Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

7 ωρες αφησα σε λειτουργια dry το Daikin Sensira 35 , αυτο το μοτιβο παιζει στ γραφημα και απεδωσε 0,35 βαθμους στα δομικα στοιχεια πιο κρυα, απο 26 C σταθερα που τα εχω εφτασαν 25,65 C.

Η υγρασια στον χωρο απο 53% κατεβηκε στο 45% και η αισθηση πολυ πιο κρυα απο οτι στους 26 βαθμους.

Τωρα γυρισα στο dry το Perfera να δουμε κι εκει τι παιζει ως το πρωι...

 

168202320447.jpg.8fa818cdc0186454bc6730bda3543b79.jpg

Επεξ/σία από Specs
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα αυτός που μου σύστησε τον ψυκτικό έχει το ίδιο επώνυμο με τον ψυκτικό.

Κοίτα να δεις σύμπτωση.

Όχι δεν είναι συγγενείς θα μου το έλεγε, θα μου έλεγε είναι αδερφός μου είναι ξάδερφος μου.

😂

Over and out

 

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Klausx είπε

Να σου ζήσει αλλά δεν πάει με το πόσους μήνες το έχεις αλλά με τις ώρες λειτουργίας.

Είχατε δίκιο τελικά η πάνω μεριά ήταν ένα χαλί(σκουλες) καθαρίστηκε δουλεύει κοπέλα.🙏

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 12/8/2023 στις 6:09 ΜΜ, LLLEFTERIS είπε

Μαλλον μας διαβαζει πριν λιγο ηρθε η αποδειξη αρα οκ σε αυτο το θεμα.

Απλα ηταν τυπος του στυλ αντε να τελειωνουμε να φυγουμε και δεν ξερω ποσο καλος ψυκτικος ειναι αλλα στα ηλεκτρολογικα ειναι κλαφτα Χαραλαμπε βλεπε εικονες το μπλε βελακι ειναι οπως το εβαλε το καλωδιο στην εσωτερικη μοναδα το ασπρο οπως κανονικα πρεπει να μπει.

1691852182420.jpg

IMG_20230804_145833.jpg

Ξερω δεν παει πουθενα το καλωδιο αλλα η λεπτομερια κανει τον μαστορα.

Καλημςρα κοιτάξετε να δείτε όλοι το παίζουν ότι είναι μαστόροι αλλά είναι του κολου ....για να βρεις καλό μάστορα πρέπει να είναι συστημένος από κάποιον γνωστο σου ...αλλιώς μην περιμένεις καλή δουλειά 

Εγώ που τώρα το καλοκαίρι έβαλα δύο κλιματιστικά ..δεν μπορώ να πω ότι δεν μου έκαναν καλή δουλειά ...απλά η πρώτη εταιρεία που ήρθε από το praktiker να μου βάλει ένα toshiba έκανε την έξεις βλακεία. ...Ότι ενώ οι  περισσότερες εταιρείες αλλάζουν το παλιό φις του κλιματιστικού ...οι συγκεκριμένοι ένωσαν το παλιό και δεν έβαλαν καινούργιο ..Αλλά το οξύμωρο στην υπόθεση είναι το έξεις όταν είναι να στα πάρουν στα παίρνουν ....όταν ζητάς να κάνουν καλά την δουλειά τους εκεί τα κάνουν λόγο μαντάρα !

Επεξ/σία από life is music
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, LLLEFTERIS είπε

Εμένα αυτός που μου σύστησε τον ψυκτικό έχει το ίδιο επώνυμο με τον ψυκτικό.

Κοίτα να δεις σύμπτωση.

Όχι δεν είναι συγγενείς θα μου το έλεγε, θα μου έλεγε είναι αδερφός μου είναι ξάδερφος μου.

😂

Over and out

 

Έδωσες 120 μαζί με το ΦΠΑ ευρώ στις 9 Αυγούστου(που για να βρεις ψυκτικό ήθελες 5-10+ μέρες) για να μπει ένα μηχάνημα αξίας 1300+ ευρώ σε δάπεδο που σημαίνει αυτόματα 3-4μ σωληνώσεων.... Δηλαδή πλήρωσες 96,77 ευρώ - υλικά - καύσιμα - διάφορα έξοδα - ηλεκτρολογική σύνδεση στον πίνακα (που κακώς έβαλε χέρι σε ηλεκτρολογική εγκατάσταση του σπιτιού) = 30 ευρώ κέρδος; Στο έκανε δωρεάν στην ουσία οπότε μάλλον πρέπει να ευχαριστήσεις το μέλος που στον πρότεινε...

