Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 26/7/2023 στις 1:12 ΜΜ, perelevas είπε

Ούτε σε μένα συνεχίζει ο ανεμιστήρας όταν το κλείνω,yukai 13000.

@life is musicδιάβασε από αυτό και κάτω, έχουν απαντηθεί όλα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως ακομα περιμενω να μου στειλει στο email μου την αποδειξη με την σφραγιδα ο Ηλιας ο ψυκτικος που μου συστησαν απο δω μεσα.

Μου εχει βαλει μονο σφραγιδα στην αποδειξη του καταστηματος που αγορασα το κλιματιστικο.

Η Mitsubishi που μιλησα μαζι τους για την εγγυηση θελει αποδειξη εγκαταστασης απο ψυκτικο οχι απλα μια σφραγιδα σε ενα χαρτι.

Ετσι το εβαζε και ο φιλος μου και θα πληρωνα 40-50 ευρω για τα υλικα οχι 120 ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/8/2023 στις 10:00 ΜΜ, Lofarek είπε

Πριν από κάποια ώρα μίλαγα με ειδικό μηχανολόγο σε ζητήματα ψυξης σε μεγάλη αντιπροσωπεία που αντιπροσωπεύει και Daikin. Πήγα με δική μου πρωτοβουλία για το θεμα αλλαγης χαρτογραφισης του κλιματιστικου Μου το επιβεβαίωσε 100% ότι τα ururu sarara είναι όλα ίδια σε hardware αυτό που αλλάζει είναι η πλακέτα προγραμματισμού. Το ίδιο συμβαίνει  σε κάποιες άλλες σειρές της Daikin για 9 και 12 και για 18 και 24. Μιλάμε για πολύ ενημερωμένο μηχανικο καθώς η συζήτηση έγινε γύρω από τα νέα ψυκτικά υγρά που αναμένεται να ερθουν μετα το R32  Το R290 (ισοβουτανιο ?) ειναι στην γωνια και για τα οικιακα κλιματιστικα μετά από τα ψυγεία , τους υπερκαταψυκτες και τον ρόλο του διοξειδίου του άνθρακα ως ψυκτικού γι αυτούς  και πως αποφευγεται το φαινόμενο  του παγοφραγμου κατα την εκτονωση (ξηρος παγος) και αλλα θερμοδυναμικα ζητήματα κλπ. Πραγματικά υπάρχουν στον τόπο μας ακόμη αξιόλογοι άνθρωποι με πολύ βαθιά γνώση και αγάπη για τον τομέα που ασχολούνται. 

 

Δεν την έχω βάλει καθώς δεν έχει πολύ εκεί που είμαι 50% συνήθως Θα το κάνω όμως τώρα που το είπες γιατί αυτό το "ρημάδι" μόνο καφέ δεν κάνει 

Λοιπον εβαλα σημερα ψυξη σε συνδιασμο με αφυγρανση medium στο Sarara εξωτερικη 30C ζητουμενη 28 . Λοιπον πρεπει να εχεις δικιο... Δεν εχω οσμες και η καταναλωση με τετοιες ευνοικες συνθηκες ειναι στα ... ταρταρα ....70 W

Σε ειχα ρωτησει επισης αν ξερεις η θυμασαι καποιος συμφουριτης μας να εχει daisekai9  12ρι και τι καταναλωσεις εχει δει.. αν ξερεις

 

 

 

20230812_173411.jpeg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ThanosR92 είπε

Και καλά την έβγαλες... 170€ εδώ για 22αρι.. 

Και εγω 22αρι Mitsubishi εβαλα.

Ολα τα μεγαλα μαγαζια 99 ευρω συν φπα γραφουν το ιδιο και ο δουλευταρας.

