Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

33 λεπτά πριν, Specs είπε

Το Toshiba ομως σε ξυπναει με τρομακτικο κρακ θορυβο που νομιζεις οτι εσπασε! ευτυχως δεν εναλλασεται συχνα...

Γιατί; Κάνει on-off; Και είναι τόσο δυνατό;

1 ώρα πριν, johnnyman είπε

Επίσης για το τύλιγμα που μπορώ να βρω άσπρη ταινία να το περάσω λίγο ακόμη?

Θα μπορούσες να το βάλεις μέσα σε ένα καναλάκι και να μην ασχοληθείς με ταινίες. Πιο όμορφο θα είναι.

image.png.a6f362a524c9d7aa6111556e655533a3.png

23 λεπτά πριν, pogchamp είπε

Ωραια και πως θα γινει αυτο? Επικοινώνησα με τα public, τους είπα στείλτε άλλον και αυτοί πήραν τον ίδιο και τον έκραξαν λογικά και του είπαν πάνε κάνε ότι σου ζητάει. Δεν φαίνεται το public να ψήνετε να στείλει άλλον. Οπότε, όπως έχουν τα πράγματα... αν τον αφήσω να κάνει αυτό που λέει να μαζέψει το φρέον στην εξωτερική μονάδα όπως ήταν από την μάνα του (γίνεται αυτό ??) θα κάνει τα πράγματα καλύτερα ή χειρότερα?

Υποτίθεται όλη η διαδικασία γίνεται για να φύγει το φρέον που ίσως να έχει ρυπανθεί από την αρχική μη σωστή διαδικασία. Ας πει κ ο klausx που τα ξέρει αυτά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 minutes ago, liakjim said:

Γιατί; Κάνει on-off; Και είναι τόσο δυνατό;

Εκκωφαντικό. Ισως κάνει ον-οφ IMG_8898.png.9bdf148549e93062a9cbcd351d5bddd1.pngγιατι εβαλα απλα το παραθυρο στην ανακλιση, ενω ως τωρα ειχε φορτιο μπολικο με ανοιχτο εντελως το παραθυρο…θα το ψαξω ξανα γιατι με ξαφνιασε κ ας κοιμομουν κ βαρια μετα απο ουζερι. Εκτος αν το αλκοολ μεγενθυνει τα db. Θα φροντισω να ξαναπιω, αναγκαστικα 😁, για την επιστημη να το μετρησω με db μετρο!

Επεξ/σία από Specs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, liakjim είπε

Γιατί; Κάνει on-off; Και είναι τόσο δυνατό;

Θα μπορούσες να το βάλεις μέσα σε ένα καναλάκι και να μην ασχοληθείς με ταινίες. Πιο όμορφο θα είναι.

image.png.a6f362a524c9d7aa6111556e655533a3.png

Υποτίθεται όλη η διαδικασία γίνεται για να φύγει το φρέον που ίσως να έχει ρυπανθεί από την αρχική μη σωστή διαδικασία. Ας πει κ ο klausx που τα ξέρει αυτά.

Το θεμα είναι δεν έχει μαλλον φιάλη, γιατι παει να την αποφυγει, και δεν θεωρει οτι χαθηκε ή μολυνθηκε φρεον για να το αντικαταστησει. Αυτό που είπε μετά από το κράξιμο μάλλον που του έριξε το public, είναι να έρθει να κανει κενο, αφού μαζεψει το φρέον στην εξωτερική μοναδα όπως ήταν από την μάνα του. Μηπως τα πραγματα γίνουν χειρότερα έτσι? Το αίτημα για άλλον τεχνικό το έγραψαν κανονικά από τα public. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, pogchamp είπε

Το θεμα είναι δεν έχει μαλλον φιάλη, γιατι παει να την αποφυγει, και δεν θεωρει οτι χαθηκε ή μολυνθηκε φρεον για να το αντικαταστησει. Αυτό που είπε μετά από το κράξιμο μάλλον που του έριξε το public, είναι να έρθει να κανει κενο, αφού μαζεψει το φρέον στην εξωτερική μοναδα όπως ήταν από την μάνα του. Μηπως τα πραγματα γίνουν χειρότερα έτσι? Το αίτημα για άλλον τεχνικό το έγραψαν κανονικά από τα public. 

