Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

37 λεπτά πριν, datamans είπε

Καλησπέρα σας μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο κλιματιστικό 12000 btu μέχρι 400 ευρώ που να αποδίδει καλά στην θέρμανση;

https://www.you.gr/oikiakes-syskeves-klimatismos-thermansi/klimatistika/klimatistika-toichou/klimatistiko-a-c-haier-tide-green-plus-as35tamhra

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, Specs είπε

φυσικα δημιουργεις, αν ομως εννοεις πως εξω εχει λιγοτερη οποτε θα ανοιξεις παραθυρα , τοτε κλειστο το κλιματιστικο.

Εκει θα φανει αν οι τοιχοι ειναι ακομη ζεστοι και δεν εχει και ρευμα αερα απο εξω, θα ζεσταθεις μεσα.

Εμενα αυτη την στιγμη εξω εχει 24,5 κ μεσα 26 .

Το Perfera 9 δεν το κλεινω γιατι απλα δεν φυσσαει στην περιοχη μου σχεδον ποτε και με τοσο που καιει τωρα τι να κλεισω???

 

Στιγμιότυπο πλήρους οθόνης 1382023 15052 πμ.jpg

Τι θερμοκρασία ζήτησης έχεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, ThanosR92 είπε

Παιδιά, σας λέει κάτι ο θόρυβος αυτός; Κάνει ένα κλικ-κλικ συνεχόμενο, όταν το έχω ώρες αναμμένο. 

 

 

Δεν μου αρέσει. Σταματάει αν πιάσεις το σασί; Αν όχι νομίζω ότι πρόκειται για περίπτωση μη ζυγοσταθμισμενης φτερωτής ( το έχουμε ξαναδεί αρκετές φορές με τα edge ). Ίσως να απαιτηθεί ρεγουλαρισμα ή και αντικατάσταση της φτερωτής. Μίλα με την αντιπροσωπεία.

 

Spoiler

SERVICE ΟΙΚΙΑΚΩΝ ΣΥΣΚΕΥΩΝ  Επικοινωνήστε με τη γραμμή Δροσιάς που λειτουργεί από τις 08:00 έως τις 22:00 (εκτός Κυριακής):  801 11 19000 (από σταθερό)  210 67 96 360 (από κινητό)  E-mail: [email protected]

 

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, marios1515 είπε

Αν το βάλεις 24, τι  κατανάλωση έχει?

Αυτή η ερώτηση είναι ημιτελής αν όχι άκυρη και δε θα βγάλει κανένα νόημα αν απαντηθεί έτσι , γιατί το λέω αυτό , εαν η εξωτερική είναι 21 και το βαλει 24 η κατανάλωση θα ειναι. 0 γιατί απλά θα σβήσει εαν είναι 40 έξω θα κάψει αυτό που είναι να κάψει ΑΛΛΑ πάλι θα εξαρτηθεί ανάλογα των απωλειών που έχει ο,χώρος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, ThanosR92 είπε

Παιδιά, σας λέει κάτι ο θόρυβος αυτός; Κάνει ένα κλικ-κλικ συνεχόμενο, όταν το έχω ώρες αναμμένο. 

 

 

Αρχίσανε τα toshibistika, από το shorai νομίζω υπήρχαν τέτοια θέματα και ακόμα δεν το έχουν λύσει; Δες αν αλλάζει ο θόρυβος όταν αλλάζεις την ταχύτητα του ανεμιστήρα Low/high.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, liakjim είπε

Δεν μου αρέσει. Σταματάει αν πιάσεις το σασί; Αν όχι νομίζω ότι πρόκειται για περίπτωση μη ζυγοσταθμισμενης φτερωτής ( το έχουμε ξαναδεί αρκετές φορές με τα edge ). Ίσως να απαιτηθεί ρεγουλαρισμα ή και αντικατάσταση της φτερωτής. Μίλα με την αντιπροσωπεία.

 

  Απόκρυψη περιεχομένων

SERVICE ΟΙΚΙΑΚΩΝ ΣΥΣΚΕΥΩΝ  Επικοινωνήστε με τη γραμμή Δροσιάς που λειτουργεί από τις 08:00 έως τις 22:00 (εκτός Κυριακής):  801 11 19000 (από σταθερό)  210 67 96 360 (από κινητό)  E-mail: [email protected]

 

 

1 ώρα πριν, Klausx είπε

Αρχίσανε τα toshibistika, από το shorai νομίζω υπήρχαν τέτοια θέματα και ακόμα δεν το έχουν λύσει; Δες αν αλλάζει ο θόρυβος όταν αλλάζεις την ταχύτητα του ανεμιστήρα Low/high.

Κάλεσα και δήλωσα βλάβη. Ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, marios1515 said:

Αν το βάλεις 24, τι  κατανάλωση έχει?

Οπως σου εγραψε κι ο dimostr δεν εχει νοημα τι κανει στον δικο μου χωρο κ τις απωλειες του ενα μηχανημα ως προς εσενα η αλλου.

Το Perfera δεν το εχω δοκιμασει σε 24 , αν και το προηγουμενο το Sensira σιγουρα εχω απειρες μετρησεις , πριν καταληξω οτι μονο στα δομικα στοιχεια μπορω να κανω συγκριση και παντα 24/7 , αρα ειναι αχρηστες αν δεν μιλαμε για δομικα στοιχεια και μιλαμε απλα για θερμομετρο στον χωρο. Γιατι απο ενα σημειο κ μετα , σε οσους τα δουλευουμε 24/7 βγαινει ακρη, σε περιστασιακη χρηση δεν γινεται αυτο να ειναι ακριβες σαν συμπερασμα καταναλωσης, γιατι ειναι συγκυριακο εντελως.

Ακομη και 24/7 να δουλευεις και ολα εξω να ειναι σταθερα και ιδια πχ 35 βαθμοι συνεχως, το ποσοι ανθρωποι ειναι μεσα, τι συσκευες λειτουργουν, το ποσο μαγειρεμα σε κουζινα θα γινει, το ποσο θα δουλεψει απορροφητηρας κλπ κλπ μεταβαλουν την καταναλωση...

Απο τα στοιχεια που εχω κρατησει, καθε βαθμος αυξησης η μειωσης στην ζητηση, (για την ιδια παντα εξωτερικη) αυξανει η μειωνει τις απωλειες κατα 4,5% ... αναλογη θα ειναι και η μεταβολη στην καταναλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ThanosR92 είπε

 

Κάλεσα και δήλωσα βλάβη. Ευχαριστώ. 

Ξενερουά. Κάποια στιγμή πέρσι είχε σκάσει μια φουρνιά με αζυγοσταθμιστες φτερωτές σε edge. Είχαν αλλαχτεί στην εγγύηση. Θα πρέπει να είχαμε ακούσει για καμιά ντουζίνα περιπτώσεις. Τώρα όμως έχουμε το νέο edge ( αν και όλα είναι ίδια, τα ηλεκτρονικά αλλάζουν). Άραγε να είναι μεμονωμένο γεγονός; Μπορεί απλά να θέλει λίγο ρεγουλαρισμα. Έχε μας ενήμερους αν θέλεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...