Και να σου πω την αληθεια τα δυο 9αρια που πηρα απο τον Κωτσοβολο με δωρεαν εγκατασταση η εγκατασταση ηταν πολυ καλυτερη απο αυτη που την πληρωσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Lofarek είπε

Λοιπον εβαλα σημερα ψυξη σε συνδιασμο με αφυγρανση medium στο Sarara εξωτερικη 30C ζητουμενη 28 . Λοιπον πρεπει να εχεις δικιο... Δεν εχω οσμες και η καταναλωση με τετοιες ευνοικες συνθηκες ειναι στα ... ταρταρα ....70 W

Σε ειχα ρωτησει επισης αν ξερεις η θυμασαι καποιος συμφουριτης μας να εχει daisekai9  12ρι και τι καταναλωσεις εχει δει.. αν ξερεις

 

 

 

20230812_173411.jpeg

Επιπλεον το perfera γι αυτον τον χωρο σε αυτες τις συνθηκες "ζητα" 150 W

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Και εγω 22αρι Mitsubishi εβαλα.

Ολα τα μεγαλα μαγαζια 99 ευρω συν φπα γραφουν το ιδιο και ο δουλευταρας.

Και να σου πω την αληθεια τα δυο 9αρια που πηρα απο τον Κωτσοβολο με δωρεαν εγκατασταση η εγκατασταση ηταν πολυ καλυτερη απο αυτη που την πληρωσα.

Εγώ να σου πω την αμαρτία μου αν και μου φαίνονται πολλά τα 170€, φίλε αναθεώρησα γιατί μιλάμε για αρκετή δουλειά. Σχεδόν έκλεισαν 3 ώρες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ThanosR92 είπε

Εγώ να σου πω την αμαρτία μου αν και μου φαίνονται πολλά τα 170€, φίλε αναθεώρησα γιατί μιλάμε για αρκετή δουλειά. Σχεδόν έκλεισαν 3 ώρες. 

Εμενα δεν ανοιξε τρυπα στον τοιχο υπηρχε απο το παλιο εβαλε κατω την εξωτερικη μοναδα δεν εβαλε βαση στον τοιχο και το καλωδιο απο τον πινακα το ειχα περασει εγω μεσα στον πινακα μεχρι και την ασφαλεια ειχα βαλει μεσα απλα ασχετα αν δουλευα 7 χρονια σε ηλεκτρολογο δεν συνδεσα το καλωδιο στον πινακα για ευνοητους λογους.

Να σκεφτεις ενω ειχα βαλει ασφαλεια που κοβει και ουδετερο τον ουδετερο πηγε να μουν τον βαλει απ΄ευθειας και οταν του το ειπα μου ειπε αυτα ειναι εργατοωρες και πληρωνονται ενω η συμφωνια μας απο την αρχη ηταν να ενωσει και το καλωδιο στον πινακα πανω στην ασφαλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, LLLEFTERIS είπε

Εγω παντως ακομα περιμενω να μου στειλει στο email μου την αποδειξη με την σφραγιδα ο Ηλιας ο ψυκτικος που μου συστησαν απο δω μεσα.

Μου εχει βαλει μονο σφραγιδα στην αποδειξη του καταστηματος που αγορασα το κλιματιστικο.

Η Mitsubishi που μιλησα μαζι τους για την εγγυηση θελει αποδειξη εγκαταστασης απο ψυκτικο οχι απλα μια σφραγιδα σε ενα χαρτι.

Ετσι το εβαζε και ο φιλος μου και θα πληρωνα 40-50 ευρω για τα υλικα οχι 120 ευρω.

 

2 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Εμενα δεν ανοιξε τρυπα στον τοιχο υπηρχε απο το παλιο εβαλε κατω την εξωτερικη μοναδα δεν εβαλε βαση στον τοιχο και το καλωδιο απο τον πινακα το ειχα περασει εγω μεσα στον πινακα μεχρι και την ασφαλεια ειχα βαλει μεσα απλα ασχετα αν δουλευα 7 χρονια σε ηλεκτρολογο δεν συνδεσα το καλωδιο στον πινακα για ευνοητους λογους.

Να σκεφτεις ενω ειχα βαλει ασφαλεια που κοβει και ουδετερο τον ουδετερο πηγε να μουν τον βαλει απ΄ευθειας και οταν του το ειπα μου ειπε αυτα ειναι εργατοωρες και πληρωνονται ενω η συμφωνια μας απο την αρχη ηταν να ενωσει και το καλωδιο στον πινακα πανω στην ασφαλεια.

