Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 8/8/2023 στις 10:57 ΜΜ, liakjim είπε

Τελικα εκει ειναι , το εβαλα.

Απλα ειναι 1 κομματι και βγαινει ολο το πλαστικο , οπου εκει εχει 3 καλωδια (αντι για 1 του midea) και επισης ειναι και η οθονη πανω , οποτε θελει προσοχη οταν ξανα μπει.

Ευχαριστω παντως !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

21 hours ago, Specs said:

Δεν χανεις κατι κ κυριως αν περασουν δυο-τρεις μερες, παρε τηλ στην Daikin ... για τα δεοντα!

Αλλωστε, απο οσους εχουν φαει ηττα εδω μεσα και κλαινε απο διαφορους ριχτες, σχεδον ολοι υποθετω ουτε ενα google review στον υπαιτιο δεν κανουν , μπας και σωθει κανας αλλος...

Τι ακριβως θελεις να κανεις? αν το εγραψες ηδη, θυμισε μας

Για κλιματιστικα διερευνω. Περιμενω οτι θα εχω καποιες πρωτες πληροφοριες. Εν ετει 2023, απο το να το ρωτω απο το τηλεφωνο, θεωρω απειρως προτιμοτερο το email. Και δεν στελνω, υποτιθεται, στον κυρ Μητσο της γειτονιας, αλλα σε καταστημα ενταγμενο στο επισημο δικτυο εξουσιοδοτημενων αντιπροσωπων της daikin. Ουτε φωνη ουτε ακροαση. 'Να σας συνδεσω με Καιρο' ενα πραγμα.... να χαρω επαγγελματιες, αυτη ειναι η πρωτη εντυπωση....

Κι ετσι, μου προτειναν απο την daikin αυτη την φορμα απο το site τους. Ειπα να ρωτησω αν καποιος την εχει χρησιμοποιησει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 minutes ago, mindreader said:

Και δεν στελνω, υποτιθεται, στον κυρ Μητσο της γειτονιας, αλλα σε καταστημα ενταγμενο στο επισημο δικτυο εξουσιοδοτημενων αντιπροσωπων της daikin

Συμβαινει και στις καλυτερες οικογενειες, δικιο εχεις.

Spoiler

Απλα, η καθε εταιρια οπως η Daikin αλλα και οι υπολοιπες "γιαπωνεζικες" που κυριαρχουν στον χωρο, (βασικα για επαγγελματικες λυσεις ψυξης-θερμανσης και κατεπεκταση τα οικιακα κλιματισικα-αντλιες θερμοτητας) βρεθηκε με καποιον ενταγμενο απο χρονια, μηχανολογο μηχανικο συνηθως στο δικτυο πωλησεων αλλα και υποστηριξης, να πρεπει να εξυπηρετησει καταστασεις οπως αυτη με την επιδοτηση -voucher. Σε ενα χωρο απραξιας για χρονια λογω κρισης. Αρκετοι απο αυτους ΔΕΝ ενταχθηκαν στο συστημα αποδοχης voucher και εικαζω αυτη ειναι η αιτια που το πλεονεκτημα Blue Dealer που ειχαν σε εγγυησεις οι τοπικοι συνεργατες, εγινε ελαττωμα για την προσδοκια πωλησεων της Daikin με αποτελεσμα να δινει πλεον εξτρα εγγυηση και στις σειρες που διατιθενται και εκτος δικτυου της, απο λιανοπωλητες και αλυσιδες δηλαδη. Εμενα αυτο μου κοστισε πολλα μιας και αναγκαστηκα να αγορασω σειρα F που παρηγγειλα απο το πικο λιανεμπορο, αυτος με την σειρα του απο Blue Dealer στα Γιαννενα και εν τελει μια κολαση...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Specs, καταλαβα αρκετα απο οσα ειπες....αλλα οχι ολα! Ειδικα στην τελευταια σου προταση. Λες δεν εχει νοημα, πλεονεκτημα, το να αναζητησει κανεις αγορα & εγκατασταση daikin, με τα νεα δεδομενα, απο το επισημο δικτυο τους; Εδω τα λεμε ολα, οχι οτι μας σερβιρουν, οποτε μιας και το εψαξες οπως καταλαβαινω, η γνωμη σου με ενδιαφερει. Daikin ξερω και αλλους που φερνουν, μη εξουσιοδοτημενους, και ειναι και παλιοι μου γνωστοι, μπορω ισως ευκολοτερα να κανω την ολη δουλεια με γνωστους, αρκει ομως να μην χανω κατι, σε σχεση με το να το εβαζα απο τον επισημο εξουσιοδοτημενο αντιπροσωπο. Αυτο το 'κατι', αν υπαρχει, να μου το πειτε εσεις. Χρηματα, ξερω-γω-λεμε-τωρα-τεχνογνωσια, εγγυηση, whatever.

