Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, elen46 είπε

Σε δυο ιδιους χωρους(ιδια τμ),ο ενας ενιαιος και ο αλλος χωρισμενος σε δωματια πρεπει να μπουν ιδιας ισχυος κλιματιστικα ή σε καποιον μεγαλυτερης ισχυος(πχ. ο ενιαιος καλυπτεται με 18αρι).Ο χωρισμενος καλυπτεται ηδη απο 24αρι για ολα τα δωματια επαρκως.

Σε εμένα αναφέρεσαι @elen46 ? Δηλαδή στο σπίτι μας ένα 24άρι θα τα κάλυπτε όλα? Απλώς βλέπω ότι με 700-800 ευρώ βρίσκω 12άρι ενώ με 1000 κάτι ευρώ μπορώ να πάω σε 24άρι. Βέβαια η αλήθεια είναι πως κυρίως καθόμαστε στο σαλόνι. Σε ευχαριστώ για τη πληροφορία. Θα δώ και τα μεγαλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, sp3cial είπε

Σε εμένα αναφέρεσαι @elen46 ? Δηλαδή στο σπίτι μας ένα 24άρι θα τα κάλυπτε όλα? Απλώς βλέπω ότι με 700-800 ευρώ βρίσκω 12άρι ενώ με 1000 κάτι ευρώ μπορώ να πάω σε 24άρι. Βέβαια η αλήθεια είναι πως κυρίως καθόμαστε στο σαλόνι. Σε ευχαριστώ για τη πληροφορία. Θα δώ και τα μεγαλύτερα.

Η απορια ειναι για δικο μου χωρο,τυχαια ποσταρα κατω απο την αναρτηση σου,ισως ομως να καλυψε και σενα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ, ναι η αλήθεια είναι ότι με έβαλες σε σκέψεις. Όμως παρατηρώ στα Inventor ότι η τιμή ανεβαίνει κατά 450 ευρώ.. και δεν ξέρω αν αξίζει να δώσω τόσο παραπάνω, έχω προβληματιστεί. Ίσως παραμείνω στα 12.000 να δροσίζει το σαλόνι. Κυριώς εκεί καθόμαστε η αλήθεια είναι γιατί εκεί έχω τηλεόραση και τις παιχνιδομηχανές μου. Θα περιμένω και τις προτάσεις απο τους υπόλοιπους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, sp3cial είπε

Σε ευχαριστώ, ναι η αλήθεια είναι ότι με έβαλες σε σκέψεις. Όμως παρατηρώ στα Inventor ότι η τιμή ανεβαίνει κατά 450 ευρώ.. και δεν ξέρω αν αξίζει να δώσω τόσο παραπάνω, έχω προβληματιστεί. Ίσως παραμείνω στα 12.000 να δροσίζει το σαλόνι. Κυριώς εκεί καθόμαστε η αλήθεια είναι γιατί εκεί έχω τηλεόραση και τις παιχνιδομηχανές μου. Θα περιμένω και τις προτάσεις απο τους υπόλοιπους.

Εγω ενδιαφερομαι για θερμανση του χωρου κυριως..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, sp3cial είπε

Ελπίζω να τα έβαλα σωστά. Ψάχνουμε κλιματιστικό και θα πάμε αύριο να το παραγγείλουμε. Θα μπει στο σαλόνι απέναντι απο το καναπέ μας.

Ανώτατο διαθέσιμο ποσό : 800 αν είναι για 12.000btu και 1000 ευρώ αν είναι για παραπάνω.

Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νέα αγορά

Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Κωτσόβολος ή Media Markt για δόσεις και δωρεάν εγκατάσταση

Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο (πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση): 80% ψύξη / 20% θέρμανση

Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή πηγή ψύξης ή αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης κτλ: Περιστασιακή  πηγή θέρμανσης,  αποκλειστική σε ψύξη

Αναφέρουμε αν έχουμε και αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης πχ λέβητας πετρελαίου : Έχω ηλεκτρική σόμπα.

Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Ο χώρος δεν είναι ενιαίος. Το κλιματιστικό θα τοποθετηθεί σε σαλόνι 18τμ με μία μπαλκονοπορτα αλουμινίου. Θα θέλαμε βέβαια αν γίνεται να πηγαίνει η ψύξη και πιο μέσα στο σπίτι (54τμ μεικτά) αν όχι δεν μας πειράζει.