Μόνο αν σου είχε κάνει κακοτεχνίες θα μπορούσες να πεις κάτι, από τις φώτο φαίνεται μία προσεγμένη εγκατάσταση με λίγες παραλήψεις αλλά όχι τα τραγικά που έχουμε δει εδώ μέσα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Klausx είπε

Έδωσες 120 μαζί με το ΦΠΑ ευρώ στις 9 Αυγούστου(που για να βρεις ψυκτικό ήθελες 5-10+ μέρες) για να μπει ένα μηχάνημα αξίας 1300+ ευρώ σε δάπεδο που σημαίνει αυτόματα 3-4μ σωληνώσεων.... Δηλαδή πλήρωσες 96,77 ευρώ - υλικά - καύσιμα - διάφορα έξοδα - ηλεκτρολογική σύνδεση στον πίνακα (που κακώς έβαλε χέρι σε ηλεκτρολογική εγκατάσταση του σπιτιού) = 30 ευρώ κέρδος; Στο έκανε δωρεάν στην ουσία οπότε μάλλον πρέπει να ευχαριστήσεις το μέλος που στον πρότεινε...

Μόνο αν σου είχε κάνει κακοτεχνίες θα μπορούσες να πεις κάτι, από τις φώτο φαίνεται μία προσεγμένη εγκατάσταση με λίγες παραλήψεις αλλά όχι τα τραγικά που έχουμε δει εδώ μέσα...

α) Για τους υπαλλήλους ο κατώτατος μισθός ορίζεται στα επτακόσια ογδόντα ευρώ (780,00 €). β) Για τους εργατοτεχνίτες το κατώτατο ημερομίσθιο ορίζεται στα τριάντα τέσσερα ευρώ και ογδόντα τέσσερα λεπτά (34,84 €). Η απόφαση αυτή ισχύει από 1 Απριλίου 2023.Apr 1, 2023


Είναι λίγο κοροϊδία να λες ότι για 30 ευρώ κέρδος για κάποιον που θα βάλει 4-5 κλιματιστικά πρέπει να του πει και ευχαριστώ ο πελάτης λες και του έκανε χάρη , την δουλειά του έκανε και αμείφθηκε και όπως ειπες έχει και κάποιες παραλείψεις 

 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Specs είπε

στο dry για 4 περιπου ωρες

 

168202370259.jpg.6552b4c6fbba092a534a1be0cf5f6d0a.jpg

https://jaricgroup.com.au/blog/5-benefits-using-dry-mode-air-conditioner/

Σε αυτό το άρθρο λέει διάφορα που οκ, δεν μπορώ να εμπιστευτώ απόλυτα, αλλά κρατάω ότι εκτός από τη θερμοκρασία θα πρέπει να κοιτάμε και την υγρασία και ότι χαμηλή υγρασία μας κάνει να αισθανόμαστε άνετα ακόμα και με πιθανώς υψηλότερη ζήτηση κ άρα να γλιτώνουμε ρεύμα.

Πάντως το asyg24kmta σε αφύγρανση δεν ανεβάζει πολλά watts , δλδ ακόμα και με υψηλή θερμοκρασία έξω όπου θα πήγαινε 500-600W, αυτό μένει στα όχι πάνω από 300-350W.

Κατά περίπτωση δεν θα μπορέσει να κρατήσει θερμοκρασία στον χώρο αν οι απώλειες είναι πολλές, αλλά παρατηρώ ότι δεν έχει επίπτωση στην αίσθηση μιας και το παιχνίδι είναι στην υγρασία και στους δείκτες δυσφορίας. Φέτος είμαι πολύ φαν της λειτουργίας αφύγρανσης. 

image.png.58889ce04033638b6500be49c395e1b8.png

image.png.532dc24f38b861e70a9ee4e75ce16773.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ανεβάσω και εγώ ένα διάγραμμα από το 24αρι Shorai με ζήτηση 26 και εξωτερική τώρα 34,5. Επειδή έχει την σημασία του το σπίτι το βλέπει ο ήλιος συνεχώς και είναι προστατευμένο μόνο στην βορεινή πλευρά. (κανει σίγουρα μεγάλη διαφορά ο προσανατολισμός) 

