Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 λεπτά πριν, liakjim είπε

Toshiba .

Yukai/arata, ή τα νέα edge white/black ή haori.

Εναλλακτικά daikin siesta ή καλύτερα perfera + επέκταση εγγύησης από daikin σε 10 χρόνια.

Σε ευχαριστώ αδερφέ για την άμεση απάντηση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
  1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό :1200
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές:samsung aqv12fan /ανεπαρκές
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ):electronet 
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο (πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση):50/50
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή πηγή ψύξης ή αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης κτλ:αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης
  6. Αναφέρουμε αν έχουμε και αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης πχ λέβητας πετρελαίου.;όχι
  7. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ :σαλόνι
  8. Τοποθεσία (πόλη και περιοχή αν είναι Αθήνα) , προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες (αν έχουμε κοντά μετεωρολογικό σταθμό από το https://meteo.gr/Gmap.cfm το λέμε), υψόμετρο και τυχόν ιδιαιτερότητες (πχ πάνω στη θάλασσα, ξηρό κλίμα κτλ)   λάρισα ,υψόμετρο 72m,υγρασία 99%
  9. Απαραίτητα, επιθυμητά και αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο
  10. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου, προσανατολισμό, (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ).,δεν υπάρχει μόνωση ,το σπίτι κοιτάει ανατολικά,το σαλόνι απο τα βόρεια το καλύπτει μία αποθήκη
  11. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ . 

 

Screenshot_8.png

Επεξ/σία από expert30
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, expert30 είπε
  1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό :1200
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές:samsung aqv12fan /ανεπαρκές
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ):electronet 
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο (πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση):50/50
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή πηγή ψύξης ή αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης κτλ:αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης
  6. Αναφέρουμε αν έχουμε και αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης πχ λέβητας πετρελαίου.;όχι
  7. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ :σαλόνι
  8. Τοποθεσία (πόλη και περιοχή αν είναι Αθήνα) , προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες (αν έχουμε κοντά μετεωρολογικό σταθμό από το https://meteo.gr/Gmap.cfm το λέμε), υψόμετρο και τυχόν ιδιαιτερότητες (πχ πάνω στη θάλασσα, ξηρό κλίμα κτλ)   λάρισα ,υψόμετρο 72m,υγρασία 99%
  9. Απαραίτητα, επιθυμητά και αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο
  10. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου, προσανατολισμό, (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ).,δεν υπάρχει μόνωση ,το σπίτι κοιτάει ανατολικά,το σαλόνι απο τα βόρεια το καλύπτει μία αποθήκη
  11. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ . 

 

Screenshot_8.png

Μήπως έχεις κάνει κάποιο λάθος στα δεδομένα σου; Αυτά είναι 56000btus. Μπορείς να μας ανεβάσεις αυτά που έβαλες ως input στο app;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, liakjim είπε

Μήπως έχεις κάνει κάποιο λάθος στα δεδομένα σου; Αυτά είναι 56000btus. Μπορείς να μας ανεβάσεις αυτά που έβαλες ως input στο app;

ναι όντως για κάποιο λόγο μου έβγαλε αυτό ,δεν το έκανα convertion 

ανεβάζω το καινούργιο

 

Screenshot_9.png

Screenshot_10.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλεις όντως 24 βαθμούς μέσα στο σπίτι ή το έβαλες σαν χειρότερη περίπτωση υπολογισμού;

Στα 8.5kW απώλειες πάμε σε αρκετά μεγάλο μηχάνημα, ίσως να χρειαστεί να αυξήσεις το budget για κάτι τέτοιο.., αλλιώς υπολογίζεις πάλι με 20-21 βαθμούς μέσα.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, expert30 είπε

ναι όντως για κάποιο λόγο μου έβγαλε αυτό ,δεν το έκανα convertion 

ανεβάζω το καινούργιο

 

Screenshot_9.png

Screenshot_10.png

Ok, είναι δεδομένο ότι θέλεις 24άρι και μάλιστα δυνατό.

Λάρισα λες άρα κοιτάμε αυτό https://penteli.meteo.gr/stations/larissa/NOAAPRYR.TXT

Τώρα, δεν ξέρω το σπίτι σου αν θέλει παραπάνω ψύξη ή θέρμανση ή και τα δύο, αλλά από τη στιγμή που θέλεις εγγύηση, ξεχνάς αυτόματα τις λύσεις που θα σου έδιναν οικονομία σε λειτουργία δλδ mitsubishi και fujitsu ( ήθελα να σε πάω στο ASYG24KMTA ή στο SRK/SRC-71ZR-W). Εκτός αν το electronet έχει πρόγραμμα με επέκταση εγγύησης. 