Τοποθεσία (πόλη και περιοχή αν είναι Αθήνα) , προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες (αν έχουμε κοντά μετεωρολογικό σταθμό από το https://meteo.gr/Gmap.cfm το λέμε), υψόμετρο και τυχόν ιδιαιτερότητες (πχ πάνω στη θάλασσα, ξηρό κλίμα κτλ): Ωρωπός με 39C το καλοκαίρι και -1C τον χειμώνα http://penteli.meteo.gr/stations/oropos/ ,  πλησίον θαλάσσης, χαμηλό υψόμετρο, βόρειος προσανατολισμός, κρύο και υγρασία τον χειμώνα, δροσερό καλοκαίρι, η εξωτερική μονάδα θα είναι εκτεθειμένη στον βοριά. Υψόμετρο 51, ημιυπόγειο με αυλή και η εξωτερική μονάδα κοιτάζει στην ανατολή.  Σχετικά κοντά στη θάλασσα. Υγρασία τον χειμώνα (εχουμε αφυγραντήρα).

Απαραίτητα, επιθυμητά και αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Απαραίτητα μεγάλη εγγύηση, επιθυμητό να είναι αθόρυβο και να έχει wifi. Θα θέλαμε αθόρυβο όσο γίνεται και να έχει ιονιστή. Έχουμε κατοικίδια.

Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου, προσανατολισμό, (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Καλούτσικες μονώσεις, βόρειος προσανατολισμός, κουφώματα αλουμινίου με διπλά τζάμια χωρίς θερμοδιακοπή. Δεν γνωρίζω μονώσεις.. Κουφώματα αλουμινίου με διπλά τζάμια. Έχουμε πρόβλημα υγρασίας στο μπάνιο αλλά είναι στα σχέδιά μας να το διορθώσουμε.

Θερμικές Απώλειες για 22c:
3861.43Watt 
3320.83KCal/h
71.51Watt/m2
61.50KCal/h/m2


EDIT: Έπεσε το μάτι μου στα Inventort Comfort και Legend. Επειδή έχουν 10 έτη εγγύηση! Αυτό σημαίνει ότι μας καλύπτει η αντιπροσωπεία πλήρως αν χαλάσει το μηχάνημα έτσι;
 

Λοιπόν. Επειδή μένω Ωρωπό και ξέρω πολύ καλά το κλίμα, θα έλεγα να πας σε λύση που θα καλύπτει ψύξη και θέρμανση. Η θέρμανση με ηλεκτρική σόμπα είναι παντελώς ασύμφορη. Ένα κλιματιστικό θα είναι περίπου 3-4 φορές λιγότερο κοστοβόρο (στη χειρότερη).

Με αυτά τα δεδομένα, θα απέφευγα λύσεις τύπου φασόν midea (το legend που λες) και φασόν haier (το comfort που λες) μιας και είναι αρκετά ενεργοβόρες σε θέρμανση.

Ως ιδεατή λύση είναι το daikin perfera ( κωδικός atxm35r ή ftxm35r ) . Βλέπω ότι φθηνά το έχει το πράκτικερ https://www.praktiker.gr/p/daikin-siesta-m35-perfera-atxm35r-arxm35r-klimatistiko-inverter-12000btu-126383

Θα έχει αστεία μικρές καταναλώσεις. Μειονέκτημα ότι το πιθανότερο είναι ότι θα χρειαστεί να πληρώσεις την εγκατάσταση μιας και δεν καλύπτει μεγάλες αποστάσεις από το κατάστημα (ρώτα το) και ότι θα απαιτηθεί επέκταση εγγύησης. 

Μια έτερη λύση είναι το toshiba haori : https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/232027-a-c-in13-toshiba-13j2avsg-e1-b13n4kvrg-e

Αυτό με δωρεάν εγκατάσταση είναι λίγο από το μπάτζετ σου και έχει 7 χρόνια εγγύηση. Θα καταναλώνει ελάχιστα παραπάνω από το daikin. 

Δεν θα έβαζα κάτι άλλο από αυτά τα δύο.

