Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 hours ago, ThanosR92 said:

Παιδιά, σας λέει κάτι ο θόρυβος αυτός; Κάνει ένα κλικ-κλικ συνεχόμενο, όταν το έχω ώρες αναμμένο. 

 

Αυτα τα τσακ τσακ που ακουγονται 2-3 στο βιδεο τα κανει και σε μενα στο edge καποιες φορες μονο. Εμενα μου ακουγονται σαν σταγόνες νερό που πέφτουν και δεν ασχοληθηκα. Δεν ειανι παντα καποιες φορές ακουγεται. Για ενημερωσε μας τι θα πει και η αντιπροσωπεία

Επεξ/σία από agnostos99
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα

Περιμένω μέσα στην εβδομάδα εγκατάσταση για perfera 18αρι

1. Είναι προτιμότερο να κρύψω τους σωλήνες μέσα στη θερμοπρόσοψη ή να τους βγάλω από έξω;

2. Η εξωτερική μονάδα καλύτερα είναι να τοποθετηθεί στο έδαφος η τοίχο; Επειδή μ φαίνεται αρκετά μεγάλη.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά.

Μετά από αναφορά οτι θα γίνει καταγγελία στο συνήγορο του πολίτη σήμερα με πήραν τηλέφωνο από την εταιρία κλιματισμού και την Τετάρτη θα το περάσουν

Αφότου τους έσπασα τα @@ σε μαγαζί τηλέφωνα mail chat.

Να ρωτήσω λίγο.

Η εταιρεία που θα το περάσει διάβασα είναι πάρα πολύ καλή και με τον τεχνικό που μίλησα είπε αντλία κενού κανονικά όλα.

Όταν τον ανέφερα για το καλώδιο ειπαν ότι δεν έχουν 3x2.5 και πρέπει να φωνάξω ηλεκτρολόγο. 

Μετά μου είπε ότι εάν έχω καλώδιο εγώ 3x2.5 θα μου το συνδέσει.

Θα αγοράσω 15 μέτρα όπως είχα πει και θα το βάλω στην πρίζα του πλυντηρίου πιάτων. 

Αυτός στην αρχή είπε ότι ρεύμα περνει από την εξωτερική μονάδα και ότι εάν έχω πρίζα εξωτερική μπορεί και από εκεί.

Ισχύει αυτό?

Ευχαριστώ. 

Επεξ/σία από johnnyman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, johnnyman είπε

Καλησπέρα παιδιά.

Μετά από αναφορά οτι θα γίνει καταγγελία στο συνήγορο του πολίτη σήμερα με πήραν τηλέφωνο από την εταιρία κλιματισμού και την Τετάρτη θα το περάσουν

Αφότου τους έσπασα τα @@ σε μαγαζί τηλέφωνα mail chat.

Να ρωτήσω λίγο.

Η εταιρεία που θα το περάσει διάβασα είναι πάρα πολύ καλή και με τον τεχνικό που μίλησα είπε αντλία κενού κανονικά όλα.

Όταν τον ανέφερα για το καλώδιο ειπαν ότι δεν έχουν 3x2.5 και πρέπει να φωνάξω ηλεκτρολόγο. 

Μετά μου είπε ότι εάν έχω καλώδιο εγώ 3x2.5 θα μου το συνδέσει.

Θα αγοράσω 15 μέτρα όπως είχα πει και θα το βάλω στην πρίζα του πλυντηρίου πιάτων. 

Αυτός στην αρχή είπε ότι ρεύμα περνει από την εξωτερική μονάδα και ότι εάν έχω πρίζα εξωτερική μπορεί και από εκεί.

Ισχύει αυτό?

Ευχαριστώ. 

Ναι παίρνει παροχή από έξω. Αν έχεις πρίζα εξωτερικά θα πρέπει να δεις σε τι ασφάλεια καταλήγει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Klausx είπε

Ναι παίρνει παροχή από έξω. Αν έχεις πρίζα εξωτερικά θα πρέπει να δεις σε τι ασφάλεια καταλήγει.

Περνει από έξω? 

Πως γίνεται δηλαδή η σύνδεση? 

Νομίζω η εξωτερική είναι 10Α.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσωτερικό μπουάτ καλώδιο προς εξωτερική μονάδα
Εξωτερική μονάδα καλώδιο προς εσωτερική μονάδα.

Απλά όπως καταλαβαίνεις θα κάνει μια επιπλέον διαδρομή ένα καλώδιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, agnostos99 said:

Αυτα τα τσακ τσακ που ακουγονται 2-3 στο βιδεο τα κανει και σε μενα στο edge καποιες φορες μονο. Εμενα μου ακουγονται σαν σταγόνες νερό που πέφτουν και δεν ασχοληθηκα. Δεν ειανι παντα καποιες φορές ακουγεται. Για ενημερωσε μας τι θα πει και η αντιπροσωπεία

Τα έχω ακούσει και εγώ στο edge των γονιών μου. Ακούγονται μόνο όταν οι περσίδες κάνουν την κίνηση αριστερά δεξιά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 minutes ago, vali said:

Τα έχω ακούσει και εγώ στο edge των γονιών μου. Ακούγονται μόνο όταν οι περσίδες κάνουν την κίνηση αριστερά δεξιά

Μονο τα μεγαλα edge εχουν δεξια αριστερα δυστυχως, νομιζω απο 18ρι και πάνω αν θυμάμαι καλά. Με το θορυβο που κανουν παντως τα πανω κάτω δεν είναι για να τα έχεις μονιμα να κινουνται στα toshiba.

