Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, ThanosR92 είπε

Η λογική είναι ότι έχουμε το κλιματιστικό ανοιχτό συνέχεια ώστε να μην χρειάζεται να δουλεύει συνεχώς; 

Η λογική είναι να το έχουμε συνέχεια ανοιχτό ώστε να χρειάζεται την λιγότερη ενέργεια για να κρατήσει τις απωλειες του χώρου (στη θέρμανση αυτό είναι αδιαπραγμάτευτο) , αμα έξω έχει μικρότερη θερμοκρασία από τη ζητούμενη τότε κλειστο , όλα είναι θέμα αίσθησης και χώρου πχ σπίτια χωρίς καμία μόνωση με ταράτσα από πάνω που βράζουν τα τσιμέντα σε κλειστές περιοχές μπορεί να έχει έξω 26-27 και μέσα να έχει 30 , τέτοιες περιπτώσεις τα κλιματιστικά πρέπει να φέρουν και τα δομικά στοιχεία σε ισορροπία , ολα ειναι θεμα προσωπικής αίσθησης ,κάποιοι βάζουν τα κλιματιστικά στο 29 και αισθάνονται άνετα άλλος θέλει να έχει μέσα 25 καταλαβαίνεις ότι οι απωλειες στους 29 με τους 25 ζητούμενη απέχουν παρασάγγας και ανάλογα την εξωτερική , 25 μέσα 40 έξω αμα δεν έχεις μονωσεις τούμπανο θα κάψεις την ίδια ζητούμενη με σπίτι με καλες μονωσεις δε τρέχει μια 

ολα αυτά με την προϋπόθεση ότι έχει επιλέγει κλιματιστικό επαρκές βάσει απωλειών και όχι τετραγωνικών 

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, ThanosR92 είπε

Ωραία. Η λογική είναι ότι έχουμε το κλιματιστικό ανοιχτό συνέχεια ώστε να μην χρειάζεται να δουλεύει συνεχώς; 

Π.χ το έχω στους 25-26 από τη 1 το μεσημέρι με αυτα τα στατιστικά. Πως τα πάει;  

Screenshot_20230813_000914.jpg.2eae3980559623b52cd3cab3e7f13050.jpg

Το να το κλείσω τώρα που θα πέσω για ύπνο είναι σωστή κίνηση η λάθος με την έννοια ότι το πρωί θα θέλει πάλι να φουλάρει για να πιάσει την θερμοκρασία που του υποδεικνύεις; 

@liakjim

Μετά από 48 ώρες θα έρθει το σπίτι στη νέα ισορροπία. Ίσως και περισσότερο. Σε κάποια στιγμή θα νιώσεις το σπίτι παντού το ίδιο δροσερό. Τα έπιπλα, τα πλακάκια κτλ Εκεί θα δεις τις πραγματικές καταναλώσεις του κλιματιστικού.

Η αλήθεια είναι ότι την τρέχουσα περίοδο με τις σχετικά χαμηλές θερμοκρασίες, δύσκολα θα αφήσει κάποιος το κλιματιστικό ανοιχτό 24/7 αλλά και πάλι εξαρτάται την περίπτωση ( κάποια σπίτια βράζουν και τη νύχτα ).

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε ολους και καλο 15αυγουστο.

Είμαι παντελώς ασχετος απο κλιματιστικά κι εχω 2 θέματα για βοήθεια. 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων οποίον με βοηθήσει.

1) Επειδή στο σπιτι αγορασα νεο κλιματ, είπα να μεταφέρω το παλιο general el 20ετιας στο γραφείο. Το παλιο δεν ειχε χρησιμ πολύ, δεν ειχε παρουσιασει ποτε βλαβη. Επισης τοτ εκανα τακτικές ετήσιες συντηρήσεις μεχρι και το 19. 

Συνεργειο λοιπόν έβαλε το παλιο στο γραφείο. Οταν τελείωσαν δοκίμασαν μπροστά μου, δουλεψε κι έφυγαν.

Μετα απο κανα μισαωρο το έκλεισα. Απο τοτε...ειναι...κλινικα νεκρο. Δεν ανοίγει καν. Τους ξανακάλεσα και το κοιταξαν, δεν βρήκαν κατι.

