Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 minutes ago, dimostr said:

όχι να ρωτάμε 100 φορές το ίδιο πράγμα

Βολευει ομως να μην ψαχνει καποιος ολο το θρεντ! σε οποια σελιδα να μπη θα βρη το προβλημα του αμεσα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, Specs είπε

Βολευει ομως να μην ψαχνει καποιος ολο το θρεντ! σε οποια σελιδα να μπη θα βρη το προβλημα του αμεσα...

Έχεις δίκιο , η θετικη μάτια βοηθάει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, Specs said:

Βολευει ομως να μην ψαχνει καποιος ολο το θρεντ! σε οποια σελιδα να μπη θα βρη το προβλημα του αμεσα...

σωστά, δεν είναι πάντα εύκολο να βρεις αυτό που θες.. πολλές φορές μου έχει τύχει να ψάχνω αρκετή ώρα για να βρω κάτι που κάποια στιγμή είχα διαβάσει.. επίσης όντως μερικές φορές κάποιος σχετικά νέος στο θρεντ μπορεί να μην αντιληφθεί ότι του έχουν απαντήσει..

τέλος να επισημάνω ότι πολλές φορές έχω εντυπωσιασθεί από την ευγένεια του @liakjim στις απαντήσεις που δίνει σε μέλη (που αν και απευθύνονται σε αυτόν) με εκνευρίζουν με τις ερωτήσεις/σχόλια που κάνουν.. Προσωπικά θα είχα σταματήσει να απαντάω ειδικά σε κάποια μέλη που κάνουν μπαμ.. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, userAnon είπε

Προσωπικά θα είχα σταματήσει να απαντάω ειδικά σε κάποια μέλη που κάνουν μπαμ.. 

Αυτό ακριβώς λέω και γω με την ignore list.

Δεν είναι πάνω από 2-3 άτομα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Kozanitis1 είπε

Βάλε το στους 23, αλλιώς αφυγρανση..

Παίζει ρόλο η εσωτερική υγρασία αλλά και το σημείο δρόσου, όπου αυτές τις μέρες με το βορια είναι αρκετά χαμηλά.. 

Στο 26 πάγωσα το έχω κλείσει πλέον εδώ και ώρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, marios1515 είπε

τι ταχυτητα ανεμιστηρα το ειχες?

θερμοκρασια στις περσιδες μετρησες?

Οχι δεν μετρησα ταχυτητα ανεμιστηρα αυτοματη οταν εφτασε το δωματιο 25C και κρυωσα και ηθελα  να φυγω οποτε δεν το κρατησα παραπανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/8/2023 στις 11:08 ΜΜ, liakjim είπε

Με τα κριτήρια σου , μήκος μονάδας, εγγύηση, δεν βλέπω πολλές επιλογές. Αν θα μπορούσες, ας προτιμούσες το Perfera. Για υπνοδωμάτιο, ας πας στο daikin 9άρι ή yukai/arata 10άρι.

Ε τότε θα τα έχουν βελτιώσει κάπως στο θέμα θορύβου, γιατί το atxc25b δεν το θεωρώ αθόρυβο (την εσωτερική πάντα).

Τελικά, τα πήρα τα Daikin Siesta Sensira  ATXC50D (18αρι)  και ATXC35D (12αρι) από Public, ήρθαν σήμερα Βόρεια Εύβοια. 

Θα αντικαταστήσουν παλαιά. 

Συμβουλές για εγκατάσταση (εκτός από τα γνωστά αντλία κενού και 3m χαλκοσωλήνες) ?

Λόγω χώρου για να μην κλείνει το μπαλκόνι θα μπουν σε επιτοιχιες βάσεις (όπως φαίνεται στη φωτο), είναι εντάξει αυτές ή πρέπει να βάλω αντικραδασμικεςή ή καινούριες ? 

Δεν ξέρω αν περιλαμβάνονται στη δωρεάν εγκατάσταση, θα κοιτάξω τους όρους.. 

Όλες οι παλαιές σωληνώσεις καλό είναι να ξηλωθούν να περαστούν νέες, υποθέτω? 

IMG-76620632096602c0f5df17ad933d028e-V.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, dimostr είπε

Όχι , ιδανικα πλησιάζοντας την ζητούμενη θερμοκρασία θα αρχίσει να κατεβάζει κατανάλωση ώστε να λειτουργεί με τα λιγότερα watt που του επιτρέπουν οι απωλειες του χώρου ώστε να διατηρεί αυτή τη θερμοκρασία ( ο συμπιεστης δουλευει με πάνω από 45 watt )

Ωραία. Η λογική είναι ότι έχουμε το κλιματιστικό ανοιχτό συνέχεια ώστε να μην χρειάζεται να δουλεύει συνεχώς; 

Π.χ το έχω στους 25-26 από τη 1 το μεσημέρι με αυτα τα στατιστικά. Πως τα πάει;  

Screenshot_20230813_000914.jpg.2eae3980559623b52cd3cab3e7f13050.jpg

Το να το κλείσω τώρα που θα πέσω για ύπνο είναι σωστή κίνηση η λάθος με την έννοια ότι το πρωί θα θέλει πάλι να φουλάρει για να πιάσει την θερμοκρασία που του υποδεικνύεις; 

@liakjim

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, ThanosR92 said:

Π.χ το έχω στους 25-26 από τη 1 το μεσημέρι με αυτα τα στατιστικά. Πως τα πάει;  

No comments κανονικα, απλα τα παει οπως επιβαλουν οι αναγκες ψυξης του χωρου!

