Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 minute ago, dimostr said:

Θα πέσει 

αναμενω, θα το τρεξω αρκετες ωρες, αλλωστε στον χωρο ειναι παραλληλα το Perfera για την ψυξη.

Δεν ξερω στο dry τι αποτελεσματικοτητα, μαλλον τι capacity εχει , αν επαρκει δηλαδη για συντηρηση του χωρου.(οχι τωρα με 32, αλλα σε μεγαλυτερες εξωτερικες)

Δεν το εχω κ καλωδιωμενο να το μετρησω, αλλα αν βγαζει εστω και στο low που ειναι τωρα πιθανον, με θερμοκρασια 5 βαθμους ειναι αρκετο υποθετω. Απλα δεν κανει διαχυση στο χωρο οπως σε μεγαλες ταχυτητες στην ψυξη υποθετω, γιατι αυτο ειδα στο υπνοδωματιο που ειναι το Toshiba, θελει αρκετη ωρα για να δειξει την αλλαγη στην θερμοκρασια, καμμια σχεση με την ψυξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Specs είπε

αναμενω, θα το τρεξω αρκετες ωρες, αλλωστε στον χωρο ειναι παραλληλα το Perfera για την ψυξη.

Δεν ξερω στο dry τι αποτελεσματικοτητα, μαλλον τι capacity εχει , αν επαρκει δηλαδη για συντηρηση του χωρου.(οχι τωρα με 32, αλλα σε μεγαλυτερες εξωτερικες)

Δεν το εχω κ καλωδιωμενο να το μετρησω, αλλα αν βγαζει εστω και στο low που ειναι τωρα πιθανον, με θερμοκρασια 5 βαθμους ειναι αρκετο υποθετω. Απλα δεν κανει διαχυση στο χωρο οπως σε μεγαλες ταχυτητες στην ψυξη υποθετω, γιατι αυτο ειδα στο υπνοδωματιο που ειναι το Toshiba, θελει αρκετη ωρα για να δειξει την αλλαγη στην θερμοκρασια, καμμια σχεση με την ψυξη.

Είναι στο low ναι και σαφώς δε μπορεί να κάνει διάχυση οποτε λογικά σε μεγάλες θερμοκρασίες δε θα μπορεί να κρατήσει το χώρο 

αυτη τη στιγμή με 30 έξω η θερμοκρασία μέσα έχεις πέσει στο 25 που πριν είχε 26,5 στα υπνοδωμάτια και στους διαδρόμους στο σαλόνι που είναι μεγάλος ο χώρος και είναι και οι δυο οι πιτσιρικάδες με το PlayStation η θερμοκρασία πήγε στο 26

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, dimostr said:

αυτη τη στιγμή με 30 έξω η θερμοκρασία μέσα έχεις πέσει στο 25 που πριν είχε 26,5 

απλα στο σημειο του θερμομετρου θα εχει μειωθει, στα στοιχεια οχι βεβαια τοσο γρηγορα με τιποτε!

Η αισθηση που λεω και εγω, πριν παω στο παιδικο, βαζω νωριτερα το Toshiba dry γιατι αργει να το "γεμισει" αν και μικρος χωρος, μιας και τις απωλειες λογω βορινου προσανατολισμου τις καταφερνει βλεπω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να πω συμπληρωματικά ότι δεν υπάρχει ενιαίος τρόπος λειτουργίας των κλιματιστικών στην αφύγρανση.

Σε βασική σειρά Mitsubishi  electric στο πρώτο πρόγραμμα "αλλάζω κλιματιστικό" (2008 νομιζω) όποτε έχω δοκιμάσει να δουλέψει σε λειτουργία αφύγρανσης στους 27 ή 28 βαθμούς  (με εξωτερικές 35+) αρχίζει να δουλεύει σαν να έχει στόχο τους 25 , οπότε είναι "άχρηστη".

Επεξ/σία από Maurikycli
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Specs είπε

απλα στο σημειο του θερμομετρου θα εχει μειωθει, στα στοιχεια οχι βεβαια τοσο γρηγορα με τιποτε!

Η αισθηση που λεω και εγω, πριν παω στο παιδικο, βαζω νωριτερα το Toshiba dry γιατι αργει να το "γεμισει" αν και μικρος χωρος, μιας και τις απωλειες λογω βορινου προσανατολισμου τις καταφερνει βλεπω.