Τσεκαραν πρίζες ρευμα κλπ και ολα είναι οκ.

Είναι δυνατόν να τελείωσαν οι μερες του (πχ πλακέτα) όταν μεταφέρθηκε ? Μπορεί να είναι τέτοια σύμπτωση ? Μπορεί να φταίει κατι αλλο ? Καμια ιδέα η συμβουλή? Αξιζει να του δώσω μια ευκαιρια με ψυκτικο η να το παρατήσω ?

2). Αν το παρατήσω, πρέπει άμεσα να αγοράσω αλλο. Είναι γραφείο ενιαίος χώρος περ 35τμ σε τεταρτο όροφο στην Αθήνα. Με ενδιαφέρει και η ψύξη και η θέρμανση γιατι δεν λειτ το καλοριφέρ.

Σημειωτεον οτι γενικά ο χώρος ζεσταίνεται πολύ τον καλοκαιρι. Βεβαίως θα ήθελα το πιο οικονομικο απο πλευρας ενέργειας κι απόδοσης αλλα ξέρω οτι αυτό κοστίζει

Έχω βρει με εκπτώσεις κουπόνια κλπ στα 750 ευρω αυτό στα 18btu 

Hisense Energy SE KA50BS0EG/KA50BS0EW

Αξίζει σαν επιλογη ?

Υπάρχει καποια αλλη πρόταση ? Μπατζετ αγοράς μέχρι 700 ευρώ

Ευχαριστώ

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, PSICHROS είπε

Καλημέρα σε ολους και καλο 15αυγουστο.

Είμαι παντελώς ασχετος απο κλιματιστικά κι εχω 2 θέματα για βοήθεια. 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων οποίον με βοηθήσει.

1) Επειδή στο σπιτι αγορασα νεο κλιματ, είπα να μεταφέρω το παλιο general el 20ετιας στο γραφείο. Το παλιο δεν ειχε χρησιμ πολύ, δεν ειχε παρουσιασει ποτε βλαβη. Επισης τοτ εκανα τακτικές ετήσιες συντηρήσεις μεχρι και το 19. 

Συνεργειο λοιπόν έβαλε το παλιο στο γραφείο. Οταν τελείωσαν δοκίμασαν μπροστά μου, δουλεψε κι έφυγαν.

Μετα απο κανα μισαωρο το έκλεισα. Απο τοτε...ειναι...κλινικα νεκρο. Δεν ανοίγει καν. Τους ξανακάλεσα και το κοιταξαν, δεν βρήκαν κατι.

Τσεκαραν πρίζες ρευμα κλπ και ολα είναι οκ.

Είναι δυνατόν να τελείωσαν οι μερες του (πχ πλακέτα) όταν μεταφέρθηκε ? Μπορεί να είναι τέτοια σύμπτωση ? Μπορεί να φταίει κατι αλλο ? Καμια ιδέα η συμβουλή? Αξιζει να του δώσω μια ευκαιρια με ψυκτικο η να το παρατήσω ?

2). Αν το παρατήσω, πρέπει άμεσα να αγοράσω αλλο. Είναι γραφείο ενιαίος χώρος περ 35τμ σε τεταρτο όροφο στην Αθήνα. Με ενδιαφέρει και η ψύξη και η θέρμανση γιατι δεν λειτ το καλοριφέρ.

Σημειωτεον οτι γενικά ο χώρος ζεσταίνεται πολύ τον καλοκαιρι. Βεβαίως θα ήθελα το πιο οικονομικο απο πλευρας ενέργειας κι απόδοσης αλλα ξέρω οτι αυτό κοστίζει

Έχω βρει με εκπτώσεις κουπόνια κλπ στα 750 ευρω αυτό στα 18btu 

Hisense Energy SE KA50BS0EG/KA50BS0EW

Αξίζει σαν επιλογη ?

Υπάρχει καποια αλλη πρόταση ? Μπατζετ αγοράς μέχρι 700 ευρώ

Ευχαριστώ

 

 

 

 

https://www.elith.gr/calc/index.php
Κανε τουλάχιστον αυτό για να δεις ποσά btu θες και τα υπολοιπα είναι εύκολα 

το παλιό κλιματιστικό  αφού είναι γραφείο και υποθέτω θα κάθεσαι κάνα 10 ωρο μη το σκέφτεσαι καν , παρε καινούργιο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου φίλε μου

Ευχαριστώ.

