Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 λεπτά πριν, liakjim είπε

Οι σωλήνες με τι είναι τυλιγμένες; Νομίζω είναι λεπτό το μονωτικό. Και ταινία έβαλαν όσο λιγότερο γίνεται. Τα καλώδια με μπέρδεψαν. Είναι αυτό που πάει στην εξωτερική πιο λεπτό από αυτό που πάει στην εσωτερική ή κάνω λάθος; Και γιατί δεν βάλατε όλη την εξωτερική μονάδα κάνα μέτρο πιο δεξιά; Έχει χώρο. Και θα έφευγε μπροστά από τη μπαλκονόπορτα και θα έκρυβε την τρύπα και το καλώδιο.

Γενικά έχω την αίσθηση ότι είναι μια πολύ πρόχειρη εγκατάσταση με μέτρια υλικά.

@Klausx

ΥΓ Το σωληνάκι της αποχέτευσης κάτι πρέπει να το κάνεις. Θα στα κάνει χάλια.

Η εσωτερική μονάδα συνδέεται με την εσωτερική με ένα καλώδιο εντολών πιο λεπτό νομίζω και μετά από την εξωτερική μονάδα πάει το καλώδιο που αγόρασα το 3x2.5 μέσα στο σπίτι σε αυτόνομη 16α πρίζα και ασφάλεια. 

Για τις ταινίες μπορώ να κάνω κάτι?

Έβαλαν όντως λίγο. 

Στο σωληνάκι της αποχέτευσης μπορώ να βάλω προέκταση?

Επίσης τώρα που το έβαλαν μπορώ εγώ αν την μετακίνησω σιγά σιγά πιο δεξιά όπως είπες? 

Ευχαριστώ πολύ. 

15 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

@johnnyman γιατί δεν ζήτησες να μπει σε μια βάση τοίχου στα 2-2.10 μ ύψος δεξιά της μπαλκονόπορτας, να γλίτωνες όλο αυτό το χαμό, απλά θα έκανε κουλουρα τη σωλήνα πίσω από τη μονάδα.. 

Τις αποστραγγισεις των μέσα και έξω μονάδων, έχει κάνα σιφόνι εκεί να τις ρίξεις;

Πρόχειρη/βιαστική φαίνεται..

Η σπιτονοικοκυρα μου δεν ήθελε κα μπει στον τοίχο αλλά κάτω φίλε μου... 😞

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, johnnyman είπε

Η σπιτονοικοκυρα μου δεν ήθελε κα μπει στον τοίχο αλλά κάτω φίλε μου... 😞

Δυστυχώς έπεσες σε παραξενιά.., να την μετακινήσεις βλέπω τις σωλήνες να είναι κάπως οριακά.., θεωρείς πως έχουν μπόσικο οι σωλήνες να φέρεις την εξωτερική σιγά σιγά στο πλάι της μπαλκονόπορτας;

Μπορείς να βάλεις προέκταση στις αποστραγγίσεις.., το θέμα είναι πως το χειμώνα θα πέφτουν από την εξωτερική και θα γίνεται πισίνα εκεί.., έχεις κρατήσει το Γ που κουμπώνει στην εξωτερική για να βάλεις και αυτό, μετά ένα Υ να ενώσεις τις δύο (μέσα/έξω) και να τα ρίξεις με ένα σπιράλ στα όμβρια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Δυστυχώς έπεσες σε παραξενιά.., να την μετακινήσεις βλέπω τις σωλήνες να είναι κάπως οριακά.., θεωρείς πως έχουν μπόσικο οι σωλήνες να φέρεις την εξωτερική σιγά σιγά στο πλάι της μπαλκονόπορτας;

Μπορείς να βάλεις προέκταση στις αποστραγγίσεις.., το θέμα είναι πως το χειμώνα θα πέφτουν από την εξωτερική και θα γίνεται πισίνα εκεί.., έχεις κρατήσει το Γ που κουμπώνει στην εξωτερική για να βάλεις και αυτό, μετά ένα Υ να ενώσεις τις δύο (μέσα/έξω) και να τα ρίξεις με ένα σπιράλ στα όμβρια;

Το Γ που το βρίσκω? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, johnnyman είπε

Το Γ που το βρίσκω? 

