Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, Actinidio είπε

θα βάλω τον sonnof που είχες προτείνει , απλά σκεφτόμουν αν βρω το wifi module σε καλή τιμη να έβαζα εκείνο που θα τα δείχνει όλα 

Βλέπω ότι δείχνει μόνο ανά μήνα που δεν βολεύει https://mitsubishiheavyindustries.gr/cms/uploads/2023/06/MHI-ΑΣΥΡΜΑΤΟ-ΣΥΣΤΗΜΑ-ΕΛΕΓΧΟΥ-2023.pdf

Ποιο sonoff λες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Βλέπω ότι δείχνει μόνο ανά μήνα που δεν βολεύει https://mitsubishiheavyindustries.gr/cms/uploads/2023/06/MHI-ΑΣΥΡΜΑΤΟ-ΣΥΣΤΗΜΑ-ΕΛΕΓΧΟΥ-2023.pdf

Ποιο sonoff λες;

Γνωρίζουμε πού μπορούμε να προμηθευτούμε το WF-RAC? ο τουρνικιώτης που είχα πάρει τηλ δεν το έχει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Γνωρίζουμε πού μπορούμε να προμηθευτούμε το WF-RAC? ο τουρνικιώτης που είχα πάρει τηλ δεν το έχει..

Αν δεν το έχει και ο αντιπρόσωπος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, liakjim είπε

Αν δεν το έχει και ο αντιπρόσωπος...

Είχα καλέσει στην τεχνική υποστήριξη και τα παιδιά από εκεί μου είπαν να το προμηθευτώ από εκεί που πήρα το κλιματιστικό, δεν τα πουλάνε από εκεί.. άντε βγάλε άκρη.., ίσως με μια κλήση στο εμπορικό να το έχουν ή να έλεγαν ό,τι να-ναι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Είχα καλέσει στην τεχνική υποστήριξη και τα παιδιά από εκεί μου είπαν να το προμηθευτώ από εκεί που πήρα το κλιματιστικό, δεν τα πουλάνε από εκεί.. άντε βγάλε άκρη.., ίσως με μια κλήση στο εμπορικό να το έχουν ή να έλεγαν ό,τι να-ναι..

Ο αντιπρόσωπος δεν κάνει λιανικές πωλήσεις , κάνει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Actinidio

85€ έχει παίξει η πιο φθηνή τιμή στο Σκρουτζ. Αν δεν κάνω λάθος στο Yukai παίζει το 105 μοντέλο. Το 106 είναι το ίδιο απλά έχει ένα επιπλέον καλώδιο για εξωτερική τοποθέτηση σε κάποια πιο παλιά μοντέλα κλιματιστικών. 

Επεξ/σία από EchiDNA
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Είχα καλέσει στην τεχνική υποστήριξη και τα παιδιά από εκεί μου είπαν να το προμηθευτώ από εκεί που πήρα το κλιματιστικό, δεν τα πουλάνε από εκεί.. άντε βγάλε άκρη.., ίσως με μια κλήση στο εμπορικό να το έχουν ή να έλεγαν ό,τι να-ναι..

Με μια γρήγορη αναζήτηση, βρίσκω μόνο για το electric.

Δεν μπορούν να σου βρουν έστω το part number; Το έχεις ψάξει από τα εγχειρίδια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά την αφύγρανση, τώρα που οι απώλειες είναι χαμηλές, ελέω φυσιολογικών εξωτερικών (μαξ 31-32), τη δουλεύω κι εγώ κατ' αποκλειστικότητα σχεδόν. Έχω κόψει την ψύξη. Μιλάμε για ATXC25D, το οποίο κατανάλωνε 170-180 βαττ/ώρα για να κρατήσει το δωμάτιο στους 27, με αυξημένη όμως κάπως την υγρασία και με ώτο ροή ανεμιστήρα.

Τώρα καίει 190-200 και έχω μονίμως 25,5, με πολύ χαμηλή υγρασία.

Το μεγαλύτερο πλεονέκτημα όμως, επειδή μιλάμε για δωμάτιο, είναι αυτό που είπε σε προηγούμενες σελίδες ο @Specs: Μηδενικός ήχος. Τόσο λίγος, που δεν είμαι καν σίγουρος αν δουλεύει ο ανεμιστήρας, ή αν κάνει φυσική ροή αέρα στο δωμάτιο η διαφορά θερμοκρασίας του στοιχείου.