Κοίτα το προσπάθησα αλλα ούτε τις μισές απαντήσεις δεν ξέρω. Που να ξέρω τώρα τι μίμησημόνωση εχει κλπ

Πολυ στο περίπου λοιπόν, 

 

Screenshot_20230813-114258.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dimostr είπε

Η λογική είναι να το έχουμε συνέχεια ανοιχτό ώστε να χρειάζεται την λιγότερη ενέργεια για να κρατήσει τις απωλειες του χώρου (στη θέρμανση αυτό είναι αδιαπραγμάτευτο) , αμα έξω έχει μικρότερη θερμοκρασία από τη ζητούμενη τότε κλειστο , όλα είναι θέμα αίσθησης και χώρου πχ σπίτια χωρίς καμία μόνωση με ταράτσα από πάνω που βράζουν τα τσιμέντα σε κλειστές περιοχές μπορεί να έχει έξω 26-27 και μέσα να έχει 30 , τέτοιες περιπτώσεις τα κλιματιστικά πρέπει να φέρουν και τα δομικά στοιχεία σε ισορροπία , ολα ειναι θεμα προσωπικής αίσθησης ,κάποιοι βάζουν τα κλιματιστικά στο 29 και αισθάνονται άνετα άλλος θέλει να έχει μέσα 25 καταλαβαίνεις ότι οι απωλειες στους 29 με τους 25 ζητούμενη απέχουν παρασάγγας και ανάλογα την εξωτερική , 25 μέσα 40 έξω αμα δεν έχεις μονωσεις τούμπανο θα κάψεις την ίδια ζητούμενη με σπίτι με καλες μονωσεις δε τρέχει μια 

ολα αυτά με την προϋπόθεση ότι έχει επιλέγει κλιματιστικό επαρκές βάσει απωλειών και όχι τετραγωνικών 

Ευχαριστώ πολύ για την αναλυτική βοήθεια.

 

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Μετά από 48 ώρες θα έρθει το σπίτι στη νέα ισορροπία. Ίσως και περισσότερο. Σε κάποια στιγμή θα νιώσεις το σπίτι παντού το ίδιο δροσερό. Τα έπιπλα, τα πλακάκια κτλ Εκεί θα δεις τις πραγματικές καταναλώσεις του κλιματιστικού.

Η αλήθεια είναι ότι την τρέχουσα περίοδο με τις σχετικά χαμηλές θερμοκρασίες, δύσκολα θα αφήσει κάποιος το κλιματιστικό ανοιχτό 24/7 αλλά και πάλι εξαρτάται την περίπτωση ( κάποια σπίτια βράζουν και τη νύχτα ).

Δυστυχώς έχω πέσει πάνω στην περίπτωση αυτή. Αν έχω ανοιχτά τα παράθυρα κάνει τέτοια δροσιά, ακόμα και τώρα που μιλάμε, που θεώρησα αμαρτία να το έχω ανοιχτό και το έκλεισα μετά απο σχεδόν 24 ώρες! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, PSICHROS είπε

μίμησημόνωση

Αυτό σε τι αναφέρετε , εκεί που δε ξέρεις πχ μονωσεις τοίχων και πάτωμα ταράτσας εαν η οικοδομή είναι του 1980 πχ βαλε καμία μόνωση 

αυτο το νούμερο που έχεις βγάλει αντιστοιχεί https://convertlive.com/el/u/μετατροπή/βατ/σε/βρετανικές-θερμικές-μονάδες-ανά-ώρα#1820 σε αυτό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, PSICHROS είπε

Μετα απο κανα μισαωρο το έκλεισα. Απο τοτε...ειναι...κλινικα νεκρο. Δεν ανοίγει καν. Τους ξανακάλεσα και το κοιταξαν, δεν βρήκαν κατι.

Τι σημαίνει αυτό που γράφεις "Τους ξανακάλεσα και το κοιταξαν, δεν βρήκαν κατι";

Κοίταξαν αν παίρνει μπροστά ο συμπιεστής, αν θέλει συμπλήρωμα με φρέον ή αν είναι θέμα της πλακέττας;

Κάθε περίπτωση από αυτές τις τρεις μπορεί να έχει διαφορετική αιτία.