Εμένα μπορει να μην κάνει για μέρες πχ και μετά μια μερα να το ακούω αυτο το τσακ τσακ σαν να στάζει ακούγεται στο αυτί μου (μπορεί να είναι μηχανικός ήχος και να φαντάζομαι σταγόνες αλλα δεν ασχολήθηκα ιδιαίτερα). Επίσης μετά από λίγη ώρα εξαφανίζεται πάλι κ.ο.κ

Επίσης γουστα ειναι αυτα αλλα @ThanosR92 δεν είναι πολυ χαμηλα η περσίδα για ψυξη? Η τη θες να σε βαράει νταν πανω σου? Γιατί στην ψυξη βαζουμε ψηλά συνηθως για να κατέβει μετα ο ψυχρός αέρας σιγα σιγα πιο κάτω στο δωμάτιο.

Επεξ/σία από agnostos99
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, Klausx said:

@turbakiasss Τι ήταν τελικά;

Screenshot_1724.png.cda3657e891dff9da98127675ccd6530.png

Δεν το έλυσα το πρόβλημα ποτέ. Είναι στο πατρικό μου στην Αθήνα το shorai και εγώ μένω Θεσσαλονίκη. Οι δικοί μου δεν ενοχλούνται, οπότε το παράτησα μιας και είναι και εκτός εγγύησης το κλιματιστικό. Δουλεύει πάντως άριστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση-απορια παρακαλώ στους ειδικους...

Για εγκατάσταση κλιματιστικου 18αρι θέλει να τραβηχτεί ειδική γραμμή στον πίνακα ρεύματος ή να έχει 16 αμπέρ ασφάλεια ή αυτό γινόταν παλιά και τώρα που τα κλιματιστικά είναι inverter δεν χρειάζεται τίποτα από τα παραπάνω;

Και ακόμη μια ερώτηση.Τα κλιματιστικά funai θεωρούνται αξιόπιστα ή βγαίνουν προβληματικά;  Αντοχή στον χρόνο έχουν;Έχει εμπειρία κάποιος;

Σας ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/8/2023 στις 10:49 ΜΜ, flampouras είπε

Για το eco θα το δοκιμάσω απόψε έτσι από περιέργεια. Όσο για το midea lan intergration μου άναψες φωτιές βραδιάτικα!

Όντως. Είχες δίκιο. Αλλα είχα και on off. Ίσως να παίζει ρόλο και η εξωτερική θερμοκρασία

Spoiler

Screenshot_20230814_210931_Chrome.jpg.b905203333534711ed0dd80d729054ec.jpgScreenshot_20230814_074739_InventorControl.jpg.6221b5516630c44001c7e25e33a735eb.jpg

Στις 13/8/2023 στις 11:26 ΜΜ, liakjim είπε

Χμμμ. Μήπως το έχει κλειδώσει η inventor;

Σου παίζει με το msmarthome app της midea;

Screenshot_2023-08-13-23-23-14-04_ffcbf0a849eb2d1a437fc62150eff770.jpg.aec55283826243dff38fbaa697f314b1.jpg

Με τα στοιχεία του λογαριασμού της inventor δεν μπαίνει. Θα δοκιμάσω να κάνω και λογαριασμό midea.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, sonikk είπε

να έχει 16 αμπέρ ασφάλεια

Ειδικός δεν είμαι 

Θέλει να έχει 16Α μόνο του χωρίς κανένα αλλο φορτίο πάνω της 

8 ώρες πριν, sonikk είπε

Τα κλιματιστικά funai

Που τα βρίσκεται αυτά ρε παιδιά ,κάντε χάρη στον εαυτό σας και πάρτε κλιματιστικά που τα ξέρει η μάνα τους η τουλάχιστον έχουν υποστήριξη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/8/2023 στις 8:36 ΜΜ, Specs είπε

αρα αποριπτεται...

Καλημέρα. 

Τελικά το ψυγείο είναι σε άλλη ασφάλεια ξεχωριστή. 

Οπότε στην 10αρα είναι μονο η TV ps5 και τα φώτα. 

Λες να έχω θέμα.

Από την άλλη σκέφτομαι όπως είπα θα είναι καλύτερα να μπει με προέκταση στην 16α του πλυντηρίου πιάτων. 

Τι λες?

Ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, johnnyman είπε

Καλημέρα. 

Τελικά το ψυγείο είναι σε άλλη ασφάλεια ξεχωριστή. 

Οπότε στην 10αρα είναι μονο η TV ps5 και τα φώτα. 

Λες να έχω θέμα.

Από την άλλη σκέφτομαι όπως είπα θα είναι καλύτερα να μπει με προέκταση στην 16α του πλυντηρίου πιάτων. 

Τι λες?

Ευχαριστώ. 

Αφού θα κανεις που θα κανεις προέκταση γιατί δεν βαζεις κατευθείαν γραμμή στον πίνακα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...