Καλά, προφανώς δουλεύει, απλά υποδεικνύω έναν τρόπο για να έχεις άψογη ατμόσφαιρα, με ελάχιστη παραπάνω κατανάλωση (10% επί χαμηλών αριθμών, δλδ 20 βατ/ώρα = κάτι σεντς τη μέρα για 24/7 λειτουργία, ή κάνα ευρουλάκι το μήνα για πιο χαλαρή λειτουργία, σαν αυτή που κάνω, πχ 10/7). Και, on top of that, 0 ήχο. Αν το silent ψύξης ακούγεται σα τροφοδοτικό pc, η αφύγρανση ακούγεται σαν το xbox series s, δηλαδή σα να φυσάει κάποιος χαλαρά μία βλεφαρίδα από τα γυαλιά οράσεώς του. 😛

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα γρήγορο γράφημα από arata 16αρι.

Όταν είχαν πάει πιο χαμηλά τα Watt το είχα στο 28.

Στο 27 auto fan είμαι εδώ και αρκετή ώρα στα 550watt.

Δεν πέφτει πιο κάτω.

Εξωτερική θερμοκρασία 34 βαθμοί αυτή την ώρα.

 

Screenshot_20230817_195437_Tapo.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, liakjim είπε

Με μια γρήγορη αναζήτηση, βρίσκω μόνο για το electric.

Δεν μπορούν να σου βρουν έστω το part number; Το έχεις ψάξει από τα εγχειρίδια;

Απλά μου είπε πως το λένε WF-RAC νομίζω, τίποτα άλλο μου το έκλεισαν.., θα δω το manual αλλά δεν θυμάμαι να λέει τίποτα για ασύρματο προσαρμογέα κλπ..

@MikhailBakurin χώρα κατασκευής/συναρμογής του ATXC25D?

Αν κάποιος κοιτάει για Daikin, έχει ουσιαστική διαφορά να κοιτάμε τα F.. αντί των Α.....

Θυμάται κάποιος τις διαφορές του πρώτου γράμματος;

Αν δεν κάνω λάθος τα Α είναι για αλυσίδες κλπ και τα F τα δουλεύουν blue dealer?

Επεξ/σία από Kozanitis1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, MikhailBakurin said:

Τώρα καίει 190-200 και έχω μονίμως 25,5, με πολύ χαμηλή υγρασία.

Μολις ετοιμαζομουν να γραψω καθως εκανα κ γω τις μετρησεις καταναλωσης και ειναι φυσικα ασυμφορες(αναλυτικα αλλη στιγμη) ως προς την ψυξη για μεγαλο χωρο, αλλα και αχρειαστο εκτος απο ειδικες περιπτωσεις συνδυασμου ζεστης υγρασιας.

Το υπνοδωματιο ειναι παραδεισος ομως! κ εφικτο για καθενα.

Μονη απορια προς εσενα αλλα και λιακτζιμ και δημοστρ (μην ταγκαρουμε καποιον που ουτως η αλλος θα το διαβασει!)

Στα δικα μου Daikin δεν ρυθμιζει τιποτε στο Dry Mode , αρα τι ακριβως στοχο εχει κ τι θα αλλαξει οταν τον φτασει?

Στο Toshiba που ρυθμιζεται η ζητουμενη θερμοκρασια  βλεπω οτι κανει ον-οφ και τωρα κανω μετρησεις να δω διαφορα σε αλλη θερμοκρασια τι θα αλλαξει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Specs είπε

Μολις ετοιμαζομουν να γραψω καθως εκανα κ γω τις μετρησεις καταναλωσης και ειναι φυσικα ασυμφορες(αναλυτικα αλλη στιγμη) ως προς την ψυξη για μεγαλο χωρο, αλλα και αχρειαστο εκτος απο ειδικες περιπτωσεις συνδυασμου ζεστης υγρασιας.

Το υπνοδωματιο ειναι παραδεισος ομως! κ εφικτο για καθενα.

Μονη απορια προς εσενα αλλα και λιακτζιμ και δημοστρ (μην ταγκαρουμε καποιον που ουτως η αλλος θα το διαβασει!)

Στα δικα μου Daikin δεν ρυθμιζει τιποτε στο Dry Mode , αρα τι ακριβως στοχο εχει κ τι θα αλλαξει οταν τον φτασει?

