Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, Specs είπε

Me τι κριτηρια θα επιλεξεις ? τι ακριβως ψαχνεις να εχει το κλιματιστικο εχει σημασια.

Προσωπικα θα επαιρνα το Daikin για μια ισοροπημενη κ ποιοτικη επιλογη.

Καλημέρα. Απόδοση στην ψύξη, οικονομία, αξιοπιστία/υποστήριξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 minutes ago, Kastrato88 said:

Απόδοση στην ψύξη, οικονομία, αξιοπιστία/υποστήριξη.

Με αυτα τα κριτηρια, παραμενει το Daikin.

Βαλε κ μια επεκταση εγγυησης για 10 χρονια αν θες (μεχρι  6 μηνες μετα την αγορα μπορεις να την βαλεις και εισαι οκ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimostr είπε

Θες να πεις δηλαδή ότι εαν η αμοιβή του είναι μεγαλύτερη με κάποιο τροπο θα έρθει το άγιο πνεύμα και θα του δείξει πως γίνεται σωστά αυτό που κάνει λάθος ? Εδώ μιλάμε για ανθρώπους που ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥΣ , οποτε δεν είναι θέμα αμοιβής αλλα επαγγελματικής επάρκειας 

 

1 ώρα πριν, dimostr είπε

Είχα βάλει ένα daikin και είχα πληρώσει ότι μου ζήτησε ο ¨μαστορας ¨ επειδή το κλιματιστικο δε μου άρεσε όπως λειτουργούσε έφερα τον blue dealer της περιοχής μου για να κάνω κάποιες διορθωτικές ενέργειες , για να μη στα πολυλογώ νέο φρέον νέο κενό και κάποια αλλα πραγματάκια πλήρωσα 60 ευρώ και έκανε περίπου μιάμιση ωρα ο άνθρωπος ΑΡΑ αγαπητέ συμφουριτη ΔΕΝ παίζει ρόλο η αμοιβή έτσι όπως το εννοείς ΑΛΛΑ Η ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΕΠΑΡΚΕΙΑ και όσο έχετε αυτές τις πεποιθήσεις περί διευρων και κάτιτις όπως λες θα υπάρχουν μαστορια που θα εκμεταλλεύονται τα λεφτά των καταναλωτών που ΔΕΝ ΤΑ ΔΙΚΑΙΟΥΝΤΑΙ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΔΕΣ σταματήστε λοιπόν αυτή τη καραμέλα περί αμοιβής 

Δεν είναι σωστό να γενικεύουμε ο καραγκιοζης μαστορας όσα και να του δώσεις θα κάνει καραγκιοζιλίκια

Ο σωστός μαστορας θα πάρει τη νόμιμη αμοιβή του και θα κάνει αυτό που πρέπει 

Ο άνθρωπος προφανώς κατάλαβε ότι έχεις πληρώσει ήδη το μηχάνημα και την εγκατάσταση και πρέπει να ξανά πληρώσεις και σου έκανε από φιλότιμο την καλύτερη τιμή που μπορούσε να κάνει.

Παίζει ρόλο η αμοιβή σίγουρα αλλά οι κακές συνήθειες δύσκολα κόβονται.
 

Spoiler

Όπως το ψάχνουμε εδώ στο φόρουμ και έχουμε βοηθήσει τόσο κόσμο έτσι κάνω προσωπικά και σε γκρουπ αυτοκίνητων που εκεί να δείτε τι γίνεται....υπάρχουν άνθρωποι που αλλάζουν κάθε χρόνο φλάντζα κεφαλής αφού η επισκευή δεν γίνεται σωστά και άλλα πολλά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Infamous13 είπε

Καλημέρα σε όλους. 

Αγορά κλιματιστικού Mitsubishi Electric MSZ/MUZ BT35VGK πριν από περίπου 4 μήνες (Απρίλιος 2023). Το δούλεψα μόνο κάποιες ώρες τον Ιούλιο, τις δυο εβδομάδες που έκανε τον καύσωνα.

Πριν από 10 μέρες το άναψα ξανά και στο ξεκίνημα είχε μια έντονη μυρωδιά υγρασίας. Περίπου για κανένα 10λεπτο, ώσπου ξαφνικά σταμάτησε να μυρίζει. Χθες που το άναψα πάλι (μετά από 10 μέρες που είχα να το ανάψω) έβγαλε την ίδια μυρωδιά και μετά από κανένα 10λεπτο σταμάτησε να μυρίζει, όπως και την προηγούμενη φορά.