Ήταν στη συσκευασία της εξωτερικής μονάδας λογικά, μήπως στο έχει αφήσει μέσα μαζί με τα manual, ή το έχει τοποθετήσει από κάτω και δεν φαίνεται;

Σαν αυτό είναι:

Spoiler

image.jpeg.7d85544ce2cccdb37402b303cf084bca.jpeg

 

Επεξ/σία από Kozanitis1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Ήταν στη συσκευασία της εξωτερικής μονάδας λογικά, μήπως στο έχει αφήσει μέσα μαζί με τα manual, ή το έχει τοποθετήσει από κάτω και δεν φαίνεται;

Σαν αυτό είναι:

  Απόκρυψη περιεχομένων

image.jpeg.7d85544ce2cccdb37402b303cf084bca.jpeg

 

Νομίζω απο κάτω είναι ναι. 

Προέκταση που μπορώ να βρω και αυτή την άσπρη ταινία που έβαλαν? 

Επίσης να πω ότι δεν μου έδωσαν κάποιο χαρτί ότι ήρθαν ή να βάλουν κάποια σφραγίδα στην απόδειξη. 

Λένε επειδή ήρθαν από κωτσο για την εγγύηση πρέπει να έχω μόνο την απόδειξη. 

Έτσι γίνεται? 

Επεξ/σία από johnnyman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, johnnyman είπε

Καλησπέρα παιδιά.

Πριν κάνα 2ωρο έγινε η εγκατάσταση του toshiba arata 16000btu.

Για πείτε γνώμες. 

Αντλία κενού μπήκε κανονικά. 

Στην τελευταία φώτο είναι υγρές οι σωλήνες στην ένωση εν ώρα λειτουργίας.

Είναι φυσιολογικό? 

Ευχαριστώ. 

20230816_162555.jpg

20230816_162601.jpg

20230816_162827.jpg

20230816_162612.jpg

20230816_162608.jpg

Screenshot_20230816_170611_Gallery.jpg

 

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Οι σωλήνες με τι είναι τυλιγμένες; Νομίζω είναι λεπτό το μονωτικό. Και ταινία έβαλαν όσο λιγότερο γίνεται. Τα καλώδια με μπέρδεψαν. Είναι αυτό που πάει στην εξωτερική πιο λεπτό από αυτό που πάει στην εσωτερική ή κάνω λάθος; Και γιατί δεν βάλατε όλη την εξωτερική μονάδα κάνα μέτρο πιο δεξιά; Έχει χώρο. Και θα έφευγε μπροστά από τη μπαλκονόπορτα και θα έκρυβε την τρύπα και το καλώδιο.

Γενικά έχω την αίσθηση ότι είναι μια πολύ πρόχειρη εγκατάσταση με μέτρια υλικά.

@Klausx

ΥΓ Το σωληνάκι της αποχέτευσης κάτι πρέπει να το κάνεις. Θα στα κάνει χάλια.

Δεν έχει κουμπώσει καλά το εξωτερικό καπάκι, για την αποχέτευση δεν εχεις και πολλές επιλογές αφού θέλει ρύση, μπορείς να την κόψεις με ένα ψαλίδι/ κοπίδι κτλ και να βάλεις μία γλάστρα, θα κρατάει τα περισσότερα ή αν έχεις κήπο στα δεξιά να την επεκτείνεις.

Φυσιολογικό να βλέπεις νερά στις βάνες.

Η μόνωση που έχουν βάλει είναι ανώτερη από την άσπρη που έχουν ήδη περασμένες οι σωλήνες του εμπορίου αλλά θέλει καλύτερο τύλιγμα.