Στο Toshiba που ρυθμιζεται η ζητουμενη θερμοκρασια  βλεπω οτι κανει ον-οφ και τωρα κανω μετρησεις να δω διαφορα σε αλλη θερμοκρασια τι θα αλλαξει.

 

Πρέπει να βρεθεί κάποιος με το ίδιο για να σου πει αλλα λογικά εαν ο στόχος που θέτει το,μηχάνημα που μάλλον θα είναι το 25 κα8 αν είναι σε λογική αντιστοιχία των απωλειών του χώρου θα δουλευει με τη λιγότερη δυνατή ισχύ χωρις τα ενοχλητικά on off , γιατί παρόλο,που δουλευει αφυγρανση ο στόχος του θα είναι η θερμοκρασία , δε νομίζω ότι έχει υγρασιομετρο που να λέει τώρα έχω 45% άρα κόβω 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 minutes ago, dimostr said:

Πρέπει να βρεθεί κάποιος με το ίδιο για να σου πει αλλα λογικά εαν ο στόχος που θέτει το,μηχάνημα που μάλλον θα είναι το 25 κα8 αν είναι σε λογική αντιστοιχία των απωλειών του χώρου θα δουλευει με τη λιγότερη δυνατή ισχύ χωρις τα ενοχλητικά on off , 

Το Perfera 9 αλλα και το Sensira 12 , εχουν απολυτα ομαλη λειτουργια χωρις ον-οφ και μαλλον εχεις δικιο για τον στοχο 25 , καθως οσο τα δουλευα, κατεβηκε στα δομικα στοιχεια , μεσα σε ενα 24ωρο , απο τους 26 στους 25,3 αν θυμαμαι καλα.

Αλλα επειδη κρυωνα κ εβλεπα συνεχιζε, το σταματησα το πειραμα. Εγω εχω 26 μεσα με ζητουμενη 27 σταθερα 24/7.

 

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Specs είπε

Το Perfera 9 αλλα και το Sensira 12 , εχουν απολυτα ομαλη λειτουργια χωρις ον-οφ και μαλλον εχεις δικιο για τον στοχο 25 , καθως οσο τα δουλευα, κατεβηκε στα δομικα στοιχεια , μεσα σε ενα 24ωρο , απο τους 26 στους 25,3 αν θυμαμαι καλα.

Αλλα επειδη κρυωνα κ εβλεπα συνεχιζε, το σταματησα το πειραμα. Εγω εχω 26 μεσα με ζητουμενη 27 σταθερα 24/7.

 

Αυτό για το 25 σε κάποιο εγχειρίδιο το έχω διαβάσει αλλα δεν θυμάμαι σε ποιο από τα τρία κλιματιστικά που έχω και πως το περιέγραφε , θα το κοιτάξω κάποια στιγμή αλλα όχι τώρα γιατί σε λίγο παίζει ο Ολυμπιακός οποτε το διάβασμα αναβάλλεται 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 minutes ago, dimostr said:

Αυτό για το 25 σε κάποιο εγχειρίδιο το έχω διαβάσει αλλα δεν θυμάμαι σε ποιο από τα τρία κλιματιστικά που έχω και πως το περιέγραφε , θα το κοιτάξω κάποια στιγμή αλλα όχι τώρα γιατί σε λίγο παίζει ο Ολυμπιακός οποτε το διάβασμα αναβάλλεται 

Και ενα αλλο που αναφερεις ιδιως εσυ @dimostr πολυ συχνα και οι περισσοτεροι εδω μαλλον δεν το συνειδητοποιουν ειναι πως ναι μεν ακουγονται οι κιλοβατωρες μπολικες για οσους εχουν αγνοια, αλλα μολις γινει η μετατροπη σε ευρω ειναι κιντερ-σουπερ εκπληξη!

Περασε ενας Ιουλιος που κατα το meteo , στην Καρδιτσα ειχαμε μεση θερμοκρασια 30,3 με τους γνωστους καυσωνες.

Για το καθιστικο μου κλπ καταναλωσαν 270 κιλοβατωρες...τα δυο κλιματιστικα μαζι.

Σε ευρω, αναλογως το ποσο χρεωνεται καποιος , κατα το εξελ του @korakios κοστισαν 34 ευρω (all included, ΔΕΗ Γ1Ν-ΚΟΤ Β).

Ημαρτον...

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...