Με 120 ευρώ που έδωσες θα περιμένεις αρκετό καιρό την απόδειξη... Κακώς έβαλε χέρι σε ηλεκτρολογικό πίνακα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Εμενα δεν ανοιξε τρυπα στον τοιχο υπηρχε απο το παλιο εβαλε κατω την εξωτερικη μοναδα δεν εβαλε βαση στον τοιχο και το καλωδιο απο τον πινακα το ειχα περασει εγω μεσα στον πινακα μεχρι και την ασφαλεια ειχα βαλει μεσα απλα ασχετα αν δουλευα 7 χρονια σε ηλεκτρολογο δεν συνδεσα το καλωδιο στον πινακα για ευνοητους λογους.

Να σκεφτεις ενω ειχα βαλει ασφαλεια που κοβει και ουδετερο τον ουδετερο πηγε να μουν τον βαλει απ΄ευθειας και οταν του το ειπα μου ειπε αυτα ειναι εργατοωρες και πληρωνονται ενω η συμφωνια μας απο την αρχη ηταν να ενωσει και το καλωδιο στον πινακα πανω στην ασφαλεια.

Εσυ φαίνεται ότι έπεσες σε άτομο που μάλλον δεν τιμά τα λεφτά που παίρνει για να μη πω τίποτα άλλο και με μπαναρουν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Lofarek είπε

Επιπλεον το perfera γι αυτον τον χωρο σε αυτες τις συνθηκες "ζητα" 150 W

Πριν το peak που ειναι η εναρξη λειτουργιας του sarara που πλεον συνεχιζει .... αοσμα .... στα 65 w ειναι η καταναλωση του perfera στα 150 w

20230812_175702.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Klausx είπε

 

Με 120 ευρώ που έδωσες θα περιμένεις αρκετό καιρό την απόδειξη... Κακώς έβαλε χέρι σε ηλεκτρολογικό πίνακα.

Μαλλον μας διαβαζει πριν λιγο ηρθε η αποδειξη αρα οκ σε αυτο το θεμα.

Απλα ηταν τυπος του στυλ αντε να τελειωνουμε να φυγουμε και δεν ξερω ποσο καλος ψυκτικος ειναι αλλα στα ηλεκτρολογικα ειναι κλαφτα Χαραλαμπε βλεπε εικονες το μπλε βελακι ειναι οπως το εβαλε το καλωδιο στην εσωτερικη μοναδα το ασπρο οπως κανονικα πρεπει να μπει.

1691852182420.jpg

IMG_20230804_145833.jpg

Ξερω δεν παει πουθενα το καλωδιο αλλα η λεπτομερια κανει τον μαστορα.

Επεξ/σία από LLLEFTERIS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Μαλλον μας διαβαζει πριν λιγο ηρθε η αποδειξη αρα οκ σε αυτο το θεμα.

Απλα ηταν τυπος του στυλ αντε να τελειωνουμε να φυγουμε και δεν ξερω ποσο καλος ψυκτικος ειναι αλλα στα ηλεκτρολογικα ειναι κλαφτα Χαραλαμπε βλεπε εικονες το μπλε βελακι ειναι οπως το εβαλε το καλωδιο στην εσωτερικη μοναδα το ασπρο οπως κανονικα πρεπει να μπει.

1691852182420.jpg

IMG_20230804_145833.jpg

Συχνό φαινόμενο αυτό με το πιαστράκι δεν το συμπαθούν οι εγκαταστάτες. Ειδικά στα φις το λες και επικίνδυνο αν το τραβήξει κάποιο παιδάκι από το καλώδιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, Lofarek είπε

Λοιπον εβαλα σημερα ψυξη σε συνδιασμο με αφυγρανση medium στο Sarara εξωτερικη 30C ζητουμενη 28 . Λοιπον πρεπει να εχεις δικιο... Δεν εχω οσμες και η καταναλωση με τετοιες ευνοικες συνθηκες ειναι στα ... ταρταρα ....70 W

Σε ειχα ρωτησει επισης αν ξερεις η θυμασαι καποιος συμφουριτης μας να εχει daisekai9  12ρι και τι καταναλωσεις εχει δει.. αν ξερεις

 

 

 

20230812_173411.jpeg

μπορεις να βαλεις ζητηση 24 να μου πεις καταναλωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...