Όταν λες κλινικά νεκρό εννοείς πως δεν ξεκινάει η εξωτερική μονάδα ή η εσωτερική; Ή καμμία από τις δύο;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Ευχαριστώ

σωστές οι ερωτησεις σου

Δεν ξέρω τι τσεκαραν.

Αν θυμάμαι καλά γιατι τώρα δεν ειμαι γραφείο, δεν κανει τίποτα, ουτε η εξωτ ούτε βέβαια η εσωτ

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφορουμίτες, ευχαριστώ, αλλά δυστυχως δεν έχω τις γνώσεις για να απαντήσω στις εύλογες ερωτήσεις σας.

Αν κάποιος μπορεί να μου δώσει είτε καμία συμβουλή για την επισκευή του παλιου κλιμ, είτε να κάνει πρόταση για νέο ή να σχολιάσει την παραπάνω επιλογή μου για το Hisense Energy SE KA50BS0EG/KA50BS0EW, θα το εκτιμουσα [πάντα με βάση το μπάτζετ και τις λοιπές πληροφορίες που έδωσα]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, Specs είπε

για βαλε μας το διαγραμμα απο αυτο το 24ωρο λειτουργιας, να δουμε τι αλλαξε.

Screenshot_20230813_130850.jpg.a8cac0d73ee02c36063faf3511a56ede.jpg

Screenshot_20230813_130845.jpg

Επεξ/σία από ThanosR92
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 minutes ago, ThanosR92 said:

Screenshot_20230813_130850.jpg.a8cac0d73ee02c36063faf3511a56ede.jpg

Screenshot_20230813_130845.jpg

Τέλεια στο πάει, αντλείς δροσιά τώρα με ψηλούς συντελεστές λόγω καλών θερμοκρασιών, "φέρε" το σπίτι στα καλά του και θα συνεχίσεις να έχεις καλές καταναλώσεις και στην επερχόμενη 5-10ημερη ζεστή.

Έχεις πέσει ήδη στο μισό, από 500 στα 250. Θεωρητικα, μπορεί να προλάβεις να πέσεις και κάτω από τα 200 ή και τα 180 αν το αφήσεις 1-2 μέρες ακόμα. Από Τετάρτη - Πέμπτη θα σου ξανανέβει λόγω θερμοκρασιών κι απωλειών.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, PSICHROS είπε

Συμφορουμίτες, ευχαριστώ, αλλά δυστυχως δεν έχω τις γνώσεις για να απαντήσω στις εύλογες ερωτήσεις σας.

Αν κάποιος μπορεί να μου δώσει είτε καμία συμβουλή για την επισκευή του παλιου κλιμ, είτε να κάνει πρόταση για νέο ή να σχολιάσει την παραπάνω επιλογή μου για το Hisense Energy SE KA50BS0EG/KA50BS0EW, θα το εκτιμουσα [πάντα με βάση το μπάτζετ και τις λοιπές πληροφορίες που έδωσα]

Δεν έχουμε κάποιον από δω με τέτοιο κλιματιστικό για να έχουμε μια εικόνα , αν θες να πας σε 18 αρι που πραγματικά εαν μπορούσες να τις βάλεις σωστά στο ερωτηματολόγιο θα έβγαλες ίσως αποτέλεσμα για 12 αρι οποτε τα λεφτά θα ήταν αρκετά για κλιματιστικό πρώτης κατηγορίας 

τωρα εαν θες και για θέρμανση προσπάθησε για κάποιο από τα Toshiba daikin Mitsubishi Fujitsu , εαν δε βγαίνουν τα λεφτά προσανατολισου σε κάποιο haier , tcl 

εγω το παλιό δε θα το ακουμπούσα καθόλου 

εγω εαν είχα πραγματικά πολύ σφιχτό προϋπολογισμό θα έπαιρνα αυτό https://www.skroutz.gr/s/30211752/Haier-Tide-Green-Plus-AS50TDMHRA-C-1U50MEMFRA-C-Κλιματιστικό-Inverter-18000-BTU-A-A-με-WiFi.html

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...