Ειναι και το αλλο βεβαια, δεν θελω να μπω σε 'κακο' αλισβερισι με 'γνωστους' εμπορους, μη εξουσιοδοτημενους, που θα προσπαθουν να μου πλασαρουν/πασαρουν κατι αλλο εκτος απο daikin, για το οποιο αποφασισα. Βεβαια, εγω πληρωνω, οτι θελω εγω -(υποτιθεται;), θα γινει στο τελος, αρα οταν λεω θα αγορασω πχ...toyota, ε δεν θα μου πασαρεις fiat που να χτυπιεσαι κατω. Γι'αυτο ειπα να παω, εκτος των αλλων, κατευθειαν daikin, να μην καθομαι να αναπτυσσω επιχειρηματολογια και διαπραγματευομαι για πραγματα που δεν θελω.

Επεξ/σία από mindreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, mindreader είπε

Specs, καταλαβα αρκετα απο οσα ειπες....αλλα οχι ολα! Ειδικα στην τελευταια σου προταση. Λες δεν εχει νοημα, πλεονεκτημα, το να αναζητησει κανεις αγορα & εγκατασταση daikin, με τα νεα δεδομενα, απο το επισημο δικτυο τους; Εδω τα λεμε ολα, οχι οτι μας σερβιρουν, οποτε μιας και το εψαξες οπως καταλαβαινω, η γνωμη σου με ενδιαφερει. Daikin ξερω και αλλους που φερνουν, μη εξουσιοδοτημενους, και ειναι και παλιοι μου γνωστοι, μπορω ισως ευκολοτερα να κανω την ολη δουλεια με γνωστους, αρκει ομως να μην χανω κατι, σε σχεση με το να το εβαζα απο τον επισημο εξουσιοδοτημενο αντιπροσωπο. Αυτο το 'κατι', αν υπαρχει, να μου το πειτε εσεις. Χρηματα, ξερω-γω-λεμε-τωρα-τεχνογνωσια, εγγυηση, whatever.

Ειναι και το αλλο βεβαια, δεν θελω να μπω σε 'κακο' αλισβερισι με 'γνωστους' εμπορους, μη εξουσιοδοτημενους, που θα προσπαθουν να μου πλασαρουν/πασαρουν κατι αλλο εκτος απο daikin, για το οποιο αποφασισα. Βεβαια, εγω πληρωνω, οτι θελω εγω -(υποτιθεται;), θα γινει στο τελος, αρα οταν λεω θα αγορασω πχ...toyota, ε δεν θα μου πασαρεις fiat που να χτυπιεσαι κατω. Γι'αυτο ειπα να παω, εκτος των αλλων, κατευθειαν daikin, να μην καθομαι να αναπτυσσω επιχειρηματολογια και διαπραγματευομαι για πραγματα που δεν θελω.

Πιο παλιά είχαμε τις αλυσίδες και τους blue dealers. Σαν να λέμε, τα ATXC, ATXM κτλ αντί για τα FTXC, FTXM κτλ . Τα πρώτα 3 χρόνια εγγύηση, τα 2α 5 έτη.