Το μοναδικό που πλησιάζει αυτά που ψάχνεις και δεν θα δώσεις νεφρό για το ρεύμα, είναι αυτό https://www.electronet.gr/klimatismos-thermansi/klimatistika/klimatistika-toihoy/ac-inventor-comfort-mfvi32-24wfimfvo32-24-24000-btu-1

Προσωπικά θα έλεγα να αποφύγεις το electronet και αφού θέλεις εγγύηση, ψύξη και θέρμανση, θα σου πρότεινα να μην πας σε τίποτα άλλο από το καινούργιο toshiba edge white ή black . Οι κωδικοί είναι RAS-B24G3KVSGB-E / RAS-24J2AVSG-E και RAS-B24G3KVSG-E / RAS-24J2AVSG-E .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, liakjim είπε

Ok, είναι δεδομένο ότι θέλεις 24άρι και μάλιστα δυνατό.

Λάρισα λες άρα κοιτάμε αυτό https://penteli.meteo.gr/stations/larissa/NOAAPRYR.TXT

Τώρα, δεν ξέρω το σπίτι σου αν θέλει παραπάνω ψύξη ή θέρμανση ή και τα δύο, αλλά από τη στιγμή που θέλεις εγγύηση, ξεχνάς αυτόματα τις λύσεις που θα σου έδιναν οικονομία σε λειτουργία δλδ mitsubishi και fujitsu ( ήθελα να σε πάω στο ASYG24KMTA ή στο SRK/SRC-71ZR-W). Εκτός αν το electronet έχει πρόγραμμα με επέκταση εγγύησης. 

Το μοναδικό που πλησιάζει αυτά που ψάχνεις και δεν θα δώσεις νεφρό για το ρεύμα, είναι αυτό https://www.electronet.gr/klimatismos-thermansi/klimatistika/klimatistika-toihoy/ac-inventor-comfort-mfvi32-24wfimfvo32-24-24000-btu-1

Προσωπικά θα έλεγα να αποφύγεις το electronet και αφού θέλεις εγγύηση, ψύξη και θέρμανση, θα σου πρότεινα να μην πας σε τίποτα άλλο από το καινούργιο toshiba edge white ή black . Οι κωδικοί είναι RAS-B24G3KVSGB-E / RAS-24J2AVSG-E και RAS-B24G3KVSG-E / RAS-24J2AVSG-E .

κι εγώ δεν θα πήγαινα ,αλλά πήγα plaisio λένε δεν στέλνουν τεχνικό εγκατάστασης πάνω απο 15 χλμ ,πάω κοτσόβολο το ίδιο ,public media markt ,δεν πάω με τίποτα δεν θέλω να τους υποστηρίξω γιατι όταν τους χρειάστηκα το service ήταν ότι χειρότερο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, expert30 είπε

κι εγώ δεν θα πήγαινα ,αλλά πήγα plaisio λένε δεν στέλνουν τεχνικό εγκατάστασης πάνω απο 15 χλμ ,πάω κοτσόβολο το ίδιο ,public media markt ,δεν πάω με τίποτα δεν θέλω να τους υποστηρίξω γιατι όταν τους χρειάστηκα το service ήταν ότι χειρότερο 

To service στα κλιματιστικά είναι από τον αντιπρόσωπο (daikin, toshiba, fgeurope, τουρνικιώτης, inventor κτλ)  οπότε προσωπικά δεν θα το κοίταζα σαν κριτήριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, liakjim είπε

Ok, είναι δεδομένο ότι θέλεις 24άρι και μάλιστα δυνατό.

Λάρισα λες άρα κοιτάμε αυτό https://penteli.meteo.gr/stations/larissa/NOAAPRYR.TXT

Τώρα, δεν ξέρω το σπίτι σου αν θέλει παραπάνω ψύξη ή θέρμανση ή και τα δύο, αλλά από τη στιγμή που θέλεις εγγύηση, ξεχνάς αυτόματα τις λύσεις που θα σου έδιναν οικονομία σε λειτουργία δλδ mitsubishi και fujitsu ( ήθελα να σε πάω στο ASYG24KMTA ή στο SRK/SRC-71ZR-W). Εκτός αν το electronet έχει πρόγραμμα με επέκταση εγγύησης. 