Το μαρμαράκι ήταν ήδη σπασμένο ή το πέτυχαν από εσωτερικά και μετά πήγαν πιο ψιλά; Γιατί το βλέπω στην ίδια ευθεία.
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Klausx είπε

 

Δεν έχει κουμπώσει καλά το εξωτερικό καπάκι, για την αποχέτευση δεν εχεις και πολλές επιλογές αφού θέλει ρύση, μπορείς να την κόψεις με ένα ψαλίδι/ κοπίδι κτλ και να βάλεις μία γλάστρα, θα κρατάει τα περισσότερα ή αν έχεις κήπο στα δεξιά να την επεκτείνεις.

Φυσιολογικό να βλέπεις νερά στις βάνες.

Η μόνωση που έχουν βάλει είναι ανώτερη από την άσπρη που έχουν ήδη περασμένες οι σωλήνες του εμπορίου αλλά θέλει καλύτερο τύλιγμα.

Το μαρμαράκι ήταν ήδη σπασμένο ή το πέτυχαν από εσωτερικά και μετά πήγαν πιο ψιλά; Γιατί το βλέπω στην ίδια ευθεία.
 

Ήταν έτοιμο το μαρμαρακι να σπάσει και το πέτυχαν από εσωτερικά 😆 🤣 

Όταν λες ρύση? 

Επίσης για το τύλιγμα που μπορώ να βρω άσπρη ταινία να το περάσω λίγο ακόμη? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, johnnyman είπε

Ήταν έτοιμο το μαρμαρακι να σπάσει και το πέτυχαν από εσωτερικά 😆 🤣 

Όταν λες ρύση? 

Επίσης για το τύλιγμα που μπορώ να βρω άσπρη ταινία να το περάσω λίγο ακόμη? 

 

Έχει στα υδραυλικά, pvc ταινία φαρδιά. Εσωτερικό/εξωτερικό μερεμέτι ελπίζω να ήταν πιο προσεκτικοί στις ενώσεις καλωδίων / σωληνώσεων. Το σωληνάκι είναι φυσικής ροής και καλό είναι να είναι όσο πιο ελεύθερο γίνεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Klausx είπε

Έχει στα υδραυλικά, pvc ταινία φαρδιά. Εσωτερικό/εξωτερικό μερεμέτι ελπίζω να ήταν πιο προσεκτικοί στις ενώσεις καλωδίων / σωληνώσεων. Το σωληνάκι είναι φυσικής ροής και καλό είναι να είναι όσο πιο ελεύθερο γίνεται.

Από κάτω από την εξωτερική μονάδα πάντως έχει σωληνάκι μόνο το Γ.

Έχει μπορώ να βάλω προέκταση και όπως και στις εσωτερικής κάνα ενάμιση μέτρο να τα καώ κατευθείαν στο σιφόνι η μπα?

Σε ευχαριστώ για ακόμη μια φορά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/8/2023 στις 8:28 ΜΜ, liakjim είπε

Μέσω του public σκιστους. Πες με έγγραφο τρόπο ότι δεν έγινε η προβλεπόμενη διαδικασία. Απαίτησε να γίνει από την αρχή η εγκατάσταση. Σωλήνες καινούργιοι 3μ όχι με κόλληση προέκτασης, απόρριψη το παλιό φρεον στην ειδική φιάλη, επαναπληρωση με ζυγαριά, καλό κενό και τέλος.

Αν δεις στο service manual, στο part 8 , είναι ακριβώς το ίδιο μηχάνημα.  Λογικά θα αλλάζει μόνο ο προγραμματισμός.

