλος θα το διαβασει!)

Στα δικα μου Daikin δεν ρυθμιζει τιποτε στο Dry Mode , αρα τι ακριβως στοχο εχει κ τι θα αλλαξει οταν τον φτασει?

Στο Toshiba που ρυθμιζεται η ζητουμενη θερμοκρασια  βλεπω οτι κανει ον-οφ και τωρα κανω μετρησεις να δω διαφορα σε αλλη θερμοκρασια τι θα αλλαξει.

 

Ναι, πιθανολογώ σε πολλές απώλειες, η αφύγρανση καθίσταται ασύμφορη. Στα 1200-1400 βαττ του δωματίου, είναι αμυδρή η διαφορά, για μεγάλο όφελος.

Δε ρυθμίζει τίποτα το δικό μου, πατάς dry και κάνει τα μαγικά του. 0 ντεσιμπελ, 0 ρεύμα αέρα, 40% υγρασία και 25,2/25,5 τελική μέσα στο χώρο. Μία νύχτα που το άφησα για δοκιμή (και ξύπνησα με ολόξερο λαιμό, ο ανόητος), είχε καταφέρει να πέσει 24,5. Οπότε φαντάζομαι ότι όντως ο υπέρτατος στόχος είναι το 25, αλλά το φτάνει πολύ - πολύ αργά και βασανιστικά, γιατί η ψύξη είναι... παρενέργεια της αφύγρανσης, κι όχι ο σκοπός.

Ον οφφ δεν κάνει με τπτ πάντως, γι' αυτό είναι μικρή η διαφορά καταναλώσεων. Είναι διαρκώς μεταξύ 179 και 189 βαττ κατανάλωσης.

25 minutes ago, Specs said:

Και ενα αλλο που αναφερεις ιδιως εσυ @dimostr πολυ συχνα και οι περισσοτεροι εδω μαλλον δεν το συνειδητοποιουν ειναι πως ναι μεν ακουγονται οι κιλοβατωρες μπολικες για οσους εχουν αγνοια, αλλα μολις γινει η μετατροπη σε ευρω ειναι κιντερ-σουπερ εκπληξη!

Περασε ενας Ιουλιος που κατα το meteo , στην Καρδιτσα ειχαμε μεση θερμοκρασια 30,3 με τους γνωστους καυσωνες.

Για το καθιστικο μου κλπ καταναλωσαν 270 κιλοβατωρες...τα δυο κλιματιστικα μαζι.

Σε ευρω, αναλογως το ποσο χρεωνεται καποιος , κατα το εξελ του @korakios κοστισαν 34 ευρω (all included, ΔΕΗ Γ1Ν).

Ημαρτον...

Λίγα δεν είναι τα 34ε για το χειρότερο Ιούλιο που έχουμε ζήσει στη σύγχρονη Ιστορία; Δεν ξέρω, ανάλογα την τσέπη του καθενός.

Στο πατρικό με 2 ον/οφφ μιτσουβίσηδες (ΒΠ Αττικής) κάψανε μια καλή 400άρα, περίπου τα διπλά. Ένα 12άρι κι ένα 9άρι. Ένα δίευρο τη μέρα μόνο για να μην πεθάνεις από θερμοπληξία, γιατί δροσιά αυτό που είχε το σπίτι, δεν το έλεγες. 28 με 24/7 λειτουργία στις κακές μέρες καύσωνα, εύκολα 30άρια με διακοπτόμενη όποτε ψιλο-υποχωρούσε.

Το ντάηκιν με 5 μέρες απουσίας μου (τις πιο δροσερές, που δε θα το άναβα έτσι κι αλλιώς), είναι μέχρι στιγμής στις 22 κβ τον Αύγουστο. Οκ δεν έχουμε καύσωνες, και το βράδυ το κλείνω. Αλλά είναι μεγάλο πράμα να είναι τα πρωινά - μεσημέρια - απογεύματα ολόδροσα, με ένα δεκάρικο (αναγωγή) το μήνα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, MikhailBakurin είπε

δεν ξέρω, για ποιο λόγο να μη δίνει το ίδιο μοντέλο σε δίκτυο ΚΑΙ αλυσίδες η μαμά - εταιρεία..

Γιατί μέχρι πριν λίγο καιρό τα μοντέλα Α δεν μπορούσαν να εγγραφούν στο site της daikin και υπήρχε διαφορετική πολιτική στην εγγύηση αυτά με το F είχαν 5 χρόνια έναντι των 3 των Α από αλυσίδες , αυτό άλλαξε όμως οποτε δεν τίθεται θέμα διαφόρων πλέον 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, johnnyman είπε

Ένα γρήγορο γράφημα από arata 16αρι.

Όταν είχαν πάει πιο χαμηλά τα Watt το είχα στο 28.

Στο 27 auto fan είμαι εδώ και αρκετή ώρα στα 550watt.

Δεν πέφτει πιο κάτω.

Εξωτερική θερμοκρασία 34 βαθμοί αυτή την ώρα.