ΥΓ Σε περίπτωση που δεν χρειάζεσαι τον ιονιστή (προσωπικά θεωρώ ότι δεν είναι απαραίτητος), είναι σε πολύ καλή τιμή το arata : https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/252395-a-c-in13-toshiba-ras13cavg-e-b13ckvg-e

 

10 ώρες πριν, elen46 είπε

Σε δυο ιδιους χωρους(ιδια τμ),ο ενας ενιαιος και ο αλλος χωρισμενος σε δωματια πρεπει να μπουν ιδιας ισχυος κλιματιστικα ή σε καποιον μεγαλυτερης ισχυος(πχ. ο ενιαιος καλυπτεται με 18αρι).Ο χωρισμενος καλυπτεται ηδη απο 24αρι για ολα τα δωματια επαρκως.

Αυτό που αλλάζει είναι ότι ο ενιαίος χώρος μπορεί να καλυφθεί με ένα μηχάνημα , ενώ στον μη ενιαίο θα πρέπει να μπουν περισσότερα μηχανήματα . Δλδ αν έχεις έναν 60τμ ενιαίο και θέλει 24Κ, θα βάλεις ένα 24άρι, ενώ αν έχεις δύο χώρους από 30τμ θα πρέπει να μπουν δύο 12άρια (με την προϋπόθεση ότι όλα είναι ίδια ήτοι ανοίγματα, μονώσεις, προσανατολισμό κτλ).

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Έχω βάλει 24αρι legend σε σαλονοκουζίνα 40τ.μ περίπου σε σπίτι που δεν κατοικείται προς το παρόν οπότε έκανα μια απλή δοκιμή μιας ώρας σε θέρμανση με ήπια εξωτερική θερμοκρασία περίπου 12-15 βαθμούς και εσωτερική 18, με ζήτηση 21 και είδα την κατανάλωση του μετά από 10-15 λεπτά να πέφτει στα 600w.  Αν αυτά είναι τα ελάχιστα watt σε θέρμανση που καταναλώνει, δεν είναι καλά για 24αρι; Στα καλα κρύα δεν νομίζω να τεσταριστει δυστυχώς φέτος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, foler79 είπε

Καλημέρα. Έχω βάλει 24αρι legend σε σαλονοκουζίνα 40τ.μ περίπου σε σπίτι που δεν κατοικείται προς το παρόν οπότε έκανα μια απλή δοκιμή μιας ώρας σε θέρμανση με ήπια εξωτερική θερμοκρασία περίπου 12-15 βαθμούς και εσωτερική 18, με ζήτηση 21 και είδα την κατανάλωση του μετά από 10-15 λεπτά να πέφτει στα 600w.  Αν αυτά είναι τα ελάχιστα watt σε θέρμανση που καταναλώνει, δεν είναι καλά για 24αρι; Στα καλα κρύα δεν νομίζω να τεσταριστει δυστυχώς φέτος...

Για midea δεν είναι καθόλου άσχημα. Αν μπορείς πες μας και σε ψύξη.

Βέβαια, δεν θα ήταν και κακό να βλέπαμε τα 400W των Mitsubishi/haier , τα 250W των toshiba , ή και τα κάτω από 200W των Fujitsu 😎

image.png.33caf8b6d48401bc61624921ef715d4b.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, liakjim είπε

Για midea δεν είναι καθόλου άσχημα. Αν μπορείς πες μας και σε ψύξη.

Βέβαια, δεν θα ήταν και κακό να βλέπαμε τα 400W των Mitsubishi/haier , τα 250W των toshiba , ή και τα κάτω από 200W των Fujitsu 😎

image.png.33caf8b6d48401bc61624921ef715d4b.png

Όταν θα πιάσουν οι ζέστες θα ενημερώσω 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, elen46 είπε

Σε δυο ιδιους χωρους(ιδια τμ),ο ενας ενιαιος και ο αλλος χωρισμενος σε δωματια πρεπει να μπουν ιδιας ισχυος κλιματιστικα ή σε καποιον μεγαλυτερης ισχυος(πχ. ο ενιαιος καλυπτεται με 18αρι).Ο χωρισμενος καλυπτεται ηδη απο 24αρι για ολα τα δωματια επαρκως.

Πιθανως να μην εγινε αντιληπτο αυτο που ρωταω.Εννοω οτι σε δυο ιδιους χωρους μεζονετας,ο ενας που χωριζεται σε δωματια καλυπτεται απο 24αρι επαρκως,τοσο που ισως και το 18αρι να ηταν αρκετο.Αρα ο ενιαιος μπορει να καλυφθει απο 18αρι,αφου για τον ιδιο ακριβως το 24αρι ειναι υπεραρκετο εφοσον δεν εχει χωρισματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, elen46 είπε

Πιθανως να μην εγινε αντιληπτο αυτο που ρωταω.Εννοω οτι σε δυο ιδιους χωρους μεζονετας,ο ενας που χωριζεται σε δωματια καλυπτεται απο 24αρι επαρκως,τοσο που ισως και το 18αρι να ηταν αρκετο.Αρα ο ενιαιος μπορει να καλυφθει απο 18αρι,αφου για τον ιδιο ακριβως το 24αρι ειναι υπεραρκετο εφοσον δεν εχει χωρισματα?