Όταν όμως έσκασε η φάση με την επέκταση εγγύησης στα 10 χρόνια για όλα, έπαψε να είναι πλεονέκτημα ο blue dealer. Οπότε συνήθως συμφέρει προσφορά από αλυσίδα, βάζεις επέκταση και μετά αν έχεις στομάχι αποφασίζεις να πας στη δωρεάν εγκατάσταση (αν έχει) ή να πας σε κάποιον από συστάσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, mindreader είπε

Specs, καταλαβα αρκετα απο οσα ειπες....αλλα οχι ολα! Ειδικα στην τελευταια σου προταση. Λες δεν εχει νοημα, πλεονεκτημα, το να αναζητησει κανεις αγορα & εγκατασταση daikin, με τα νεα δεδομενα, απο το επισημο δικτυο τους; Εδω τα λεμε ολα, οχι οτι μας σερβιρουν, οποτε μιας και το εψαξες οπως καταλαβαινω, η γνωμη σου με ενδιαφερει. Daikin ξερω και αλλους που φερνουν, μη εξουσιοδοτημενους, και ειναι και παλιοι μου γνωστοι, μπορω ισως ευκολοτερα να κανω την ολη δουλεια με γνωστους, αρκει ομως να μην χανω κατι, σε σχεση με το να το εβαζα απο τον επισημο εξουσιοδοτημενο αντιπροσωπο. Αυτο το 'κατι', αν υπαρχει, να μου το πειτε εσεις. Χρηματα, ξερω-γω-λεμε-τωρα-τεχνογνωσια, εγγυηση, whatever.

Ειναι και το αλλο βεβαια, δεν θελω να μπω σε 'κακο' αλισβερισι με 'γνωστους' εμπορους, μη εξουσιοδοτημενους, που θα προσπαθουν να μου πλασαρουν/πασαρουν κατι αλλο εκτος απο daikin, για το οποιο αποφασισα. Βεβαια, εγω πληρωνω, οτι θελω εγω -(υποτιθεται;), θα γινει στο τελος, αρα οταν λεω θα αγορασω πχ...toyota, ε δεν θα μου πασαρεις fiat που να χτυπιεσαι κατω. Γι'αυτο ειπα να παω, εκτος των αλλων, κατευθειαν daikin, να μην καθομαι να αναπτυσσω επιχειρηματολογια και διαπραγματευομαι για πραγματα που δεν θελω.

Πάντως τα κλιματιστικά τα έχουν χαλάσει ...καμία σχέση με τα παλιά από θέμα απόδοσης ...και να σου δώσω και ένα παράδειγμα,  το sharp που είχαν οι γονείς μου στην κουζίνα 30 χρόνια είχε καλύτερη απόδοση στην ψύξη από ένα τωρινό κλιματιστικό ....απλά τα καινούργια δεν καταναλώνουν πολύ ρεύμα !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, life is music said:

Πάντως τα κλιματιστικά τα έχουν χαλάσει ...καμία σχέση με τα παλιά από θέμα απόδοσης ...και να σου δώσω και ένα παράδειγμα,  το sharp που είχαν οι γονείς μου στην κουζίνα 30 χρόνια είχε καλύτερη απόδοση στην ψύξη από ένα τωρινό κλιματιστικό ....απλά τα καινούργια δεν καταναλώνουν πολύ ρεύμα !

Συμφωνω, το ειδα και με ψυγειο inverter που πηρα, ιδια φαση, ετσι ακριβως.

Ομως συνειδητα με ενδιαφερει η αλλαγη, για την καταναλωση ρευματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, life is music είπε

καλύτερη απόδοση .......από ένα τωρινό κλιματιστικό ....απλά τα καινούργια δεν καταναλώνουν πολύ ρεύμα

Αυτοαναιρέθηκες σε μια πρόταση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, life is music είπε

Πάντως τα κλιματιστικά τα έχουν χαλάσει ...καμία σχέση με τα παλιά από θέμα απόδοσης ...και να σου δώσω και ένα παράδειγμα,  το sharp που είχαν οι γονείς μου στην κουζίνα 30 χρόνια είχε καλύτερη απόδοση στην ψύξη από ένα τωρινό κλιματιστικό ....απλά τα καινούργια δεν καταναλώνουν πολύ ρεύμα !