Το μοναδικό που πλησιάζει αυτά που ψάχνεις και δεν θα δώσεις νεφρό για το ρεύμα, είναι αυτό https://www.electronet.gr/klimatismos-thermansi/klimatistika/klimatistika-toihoy/ac-inventor-comfort-mfvi32-24wfimfvo32-24-24000-btu-1

Προσωπικά θα έλεγα να αποφύγεις το electronet και αφού θέλεις εγγύηση, ψύξη και θέρμανση, θα σου πρότεινα να μην πας σε τίποτα άλλο από το καινούργιο toshiba edge white ή black . Οι κωδικοί είναι RAS-B24G3KVSGB-E / RAS-24J2AVSG-E και RAS-B24G3KVSG-E / RAS-24J2AVSG-E .

ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις  θα το ψάξω περαιτέρω, μάλλον θα πάω για το mitsubishi 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν ένας 20άρης αφυγραντήρας (morris mdp20300i σε laundry mode , κόκκινη γραμμή), καίει περισσότερο από ένα 24άρι κλιματιστικό (asyg24kmta , γαλάζια γραμμή).

image.png.8f8f692569a2a87d665b28effd27a75c.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα μου ηρθε η επιδοτηση και απο Δευτερα θα ψαχνω για το Ηaier Tide Green Plus 

Εχει κανεις εμπειρια με την εφαρμογη και αν παιζει σωστα με Αλεχα?

Ψιλα γραμματα για την εγγυηση?

Γνωριζετε την διαδικασια και πως να με κλεψουν λιγοτερο?

Κλασικα βλεπω τα υπερκαταστηματα της ελληνικης μαφιας της πληροφορικης εχουν τσιμπημενη τιμη απο 100-170 ευρω απο οτι αν το παρεις εκτος μαφιας.

Και εγκατασταση 100 και αποξηλωση 25 που ακουστηκε?

Πρεπει οπωσδηποτε για το voucher να βρω καταστημα και να φερουν αυτοι τεχνικο η μπορω να φερω δικο μου που κανει εγκαταστασεις για το Mediamarkt?

Oμως δεν εχει διαθεσιμοτητα το mediamarkt ακομα και ανησυχω.

Ευχαριστω προκαταβολικα.

Επεξ/σία από cricket
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, cricket είπε

Καλησπερα μου ηρθε η επιδοτηση και απο Δευτερα θα ψαχνω για το Ηaier Tide Green Plus 

Εχει κανεις εμπειρια με την εφαρμογη και αν παιζει σωστα με Αλεχα?

Ψιλα γραμματα για την εγγυηση?

Γνωριζετε την διαδικασια και πως να με κλεψουν λιγοτερο?

Κλασικα βλεπω τα υπερκαταστηματα της ελληνικης μαφιας της πληροφορικης εχουν τσιμπημενη τιμη απο 100-170 ευρω απο οτι αν το παρεις εκτος μαφιας.

Και εγκατασταση 100 και αποξηλωση 25 που ακουστηκε?

Πρεπει οπωσδηποτε για το voucher να βρω καταστημα και να φερουν αυτοι τεχνικο η μπορω να φερω δικο μου που κανει εγκαταστασεις για το Mediamarkt?

Oμως δεν εχει διαθεσιμοτητα το mediamarkt ακομα και ανησυχω.

Ευχαριστω προκαταβολικα.

Γιατί πας για το σχετικά μέτριο Haier;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, liakjim είπε

Γιατί πας για το σχετικά μέτριο Haier;

Ειδα την εφαρμογη του και μου αρεσε και βασικο για μενα οτι εχει στο κντρολ on και off timer τα περισσοτερα εχουν μονο off.2η επιλογη ειχα το hisense.Εχει και 5 χρονια εγγυηση.Δεν βλεπω στα ιδια λεφτα κατι καλυτερο.

Στις 18/4/2023 στις 1:06 ΜΜ, Raki-meze είπε

Για το παρακάτω έχουμε κανέναν με πληροφορίες; Πάω προς τα εκεί για δωμάτιο, έχω voucher και το βρίσκω και με δωρεάν εγκατάσταση.

https://www.airconenergy.gr/gr/el/products/j-smart-asw-h09b4-jkr3di-eu-se-6-atokes-doseis

Δεν είμαι για πολλά ,αν δεν είχα το voucher δεν θα το έβαζα καν. Το δωμάτιο είναι ίδιο με το άλλο που έβαλα το nuvelle, το οποίο τα πήγε απρόσμενα καλά τον χειμώνα.

Στην aircon τα βαζουν δωρεαν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...