Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 9/8/2023 στις 11:14 ΠΜ, k_onstantinos είπε

Σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια. Το κατάστημα το γνωρίζουμε;

Καλησπέρα,

Αγόρασα πρόσφατα 3 κλιματιστικά. 2 με το γνωστό πρόγραμμα και 1 κανονικά. Τα παιδιά ήταν εξυπηρετικότατα και αψογά σε όλα! Προχώρα άφοβα…

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, flampouras said:

Καλησπέρα,

Αγόρασα πρόσφατα 3 κλιματιστικά. 2 με το γνωστό πρόγραμμα και 1 κανονικά. Τα παιδιά ήταν εξυπηρετικότατα και αψογά σε όλα! Προχώρα άφοβα…

AN θες δωσε στοιχεια απο ολο το σκηνικο,ολο και καποιος θα επωφεληθει διαβαζοντας, για την εγκατασταση-καταστημα-μηχανηματα κλπ

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Specs είπε

AN θες δωσε στοιχεια απο ολο το σκηνικο,ολο και καποιος θα επωφεληθει διαβαζοντας, για την εγκατασταση-καταστημα-μηχανηματα κλπ

Δεν μπορώ να μπω σε πολλές λεπτομέρειες. Τα 2 κλιματιστικά του προγράμματος δεν έχουν εγκατασταθεί ακόμα. Το 3ο κλιματιστικό που αγοράστηκε εκτός προγράμματος έγινε εγκατάσταση από δικό μου τεχνικό (έρχεται το review σε 5 λεπτά). Μάλιστα, επειδή βιαζόμουν για την παραλαβή καθώς είχε χαλάσει αυτό που είχα ήδη, με εξυπηρέτησαν (καθώς δεν ήταν άμεσα διαθέσιμο στην αποθήκη τους το συγκεκριμένο που ήθελα) και επειδή η αποθήκη της Inventor ήταν κοντά στην περιοχή  μου, πήγα και το πήρα ο ίδιος εκ μέρους τους. Συνεννοήσιμα τα παιδιά πάρα πολύ, ενημέρωση για την εξέλιξη της παραγγελίας και εξυπηρετικότατοι. Το ξανά λέω. Αν κάποιος θέλει περισσότερες πληροφορίες σε pm.

Ευχαριστώ.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 minutes ago, liakjim said:
  Reveal hidden contents

Νομίζω ότι το hs110 που έχω στο asyg24kmta, αρχίζει να τα παίζει:

viber_image_2023-08-13_22-18-02-145.jpg

 

image.png.90ac6ab81b923abede0b26e3a0909af9.png

 

 

 

 

Eixe ξανασυμβει νομιζω και κατι καναμε κ λυθηκε... μετα απο κανα 24ωρο

16 minutes ago, liakjim said:

Νομίζω ότι το hs110 που έχω στο asyg24kmta, αρχίζει να τα παίζει:

Ακομη και αν συμβει...θα ειναι το καταγραφικο που θα μεινει στην ιστορια για την ποσοτητα διαγραμματων...εφυγε πληρες διαγραμματων θα λεμε εφεξης!

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερχόμενος από την πρόταση του @liakjim από εδώ

https://www.insomnia.gr/forums/topic/809003-συμβουλες-κι-απορίες-για-κλιματιστικά-part-3/?do=findComment&comment=59862979

αγοράστηκε το Inventor Leon LEUVI-09WFI / LEUVO-09. Έγινε εγκατάσταση με 3 μέτρα σωλήνα και κενό. Πάμε τώρα στο mini review. Καταρχήν στα δικά μου αυτιά είναι αθόρυβο. Ακούγεται ελάχιστα η ροή του αέρα στην αρχή, αλλά μετά από λίγο δεν ακούς τίποτα. Θόρυβο από πλαστικά δεν έχω ακούσει, ούτε από φρέον. Γενικά δεν ακούγονται θόρυβοι / ήχοι. Οι ανεμιστήρες πάντα στο αυτόματο. Αυτά για την εσωτερική μονάδα. Όσο αφορά την εξωτερική, και αυτή θα την χαρακτήριζα αθόρυβη. Δεν έχω κάτσει από πάνω όταν το ανοίγω για να δω αν κάνει θόρυβο, αλλά τουλάχιστον μέσα στο δωμάτιο δεν ακούγεται το παραμικρό. Όταν δουλεύει έχει τύχει να βγω στην βεράντα, δεν άκουσα κάτι. Να σημειώσω ότι είναι τοποθετημένη κάτω, χωρίς αντικραδασμικά. Επίσης έβαλα μια φορά το follow me και η ατμόσφαιρα έγινε αποπνικτική. Νομίζω είχε υγρασία. Δεν μπορούσα εκείνη την ώρα να κάτσω να δω τι συμβαίνει και δεν το ξανά χρησιμοποίησα. Το wifi άψογο (αν και με ταλαιπώρησε λίγο με την σύνδεση). Το μόνο που έχω παρατηρήσει είναι ότι στην εφαρμογή αναφέρει μόνιμα 30% υγρασία του εσωτερικού χώρου. Η θερμοκρασία που παίρνει από την εξωτερική μονάδα και την αναγράφει στην εφαρμογή (την βλέπεις μόνο αν είναι ανοιχτό το κλιματιστικό) έχει διάφορά ±0,5 °C σε σχέση με ένα ηλεκτρονικό θερμόμετρο Xiaomi που έχω. Πάμε τώρα και στο πιο σημαντικό. Καταναλώσεις. Έχω δει μέχρι και 75W ελάχιστη:

Spoiler

Screenshot_20230810_074452_Tapo.jpg.91678fb84655c5790a21881b43ecb8aa.jpg

Συνήθως παίζει στα 85-95 αφού πιάσει την ζητούμενη θερμοκρασία το δωμάτιο. Δεν έχω μετρήσεις για τους καύσωνες καθώς δεν είχε εγκατασταθεί αλλά επιφυλάσσομαι. Και εδώ ένα διάγραμμα από χθες το βραδύ. Εξωτερική άγνωστη, ζήτηση 24 με ανεμιστήρες στο αυτόματο:

Spoiler

Screenshot2023-08-13210738.jpg.dd73c87e4f31e35b14505451f90f3071.jpg

@liakjim Αν θες μετρήσεις στείλε μου pm.

Ωστόσο μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει αυτά τα spikes; Είναι λόγο προγραμματισμού; 
Σας ευχαριστώ πολύ όλους.
 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, liakjim είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Νομίζω ότι το hs110 που έχω στο asyg24kmta, αρχίζει να τα παίζει:

viber_image_2023-08-13_22-18-02-145.jpg

 

image.png.90ac6ab81b923abede0b26e3a0909af9.png

 

 

 

 

Μήπως έκανε ενημέρωση η εφαρμογή και bugare; Αν το βγάλεις από την πρίζα και το ξανά βάλεις μετά από λίγο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, flampouras είπε

Ερχόμενος από την πρόταση του @liakjim από εδώ

https://www.insomnia.gr/forums/topic/809003-συμβουλες-κι-απορίες-για-κλιματιστικά-part-3/?do=findComment&comment=59862979

αγοράστηκε το Inventor Leon LEUVI-09WFI / LEUVO-09. Έγινε εγκατάσταση με 3 μέτρα σωλήνα και κενό. Πάμε τώρα στο mini review. Καταρχήν στα δικά μου αυτιά είναι αθόρυβο. Ακούγεται ελάχιστα η ροή του αέρα στην αρχή, αλλά μετά από λίγο δεν ακούς τίποτα. Θόρυβο από πλαστικά δεν έχω ακούσει, ούτε από φρέον. Γενικά δεν ακούγονται θόρυβοι / ήχοι. Οι ανεμιστήρες πάντα στο αυτόματο. Αυτά για την εσωτερική μονάδα. Όσο αφορά την εξωτερική, και αυτή θα την χαρακτήριζα αθόρυβη. Δεν έχω κάτσει από πάνω όταν το ανοίγω για να δω αν κάνει θόρυβο, αλλά τουλάχιστον μέσα στο δωμάτιο δεν ακούγεται το παραμικρό. Όταν δουλεύει έχει τύχει να βγω στην βεράντα, δεν άκουσα κάτι. Να σημειώσω ότι είναι τοποθετημένη κάτω, χωρίς αντικραδασμικά. Επίσης έβαλα μια φορά το follow me και η ατμόσφαιρα έγινε αποπνικτική. Νομίζω είχε υγρασία. Δεν μπορούσα εκείνη την ώρα να κάτσω να δω τι συμβαίνει και δεν το ξανά χρησιμοποίησα. Το wifi άψογο (αν και με ταλαιπώρησε λίγο με την σύνδεση). Το μόνο που έχω παρατηρήσει είναι ότι στην εφαρμογή αναφέρει μόνιμα 30% υγρασία του εσωτερικού χώρου. Η θερμοκρασία που παίρνει από την εξωτερική μονάδα και την αναγράφει στην εφαρμογή (την βλέπεις μόνο αν είναι ανοιχτό το κλιματιστικό) έχει διάφορά ±0,5 °C σε σχέση με ένα ηλεκτρονικό θερμόμετρο Xiaomi που έχω. Πάμε τώρα και στο πιο σημαντικό. Καταναλώσεις. Έχω δει μέχρι και 75W ελάχιστη:

  Απόκρυψη περιεχομένων

Screenshot_20230810_074452_Tapo.jpg.91678fb84655c5790a21881b43ecb8aa.jpg

Συνήθως παίζει στα 85-95 αφού πιάσει την ζητούμενη θερμοκρασία το δωμάτιο. Δεν έχω μετρήσεις για τους καύσωνες καθώς δεν είχε εγκατασταθεί αλλά επιφυλάσσομαι. Και εδώ ένα διάγραμμα από χθες το βραδύ. Εξωτερική άγνωστη, ζήτηση 24 με ανεμιστήρες στο αυτόματο:

  Απόκρυψη περιεχομένων

Screenshot2023-08-13210738.jpg.dd73c87e4f31e35b14505451f90f3071.jpg

@liakjim Αν θες μετρήσεις στείλε μου pm.