ωχ! μην λες τετοια και θα σε παρουν με τις πέτρες. Απαγορεύονται τέτοιες κουβέντες εδω μέσα. Ειναι δυνατόν να αμφισβητείς την παντοδυναμία των Inverter κλιματιστικών???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, liakjim said:

Πιο παλιά είχαμε τις αλυσίδες και τους blue dealers. Σαν να λέμε, τα ATXC, ATXM κτλ αντί για τα FTXC, FTXM κτλ . Τα πρώτα 3 χρόνια εγγύηση, τα 2α 5 έτη.

Όταν όμως έσκασε η φάση με την επέκταση εγγύησης στα 10 χρόνια για όλα, έπαψε να είναι πλεονέκτημα ο blue dealer. Οπότε συνήθως συμφέρει προσφορά από αλυσίδα, βάζεις επέκταση και μετά αν έχεις στομάχι αποφασίζεις να πας στη δωρεάν εγκατάσταση (αν έχει) ή να πας σε κάποιον από συστάσεις.

Α μαλιστα, thanks για τις χρησιμες πληροφοριες.

Βεβαια, φανταζομαι υπαρχουν διαφορες αποψεις, για το αν αξιζει ή οχι η 'επεκταση εγγυησης'.  Πχ σε κατι πανακριβο οπως το mac που εχω, δεν διανοουμαι να μην την κανω. Σε ενα laptop ομως (ή κλιματιστικο) των 600 ευρω, δεν ξερω ποσο νοημα εχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

----

Ισως πλεον να συμφερει, γενικως, και για τα daikin, 'οπου το βρεις φτηνοτερα', ετσι οπως τα λετε. Να φανταστω οτι ο επισημος αντιπροσωπος daikin (ειπαμε, δεν μας εκανε την τιμη να μας απαντησει ακομη...), θα εχει ακριβοτερη τιμη απο το λοιπο λιανεμποριο, διχως πια και καποιο χειροπιαστο πλεονεκτημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, life is music είπε

Πάντως τα κλιματιστικά τα έχουν χαλάσει ...καμία σχέση με τα παλιά από θέμα απόδοσης ...και να σου δώσω και ένα παράδειγμα,  το sharp που είχαν οι γονείς μου στην κουζίνα 30 χρόνια είχε καλύτερη απόδοση στην ψύξη από ένα τωρινό κλιματιστικό ....απλά τα καινούργια δεν καταναλώνουν πολύ ρεύμα !

Τι μάρκα είναι το τωρινό κλιματιστικό; Πάντα υπήρχαν "παιδικά" κλιματιστικά ειδικά στις μικρές αποδόσεις.
Πολύ απλά σύγκρινε το φτηνότερο παιδικό tcl με το φτηνότερο midea σε διαστάσεις εσωτερικής και θα καταλάβεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Klausx είπε

Τι μάρκα είναι το τωρινό κλιματιστικό; Πάντα υπήρχαν "παιδικά" κλιματιστικά ειδικά στις μικρές αποδόσεις.
Πολύ απλά σύγκρινε το φτηνότερο παιδικό tcl με το φτηνότερο midea σε διαστάσεις εσωτερικής και θα καταλάβεις.

Στην κουζίνα έβαλα ένα yukai ...αλλά το sharp που ήταν 30 ετών ήταν η μέρα με την νύχτα !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, life is music είπε

Στην κουζίνα έβαλα ένα yukai ...αλλά το sharp που ήταν 30 ετών ήταν η μέρα με την νύχτα !

πάτα το turbo ή power ή όπως λέγεται (και αν δεν έχει βάλτο στη χαμηλότερη θερμοκρασία)  , άστο να το πετάει πάγο , κλείστο μετά και αν ζεσταθείς ξανακάντο

μια χαρά δύναμη έχουν τα inverter ....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...