Λογικά ναι, αν και από τη δικιά μου περίπτωση που είμαι επίσης σε μεζονέτα, έχω αντιληφθεί ότι ο πάνω όροφος καλύπτεται με λιγότερα btus από τον κάτω. Υποθέτω έχει να κάνει με την σκάλα που μου στέλνει ζεστό αέρα πάνω. Φαντάζομαι θα είναι και κατά περίπτωση πχ κάποιος με χάλια μονώσεις στο ταβάνι, ίσως να θέλει παραπάνω btus ο πάνω όροφος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, liakjim είπε

Λογικά ναι, αν και από τη δικιά μου περίπτωση που είμαι επίσης σε μεζονέτα, έχω αντιληφθεί ότι ο πάνω όροφος καλύπτεται με λιγότερα btus από τον κάτω. Υποθέτω έχει να κάνει με την σκάλα που μου στέλνει ζεστό αέρα πάνω. Φαντάζομαι θα είναι και κατά περίπτωση πχ κάποιος με χάλια μονώσεις στο ταβάνι, ίσως να θέλει παραπάνω btus ο πάνω όροφος.

Η αληθεια ειναι οτι ο κατω ενιαιος χωρος ειναι παντα πιο κρυος απο τον πανω,απλα επειδη θελω ενα συγκεγκριμενο κλιματιστικο και για αποδοση και οικονομια αλλα και για αισθητικη,σκεφτομουν μηπως παω σε 18αρι που ειναι λιγο πιο οικονομικο στην αγορα και και πεφτει και σε λιγοτερα ελαχιστα watts στη θερμανση που με ενδιαφερει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Για χώρο airbnb 50τμ τέλεια μονωμένο σε 5ετιας οικοδομή χρειάζομαι ένα 12αρι inverter 100% χρήση για ψύξη. Τι θα μου προτείνατε με ταβάνι τα 500 ευρώ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Dask92 είπε

Καλησπέρα. Για χώρο airbnb 50τμ τέλεια μονωμένο σε 5ετιας οικοδομή χρειάζομαι ένα 12αρι inverter 100% χρήση για ψύξη. Τι θα μου προτείνατε με ταβάνι τα 500 ευρώ?

Κάτι με hotel menu https://www.inventoraircondition.gr/klimatistika/oikiaka-toixou#hotel-menu

Ιδανικά Inventor LEUVI-12WFI / LEUVO-12

αλλιώς inventor Ν2UVI-12WF/ΝUVO-12

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/4/2023 στις 4:19 ΜΜ, liakjim είπε

Τσάμπα πήγε η φετινή θέρμανση.

1087kwh το asyg24kmta

232Κwh τα carrier crystal II και daikin atxc25b μαζί.

Σύνολο: 1320kwh  = 290€ η σεζόν (θα πρέπει να βάλω και μια εβδομάδα που έκαψα πετρέλαιο την οποία την υπολογίζω σε 50-60€)

Προφανώς συγχαρητήρια. Αλλά αν έκαψες μόνον 50 λίτρα πετρέλαιο τη βδομάδα με το μεγάλο κρύο, έχεις εξαιρετικές μονώσεις σπίτι σου και η απόδοση των κλιματιστικών συνεκτιμάται με αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Κάτι με hotel menu https://www.inventoraircondition.gr/klimatistika/oikiaka-toixou#hotel-menu

Ιδανικά Inventor LEUVI-12WFI / LEUVO-12

αλλιώς inventor Ν2UVI-12WF/ΝUVO-12

Οι διαφορές τους? Επίσης το πρώτο το βλέπω σε διάφορα σκρουτζομαγαζα μέχρι και 450 αλλά μην διαθέσιμα. Καλή και έξυπνη λύση το hotel menu αλλά αν δεν υπάρχει διαθεσιμότητα στα παραπάνω σαν μια 3η επιλογή τι θα μου πρότεινες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...