Ωστόσο μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει αυτά τα spikes; Είναι λόγο προγραμματισμού; 
Σας ευχαριστώ πολύ όλους.
 

Τα μιντεοειδη όσο πάνε και εξελίσσονται σε ψύξη. Εξαιρετική τιμή. Τα spikes τα βλέπουμε όλοι όσοι έχουμε midea. Θα τα δεις να φεύγουν αν βάλεις eco ( κρατάει 8 ώρες). Δεν ξέρω γιατί υπάρχουν, ίσως κάποια προστασία τύπου για τις πιέσεις ή κάτι άλλο.

Spoiler

Hint : μπορείς να φέρεις την εξωτερική θερμοκρασία στο homeassistant και να το ελέγχεις εννοείται με το midea Lan integration. Αρκεί να φτιάξεις έναν template sensor με το attribute.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, dimostr είπε

Και τα φασον GREE το ίδιο κάνουν 

Ενδιαφέρον.

10 λεπτά πριν, Klausx είπε

Μήπως έκανε ενημέρωση η εφαρμογή και bugare; Αν το βγάλεις από την πρίζα και το ξανά βάλεις μετά από λίγο;

Spoiler

Μπα,.δεν βλέπω να στρώνει. Θα δοκιμάσω αντιμετάθεση με ένα άλλο και μετά να το κάνω factory reset.  Μακάρι να σωθεί. Όντως έχει βγάλει τα λεφτά του. Χάρη σε αυτό ανακάλυψα το homeassistant.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, liakjim είπε

Τα μιντεοειδη όσο πάνε και εξελίσσονται σε ψύξη. Εξαιρετική τιμή. Τα spikes τα βλέπουμε όλοι όσοι έχουμε midea. Θα τα δεις να φεύγουν αν βάλεις eco ( κρατάει 8 ώρες). Δεν ξέρω γιατί υπάρχουν, ίσως κάποια προστασία τύπου για τις πιέσεις ή κάτι άλλο.

  Απόκρυψη περιεχομένων

Hint : μπορείς να φέρεις την εξωτερική θερμοκρασία στο homeassistant και να το ελέγχεις εννοείται με το midea Lan integration. Αρκεί να φτιάξεις έναν template sensor με το attribute.

 

Για το eco θα το δοκιμάσω απόψε έτσι από περιέργεια. Όσο για το midea lan intergration μου άναψες φωτιές βραδιάτικα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, flampouras είπε

Για το eco θα το δοκιμάσω απόψε έτσι από περιέργεια. Όσο για το midea lan intergration μου άναψες φωτιές βραδιάτικα!

Screenshot_2023-08-13-22-51-03-32_c3a231c25ed346e59462e84656a70e50.jpg.1c70ccf8ed905df8c3143c8b8ddb3c2a.jpg

Spoiler

https://github.com/georgezhao2010/midea_ac_lan

Όπως είπα, φέρνεις και την εξωτερική αν θέλεις ή ότι άλλο σου έχει σαν attribute. Επίσης θα εμπιστευομουν το θερμόμετρο του κλιματιστικού όχι το Xiaomi ( τα έχω δοκιμάσει αυτά και χάνουν ).

Screenshot_2023-08-13-22-59-07-95_c3a231c25ed346e59462e84656a70e50.jpg.abcd6001cea5666c574ff34a4661f653.jpg

Και η κάρτα είναι αυτή

https://github.com/nervetattoo/simple-thermostat

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Screenshot_2023-08-13-22-51-03-32_c3a231c25ed346e59462e84656a70e50.jpg.1c70ccf8ed905df8c3143c8b8ddb3c2a.jpg

  Απόκρυψη περιεχομένων

https://github.com/georgezhao2010/midea_ac_lan

Όπως είπα, φέρνεις και την εξωτερική αν θέλεις ή ότι άλλο σου έχει σαν attribute. Επίσης θα εμπιστευομουν το θερμόμετρο του κλιματιστικού όχι το Xiaomi ( τα έχω δοκιμάσει αυτά και χάνουν ).

Screenshot_2023-08-13-22-59-07-95_c3a231c25ed346e59462e84656a70e50.jpg.abcd6001cea5666c574ff34a4661f653.jpg

Και η κάρτα είναι αυτή

https://github.com/nervetattoo/simple-thermostat

 

 

 

 

Σε ευχαριστώ πολύ. Αλλά δεν μου το βρίσκει.. Κάτι διαβάζω ότι παίζει με τα παλιά usb ενώ με τα νέα όχι. Θα το ψάξω ωστόσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, flampouras είπε

 

Σε ευχαριστώ πολύ. Αλλά δεν μου το βρίσκει.. Κάτι διαβάζω ότι παίζει με τα παλιά usb ενώ με τα νέα όχι. Θα το ψάξω ωστόσο.

Χμμμ. Μήπως το έχει κλειδώσει η inventor;

Σου παίζει με το msmarthome app της midea;

Screenshot_2023-08-13-23-23-14-04_ffcbf0a849eb2d1a437fc62150eff770.jpg.aec55283826243dff38fbaa697f314b1.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...