 

image.png.c1e8a31887f0d4eed0cd47f43eac6f0e.png

 

και τους αντίστοιχους δείκτες στο ΗΑ που αρέσουν στον @liakjim

image.png.6910aeb0ab0b36503afd3de328f2592f.png

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, liakjim είπε

https://jaricgroup.com.au/blog/5-benefits-using-dry-mode-air-conditioner/

Σε αυτό το άρθρο λέει διάφορα που οκ, δεν μπορώ να εμπιστευτώ απόλυτα, αλλά κρατάω ότι εκτός από τη θερμοκρασία θα πρέπει να κοιτάμε και την υγρασία και ότι χαμηλή υγρασία μας κάνει να αισθανόμαστε άνετα ακόμα και με πιθανώς υψηλότερη ζήτηση κ άρα να γλιτώνουμε ρεύμα.

Πάντως το asyg24kmta σε αφύγρανση δεν ανεβάζει πολλά watts , δλδ ακόμα και με υψηλή θερμοκρασία έξω όπου θα πήγαινε 500-600W, αυτό μένει στα όχι πάνω από 300-350W.

Κατά περίπτωση δεν θα μπορέσει να κρατήσει θερμοκρασία στον χώρο αν οι απώλειες είναι πολλές, αλλά παρατηρώ ότι δεν έχει επίπτωση στην αίσθηση μιας και το παιχνίδι είναι στην υγρασία και στους δείκτες δυσφορίας. Φέτος είμαι πολύ φαν της λειτουργίας αφύγρανσης. 

image.png.58889ce04033638b6500be49c395e1b8.png

image.png.532dc24f38b861e70a9ee4e75ce16773.png

Τα λέω χρόνια τώρα αλλά δεν ακούτε. 😕

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά.

Πριν κάνα 2ωρο έγινε η εγκατάσταση του toshiba arata 16000btu.

Για πείτε γνώμες. 

Αντλία κενού μπήκε κανονικά. 

Στην τελευταία φώτο είναι υγρές οι σωλήνες στην ένωση εν ώρα λειτουργίας.

Είναι φυσιολογικό? 

Ευχαριστώ. 

20230816_162555.jpg

20230816_162601.jpg

20230816_162827.jpg

20230816_162612.jpg

20230816_162608.jpg

Screenshot_20230816_170611_Gallery.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, johnnyman είπε

Καλησπέρα παιδιά.

Πριν κάνα 2ωρο έγινε η εγκατάσταση του toshiba arata 16000btu.

Για πείτε γνώμες. 

Αντλία κενού μπήκε κανονικά. 

Στην τελευταία φώτο είναι υγρές οι σωλήνες στην ένωση εν ώρα λειτουργίας.

Είναι φυσιολογικό? 

Ευχαριστώ. 

20230816_162555.jpg

20230816_162601.jpg

20230816_162827.jpg

20230816_162612.jpg

20230816_162608.jpg

Screenshot_20230816_170611_Gallery.jpg

Οι σωλήνες με τι είναι τυλιγμένες; Νομίζω είναι λεπτό το μονωτικό. Και ταινία έβαλαν όσο λιγότερο γίνεται. Τα καλώδια με μπέρδεψαν. Είναι αυτό που πάει στην εξωτερική πιο λεπτό από αυτό που πάει στην εσωτερική ή κάνω λάθος; Και γιατί δεν βάλατε όλη την εξωτερική μονάδα κάνα μέτρο πιο δεξιά; Έχει χώρο. Και θα έφευγε μπροστά από τη μπαλκονόπορτα και θα έκρυβε την τρύπα και το καλώδιο.

Γενικά έχω την αίσθηση ότι είναι μια πολύ πρόχειρη εγκατάσταση με μέτρια υλικά.

@Klausx

ΥΓ Το σωληνάκι της αποχέτευσης κάτι πρέπει να το κάνεις. Θα στα κάνει χάλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@johnnyman γιατί δεν ζήτησες να μπει σε μια βάση τοίχου στα 2-2.10 μ ύψος δεξιά της μπαλκονόπορτας, να γλίτωνες όλο αυτό το χαμό, απλά θα έκανε κουλουρα τη σωλήνα πίσω από τη μονάδα.. 

Τις αποστραγγισεις των μέσα και έξω μονάδων, έχει κάνα σιφόνι εκεί να τις ρίξεις;

Πρόχειρη/βιαστική φαίνεται..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...