Έχει κάποιος ιδέα τι μπορεί να φταίει;

 

Ίσως να δοκίμαζες να το βάζεις σε λειτουργία ανεμιστήρα για μισή ώρα πριν το κλείσεις ( μπορεί να αυτοματοποιηθεί με ένα rm4 mini). Επίσης πιθανόν να πρέπει να ελεγχθεί η αποστράγγιση του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να πω και εγώ εντυπώσεις από το MITSUBISHI Heavy SRK/SRC-63ZR-W. Τοποθετήθηκε εχθές με 3 μετρα χαλκοσωλήνα και περίπου 7 λεπτά κενό , ο μάστορας μου έδειξε τα μανόμετρα , γενικά ήταν πολύ ευγενικό συνεργείο. Το μόνο παράξενο είναι ότι την μία σωλήνα αποστράγγισης την άφησε στο στοιχείο της εξωτερικής μονάδας.

Το μηχάνημα είναι σχετικά αθόρυβο, το έχω τον ανεμιστήρα στο αυτόματο και ζήτηση 25 βαθμούς , εχθές η εξωτερική θερμοκρασία έφτασε μέχρι 36 (πυλαία Θεσσαλονίκη) το σπίτι είναι μονοκατοικία και το βαράει από παντού ο ήλιος. το έβαλα στους 25 γιατί έχει offset περίπου 1.5 βαθμό. Εκαψε συνολικά το σπίτι 13 kw σε ένα 24ωρο φαντάζομαι μιας και εχθες είχα ανοιχτή μονο μια τηλεόραση , τον υπολογιστή και μερικά φώτα, ότι τα 10kwh είναι από το μηχάνημα.

Το μόνο που με ενόχλησε είναι ότι δεν έχει στο χειριστήριο φως , πόσο θα ήταν το κόστος ? Κατα τα άλλα οι ρυθμίσεις είναι πολλές , το ευχάριστο είναι ότι υπαρχει ρύθμιση σε όλες τις περσίδες και οι κάθετες ρυθμίζονται μισές μισές.

Μπήκε σε ενιαίο χώρο 60τμ

Τέλος η υγρασία του χώρου γενικά δεν πέφτει ιδιαίτερα στην ψύξη 

 

Επεξ/σία από Actinidio
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Actinidio είπε

Να πω και εγώ εντυπώσεις από το MITSUBISHI Heavy SRK/SRC-63ZR-W. Τοποθετήθηκε εχθές με 3 μετρα χαλκοσωλήνα και περίπου 7 λεπτά κενό , ο μάστορας μου έδειξε τα μανόμετρα , γενικά ήταν πολύ ευγενικό συνεργείο. Το μόνο παράξενο είναι ότι την μία σωλήνα αποστράγγισης την άφησε στο στοιχείο της εξωτερικής μονάδας.

Το μηχάνημα είναι σχετικά αθόρυβο, το έχω τον ανεμιστήρα στο αυτόματο και ζήτηση 25 βαθμούς , εχθές η εξωτερική θερμοκρασία έφτασε μέχρι 36 (πυλαία Θεσσαλονίκη) το σπίτι είναι μονοκατοικία και το βαράει από παντού ο ήλιος. το έβαλα στους 25 γιατί έχει offset περίπου 1.5 βαθμό. Εκαψε συνολικά το σπίτι 13 kw σε ένα 24ωρο φαντάζομαι μιας και εχθες είχα ανοιχτή μονο μια τηλεόραση , τον υπολογιστή και μερικά φώτα, ότι τα 10kwh είναι από το μηχάνημα.

Το μόνο που με ενόχλησε είναι ότι δεν έχει στο χειριστήριο φως , πόσο θα ήταν το κόστος ? Κατα τα άλλα οι ρυθμίσεις είναι πολλές , το ευχάριστο είναι ότι υπαρχει ρύθμιση σε όλες τις περσίδες και οι κάθετες ρυθμίζονται μισές μισές.

Μπήκε σε ενιαίο χώρο 60τμ

Τέλος η υγρασία του χώρου γενικά δεν πέφτει ιδιαίτερα στην ψύξη 

 

Παρακολούθησε την υγρασία και αν δεν πέφτει, ίσως να δοκίμαζες να το γυρίσεις σε λειτουργία αφυγρανσης.

Επίσης λες offset 1.5.Δλδ με 25, κρατάει 26.5C ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα την παρακολουθήσω την υγρασία , δοκίμασα για λίγο την λειτουργία της αφύγρανσης , αλλά δεν μου άρεσε η αίσθηση και το γύρισα στο κρύο.