Η θερμοκρασία αλλάζει στο κοντρόλ , το δοκίμασες ?

 

IMG_0277.jpeg

IMG_0276.jpeg

IMG_0278.png

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, dimostr said:

Η θερμοκρασία αλλάζει στο κοντρόλ , το δοκίμασες ?

atxc-35c εχω κ οχι δεν αλλαζει, αλλο μαλιστα τηλεκοντρολ εσυ εχεις το b ειπαμε. Ουτε φωτιζομενο ειναι εμενα.

Λες να φταιει που ειμαι εχθρος του ποδοσφαιρου ???

 

IMG-8894.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Specs είπε

atxc-35c εχω κ οχι δεν αλλαζει, αλλο μαλιστα τηλεκοντρολ εσυ εχεις το b ειπαμε. Ουτε φωτιζομενο ειναι εμενα.

Λες να φταιει που ειμαι εχθρος του ποδοσφαιρου ???

 

IMG-8894.jpg

Πιο καινούργιο μοντέλο και ούτε φως , μπράβο daikin 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Specs είπε

Προσοχη παντα στο που καταληγουν τα σπιραλ...οχι σε κουβαδες η αδεια μπουκαλια νερου!

Αν το μηχανημα είναι πάνω στον τοίχο δεν νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα για τον κουβα, αφού όταν γεμίσει απλά θα ξεχειλίσει.

Εγω το έχω σε ποτιστήρι όποτε με αυτό ποτίζω και τα λουλουδια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, tu-luba said:

Αν το μηχανημα είναι πάνω στον τοίχο δεν νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα για τον κουβα, αφού όταν γεμίσει απλά θα ξεχειλίσει.

Εγω το έχω σε ποτιστήρι όποτε με αυτό ποτίζω και τα λουλουδια 

σημασια εχει ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΛΥΦΘΕΙ με νερο η εξοδος του σπιραλ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή από χτες ξεκίνησε να μυρίζει και το δικό μου, ένα κινέζικο InClima, θα καθαρίσω αύριο τα φίλτρα (τελευταία φορά ήταν πριν ένα μήνα), ελπίζοντας να είναι αυτή η αιτία. Κάπου πήρε το μάτι μου όμως ότι το φίλτρο ενεργού άνθρακα δε πλένεται. Ισχύει αυτό? Η αλήθεια είναι ότι πάντα το έπλενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, tu-luba said:

Αν το μηχανημα είναι πάνω στον τοίχο δεν νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα για τον κουβα, αφού όταν γεμίσει απλά θα ξεχειλίσει.

Εγω το έχω σε ποτιστήρι όποτε με αυτό ποτίζω και τα λουλουδια 

158202380745.jpg.4cb03859bcc1479b2ac4a5cd60167977.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Dimitris156 είπε

Επειδή από χτες ξεκίνησε να μυρίζει και το δικό μου, ένα κινέζικο InClima, θα καθαρίσω αύριο τα φίλτρα (τελευταία φορά ήταν πριν ένα μήνα), ελπίζοντας να είναι αυτή η αιτία. Κάπου πήρε το μάτι μου όμως ότι το φίλτρο ενεργού άνθρακα δε πλένεται. Ισχύει αυτό? Η αλήθεια είναι ότι πάντα το έπλενα.

Η αιτία κατά 90% για την μυρωδιά είναι η υγρασία που αρχίζει να χτίζει μούχλα στο στοιχείο και στη φτερωτή γιαυτο προσπάθησε όταν το κλείνεις να το βάζεις για λίγη ωρα στη λειτουργία του ανεμιστήρα για να στεγνώνει 

επιβάλλεται ο καθαρισμός εννοείται και αν μπορείς τα φίλτρα πιο συχνά 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Specs είπε

atxc-35c εχω κ οχι δεν αλλαζει, αλλο μαλιστα τηλεκοντρολ εσυ εχεις το b ειπαμε. Ουτε φωτιζομενο ειναι εμενα.

Λες να φταιει που ειμαι εχθρος του ποδοσφαιρου ???

 

IMG-8894.jpg

Δεν έχει και πλήκτρο quiet η είναι ενσωματωμένη η λειτουργία στο κουμπί του fan 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...