 

Screenshot_20230817_195437_Tapo.jpg

Άνοιγε το από πιο νωρίς το πρωί ώστε να προλάβει να κρατήσει θερμοκρασία και να ρίξει κατανάλωση. Ίσως να θέλει και 24/7.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, liakjim είπε

Άνοιγε το από πιο νωρίς το πρωί ώστε να προλάβει να κρατήσει θερμοκρασία και να ρίξει κατανάλωση. Ίσως να θέλει και 24/7.

Πολύ είναι πως το βλέπεις?

Πριν λίγη ώρα έπεσε στα 250w περίπου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους, 

Εχω εδω και δυο χρονια το Toyotomi izuru 12000btu το οποιο λειτουργουσε απροβληματιστα και με το wifi(ewpe smart) 

Απο σημερα ειναι κολλημενο στην υψηλη ταχυτητα και δεν ανταποκρινεται σε καμια σκαλα, ουτε quiet ουτε sleep, ειτε μεσω app ειτε απο το τηλεκοντρολ. 

Η συζυγος μου λεει οτι το πρωι επεσε το ρευμα ξαφνικα και επανηλθε το ιδιο δευτερολεπτο, αρα μηπως καποιο κολλημα εφαγε απο κει η πλακετα. 

Reset δεν βρηκα κατι στον οδηγο, περα απο το wifi reset, το οππιο και ρκανα αλλα τιποτα. 

Επειδη βλεπω το πηρα Ιουλιο του 21, παει η εγγυηση. 

Υπαρζει καποια λυση πριν φωναξω τεχνικο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Tommygre είπε

Καλησπερα σε ολους, 

Εχω εδω και δυο χρονια το Toyotomi izuru 12000btu το οποιο λειτουργουσε απροβληματιστα και με το wifi(ewpe smart) 

Απο σημερα ειναι κολλημενο στην υψηλη ταχυτητα και δεν ανταποκρινεται σε καμια σκαλα, ουτε quiet ουτε sleep, ειτε μεσω app ειτε απο το τηλεκοντρολ. 

Η συζυγος μου λεει οτι το πρωι επεσε το ρευμα ξαφνικα και επανηλθε το ιδιο δευτερολεπτο, αρα μηπως καποιο κολλημα εφαγε απο κει η πλακετα. 

Reset δεν βρηκα κατι στον οδηγο, περα απο το wifi reset, το οππιο και ρκανα αλλα τιποτα. 

Επειδη βλεπω το πηρα Ιουλιο του 21, παει η εγγυηση. 

Υπαρζει καποια λυση πριν φωναξω τεχνικο? 

Και εγγύηση να έχει αν τους πεις για διακοπή ρεύματος θα σου πουν ότι δεν ισχύει η εγγύηση ότι μάρκα και να είναι. Οπότε απλά τους λες ότι το άναψες και δεν ανταποκρίνεται στις εντολές ξαφνικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν είναι πολύ. Το ανάβεις αργά.

Τώρα το έκλεισα 30 έχει μόνο έξω

Αύριο παλι και από βδομάδα που λέει 38αρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@liakjim επειδη βλεπω πως το Qing Ping στα εξελ που κανω εξπορτ για επεξεργασια μεσης θερμοκρασιας του 24ωρου, βλεπω πως μου λειπουν καποιες σειρες απο το εξελ σε καποιες ημερομηνιες, ασχετες καθε φορα, δες λιγο ενα δικο σου, αν εχει πχ για τις ημερες που αναφερεται επι 96 καταγραφες το 24ωρο, ολες. Δεν εχει μεινει απο μπαταρια το δικο μου κ απορω τι αλλο να φταιει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Specs είπε

@liakjim επειδη βλεπω πως το Qing Ping στα εξελ που κανω εξπορτ για επεξεργασια μεσης θερμοκρασιας του 24ωρου, βλεπω πως μου λειπουν καποιες σειρες απο το εξελ σε καποιες ημερομηνιες, ασχετες καθε φορα, δες λιγο ενα δικο σου, αν εχει πχ για τις ημερες που αναφερεται επι 96 καταγραφες το 24ωρο, ολες. Δεν εχει μεινει απο μπαταρια το δικο μου κ απορω τι αλλο να φταιει...

Μάλλον με μπερδεύεις με κάποιον άλλον;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, liakjim said:

Μάλλον με μπερδεύεις με κάποιον άλλον;

το καταγραφικο θερμοκρασιας που εχεις, εμενα το λενε Qing Ping αλλα εσυ εχεις φασον ιδιο θυμαμαι ?το στρογγυλο ακριβειας

1782023111226.jpg.26758d6de0215e323a31a3831927b029.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Specs είπε

Μολις ετοιμαζομουν να γραψω καθως εκανα κ γω τις μετρησεις καταναλωσης και ειναι φυσικα ασυμφορες(αναλυτικα αλλη στιγμη) ως προς την ψυξη για μεγαλο χωρο, αλλα και αχρειαστο εκτος απο ειδικες περιπτωσεις συνδυασμου ζεστης υγρασιας.

Προσωπικά είμαι πολύ happy με την αφύγρανση με το asyg24kmta από άποψη κατανάλωσης.

image.png.d8f9cfc8919a089df74e514769101732.png

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...