Γενικά με ζήτηση 24 με πάει περίπου στους 25.6 και με ζήτηση 25 με πάει στους 26.4-26.6 μπορεί η διαρρύθμιση του χώρου να δημιουργεί αυτό το θέμα.

Αυτή την στιγμή έχει εξωτερική 37 και μέσα έχω 26.4 με ζήτηση 25 και δουλεύει ρελαντί

Επεξ/σία από Actinidio
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το συγκεκριμένο επειδή είναι πολύ οικονομικό, αν θες να σου κάνει πιο έντονη ψύξη/αφύγρανση, βάλε το έως 23 στην ψύξη

Προσωπικά το δουλεύω 1 μήνα + 24/7 ψύξη στους 23, στο χώρο έχει 25.5 και λειτουργεί στα 200W.. (τίποτα)

Δοκίμασε το και στην αφύγρανση, στη θερμοκρασία που θες..

Κάποια στιγμή όταν μπορέσεις ανέβασε μας ενδεικτικές φωτό μέσα/έξω της εγκατάστασης, καθώς πάρε ένα Υ και ρίξε εκεί τις αποστραγγίσεις από μέσα/έξω μονάδα ;)

Επεξ/σία από Kozanitis1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Kozanitis1 είπε

Το συγκεκριμένο επειδή είναι πολύ οικονομικό, αν θες να σου κάνει πιο έντονη ψύξη/αφύγρανση, βάλε το έως 23 στην ψύξη

Προσωπικά το δουλεύω 1 μήνα + 24/7 ψύξη στους 23, στο χώρο έχει 25.5 και λειτουργεί στα 200W.. (τίποτα)

Δοκίμασε το και στην αφύγρανση, στη θερμοκρασία που θες..

Κάποια στιγμή όταν μπορέσεις ανέβασε μας ενδεικτικές φωτό μέσα/έξω της εγκατάστασης, καθώς πάρε ένα Υ και ρίξε εκεί τις αποστραγγίσεις από μέσα/έξω μονάδα ;)

Aυτο με την αφυγρανση τι κανει ακριβως??

Συμπηρωνει στην ψυξη την θερμοκρασια που θες και μετα βαζεις αφρυγανση και βγαζει παλι κρυο αερα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, johnnyman είπε

Aυτο με την αφυγρανση τι κανει ακριβως??

Συμπηρωνει στην ψυξη την θερμοκρασια που θες και μετα βαζεις αφρυγανση και βγαζει παλι κρυο αερα?

Συνήθως λειτουργεί σαν την ψύξη, απλά με χαμηλότερη ταχύτητα ανεμιστήρα και πιο χαμηλή θερμοκρασία στο στοιχείο (λογικά στο ή κάτω από το σημείο δρόσου), για να συμπυκνώσει την εσωτερική υγρασία στο στοιχείο της εσωτερικής..

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Kozanitis1 είπε

Συνήθως λειτουργεί σαν την ψύξη, απλά με χαμηλότερη ταχύτητα ανεμιστήρα και πιο χαμηλή θερμοκρασία στο στοιχείο (λογικά στο ή κάτω από το σημείο δρόσου), για να συμπυκνώσει την εσωτερική υγρασία στο στοιχείο της εσωτερικής..

Και εχει λιγοτερη καταναλωση?

Εμενα χθες μου τοποθετησαν το arata 16αρι και το δουλευω ψυξη στους 27 και ανεμιστηρα στο auto.

Ειναι καλα ετσι?

Σημερα αγορασα και tapo να τεσταρω καταναλωσεις

Ειχα μια smart plug της gosund αλλα την χρησιμοποιω αλλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, johnnyman είπε

Και εχει λιγοτερη καταναλωση?

Εμενα χθες μου τοποθετησαν το arata 16αρι και το δουλευω ψυξη στους 27 και ανεμιστηρα στο auto.

Ειναι καλα ετσι?

Σημερα αγορασα και tapo να τεσταρω καταναλωσεις

Ειχα μια smart plug της gosund αλλα την χρησιμοποιω αλλου.

Λογικά καίει λίγο παραπάνω στην αφύγρανση, αλλά κάνε δοκιμές να δεις και πες μας και εμάς..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, liakjim είπε

Έχεις σκοπό να του βάλεις κάποιον μετρητή κατανάλωσης;

θα βάλω τον sonnof που είχες προτείνει , απλά σκεφτόμουν αν βρω το wifi module σε καλή τιμη να έβαζα εκείνο που θα τα δείχνει όλα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...