Αλλωστε δεν εχουμε ιδεα για τι κλιματιστικο μιλαμε και τι χωρο...το οτι παει με 12 κιλοβατωρες το 24 ωρο επισης δεν λεει κατι αν το σπιτι ηταν ζεστο , μιας και θα αλλαξει αν δουλευει 24/7 ,τι θερμοκρασια εχει εξω κλπ

Επεξ/σία από Specs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Specs είπε

No comments κανονικα, απλα τα παει οπως επιβαλουν οι αναγκες ψυξης του χωρου!

Αλλωστε δεν εχουμε ιδεα για τι κλιματιστικο μιλαμε και τι χωρο...το οτι παει με 12 κιλοβατωρες το 24 ωρο επισης δεν λεει κατι αν το σπιτι ηταν ζεστο , μιας και θα αλλαξει αν δουλευει 24/7 ,τι θερμοκρασια εχει εξω κλπ

Έχετε ιδέα απλα δεν έχεις διαβάσει τα σχόλια μου :) (Φιλικά το λέω, εξάλλου χάνονται με τις τόσες σελίδες) Το έχω αναφέρει 3 φορές ότι μιλάμε για το Toshiba Edge White RAS-B22G3KVSG-E/RAS-22J2AVSG-E1 

Τι νούμερο πρέπει να δω για να είμαι ευχαριστημένος απο την οικονομία του ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, ThanosR92 said:

Έχετε ιδέα απλα δεν έχεις διαβάσει τα σχόλια μου

τα διαβαζω ολα, αλλα η μνημη μου δεεεν και ειναι πιστευω κι αλλοι που δεν θα θυμουνται, οποτε, βαζε το σε καθε ποσταρισμα για να συννενοουμαστε!

Φιλικα κι εγω το λεω, οποτε γραφε και τι αναγκες εχει ο χωρος, δηλαδη βασει ποιων απωλειων το επελεξες , τι ζητουμενη εχεις και τι ειχε εξωτερικη αυτες τις ωρες της μερας αλλα και τωρα αν τοχεις ακομη ανοιχτο.

Επισης αν ο χωρος ηταν κλειστος και ζεστος εξ αυτου, αστο να δουλεψει σερι μεχρι να στρωσει η θερμοκρασια στο χωρο και θα πεσει η καταναλωση φυσικα η μεση ωριαια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Specs είπε

τα διαβαζω ολα, αλλα η μνημη μου δεεεν και ειναι πιστευω κι αλλοι που δεν θα θυμουνται, οποτε, βαζε το σε καθε ποσταρισμα για να συννενοουμαστε!

Φιλικα κι εγω το λεω, οποτε γραφε και τι αναγκες εχει ο χωρος, δηλαδη βασει ποιων απωλειων το επελεξες , τι ζητουμενη εχεις και τι ειχε εξωτερικη αυτες τις ωρες της μερας αλλα και τωρα αν τοχεις ακομη ανοιχτο.

Επισης αν ο χωρος ηταν κλειστος και ζεστος εξ αυτου, αστο να δουλεψει σερι μεχρι να στρωσει η θερμοκρασια στο χωρο και θα πεσει η καταναλωση φυσικα η μεση ωριαια.

Απλα γράφοντας τα συνέχεια δεν ήθελα να κουράζω...Στις 13:00 που το βάλαμε για πρώτη φορά είχε 28-29 βαθμούς έξω με ζητούμενη 25-26 μέσα! Τώρα το App λέει εσωτερική 27 και εξωτερική 27! 

Άρα κατα την γνώμη σου, να μην το κλείσω καθόλου όλο το βραδυ;

Δες και εδω:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, ThanosR92 said:

Άρα κατα την γνώμη σου, να μην το κλείσω καθόλου όλο το βραδυ;

Η μεγιστη οικονομια και κυριως η σταθεροτητα θερμοκρασιας στον χωρο επιβαλλει να μην το κλεινεις...ετσι το κανω εγω κι αρκετοι αλλοι εδω μεσα.

5 minutes ago, ThanosR92 said:

Άρα κατα την γνώμη σου, να μην το κλείσω καθόλου όλο το βραδυ;

Μη το κλεινεις, εχει δρομο ακομη για να κατεβει σε ισχυ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Specs είπε

Η μεγιστη οικονομια και κυριως η σταθεροτητα θερμοκρασιας στον χωρο επιβαλλει να μην το κλεινεις...ετσι το κανω εγω κι αρκετοι αλλοι εδω μεσα.

Ωραία. Το κάνω και εγώ δοκιμή...Όταν για παράδειγμα όμως ανοίγω τα παράθυρα του σπιτιού, αυτόματα δεν δημιουργώ απώλειες ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, ThanosR92 said:

Όταν για παράδειγμα όμως ανοίγω τα παράθυρα του σπιτιού, αυτόματα δεν δημιουργώ απώλειες ;

φυσικα δημιουργεις, αν ομως εννοεις πως εξω εχει λιγοτερη οποτε θα ανοιξεις παραθυρα , τοτε κλειστο το κλιματιστικο.

Εκει θα φανει αν οι τοιχοι ειναι ακομη ζεστοι και δεν εχει και ρευμα αερα απο εξω, θα ζεσταθεις μεσα.

Εμενα αυτη την στιγμη εξω εχει 24,5 κ μεσα 26 .

Το Perfera 9 δεν το κλεινω γιατι απλα δεν φυσσαει στην περιοχη μου σχεδον ποτε και με τοσο που καιει τωρα τι να κλεισω???

 

Στιγμιότυπο πλήρους οθόνης 1382023 15052 πμ.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...