Χειροτερο δεν θα γινει, αλλα δεν θα γινει και τιποτα εκτος απο το ψυχολογικο σου. Θα μαζεψει στον συμπιεστη οτι εχει μεσα το κυκλωμα. φρεον δηλαδη και οποια τυχον υγρασια υπηρχε και δεν εβγαλε ποτε , αφου δεν εκανε κενό,.

Τα μαστόρια ειναι ολα κρετίνοι! ΟΛΟΙ βριζουν τους αλλους τεχνικούς ότι δεν ειναι της προκοπης και αυτοι γαμουν και δέρνουν, και ΟΛΟΙ ειναι ο ενας χειρότερος απο τον αλλον. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, andreaspA είπε

Χειροτερο δεν θα γινει, αλλα δεν θα γινει και τιποτα εκτος απο το ψυχολογικο σου. Θα μαζεψει στον συμπιεστη οτι εχει μεσα το κυκλωμα. φρεον δηλαδη και οποια τυχον υγρασια υπηρχε και δεν εβγαλε ποτε , αφου δεν εκανε κενό,.

Τα μαστόρια ειναι ολα κρετίνοι! ΟΛΟΙ βριζουν τους αλλους τεχνικούς ότι δεν ειναι της προκοπης και αυτοι γαμουν και δέρνουν, και ΟΛΟΙ ειναι ο ενας χειρότερος απο τον αλλον. 

Άρα δεν αξίζει να ασχοληθώ λοιπόν αφού δεν θα γίνει εκ νέου αφαίρεση του αρχικού, προσθήκη νέου υγρού και κενό... Πφφ, και δεν ξερω πραγματικά πόσο χρόνο θα πρεπει να σπαταλίσω μιλώντας με public στο τηλεφωνο για να εξηγήσω στο customer support όλα αυτά που λέμε και να μου βρούνε τεχνικό που έχει γνώσεις και δεν είναι μπακάλης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, pogchamp είπε

Άρα δεν αξίζει να ασχοληθώ λοιπόν αφού δεν θα γίνει εκ νέου αφαίρεση του αρχικού, προσθήκη νέου υγρού και κενό... Πφφ, και δεν ξερω πραγματικά πόσο χρόνο θα πρεπει να σπαταλίσω μιλώντας με public στο τηλεφωνο για να εξηγήσω στο customer support όλα αυτά που λέμε και να μου βρούνε τεχνικό που έχει γνώσεις και δεν είναι μπακάλης. 

 

1 ώρα πριν, Klausx είπε

Μην το πειράξεις με τον ίδιο, πολύ απλά θέλει να έρθει να σε κοροϊδέψει. Δεν έχει το εργαλείο (ανάκτηση ψυκτικού υγρού) κοστίζει 800 ευρώ το πιο φτηνό...οι εγκαταστάτες δεν το χρειάζονται αφού δουλεύουν με μικρά κυκλώματα(κόψιμο σωλήνα με κοφτάκι και όπου φύγει το φρέον) ή τουλάχιστον έτσι νομίζουν αφού δεν έχουν πιστοποίηση. Ζήτα τους κάποιον που να έχει πιστοποίηση F-GAS, κράτα και τα πάντα σε email οπότε ότι και να πάθει το μηχάνημα το ρίχνεις στην αρχική λάθος εγκατάσταση και τέλος.

Μόνο όσοι έχουν πιστοποίηση F-GAS μπορούν να διαχειρίζονται τα ψυκτικά μέσα (φρεον). Και για την εγκατάσταση πρέπει αλλά εδώ γελάμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 minutes ago, andreaspA said:

Τα μαστόρια ειναι ολα κρετίνοι! ΟΛΟΙ βριζουν τους αλλους τεχνικούς ότι δεν ειναι της προκοπης και αυτοι γαμουν και δέρνουν, και ΟΛΟΙ ειναι ο ενας χειρότερος απο τον αλλον. 