Επικοινώνησα με public ενώ ζήτησα άλλον τεχνικό μου στέλνουν τον ίδιο, και είπα αυτά που μου είπες άρχισε να λέει τα ίδια ότι δεν χρειάζεται και όχι δεν χρειάζεται φιάλη... Κοντολογείς αυτό που είπε ότι θα κάνει είναι να μαζέψει ξανά όλο το φρεον όπως ήταν στην εξωτερική μονάδα από την μάνα του , να κάνει κενό και μετά να το βάλουμε ξανά μπροστά. Το θέμα είναι αν το κάνει έτσι θα γίνει χειρότερα από ότι πριν? Εγώ είπα για φιάλη και ζυγαριά και πάει να την βγάλει στη λούφα. Αν το κάνει όπως λέει τι ρίσκο έχουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, johnnyman είπε

Από κάτω από την εξωτερική μονάδα πάντως έχει σωληνάκι μόνο το Γ.

Έχει μπορώ να βάλω προέκταση και όπως και στις εσωτερικής κάνα ενάμιση μέτρο να τα καώ κατευθείαν στο σιφόνι η μπα?

Σε ευχαριστώ για ακόμη μια φορά. 

Δεν ξέρω που είναι το σιφόνι αλλά μπορείς να το δοκιμάσεις, μπορείς να γίνεις και ψυκτικός σε λίγο αφού αυτοί που έρχονται μάλλον δεν είναι. Να ζητήσεις την απόδειξη από την εταιρία γιατί toshiba είναι όλο και κάνα λαμπάκι / ανεμιστήρα θα χρειαστεί και θα μπλέξεις αργότερα.
 

6 λεπτά πριν, pogchamp είπε

Επικοινώνησα με public ενώ ζήτησα άλλον τεχνικό μου στέλνουν τον ίδιο, και είπα αυτά που μου είπες άρχισε να λέει τα ίδια ότι δεν χρειάζεται και όχι δεν χρειάζεται φιάλη... Κοντολογείς αυτό που είπε ότι θα κάνει είναι να μαζέψει ξανά όλο το φρεον όπως ήταν στην εξωτερική μονάδα από την μάνα του , να κάνει κενό και μετά να το βάλουμε ξανά μπροστά. Το θέμα είναι αν το κάνει έτσι θα γίνει χειρότερα από ότι πριν? Εγώ είπα για φιάλη και ζυγαριά και πάει να την βγάλει στη λούφα. Αν το κάνει όπως λέει τι ρίσκο έχουμε?

Μην το πειράξεις με τον ίδιο, πολύ απλά θέλει να έρθει να σε κοροϊδέψει. Δεν έχει το εργαλείο (ανάκτηση ψυκτικού υγρού) κοστίζει 800 ευρώ το πιο φτηνό...οι εγκαταστάτες δεν το χρειάζονται αφού δουλεύουν με μικρά κυκλώματα(κόψιμο σωλήνα με κοφτάκι και όπου φύγει το φρέον) ή τουλάχιστον έτσι νομίζουν αφού δεν έχουν πιστοποίηση. Ζήτα τους κάποιον που να έχει πιστοποίηση F-GAS, κράτα και τα πάντα σε email οπότε ότι και να πάθει το μηχάνημα το ρίχνεις στην αρχική λάθος εγκατάσταση και τέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Klausx είπε

Δεν ξέρω που είναι το σιφόνι αλλά μπορείς να το δοκιμάσεις, μπορείς να γίνεις και ψυκτικός σε λίγο αφού αυτοί που έρχονται μάλλον δεν είναι. Να ζητήσεις την απόδειξη από την εταιρία γιατί toshiba είναι όλο και κάνα λαμπάκι / ανεμιστήρα θα χρειαστεί και θα μπλέξεις αργότερα.

Μου είπαν ότι επειδή η εγκατάσταση είναι του Κωτσόβολου δεν χρειαζόταν κάτι να μου δώσουν η κάπου να βάλουν σφραγίδα. 

Βλακειες έλεγαν?

Κάποιος που πέρασε toshiba με δωρεαν εγκατασταση να μας πει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, liakjim said:

Φέτος είμαι πολύ φαν της λειτουργίας αφύγρανσης. 