Δεν υπαρχει σε κανενα επαγγελμα τετοια γενικευση που αναφερεις, εκτος αν το ολοι με κεφαλαια ειναι για την εμφαση που θες να του δωσεις και δεν το εννοεις απολυτως.

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, pogchamp είπε

Άρα δεν αξίζει να ασχοληθώ λοιπόν αφού δεν θα γίνει εκ νέου αφαίρεση του αρχικού, προσθήκη νέου υγρού και κενό... Πφφ, και δεν ξερω πραγματικά πόσο χρόνο θα πρεπει να σπαταλίσω μιλώντας με public στο τηλεφωνο για να εξηγήσω στο customer support όλα αυτά που λέμε και να μου βρούνε τεχνικό που έχει γνώσεις και δεν είναι μπακάλης. 

εμπλεξες με το public ....εγω στην θεση σου θα αγοραζα ενα κλιματιστικο απο το public και μετα θα έφερνα εναν δικο μου μαστορα για να το βαλει !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, pogchamp είπε

Άρα δεν αξίζει να ασχοληθώ λοιπόν αφού δεν θα γίνει εκ νέου αφαίρεση του αρχικού, προσθήκη νέου υγρού και κενό... Πφφ, και δεν ξερω πραγματικά πόσο χρόνο θα πρεπει να σπαταλίσω μιλώντας με public στο τηλεφωνο για να εξηγήσω στο customer support όλα αυτά που λέμε και να μου βρούνε τεχνικό που έχει γνώσεις και δεν είναι μπακάλης. 

Μην ασχολεισαι. Μια χαρα θα δουλεψει το μηχανημα. Εχει βαλει χιλιαδες με αυτον τον τροπο ο τυπος. Δεν θα σου πω οτι ειναι ο σωστος, αλλα οι διαφορες ειναι πολυ μικρες. Αν δεν διαβαζες το insomnia μια χαρα χαρουμενος θα ησουν τωρα με το νεο σου κλιματιστικο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, life is music said:

εμπλεξες με το public ....εγω στην θεση σου θα αγοραζα ενα κλιματιστικο απο το public και μετα θα έφερνα εναν δικο μου μαστορα για να το βαλει !

Ποσες φορες να το γραψουμε εδω μεσα, οτι δεν υπαρχει καμμια ξεχωριστη "δεξαμενη" απο την οποια αντλουν ψυκτικους οι αλυσιδες η και οι μικροεμποροι.

Το τι θα σου τυχει ειναι αλλο απο το τι μπορει να σου τυχει.

Οι καλυτεροι κ οι χειροτεροι, στην ιδια λιστα ειναι και απο αυτη επιλεγουν ολοι, ΙΔΙΩΣ τωρα με τα voucher που ελαχιστοι καταχωρηθηκαν εξ αρχης κ το προγραμμα δειχνει με τις επεκτασεις , να μην σταματαει ποτε!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, johnnyman είπε

Μέχρι στιγμής το έχω 28 και τον ανεμιστήρα στο auto και έχει φτάσει εδω.

295w

Ψηλά δεν είναι? 

SmartSelect_20230816_231840_Smart Life.jpg

Πως μετράτε όλοι εδω μεσα κατανάλωση? Αμπεροτσιμπίδες έχετε βάλει :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Specs είπε

Δεν υπαρχει σε κανενα επαγγελμα τετοια γενικευση που αναφερεις, εκτος αν το ολοι με κεφαλαια ειναι για την εμφαση που θες να του δωσεις και δεν το εννοεις απολυτως.

Πραγματι. Εχω γνωρίσει εναν πλακά που δεν ειναι κρετίνος. Και ενας υδραυλικος στην Κορινθο που εχω τωρα, καλος ειναι και αυτος. Φωτεινες εξαιρεσεις που επιβεβαιωνουν τον κανόνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...