4 hours ago, Maurikycli said:

Τα λέω χρόνια τώρα αλλά δεν ακούτε. 😕

Με κανατε κι εμενα φαν εσεις οι δυο κ ισως κ κανα δυο αλλοι που εχουν αναφερθει εδω μεσα στην αφυγρανση κ δεν τους θυμαμαι.

Εχω να πω, πως εκτος απο το οτι ελυσα το προβλημα στα υπνοδωματια που αν δεν εχουν μηχανημα που σταματαει τον ανεμιστηρα στην ψυξη οταν σταματαει ο συμπιεστης , δεν υποφερονται... η δοκιμη ενα 24ωρο  τωρα στο καθιστικο, με το περισσοτερο απο την ψυξη σπαταλο Sensira αλλα και το μη διαφοροποιημενο ως προς την καταναλωση σε ψυξη  Perfera , εχει ως αποτελεσμα καλυτερη αισθηση δροσιας καθως και 0,6 βαθμους πιο κρυο, ακομη και σημερα με 37 βαθμους, που δεν το περιμενα απο την αφυγρανση.

Δεν το περιμενα σαν αποτελεσματικοτητα, ασχετα ποσο πιο δαπανηρη ειναι.

Θα περιμενω τον επομενο καυσωνα για δοκιμη επαρκειας.

ΥΓ

Στα υπνοδωματια το TCL εχει ηρεμη απο θορυβους εναλλαγη στα ονο-οφ της αφυγρανσης, η εστω με ελαφρυ μπασο ηχο.

Το Toshiba ομως σε ξυπναει με τρομακτικο κρακ θορυβο που νομιζεις οτι εσπασε! ευτυχως δεν εναλλασεται συχνα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Klausx είπε

Δεν ξέρω που είναι το σιφόνι αλλά μπορείς να το δοκιμάσεις, μπορείς να γίνεις και ψυκτικός σε λίγο αφού αυτοί που έρχονται μάλλον δεν είναι. Να ζητήσεις την απόδειξη από την εταιρία γιατί toshiba είναι όλο και κάνα λαμπάκι / ανεμιστήρα θα χρειαστεί και θα μπλέξεις αργότερα.
 

Μην το πειράξεις με τον ίδιο, πολύ απλά θέλει να έρθει να σε κοροϊδέψει. Δεν έχει το εργαλείο (ανάκτηση ψυκτικού υγρού) κοστίζει 800 ευρώ το πιο φτηνό...οι εγκαταστάτες δεν το χρειάζονται αφού δουλεύουν με μικρά κυκλώματα(κόψιμο σωλήνα με κοφτάκι και όπου φύγει το φρέον) ή τουλάχιστον έτσι νομίζουν αφού δεν έχουν πιστοποίηση. Ζήτα τους κάποιον που να έχει πιστοποίηση F-GAS, κράτα και τα πάντα σε email οπότε ότι και να πάθει το μηχάνημα το ρίχνεις στην αρχική λάθος εγκατάσταση και τέλος.

Ωραια και πως θα γινει αυτο? Επικοινώνησα με τα public, τους είπα στείλτε άλλον και αυτοί πήραν τον ίδιο και τον έκραξαν λογικά και του είπαν πάνε κάνε ότι σου ζητάει. Δεν φαίνεται το public να ψήνετε να στείλει άλλον. Οπότε, όπως έχουν τα πράγματα... αν τον αφήσω να κάνει αυτό που λέει να μαζέψει το φρέον στην εξωτερική μονάδα όπως ήταν από την μάνα του (γίνεται αυτό ??) θα κάνει τα πράγματα καλύτερα ή χειρότερα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή για κάποιους λογους έχω επιλογή μόνο μεταξύ κλιματιστικού funai και inventor εσείς τί θα επιλέγατε;

Επεξ/σία από sonikk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...